Ресурсбук България. Събитие / обява

 

Джо Байдън е новият президент на САЩ

Кандидатът на демократите и вицепрезидент с два мандата Джо Байдън е новият президент на Съединените щати. Това сочат данните на "Асошиейтед прес", Си Ен Ен и Ен Би Си след прогнози, че той е спечелил 20-те електорални гласа на Пенсилвания. Победата обявиха и издания като "Вашингтон пост" и "Ню Йорк таймс".

За пръв път в историята на страната жена е вицепрезидент - на 56 години, в разцвета на силите си, Камала Харис, дъщеря на имигранти, влиза в Белия дом.

Четири дни след вота на 3 ноември, нажежил атмосферата с неизвестността на победителя, но и събрал рекордна активност и отнел рекордно много време за обявяване на резултатите от 2 десетилетия насам, Байдън става 46-ият държавен глава на САЩ в момент на дълбока поляризация в американското общество.



Решаващи за Байдън се оказаха Мичиган, Уисконсин и Пенсилвания - три щата от т. нар. ръждив пояс в североизточната част на САЩ. Регионът, чиято мощна индустрия влезе в упадък в края на миналия век, падна в ръцете на Тръмп през 2016 г. и с малки мнозинства там той спечели президентския пост.

Пред Белия дом във Вашингтон и по улиците на много градове в САЩ симпатизантите на демократите излязоха на спонтанни тържества с ликуване, музика, танци, тракане на домакински съдове, свирене с клаксони и фойерверки.

Кои лидери реагираха първи

Канцлерът Ангела Меркел отбелязва в изявление, разпространено от екипа ѝ в "Туитър": "Очаквам с нетърпение бъдещото сътрудничество с президента Байдън. Трансатлантическото ни приятелство е незаменимо, ако искаме да се справим с големите предизвикателства на своето време." "Очакваме с нетърпение да работим със следващата американска администрация. Искаме да инвестираме в сътрудничеството си за трансатлантически рестарт и Нов курс," написа малко преди това външният министър Хайко Маас.

Поздравления дойдоха и от британския премиер Борис Джонсън. Малко след него външният министър Доминик Рааб добави, че макар процесът на преброяване да продължава, "сега е ясно", че Джо Байдън печели.

Испанският премиер Педро Санчес, френският президент Еманюел Макрон и гръцкият министър председател Кириакос Мицотакис също реагираха малко над час след съобщенията. "Нужно е да направим много, за да превъзмогнем днешните предизвикателства. Нека работим заедно," написа Макрон в "Туитър". Не закъсня и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Малко след лидерите на големите европейски държави бе публикувано и изявление на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, отправила "топли поздрави" към Байдън. "Очаквам с нетърпение да се срещна с него при най-скорошната възможност," написа още фон дер Лайен". "ЕС и САЩ са приятели и съюзници, гражданите ни имат най-дълбоки връзки. Заедно изградихме безпрецедентно трансатлантическо партньорство," с ценности, залегнали в международния базиран на правила ред и насред всички световни предизвикателства "подновеното ни партньорство ще е от особено значение."

Подобни поздравления отправиха председателят на Европейския съвет Шарл Мишел и върховният представител на ЕС във външната политика Жозеп Борел - последният поиска "повторно изграждане на нашето партньорство" в сътрудничество с президентската администрация.

Сред първите бе канадският премиер Джъстин Трюдо. "Канада и САЩ се радват на изключителна връзка - уникална на световната сцена," написа той. Бързо дойдоха и поздравите от лидери като украинския президент Володимир Зеленски, за когото евентуалната кандидатура на Байдън бе създала проблеми в отношенията със Съединените щати миналата година. Сред арабските лидери пръв бе египетският президент Абдел Фатах ас Сиси.

По-предпазливи са най-верните съюзници на Тръмп. Президентът на Полша Анджей Дуда поздрави Байдън за "успешната му президентска кампания". Словенският премиер Янез Янша, честитил на Тръмп "победата" още в сряда, публикува в "Туитър" коментар, поставящ вота под съмнение. Израелският премиер Бенямин Нетаняху - сред спечелилите най-много от мандата на Тръмп - не бе коментирал два часа след новината. Към същия момент няма изявление и от турския президент Реджеп Тайип Ердоган, нито от лидерите на Русия и Китай.

Данните превръщат Доналд Тръмп в единствения президент със само един мандат след времето на Джордж Хърбърт Уокър Буш. Той бе вицепрезидент на Роналд Рейгън и имаше изключително висок рейтинг след първата война в Залива, но бе победен от младия демократ Бил Клинтън, чиято съпруга бе кандидат-президент на демократите през 2016 г.

Смяната на властта трябва да стане на 20 януари 2021 г., т.е. президентът има още близо два месеца и половина от мандата си. Кампанията на Тръмп обаче даде сигнали, че той няма намерение поне засега да признае поражението, а след обявяването на Байдън за президент от водещите американски медии държавният глава каза в изявление: "Всички знаем защо Джо Байдън бърза да се представи невярно за победител и защо медийните му съюзници толкова упорито опитват да му помогнат: те не искат да се извади на показ истината". Простият факт е, че тези избори далеч не са приключили." Час по-рано той написа в "Туитър".

Докато Тръмп за пореден път поставя под съмнение прогнозите за вота, резултати на Би Би Си сочат, че Байдън печели в изключително оспорвания щат Пенсилвания. Това увеличава електоралните му гласове до над 270, колкото най-малко са необходими (от общо 538) за избор на нов държавен глава.

Според Edison Research при 95% преброени бюлетини в Пенсилвания Байдън получава 49.6% (3 345 724 гласа) срещу 49.1% (3 311 310 гласа), но разликата е такава, че няма как да бъде променена от оставащите за отчитане бюлетини. "Асошиейтед прес" по-късно обяви победа на Байдън и в Невада. При "Едисън рисърч" данните са сходни и Байдън води с два пункта (и почти 50 на сто от вота) при 94% преброени бюлетини.

"Толкова се гордея с теб", написа в "Инстаграм" съпругът на Камала Харис. Догодина за пръв път Дъглас Емхоф ще стане първият в САЩ "втори джентълмен" на страната.

Избирателната активност на изборите бе най-високата от 1900 г. насам. Още преди преброяването напълно да е приключило, Байдън и новият вицепрезидент Камала Харис са кандидатите, избрани с рекорден в историята брой гласове - 74.5 млн (50.5% от гласовете). Вторият по големина брой в историята е за самия Тръмп, но е с над 4 млн. души по-малък - 70.3 млн. или 47.7%.

Наименованието на "Туитър" профила на Харис веднага бе променено на "избрана за вицепрезидент". На кратък видео запис в него тя разговаря по телефона в небрежно спортно облекло и казва "Направихме ге, Джо".

"Сикрет сървис" засилиха охраната на Байдън и Харис през последните дни след някои бурни протести - включително на въоръжени участници - на привърженици на Тръмп.

Байдън се връща в Белия дом, след като бе вицепрезидент по времето на Барак Обама за два мандата след изборите от 2008 г. Той става президент от третия опит - не успява да бъде кандидатът на демократите през 1984 и 1988 г. Обама вече поздрави Байдън и Харис "с най-голяма гордост".

Ефектът върху Конгреса

Тепърва ще се види дали победата на Байдън ще има ефект и върху изборите за Сенат на САЩ, защото в щата Джорджия (където той води по популярност) ще има балотаж и не е изключено демократът Джон Ософ да донесе на демократите 49-о от 100 места (срещу (48 за републиканците). Това на практика би означавало огромно предимство, защото председателят на Сената е вицепрезидентът - в случая, Камала Харис, която добавя още един "син" глас.

Демократите вече запазиха контрола си над долната Камара на представителите във Вашингтон.

Подобна промяна би означавала, че те си връщат контрола над федералната изпълнителна и законодателна власт.

 
  Снимки на събитието / обявата
 
 
  Линкове към Джо Байдън е новият президент на САЩ
 
W86549 Джо Байдън е новият президент на САЩ Източник Dnevnik.bg
W86551 Джоузеф Байдън е новият президент на САЩ Източник News.bg
W86552 Джо Байдън е избраният 46-и президент на САЩ Източник Dir.bg
 
  Контакти
 
  Фирма - организатор:  
  Обект:  
  Лице за контакти:  
  Телефон:  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Община:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код:
  П.Кутия:
 
  Място и време
 
  Място на събитието:   САЩ
  Дата и час от:   08/11/20
  Дата и час до:   08/11/20
 
  Идентификация
 
  Тип на събитието: Политическо събитие   >>>
  Количество: 1
  Стойност:
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Тези избори бяха изгубени от Тръмп, но Тръмп не беше унищожен    
__ 1 __

09/11/20
14:38:55

Америка е силно поляризирана. Американците обикновено не гласуват много активно на избори. Това са изборите, на които са гласували най-голям брой американци, не като процент от населението, а като абсолютно число. И това показва, че поляризацията не е просто поляризация. В някакъв смисъл има две Америки.

Едната е малко по-голяма от другата и това е Америката, която избра Джо Байдън. Но политическата поляризация е големият проблем и неслучайно избраният президент постави въпроса, че Америка трябва да се обедини и да се върне към себе си.

Нещо повече - помислете си, това са избори, на които наистина гласуваха страшно много хора. Няма американски президент, който да е избран с толкова много гласове, колкото Джо Байдън.

А в същото време голямото разделение остава. То е свързано с това къде живеете, то е свързано до голяма степен с цвета на кожата ви, дали сте мъж или жена.

Тръмп загуби, защото три групи избиратели го наказаха за последните 4 години. Едната е възрастни хора над 65 години, които на миналите избори гласуваха за него. Те го наказаха за начина, по който Америка не се справи с пандемията - от нея са загинали повече американци, отколкото по време на Първата световна война.

Но дори тук разделението е толкова силно, че от 326 района от Америка, които са най-силно засегнати от коронавируса, 93% са гласували за Тръмп. Като че ли няма някаква политика, която да накара хората да сменят вота си.

Белите образовани жени е другата група, която проемни вота си и гласува срещу Тръмп. За Байдън са гласували над 4 млн. души повече, отколкото за Тръмп.

Това разделение на Америка остава, нещо повече, ние не знаем дали това разделение няма да бъде и чисто институционално. Тъй като чак в средата на януари ще знаем кой контролира Сената. Ако републиканците запазят контрола си върху Сената, което е много вероятно, тогава не просто обществото ще бъде разделено, а големият въпрос е

как Байдън ще може да работи със Сенат, който се доминира от другата партия

и в който демократите и републиканците не просто подкрепят своите, а отхвърлят другата страна.

Ако има политик от Демократическата партия, който по някакъв начин може да разчита на подкрепа на определени републикански сенатори дори в тази ситуация, това е Джо Байдън, който е прекарал 30 години в Сената, познава много от тия хора.

Това, което наблюдаваме и в Демократическата партия, и в Републиканската, е, че има радикализация на електората. Много от сенаторите в Републиканската партия обаче не бяха щастливи от начина, по който Доналд Тръмп управлява. Те стояха зад него, защото ги беше страх, че ще бъдат убити с туит... Затова големият въпрос е какво ще прави самият Тръмп през следващите месеци.

Не е вярно, че просто ляволиберални медии, които подкрепят Байдън, са признали изборите. Всъщност "Фокс нюз", голямата консервативна тв компания, която беше основният коалиционен партньор на Тръмп през тия 4 години, преди някои от либералните медии обяви избора на новия президент. Същото важи за "Уолстрийт джърнъл". И не някакви случайни хора, а например израелският президент, се обади на Байдън, че е спечелил.

Байдън спечели в няколко щата, в които демократите не са печелили през последните 30 години - Джорджия, Аризона.

Най-вероятно Тръмп докрая ще твърди, че не признава тези избори, и това е свързано с това как той си признава своето бъдеще.

Защото тези избори бяха изгубени от Тръмп, но Тръмп не беше унищожен на тези избори. Той получи повече гласове, отколкото през 2016 г. и увеличи подкрепата си сред черните и латино избирателите. Някои допускат, че той ще обяви, че започва кампанията си за президент за изборите през 2024 г. Но това ще бъде големият проблем за републиканската партия.

Въпросът е как би се държал Сенатът. Най-важният вътрешен конфликт, който според мен трябва да наблюдаваме следващите месеци, е как ще се развият отношенията между Тръмп и "Фокс нюз". В някакъв смисъл това са двете големи сили, които управляват републиканската партия и консервативната политика в САЩ през последните няколко години.

И в двете партии започва борба как ще изглежда профилът им, какви са тези две Америки, които ще се сблъскат след 4 години.

Въпросът е дали Джо Байдън може да използва тези 4 години да примири Америка със себе си. Защото степента, в която републиканците не приемат демократите и демократите не приемат републиканците, е много, много тежка. Това напомня на България от 1990 година.

Байдън си има своите плюсове и минуси - възрастен, не толкова харизматичен политик като Барак Обама. На част от младите избиратели гласът беше по-скоро срещу Тръмп, отколкото за Байдън. В същото време, за разлика от Хилъри Клинтън, Байдън никога не е бил политик, който е силно мразен от американците, включително от тези, които не гласуват за него. Той идва от сравнително бедно семейство, представлява един работнически щат. Неговият профил по никакъв начин не е профилът на аристократичното крило вътре в Демократическата партия, какъвто беше случаят с Хилъри Клинтън.

Единственият казус, който може да стигне до Върховния съд, е Пенсилвания.

Проблемът е, че в момента победата на Байдън не зависи от един щат. Разбира се, че ще има дела, че чисто пропагандно Доналд Тръмп ще твърди, че тези избори не са били честни, ще атакува гласуването по пощата.

Най-вероятно няма да се стигне до произнасяне на Върховния съд... Идеята, че всички, назначени от Тръмп съдии, автоматично ще гласуват за него, не е вярно. Председателят на Върховния съд е силно консервативен, идологически съдия и тя в никакъв случай не иска да бъде запомнена като просто инструмент на президента, който я е назначил. Тя мисли, че там я е пратил Бог, а не Тръмп.

Доналд Тръмп не е известен с това, че губи лесно и красиво. Въпросът е какво ще направи през оставащите седмици. Очаквам, че ще вземе 3 или 4 важни решения, за да направи много трудно за Байдън да промени позицията по тези въпроси. Едно от нещата, според мен, е възможността за агресивни търговски действия по отношение на Китай. допълнителен натиск в Иран.

Липсата на Тръмп унищожава идеята за този голям популистки интернационал, който съветниците му искаха да създадат. И ако досега популисти от Западна и Източна Европа виждаха в Тръмп свой естествен съюзник, сега това не е така вече. За политическите лидери в Унгария и Полша това е тежко развитие. За други в Европа новината е добра, защото имаше реален страх, че при втори мандат Тръмп ще се опита да разбие Европейския съюз. Отношенията в никакъв случай няма да бъдат прости, защото самият Байдън е в трудно положение. Изборът на Байдън не означава, че светът се е върнал към епохата преди Тръмп.

Иван Кръстев
ръководител на Центъра за либерални стратегии и изследовател в Института по по хуманитарни и социални науки във Виена, коментира по БНР резултата от президентските избори в САЩ. Той беше гост в предаването "Политически некоректно" в неделя.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>>   Отвори формата за текст  
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  333       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   30/01/20