Песенен конкурс Евровизия 2017
Песенен конкурс „Евровизия“ е телевизионно предаване, организирано от Европейския съюз за радио и телевизия. Провежда се ежегодно от 1956 г., а много музикални изпълнители са се сдобили с известност именно след участието си в него.
Конкурсът се излъчва всяка година от 1956 г., което го нарежда сред най-продължителните телевизионни предавания в света. Публиката му в последните години варира между 100 и 600 милиона зрители в международен мащаб.
„Евровизия“ се излъчва и в страни, които не са членки на ЕСРТ – Австралия, Канада, Индия, РЮА, Южна Корея, САЩ и други. От 2000 г. конкурсът може да се гледа и онлайн. През 2016 г. Поли Генова поставя рекорд за България като се класира на престижното 4-то място.
История
Конкурсът се провежда за първи път през 1956 г. в Лугано, Швейцария. Тогава в него вземат участие 7 държави – Нидерландия, Швейцария, Италия, Люксембург, Белгия, Германия и Франция, всяка от които е представена от 2 песни. В периода 1957 г. – 1998 г. към „Евровизия“ се присъединяват нови 29 държави, а между 2000 г. – 2015 г. – още 16 страни.
От 2004 г. е в сила нов регламент, според който всяка държава извън „Голямата четворка“ (Великобритания, Германия, Испания и Франция) и извън „топ 10“ на последния конкурс трябва да участва в „полуфинал“. 10-те държави, заели челните места на полуфинала, си осигуряват място на финала, а останалите отпадат. През 2008 г. това правило е променено – обособяват се 2 полуфинала с по 19 участника, а правото автоматично да се класират на финал си запазват само Голямата петорка (Италия от 2011 г.) и страната-домакин на конкурса.
В момента песните се оценяват по смесена система. На полуфиналите със зрителски вот се избират девет от песните, а десетата е избор на от общия сбор от гласовете на националните журита във всяка участваща страна. На финала резултатът се определя от сбора между всички гласували зрители и гласовете на професионалните журита във всяка страна, като съотношението е 50% зрители – 50% жури. Тази система е въведена през 2009 г. До 2008 г. е в сила друга – песните се подреждат единствено от телефонно гласуване, което обаче е изключително оспорвана практика главно заради „политическия и съседския вот“. Определяне на победителя чрез жури или „смесен вот“ (50% жури и 50% публика) е било използвано и в миналото.
Евровизия 2017 е 62-то издание на конкурса, което се провежда в зала „International Exhibition Centre“ в Киев, Украйна, след като Джамала печели 61-вото издание в Стокхолм, Швеция. Конкурсът се състои от два полуфинала на 9 и 11 май 2017 г. и Големият финал на 13 май.
Участват 42 страни.
Победителят в Евровизия 2017 е представителят на Португалия - Салвадор Собрал с песента Amar Pelos Dois. Представянето му спечели 758 точки в крайното класиране.
Кристиан Костов донесе безпрецедентен успех за България, класирайки страната ни на второ място във финала на Евровизия 2017. В оспорвана конкуренция той завоюва престижната позиция с 615 точки. Това е най-доброто представяне на България в конкурса ни досега.
Националните журита на Македония, Норвегия, Естония и Беларус дадоха максималните 12 точки на Кристиян Костов. В същото време зрителите на 7 държави са гласували най-много за българския участник. По 12 точки получаваме от Великобритания, Чехия, Унгария, Македония, Беларус, Сан Марино и Азербайджан.
Журитата на Армения, Португалия и Украйна не дадоха нито една на българския участник. Гърция и Чехия пък дадоха 2. Румънците ни дадоха 10 точки, но не дадоха нито една на Португалия.