Ресурсбук България. Събитие / обява

 

САЩ празнуват Деня на благодарността

Четвъртия четвъртък на месец ноември в САЩ се отбелязва като Денят на благодарността.

Празникът е сред любимите на американците заедно с приближаващата Коледа. Пуйката е традиционният специалитет, който присъства на трапезата във всеки дом. Денят на благодарността традиционно се отбелязва в последния четвъртък на месец ноември.

Денят на благодарността не минава без традиционното хапване на пуйка. Този обичай е поставен от Бенджамин Франклин, който искал да направи животното национален символ на Америка. Той избрал птицата, защото тича бързо, хитра е, с остро зрение, а има и величествена осанка. Така постепенно пуйката се превръща в задължителната храна за празника. Прието е да се гарнира и със сос от боровинки.

На днешния ден американците ще сготвят и изядат 46 милиона пуйки.

 
  Снимки на събитието / обявата
 
 
  Линкове към САЩ празнуват Деня на благодарността
 
W98098 САЩ празнуват Деня на благодарността Източник News.bg
 
  Контакти
 
  Фирма - организатор:  
  Обект:  
  Лице за контакти:  
  Телефон:  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Община:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код:
  П.Кутия:
 
  Място и време
 
  Място на събитието:   САЩ
  Дата и час от:   25/11/21
  Дата и час до:   25/11/21
 
  Идентификация
 
  Тип на събитието: Културно събитие   >>>
  Количество: 1
  Стойност:
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Деня на благодарността    
__ 1 __

25/11/21
22:08:05


През 1620 г. кораб, пълен с повече от 1000 английски преселници, преминава Атлантическия океан и акостира в Новия свят. Пилигримите се установяват в района, където днес се намира щата Масачузетс. Първата зима, която изкарват в Америка, била доста трудна, тъй като пристигнали доста късно и нямали време да засадят плодове и зеленчуци. Липсата на прясна храна довела до разпространението на болести, които повалили заселниците и голяма част от тях починали.

В този труден момент на помощ на пилигримите се притекло местното индианско племе - ирокезите. В началото на пролетта те научили новите заселници как се отглежда царевица и други растения, които се използвали за храна. Индианците им разкрили и тънкостите при лова на дивеч и риба. Благодарение на наученото от индианското племе, през есента на 1621 г. пилигримите се радвали на изобилна реколта от царевица, тикви и др., която им осигурила прехраната през годината.

Колонизаторите били много щастливи от постигнатото и решили да организират специален празник, за да благодарят на ирокезите.

Пилигримите поканили вожда на индианците заедно с най-близките му хора, за да им благодарят и да ги нагостят с природните дарове. Местните жители от своя страна пък донесли дивеч и така трапезата била претрупана с храна. Така бил отбелязан първият Ден на благодарността в Америка през 1621 г. С течение на времето колонизаторите се научили да приготвят различни специалитети с плодовете и зеленчуците по рецепти на индианците.

След отбелязването на първия Ден на благодарността празникът става популярен и в останалите части на страната, но заселниците си избирали различни дни, в които го отбелязвали. След като САЩ станали независима държава, Конгресът препоръчал този празник да се празнува само един ден в годината от цялата нация. През 1789 г. Джордж Вашингтон, първият президент на Америка, обявява официално 26 ноември за Деня на благодарността. Празникът обаче продължава да се чества в САЩ на различни дати в различните щати, докато с проблема не се заема Сара Джоузеф Хейл, редактор на изданието "Гуди'с Лейди'с Бук". Повече от 30 години тя пише писма на губернаторите и президентите, като им предлага Денят на благодарността да бъде признат за национален празник.

Накрая, през 1863 г., президентът Ейбрахам Линкълн официално обявява, че Денят на благодарността ще бъде честван в последния четвъртък на ноември във всички щати и от всички вярващи.

През 1939 г. тогавашният американски президент Франклин Рузвелт изтегля с една седмица напред празника. Идеята била по този начин да се увеличи със седмица времето, през което американците купуват подаръци за Коледа. Въпреки това в някои щати денят се чествал на новоопределената дата, а в други - продължавали да празнуват в последния четвъртък на ноември. Две години след изтеглянето на празника седмица напред обаче е решено Денят на благодарността се върне в последния четвъртък на ноември, като продължава да бъде отбелязван и до днес.

Денят на благодарността не минава без традиционното хапване на пуйка. Този обичай е поставен от Бенджамин Франклин, който искал да направи животното национален символ на Америка. Той избрал птицата, защото тича бързо, хитра е, с остро зрение, а има и величествена осанка. Така постепенно пуйката се превръща в задължителната храна за празника. Прието е да се гарнира и със сос от боровинки.
 Парадът за Деня на благодарността в Ню Йорк    
__ 2 __

26/11/21
22:52:37


Колоритни образи и любими герои се завърнаха в небето над Ню Йорк в четвъртък на традиционния парад за Деня на благодарността.

Бебето Йода, Снупи и татко Смърф бяха сред балоните, които се носеха над препълнените улици на Манхатън, а на земята за забавлението на тълпите се погрижиха оркестри, изпълнители и, разбира се, пуйка, пише BBC.

Промяната в сравнение с миналата година беше голяма - тогава на гражданите беше забранено да присъстват лично на 95-годишното събитие поради пандемията от коронавирус.

Маршрутът на парада беше 4 км през Манхатън и в него участваха повече от 8000 души. Сред тях имаше актьори от хитови представления на Бродуей.

Тази година участниците трябваше да бъдат ваксинирани и да носят маска, въпреки че се направиха някои изключения за певците.

"Парадът отново е в пълна сила. Това ще бъде чудесен знак за нашето възраждане ", коментира кметът на Ню Йорк Бил де Блазио преди събитието.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>>   Отвори формата за текст  
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  461       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   25/11/21