Ресурсбук България. Данни за избрана фирма

 

СЕМ. Съвет за електронни медии

Съвет за електронни медии(СЕМ), е независим специализиран орган, който регулира радио- и телевизионната дейност в Република България, като регистрира или издава лицензии за осъществяването на такава дейност и упражнява надзор върху дейността на радио- и телевизионните оператори, излъчващи програми на територията на страната.

Официално Съветът за електронни медии (СЕМ) избира генералните директори на обществените медии.

Членовете на СЕМ се избират от парламента (трима) и назначават от президента (двама), което също засилва възможностите за политически сметки и намеси.

Други подобни ресурси
Събития: Политическо събитие
Стоки:    Услуги
Сайтове: Организации, администрация


 
  Снимки от фирмата или реклама на "Администрация"
 
 
  Линкове към СЕМ. Съвет за електронни медии
 
P5931 Соня Момчилова Председател Румен Радев
P5926 Габриела Наплатанова-Русева Журналист Квота Р.Радев
P5929 Симона Велева Юрист, Адвокат Продължаваме промяната
P5930 Пролет Велкова Журналист Демократична България
P5932 Галина Георгиева Журналист ГЕРБ
 
  Контакти
 
  Лице за контакти:  
  Телефон   02/ 9708810
  E-Mail  office@cem.bg
  WEB Site  https://www.cem.bg/
 
  Адресни данни
 
  Област: София-град
  Община: София
  Населено място: София
  Адрес: ул. Шипченски проход 69
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Тип на фирмата: Администрация
  Подтип на фирмата: Държавни органи
  Булстат:  
 
Стоки и услуги доставяни от фирмата

Код Име на стоката Производител Мярка Количество Цена Детайли
Виж
 
 



 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Президентът назначи репортерката Габриела Наплатанова за член на СЕМ    
__ 1 __

10/05/22
17:33:54


Румен Радев подписа днес указ за назначаването на Габриела Наплатанова-Русева за член на Съвета за електронни медии от квотата на президента на основание чл. 98, т. 7 от Конституцията на Република България във връзка с чл. 24, ал. 1 от Закона за радиото и телевизията, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Дългогодишната репортерка на bTV има магистърска степен от Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ "Св. Климент Охридски", където завършва със специалност "Връзки с обществеността". В същия факултет е хоноруван преподавател в периода 2015 - 2017 г. Има обучения по програмата IREX на Държавния департамент на САЩ и Европейския център за сигурност "Джордж Маршал", както и участия в множество медийни програми на американската мисия в НАТО.

През 2019 г. Наплатанова защитава дисертация на тема "Управление на медийните ефекти и медийните операции по време на въоръжен конфликт" във Военна академия "Г.С. Раковски", факултет "Национална сигурност".

Тя е част от редакцията на "Новини и актуални предавания" от самото създаване на телевизията през 2000 г. Отразява теми, свързани с вътрешната и външната политика на България, проблеми в сферата на сигурността и отбраната, въоръжени конфликти на Балканите, Ирак и Афганистан. Автор е на няколко десетки документални проекти на външнополитически и военни теми, свързани с НАТО, киберсигурността, защитата на данните и проблемите на бежанците.

"От името на целия екип благодаря на Габриела за отличната ѝ работа. Ще ни липсва отдадеността и опитът на Габи като старши репортер в bTV новините, но уважаваме нейното решение. Пожелаваме ѝ много успехи в бъдещите начинания и вярваме, че ще продължи да работи за отстояването на най-високи професионални стандарти", каза Антон Хекимян, директор "Новини, актуални предавания и спорт" в bTV Media Group.

Габриела Наплатанова е омъжена за командира на авиобаза "Граф Игнатиево" бригаден генерал Николай Русев. Имат две деца.
 Доцент Жана Попова, преподавател: За СЕМ    
__ 2 __

17/05/22
15:17:21


Доцент Жана Попова е преподавател във Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет "Св. Климент Охридски" в катедра "Радио и телевизия".

Каква е ролята на СЕМ?

- Важен е въпросът за смисъла на членството в СЕМ. Първо, абсолютно ясно е, че трябва да има такъв регулатор. Живеели сме в ситуация без такъв орган. Народното събрание директно казваше кой да е генерален директор на Българското национално радио и на Българската национална телевизия и това е нещо доста опасно.

Какво прави регулаторът? Той взима често решения, които са според закона. Но много често членовете на СЕМ започват да раздават присъди, стават някаква инстанция по казването кое е ляво, кое е дясно в България, кое е либерално, кое е консервативно.

Ако казусът с водещия от БНР Петър Волгин (СЕМ не откри нарушения в негово предаване, в което беше разпространена фалшива новина - бел. ред.) беше решен на ниво закон, тяхното решение е неоспоримо, но членовете на СЕМ не са там, за да говорят от своята лична позиция, а като членове на регулатора. Но те започват да казват кое е журналистика, кое е плурализъм, кое е неоспорима ценност. Мисля, че това е прескачане на собствената си роля и те започват да преподават една измислена обществена нагласа какво е гражданско общество.

Имаше период, в който съветът работеше много добре с неправителствените организации, с комисията по етика, дори със самите медии, участвайки не толкова като регулатор, а като модератор на една дискусия с тема как да вървим напред. Законът за радио и телевизия, в който са разписани правомощията на СЕМ, не е добър нито за обществените оператори, нито за частните медии, още повече по отношение на обществото за тези аудио визуални услуги, които получаваме през интернет.

Но въпреки всичко през цялото време в СЕМ повтарят как те са регулатор, как те нямат какво да направят, това са техните правомощия, а дават надежда през личните си позиции, че те имат огромна власт. Това е големият дисонанс, който се получава.

БСП споменаха, че може да предложат промяна на закона, така че съставът на СЕМ да се увеличи.

- Това е от дълго време застъпвана теза - да има гражданска квота. Но въпросът е, че каквото и да направим в регулатора, ще има политически интереси.

Големият проблем, е че в СЕМ няма експерти, които да следят всяко съдържание, всичко е много ограничено като ресурс.

Чисто технологично това не е институция, която може да следи всичко като процеси в България, което законът вменява на този орган. Прекалено много отдаваме на членовете на СЕМ, а е добре да отдадем значение на структурата, на тези, които работят вътре, на методологията, по която те правят техните доклади и анализи.

Но по отношение на промените, които се предлагат в закона, първо трябва да променим Законът за радио и телевизията по отношение на европейските директиви, по които България отдавна е закъсняла. Тук се получи нещо доста неприятно. По време на управлението на ГЕРБ беше внесен проект за промени в Закона за радио и телевизията, но той беше включен за разглеждане на първо четене преди края на предишния парламент, в който ГЕРБ имаше мнозинство. Този проект беше маркиран като проектът именно на ГЕРБ и в момента нито една политическа сила няма да го използва, за да го предложи. Този проект беше добър. Отлагането на разглеждането на закона забавя изключително много процесите.

Що се отнася до по-голям състав на СЕМ, в нашия случай, в който имаме парламент с все по-малка избираемост, това би било голям проблем.

Основната цел на регулатора е да има такава структура за вземане на решения, че да не се допускат фиктивни играчи в него,

а в момента един от членовете на СЕМ Галина Георгиева (избрана от парламента през 2019 г.) е почти фиктивен играч, само за да прави мнозинство. Ако съставът на регулатора се разшири, това не гарантира нито независимостта на СЕМ, нито всичко за което мечтаем - как СЕМ ще се грижат за журналистиката.

Към СЕМ имаше очаквания по време на пандемията да реагират, че много от обществените и национални медии канеха за свои гости да коментират чувствителни теми политици, замаскирани като експерти. Можеше ли да реагира по друг начин?

- По отношение на БНР и БНТ може, там СЕМ има отговорността да следи за плурализъм. Ние трябва да разчитаме на отговорността на медиите. Медийните собственици не могат да бъдат безотговорни. Но когато говорим за обществените медии в ситуация на пандемия и война, е важно да изискваме като общество през цялото време медиите да носят отговорност. А какво се получава? Ситуацията с т.нар. друга гледна точка.

В журналистиката и в медиите няма две гледни точки

В нашия закон пише, че сме длъжни да отразяваме различни гледни точки, но това значи максимално повече, не само две. Ние разделяме една позиция, особено в дебата за ваксините, между "за" и "против". Ние не живеем така, има мнения, които са по средата.

През цялото време проблемът беше, че антиваксърите бяха изобразявани като една огромна група, което не е вярно. Те са малцинство, но медиите ги усилиха под предтекста, че това е плурализъм.

Не може да се счита за плурализъм това, че някой отрича ваксините. Забележете какво се случи. Антиваксърите станаха политици - професор Андрей Чорбанов (депутат от "Има такъв народ"), доц. Атанас Мангъров (кандидат дeпутат от АБВ и впоследствие симпатизант на "Възраждане") - през своето антиговорене. То даже не е антиваксърство, защото те не отричат ваксините по принцип, а отричаха прилагането на ваксината срещу COVID -19. И ако говорим за плурализъм, тогава къде е сега плурализмът. Доцент Мангъров беше застрашен, така да се каже, с едно предупреждение от прокуратурата и етичната комисия и внезапно медиите спряха да бъдат плуралистични и да го канят. Обществото беше поляризирано, защото така се управлява по-лесно, беше време на избори и сега никой не се интересува къде са антиваксърите.

С войната ситуацията е още по-сложна, мисля, че ако въпросът бъде зададен - харесвате ли войната или не - няма да имаме за и против, но въпросът е поставен по начин, по който внезапно другата гледна точка непременно трябва да е "за" Русия. Това не е другата гледна точка.

Въпросът е и за ролята, която си избират журналистите. На мен ми харесва, че Петър Волгин си е избрал позицията на друго мислещия журналист. Но този друго мислещ журналист винаги се оказва в някаква крайност - не разбирам защо трябва да е крайна позицията на журналиста.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>>   Отвори формата за текст  
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6      
 
  Брой посещения:  1198       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   14/05/22

Google