Ресурсбук България. Данни за избрана фирма

 

ОБЩИНА ТРЯВНА

В Тревненския край се намират следи от материалната култура на различни племена и народи, живели тук в продължение на хилядолетия.

Първите следи от развита материална и духовна култура по тези земи датират от IV – III в. пр. н. е. Те са оставени от траките - на връх Елова могила е открито тракийско светилище. Включването на Балканския полуостров в състава на Римската империя също оставя своите следи по тези територии. От тази епоха е пътят, свързващ големи укрепени селища от двете страни на планината – Дискодуратера (край с.Гостилица) и Аугуста Траяна (Ст. Загора). Трасето на този път минава близо до гр. Трявна.

Легендата разказва, че при царуването на братята Асеневци през XII в. най – малкият брат Калоян издигнал църквата “Св. Архангел Михаил” в местността Тръвна. Това е една от трите църкви на името на Св. Архангел Михаил, които Асеневци са построили в този край. Около нея по-късно се съгражда селището. Първите сигурни данни за съществуването на Трявна са открити в турските данъчни регистри, където името на Трявна за първи път е упоменато в 1565г.

В годините на робство, жителите имали задължение да пазят пътя през Балкана към Одрин и Цариград. В замяна на това, те се ползвали от привилегията да не плащат някои данъци и да не се заселват турци в селището. Така извоюваната духовна свобода допринася за по – нататъшното развитие на града във всяко едно отношение.

Три са преданията, обясняващи произхода на името Трявна: с царските пчелини (тръвни) – толкова многобройни и пръснати из Балкана, че хората започнали да наричат с тяхното име цялата местност, с проходното й разположение ( от „транс – вена” – преминавам отвъд) и с тучната трева, растяща в Балкана.

През XVIII - XIX в. Трявна се оформя като стопански и културен център на района. С усет към красотата, вярност към многовековните традиции и любов към българското, тревненските майстори се изявяват най-вече в областта на строителството, резбарството и зографството, които овладяват до такова съвършенство, че ги превръщат в изкуство. Така се заражда, развива и разцъфтява най-старата Възрожденска художествена школа по българските земи – Тревненската.Строят се къщи, училища и църкви, майстори занаятчии и дърворезбари създават свои еснафски сдружения и утвърждават влиянието на Тревненската художествена школа. По цяло българско и извън пределите му се носи славата на зографите и марангозите (резбарите) от Трявна.

Тук са родени съратникът на Васил Левски - Ангел Кънчев, поетът Пенчо Славейков и на първия български професор по химия Пенчо Райков. Близо десетилетие в Тревненското школо (създадено през 1839 г.) е учителствал Петко Рачев Славейков.

Други подобни ресурси
Събития: Политическо събитие
Стоки:    Услуги
Сайтове: Организации, администрация


 
  Снимки от фирмата или реклама на "Администрация"
 
 
  Линкове към ОБЩИНА ТРЯВНА
 
F5296 Общини в Габровска област Администрация Индекс Виж  ~  
W68897 Сателитна карта на Трявна Информация, справки Google map Виж  ~  
 
  Контакти
 
  Лице за контакти:  
  Телефон   0677/6-24-96
  E-Mail  obtryavna@unicsbg.net
  WEB Site  https://tryavna.bg/
 
  Адресни данни
 
  Област: Габровска
  Община: Трявна
  Населено място: Трявна
  Адрес: ул. Ангел Кънчев 21
  Пощ.код/кутия: 535 /
 
  Идентификация
 
  Тип на фирмата: Администрация
  Подтип на фирмата: Общини
  Булстат:   BG00021594
 
Стоки и услуги доставяни от фирмата

Код Име на стоката Производител Мярка Количество Цена Детайли
Виж
 
 



 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 
  Задай въпрос, добави коментар >>>   Отвори формата за текст  
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6      
 
  Брой посещения:  435       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   15/10/22

Google