Ресурсбук България. Събитие / обява

Шахматистките триумфираха с титлата на европейското първенство

Националният отбор по шахмат за жени стана шампион на европейското отборно първенство в Будва. В последния кръг на шампионата България победи с 2.5:1.5 световния шампион Грузия.

Успехът беше шести пореден за българките, които единствени завършват шампионата без поражение. България завърши шампионата с 16 точки след общо 7 победи и 2 равенства. Азербайджан остана на второ място с 15 точки, а Франция е с 12.

Мачът започна с бързо реми между Нургюл Салимова и Нино Бациашвили, които си поделиха точката на 18-ия ход. На първа дъска Антоанета Стефанова се наложи над Бела Хотенашвили в 31 хода, но на четвърта Белослава Кръстева отстъпи на Саломе Мелия след 36 хода.

Така двубоят трябваше да бъде решен в партията на трета дъска между Гергана Пейчева и Лела Джавахишвили. Грузинката, която играеше с черните фигури, имаше предимство в един момент от играта, но Пейчева успя да обърне хода на партията и след близо 6 часа игра стигна до победата на 83-ия ход.

Част от българския тим е и Виктория Радева, която игра в предишни мачове.

Златото е първи медал за България на европейско отборно първенство по шахмат. Досегашното най-добро класиране беше четвърто място. Триумфът идва при първото участие след 10-годишно отсъствие заради неразбориите в управлението на шахмата.

Снимки на събитието / обявата

Линкове към Шахматистките триумфираха с титлата на европейското първенство

W112654 Шахматистките триумфираха с титлата на европейското първенство Източник Dnevnik.bg