Ресурсбук България. Данни за избрано лице

 

Делян Пеевски

Делян Славчев Пеевски е български юрист, предприемач, медиен магнат и политик. Народен представител е от парламентарната група на ДПС в 41-то и 42-то Народно събрание. Заедно с майка му, Ирена Кръстева, ръководят печатни издания и телевизии. Официално собственик на такива е само Кръстева, която е и съсобственик в най-голямата печатница в България — ИПК „Родина“.

През 2001 година Делян Пеевски става член на НДСВ, тогавашният министър на транспорта Пламен Петров го назначава за парламентарен секретар и му възлага да оглави борда на "Пристанище Варна" ЕАД - най-голямото пристанище в България, пост от който по-късно е освободен поради липса на образователен ценз.

През това време той е студент по право в Югозападен университет „Неофит Рилски“. При правителството на Симеон Сакскобургготски майката на Пеевски, Ирена Кръстева, е шеф на Българския спортен тотализатор. От май 2005 година Пеевски е следовател в стопански отдел на Столичната следствена служба. Пет месеца по-късно е назначен за заместник-министър на държавната политика при бедствия и аварии в правителството на Сергей Станишев. Там той наблюдава Държавния резерв. Става и член на междуведомствената комисия, която издава лицензите за търговия с оръжие.

През 2007 г. срещу Делян Пеевски има повдигнато обвинение за изнудване. Христо Лачев се оплаква, че Пеевски поискал на близки до него фирми да бъде осигурена работа с „Булгартабак“. По обвинението е образувано дело за използване на служебно положение за набавяне на противозаконна облага. Това води до уволнението на Делян Пеевски. Прокуратурата преустановиява разследването срещу него „поради липса на доказателства“, а Висшият съдебен съвет го възстановява и като следовател, тъй като законът пази местата в съдебната власт на депутати, министри, зам.-министри, кметове и общински съветници. Две седмици по-късно Пеевски е възстановен на поста зам.-министър на бедствията и авариите.

Пеевски е член на ДПС, както и народен преставител от 14 юли 2009 година насам. От 29 юли 2009 е член на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, а от 20 януари 2010 година член на Комисията по правни въпроси.

На 14 юни 2013 г. Делян Пеевски, с гласовете на 116 народни представители, е избран за председател на Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС). Под натиска на последвалите протести срещу това назначение и изразено недоверие от представители на евроатлантически партньори Народното събрание единодушно отменя това свое решение на 19 юни същата година.


Други подобни ресурси
Сайтове: Общество и политика


 
  Снимки на лицето
 
 
  Месторабота
 
  Фирма:  
  Длъжност:  
  Телефон:  
  E-Mail:  -
 
  Идентификация
 
  Титла:
  Професия: Политик
  Основна дейност: Общество и политика
 
  Линкове към Делян Пеевски
 
P2700 Класация на най-влиятелните българи 2013 Политик Виж  ~  
E371 Протест срещу избора на Пеевски Политическо събитие София Виж  ~  
W103712 КОЙ е Делян Пеевски? Бизнес и търговия YouTube канал
 
  Списък на сайтове администрирани от лицето
Име на сайта Категория на сайта Дата Детайли
Виж :
 
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Кой е следващият Пеевски    
__ 1 __

09/02/21
20:57:55

Когато Пеевски бъде оттеглен, кой ще е фирмената табела на "дълбоката държава"? Кой ще държи "ядреното куфарче" с компроматите, кой ще натиска копчетата за шантаж, ще задейства технологиите за отнемане на бизнес, прокурорските поръчки, определени съдебни решения? Слуховете, че си тръгва, вървят от поне две години. А лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви още през април 2016 г., че "Пеевски си отиде, Пеевски напуска страната" - но Пеевски просто прехвърляше бизнеси към офшорки. И все така е депутат от ДПС в четири парламента от 2009-та насам.

Макар председателят на ДПС Мустафа Карадайъ да заяви по БНТ преди малко повече от месец, че "ролята на г-н Делян Пеевски в ДПС не подлежи на съмнение", съмнение има. От известно време с просто око и с помощта на Търговския регистър се вижда как той кешира успешно активите, с които се сдоби от тройната коалиция насам, и всичко, до което се добра след контролирания взрив на Корпоративна търговска банка.

С медиите обаче се раздели най-накрая -

финалът на сделките за вестниците му и "Нова телевизия", в която умишлено бе "приобщена" и телевизия "Канал 3", официално приключи през януари. А тишината около фигурата му от известно време контрастира с шума около Ахмед Доган - лятната му резиденция в "Росенец" и свързаните с нея нарушения, ТЕЦ "Варна", проекта за разширение на пристанището към централата. Появилото се между двамата напрежение през 2017 г. бе потушено, но Пеевски отдавна е много повече от функция на Сараите, а разполага и с по-голям властови ресурс.

Какво би станало, ако

Звездата на Пеевски се издигна нависоко през 2013-та - годината, в която Ахмед Доган реши да се оттегли от оперативното управление на ДПС и стана почетен председател. През юни (пет месеца след паметната VIII Национална конференция на Движението, на която НСО едва опази жив младежа, насочил газов пистолет срещу Доган) Сергей Станишев и други свързани със сарайския кръг решиха да предложат Пеевски за шеф на Държавна агенция "Национална сигурност". Броени дни преди парламентът да го гласува, към ДАНС (контраразузнаване + дирекция срещу прането на пари) беше придадена и мощната ГДБОП. Пак по идея на БСП и ДПС, респективно на Станишев и Лютви Местан.

Така ДАНС ставаше най-мощният ударен отряд

с правомощия да арестува, разследва - същинско лазерно оръжие в ръцете на Пеевски и кръга, поставил го на шефския стол.

Избухналите протести и оттеглянето на Пеевски беляза началото на края на кабинета "Орешарски" и провали третия опит на ДПС да се върне официално в управлението. А името "Пеевски" вече беше известно на цяла България, не само в определени среди. Но какво от това? Пак човек от същия кръг оглави ДАНС. А "успелият млад мъж" вече се беше добрал до "Булгартабак", имаше група контролирани от него медии, печатница, големи проекти, като Lafka например, финансирани с парите на КТБ, както и бизнес с млечни продукти и други предприемачески начинания. Тук му е мястото да припомним, че КТБ се захранваше основно с пари на държавната енергетика и държавните транспортни фирми, така че

ние като данъкоплатци имаме принос в пеевщината.

През август 2014 г. Румен Овчаров обвини Борисов, че е "вкарал в играта" за "Южен поток" фирми, свързани с Делян Пеевски и Цветан Василев. В онези времена Пеевски и Василев не бяха врагове, каквито са днес, а партньори в коалиция по интереси. Именно по време на управлението на Бойко Борисов бизнеси на Пеевски станаха най-големите клиенти на държавната Българска банка за развитие, разкри "Капитал" - с около 250 млн. лв. заеми. Впрочем самата банка от 2017 г. е с принципал Министерството на икономиката, оглавявано до юли м.г. от свързвания с Пеевски и ДПС Емил Караниколов. (Той беше един от тримата министри, отстранени заради Пеевски.)

През 2017 г. изданието за разследваща журналистика "Биволъ" изчисли колко тежи Делян Пеевски - 1,5 млрд. лв. А година по-рано същата медия пресметна, че свързани с депутата от ДПС фирми са сключили договори за над 733 млн. лв., близо 60% от които са евросредства. Въпреки едно старо обещание Борисов така и не извади Пеевски от обществените поръчки.

Ето как вместо конкуренция, прозрачност и качество, обществените поръчки генерират корупция, която подхранва олигархичните зависимости, развращава администрацията, а заради ниското качество на изпълняваните обекти понякога води до човешки жертви.

Какво остава от Пеевски

Lafka фалира, остатъците от "Булгартабак" бяха продадени, млечният бизнес - също (продуктите "Лакрима" и Frezco), ИПК "Родина" си намери купувач, Полиграфическият комбинат беше прехвърлен на иракчанин с български паспорт, стар ортак на Пеевски, както го определи "Банкер". Една от най-големите вериги за битова техника - "Техномаркет", се контролира от дубайска офшорка. А Пеевските медии обърнаха палачинката още преди финализирането на сделките за тях и посредствената пропаганда вече я няма. Разгърнете "Монитор" например и ще се убедите как от страниците му е изчезнал анонимният хейт срещу няколко определени личности, доскоро цветисто оплювани - за сметка на тривиални новини.

И макар извън тях да има и други вестници и сайтове, които охотно обслужват интересите на Пеевски и свързаните с него кръгове, никога няма да е същото. Медиите наистина са власт и фактът, че Делян Пеевски бе принуден да се раздели със своите, е сигурен знак за промяна.

Властта си в съдебната система обаче най-младият български олигарх едва ли ще пусне така лесно.

Точно тази битка и нейната развръзка са в ръцете на следващото управление - зависи от правителството, което ще имаме след парламентарните избори. Действията му ще покажат дали ни готвят следващия Пеевски, или ще има действителни реформи. Състоянието на българското правораздаване вече изнервя особено евро-атлантическите партньори, тъй като отслабва България като брънка от общността и я прави лесна мишена за външно влияние. Кой иска ерозиран съюзник - неговите слабости стават слабости и на другите партньори.

Подобна оценка направи тази седмица правната съветничка към Посолството на САЩ в България и бивша федерална прокурорка Джесика Ким. Тя бе изпратена преди година от Вашингтон със задачата да помага за борбата с корупцията в България, а изявлението, което направи на дискусия на Атлантическия клуб за върховенството на закона, е далеч от дипломатично. "Липсва политическа решителност за борба с корупцията в България, а корупцията е опасна за националната сигурност, защото прави държавите по-уязвими на външно влияние", заяви Ким. Това е директна критика към властта на Борисов.

За разлика от глобалната пандемия от COVID-19, корупционната ендемия на България не може да се лекува с единична или двукратна ваксинация. Това е заболяване, което изисква продължително лечение, усилия и воля. Отчетността започва от българските лидери - във всяка партия и на всяко ниво - с подкрепа на принципа, че никой не е над закона, включително самите те.

Определени стъпки в посока накърняване на независимостта на съдебната система са отслабили способността на България да води наказателно преследване за корупция по високите етажи. Като се добавят олигархическото влияние, случаите на конфликт на интереси, злоупотребата с държавни ресурси и липсата на медийна независимост, човек разбира защо България остава държавата с най-високи нива на корупция в ЕС.

Американската посланичка Херо Мустафа не говори по този начин, но един друг посланик преди нея - Джеймс Пардю (2002-2005), ще бъде запомнен с твърде прям език, особено по отношение на тогавашния главен прокурор Никола Филчев. Така че критичните наблюдения на Джесика Ким се вписват по-скоро в неговата стилистика. Но това, което каза тя, може да се прочете и в доклад на Държавния департамент от миналата есен, в който един от акцентите е корупцията по високите етажи на властта, особено при разпределението на обществени поръчки и еврофондове.

Публикуваният тази седмица индекс за възприятие на корупцията за 2020 г. на Transparency International показва, че България отново е с най-лош резултат в ЕС, подобрявайки с незначителната една точка предишния си сбор. Компания ѝ правят Румъния и Унгария, но Гърция показва подобрение.

В страните с голяма корупция ножицата между бедни и богати винаги е голяма, а в България тя продължава да се разтваря, констатира и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Въпреки че страната ни отдавна се стреми към членство в ОИСР, от доклада става ясно, че усилията ѝ в борбата срещу корупцията и престъпността не са достатъчни, необходими са реформи в образованието и реална интеграция на най-голямата малцинствена група - ромите.

Така че дори Борисов и ГЕРБ да не са в следващото правителство, дори и Пеевски да го няма в парламента, това не значи нищо.

Просто добро начало. Корупцията се е просмукала до фундамента на държавата, а съдебната система и правоохранителните органи са безучастни. Нима смяната на правителства попречи на Пеевски да получи от властта каквото си поиска - или на Цветан Василев да привлече повече публични средства в банката си? Съвсем не.

Затова и са смешни "закачките" между Борисов и президента Радев на тема "Пеевски". Премиерът уличи държавния глава, че "Шиши" му наредил служебния кабинет. "Аз не познавам Шиши, но премиерът му даде поръчки за милиарди", реагира президентът. Той не за първи път атакува с темата за обществените поръчки - и през 2018 г. каза същото, питайки Борисов и за общи бизнес интереси с Пеевски. Случи се, след като в интервю по bTV Борисов заяви: "В Президентството има един човек, който пише речите на Радев. Един медиен човек, помня го още от BBT - телевизията на Пеевски." Изглежда, е забравил, че и личната му пиарка Севделина Арнаудова беше кадър на тази телевизия

Впрочем Джесика Ким отбеляза, че ролята на главния прокурор, въпросите за неговата отчетност и как да му бъде търсена наказателна отговорност не са единствените проблеми на правосъдната система в България и борбата с корупцията. От значение са и начинът на сформиране на Висшия съдебен съвет, липсата на независимост на съдебната система, липсата на независими медии, взаимозависимостта на властите.

Това са проблемите, констатирани неизменно и от Брюксел, но системните партии в лицето на ГЕРБ, БСП, ДПС демонстрират единодушно упорство не да променят, а да укрепят зависимостта на съдебната система. И да предлагат мимикрия на реформи. Присъствието на някоя от тези партии в следваща коалиция минира същинските реформи. Ако ги е страх пък от "дълбоката държава", дали няма да се намери група смелчаци за експертно правителство, чиято единствена задача ще е да прочисти оборите? Със сигурност има такива - компетентни и смели. Проблемът е кой ще им даде правомощия да извършат този подвиг.

"Пеевски" не е продукт на ДПС, той е консенсусна инвестиция.

Неговото богатство и влияние произтичат именно от преразпределението на публични средства и активи, осигурени му от хората на власт. Те го направиха корпулентен и значим и всеки опит да бъде отстранен ще предизвика трусове по върховете на властта. Нали помните, че той държи ядрено куфарче с компромати Съюзниците обаче няма от какво да се страхуват.
 Бизнесменът и бивш депутат от ДПС Делян Пеевски е бил пребит    
__ 2 __

26/04/21
23:00:42
Това се случило в Дубай, а нападателите говорели на руски език. Това съобщиха за Фрог нюз източници от българските служби, които получили оперативна информация за инцидента. Новината бе потвърдена и от хора от бизнес средите у нас, според които това е станало преди десетина дни.

Олигархът, известен с близките си отношения с премиера в оставка Бойко Борисов бил откаран с частен самолет в Швейцария, където постъпил в специализирана клиника. Травмите били много и повечето тежки.

В болница в Дубай са и няколко други българи, охранители на Пеевски. Те също са пострадали при нападението, на което не могли да се противопоставят. Слухове в София предполагат, че силоваците, нападнали милионера са бивши бойци от Спецназ – подразделението за специални операции на руското военно разузнаване. Известно е, че те са използвани за подобни „услуги“ при уреждане на спорове, свързани с големи суми.

Говори се също, че неотдавна Пеевски е подал документи за регистриране на фирма за охранителна дейност и получаване на лиценз в Катар. Служителите във фирмата щели да бъдат около шейсет. Според запознати Пеевски се опитва да уреди изтеглянето на свои близки партньори чрез тази фирма. Освен това смятал, че в Катар ще е в по-голяма безопасност, отколкото в Дубай, където вече започва проверка на фирмите му там и с каква точно дейност се занимават, както и къде отива част от печалбата.
Вече стана известно от публикация на сайта Биволъ, че секретен доклад разкрива, че придобити пари от контрабандата на цигари от Булгартабак има разклонения в България, Дубай и стратегически пристанища в Черно и Средиземно море, както и в канали на трафикантите в Близкия изток.

Запознати смятат, че Делян Пеевски има неуредени сметки с руски фирми и най-вече с Внешторгбанк, която имаше акции в КТБ, но след това се включи в странното придобиване на актива Виваком от бизнесмена Спас Русев на ултра ниска цена и препродаването след това за 1,3 млрд евро. Името на Пеевски е замесвано и по повод обявените от рукия президент Путин 800 млн евро, потънали покрай проекта Южен поток, където фирми до Пеевски имаха основно участие.

През последните месеци Пеевски продаде част от бизнес структурите си: х-л „Берлин“ и някои от основните си медии, затвори разпространителския си бизнес чрез фирмата „Лафка“ и пр. По мнението на негови познати той е решен да напусне дългосрочно България, за да избегне евентуално разследване на сделки с негово участие, ролята му при фалирането на КТБ, отношенията му с ББР и получаването на огромни кредити от нея, обществени поръчки и пр.

Пеевски е разследван и в САЩ по закона РИКО, а преди това и по закона „Магнитски“, Очаква с в най-скоро време да се огласят резултатите от тези разследвания.

Говори се упорито, че уплашеният милионер и лице на мафиотизирания модел #Кой, е предложил на американските власти да свидетелства срещу български управници, висши магистрати и служители на институции и служби, свързани с корупционни практики в особено големи размери. Бил готов да предостави доказателства, записи и видеа за известни политици, замесени в задкулисни интриги и сделки. Срещу това искал да бъде признат за защитен свидетел, за да облекчи положението си.
 Божков за Пеевски: Отгледахме чудовище, навсякъде е пуснал пипала    
__ 3 __

23/05/21
21:55:32

Бившият депутат от ДПС Делян Пеевски и бизнесменът с интереси в хазарта Васил Божков, който е обвинен в България за 19 престъпления, делят територия в Дубай, но избягват местата, където могат да се засекат. Това разказа Божков в онлайн интервю за предаването "Алтернативата".

Божков напусна България преди 2 г. в очакване да бъде обвинен от прокуратурата, а сега стои зад партията "Българко лято" със заявка за участие в парламентарните избори на 11 юли. Пеевски - обратното, се оттегля от пряко участие в политическия живот - той не участва в листите за изборите на 4 април, а в предходните 44-ти парламент, почти не се явяваше на работа.

В днешното интервю Божков повтори свои познати тези за това, че бизнесът му е бил отнет от доскорошния премиер Бойко Борисов и Пеевски, които наричаше свойски "Бойко и Шиши". Даде и някои допълнителни подробности за отношенията си с властта.

"Мен ме унищожиха, защото ги е страх, нямаше какво да заграбят, но унищожиха бизнеса, за да не подкрепя други политически сили". Това обяснение даде Божков днес, доразвивайки тезата си, че бизнесът му е бил подкрепян от Борисов с години в замяна на 20% "рекет" като внезапно през 2019 г. държавата "прозря", че негови хазартни дружества не са внесли 700 млн. лв. дължими такси. Остана неизяснено обаче дали към онзи момент е имал намерение да влезе в политиката. Публично единствено се знае, че през 2019 г. се е срещал с Мая Манолова в качеството й на кандидат за кмет на София, а нейното обяснение е, че е искала да знае какво представлява приятелският кръг на Борисов.

Божков днес за пореден път обвини за всичките си неблагополучия Делян Пеевски. "Пеевски се интересува от всички, които изкарват пари, не можеш да вземеш пари в България без негово съгласие". По-късно в хода на разговора добави: "Може да съм го подценил, не съм очаквал да е пуснал такива пипала. Никой не му обръщаше внимание, малко момченце дебело, тук ще му помогнем, там ще го лансираме и отгледахме чудовище." Напомни, че след като отказал да помага на младия Пеевски, с когото го свързал Симеон Сакскобургготски, той се е обърнал към шефа на "Мултигруп" Илия Павлов, убит през 2003 г., и Доган.

Божков се закани, че ще предостави на службите данни за откраднати над 1 млрд. лв., с които са купувани имоти в Дубай, Мароко и Виена. Знам много неща, а ще изнамеря още повече и ще го дам на службите".

В отговор на поредица въпроси, свързани с качеството му на най-голям рекламодател на Нова телевизия преди да я купят братя Домусчиеви, Божков си спомни, че премиерът често го молел "това да не кажат, онова да не напишат", на което той винаги отговарял, че не може да има влияние. Допусна обаче, че такова влияние може да е достигало до редакционното съдържание по други канали, например чрез директорите.

Запитан дали е играл карти с Борисов, както други приближени нему бизнесмени се хвалят, отговори, че не обича да играе с хора, които не умеят да губят.

Божков определи поемането на издръжката на футболния "Левски" като "абсолютен рекет". "Аз винаги съм подпомагал спорта, но когато ти кажат: "Взимаш "Левски" или бизнесът приключва", имаш ли избор", посочи бизнесменът, който преди казваше, че не е бил принуждаван да издържа клуба.

Божков изпадна в противоречие, обявявайки кабинета "Орешарски" за "нормален", макар и немощен, въпреки че именно този кабинет опита да назначи Пеевски за шеф на ДАНС. Не се върна назад в годините да обясни връзката си с Орешарски, който като кандидат - кмет на София от СДС през 2003 г. беше засечен да излиза от офиса му и впоследствие беше отстранен от тогавашната си партия.
 Механизмът зад модела Пеевски    
__ 4 __

29/06/21
15:53:42
Изминаха 8 години от злополучния избор на Делян Пеевски за председател на ДАНС до санкционирането му от САЩ по закона "Магнитски". Срещу икономическите контрагенти на "модела Пеевски", посочен от американското финансово министерство като генератор на корупция, българските управляващи вземат някакви мерки - посочват фирми и свързани лица, блокирани са сметки, преглеждат се договори, които да бъдат прекратени.

Моделът обаче просъществува толкова успешно благодарение не само заради икономическата си хранителна среда, а и заради стабилна политическа протекция и солидна поддръжка от съдебната система. Без съмнение прокуратурата го подкрепяше през цялото време и благодарение на нея нито едно разкритие не стигна до съществено разследване и наказване на виновните. Вместо Пеевски, разследвани ставаха политически опоненти, икономически конкуренти или нарочени за превземане бизнеси, както и критични медии.

Тези пазители на статуквото няма да бъдат засегнати от санкциите на САЩ. Важно е обаче да бъдат припомнени или осветени. "Дневник" проследи по публични източници кои бяха основните жалони на кариерата на "успелия млад човек", участници в изграждането и поддържането на модела.

Първите 13 години на Пеевски в политиката са описани в статията "Поименно:Кой създаде Пеевски"

"Капитал" преди 8 години: Министърът на транспорта в правителството на НДСВ Пламен Петров прави 21-годишния студент свой парламентарен секретар и го вкарва в борда на директорите на "Пристанище Варна" през 2001 г. През 2003 г. амбициозният кадър на НДСВ завършва право в Югозападния университет в Благоевград, декан му е проф. Александър Воденичаров, който в края на същата година става член на Висшия съдебен съвет (ВСС) от квотата на ДПС. През 2005 г. Пеевски става член на Благоевградската адвокатска колегия, до 2001 г. ръководена от Васил Петров. Той е баща на жената, която първа ражда дете на Пеевски, и член на Висшия адвокатски съвет към онзи момент, а по-късно член на ВСС от квотата на ДПС от 2012 до 2017 г.

През пролетта на 2005 г. Пеевски е назначен за следовател в Столичната следствена служба - стопански отдел, без да има необходимия 2-годишен юридически стаж, по предложение на шефа на националното следствие Ангел Александров - близък приятел на Ахмед Доган. През есента на същата година премиерът Сергей Станишев назначава Пеевски за заместник на министър Емел Етем в Министерството за държавната политика при бедствия и аварии.

През 2007 г. на тази длъжност го сварва корупционен скандал - тогавашният шеф на държавния "Булгартабак" Христо Лачев обвинява зам.-министъра Пеевски и Ангел Александров в натиск. Уволнен е, но тъй като разследването е прекратено, отново е възстановен от Станишев на длъжността зам.-министър.

През юли 2009 г. Ахмед Доган предлага Пеевски за председател на парламентарната комисия за борба с корупцията. Зад него застават групата на ДПС и депутатите от БСП: Антон Кутев, Асен Гагузов, Валентина Богданова, Георги Петърнейчев, Димитър Дъбов, Димчо Михалевски, Евгений Узунов, Евгений Желев, Емилия Масларова, Захари Георгиев, Кирил Добрев, Мая Манолова, Милена Христова, Пенко Атанасов, Петър Курумбашев, Пламен Орешарски, Румен Такоров, Румен Петков, Спас Панчев и Стефан Данаилов. Кандидатурата е отхвърлена благодарение на поименно гласуване - останалите се срамуват открито да подкрепят кандидата.

През юни 2013 г. Пламен Орешарски предлага Делян Пеевски за председател на ДАНС. По признания на депутати от БСП ги събрали и им казали, че или избират Пеевски, или правителството пада.

От БСП решението е подкрепено от 81 души. От ДПС гласуват всички членове на парламентарната група (имената на всички гласували вижте най-долу в текста). Впоследствие решението за Пеевски беше защитено и от различни министри от кабинета "Орешарски". Сред тях е дори министърът на културата Петър Стоянович.

Изборът е проведен в рамките на 15 минути. Оказва се, че ДАНС с временен председател Владимир Писанчев е снабдила кандидата с разрешение за достъп до секретна информация в невиждана досега предварителна експресна процедура. Веднага след като е избран, новоизпеченият шеф на ДАНС се среща с главния прокурор Сотир Цацаров и вътрешния министър Цветлин Йовчев, за да набелязват "основни насоки и приоритети".

Ден след избора си Пеевски е принуден да подаде оставка, но политическата подкрепа за него не спира с мащабните протести и падането на правителството на Орешарски.

Следващият кабинет на ГЕРБ е официално в коалиция с "Реформаторския блок", но представителите на коалиционните партньори подават оставки от министерските си постове, тъй като се сблъскват в задкулисието, което всъщност е в коалиция с кабинета на Бойко Борисов. Метафората на това управление става въпросът, зададен на премиера от българин в Лондон: като се погледне в огледалото, вижда ли Пеевски.

Борисов прави всичко възможно да се разграничи, като се защитава, че му "пришиват" Пеевски, че не общува с него. Никой обаче не му вярва.

През юни тази година, в разследване на Антикорупционния фонд, в направени със скрита камера записи, се чува бившият съветник на Яне Янев да обяснява, че Пеевски е 100% към Борисов, а не с Доган и че дори дал 11 депутата за ГЕРБ за изборите на 4 април.

Че има отношения между ГЕРБ и Пеевски впрочем е ясно още от 2010 г., когато успелият мъж е сниман в бар с финансовия министър от правителството на Борисов - Владислав Горанов. През 2020 г. Горанов е сменен като "министър на ДПС", заедно с още двама министри, а в предизборната кампания отново е "острие" на ГЕРБ.

В началото на тази година, и президентът Румен Радев, посочва Пеевски и Борисов като "ортаци в бизнеса".

Немаловажен е въпросът с отсъствията на Пеевски от парламента.

Като депутат от три Народни събрания той има малък брой явявания на работното си място. Според правилата на парламента при неоправдано отсъствие от три поредни или общо 5 пленарни заседания за съответния месец Народното събрание не поема повече от една трета от т.нар. представителни разходи на депутата и удържа и две трети от месечното му възнаграждение. Случаят с Пеевски не е такъв - неговите отсъствия са извинявани и си е получавал заплатата. Извинявал ги е председателят на парламентарната група на ДПС, а председателките на последните два парламента, в които е депутат - първо Цецка Цачева, след това Цвета Караянчева, не са възразявали.

И друга политическа помощ: младият успял човек получава и още един скъп подарък от данъкоплатците - безплатна охрана от НСО. Чак 5 години по-късно, при отмяната й, се изяснява, че тя е заради сигнал за убийство, който обаче изобщо не се доказва.

Съдебната "патерица"

Младият Пеевски започва да бъде подпиран още с първото си назначение в съдебната власт като следовател - заради липсата на двегодишен стаж, което по принцип е непреодолимо препятствие за младите юристи, които желаят да влязат в системата. През пролетта на 2005 г. обаче ВСС го назначава. Протоколът от това заседание не може да бъде намерен на страницата на съвета, но по това време това назначение не е прецедент - по същия начин в системата влизат, без да отговарят на условията, куп деца на хора от властта.

Когато Пеевски е уволнен през 2007 г., след като директорът на "Булгартабак" разказва, че младият зам.-министър искал да получава ежемесечни "вноски" от холдинга и го е принуждавал да сключва договори с фирми, близки до ДПС, срещу него е образувано досъдебно производство за длъжностно престъпление. Прокурорът по делото е Иванка Трифонова. Тя заявява пред журналисти, че очевидец е потвърдил думите на Лачев, че е бил изнудван от Пеевски. След три месеца Софийската градска прокуратура прекратява разследването поради липса на доказателства. Оказва се, че единственият независим свидетел не бил потвърдил по никакъв начин казаното от Лачев - обяснява го лично главният прокурор по това време Борис Велчев, днес председател на Конституционния съд. Прокурор Трифонова мълчи. И, естествено, Пеевски е възстановен на поста си. Според "Капитал" - след интензивен натиск от ДПС.

На 16 май 2007 г. обаче, веднага след уволнението, Висшият съдебен съвет отказва да възстанови на работа като следовател уволнения зам.-министър Пеевски. Тъй като преди това е работил в Столичната следствена служба и по закон мястото му се пази, той бърза да се върне там. След проведеното тайно гласуване резултатът е: 8 "за", 10 "против", 2-ма "въздържали се". Председателят на Апелативния съд в Пловдив Радка Петрова заявява, че е гласувала против - след като той няма морални качества, за да бъде зам.-министър, значи няма и за магистрат. Колегите й приемат, че така ще мотивират решението си срещу Пеевски.

По-късно състав на ВАС с председател Стефка Стоева и членове Захаринка Тодорова, Надежда Джелепова, Марияна Дечева отменя решението на ВСС. Мотивът е, че "законът не поставя като изискване при възстановяване на освободените от длъжност заместник-министри в съдебната система да бъдат разглеждани техните морални качества".

Обвързан с решението на ВАС, на 14 ноември 2007 г. ВСС го връща на работа. Само двама от членовете му - Петър Стоянов и Пламен Стоилов, гласуват против. Пеевски не остава дълго следовател - съвсем скоро Станишев го връща в правителството.

През 2013 г. във ВСС отново започва кадрил с назначаване и освобождаване на Пеевски в следствието. През март е възстановен два часа след края на последното заседание на 41-ото Народно събрание. За връщането му са гласували 18 от членовете на съвета, двама са били против и двама са се въздържали. Още преди заседанието председателят на етичната комисия на ВСС Ясен Тодоров парира всякаква съпротива с думите: "Ако откажем да го възстановим, ще бъдем в нарушение".

Тодоров е бивш следовател в Столичното следствие, където се засича с Пеевски и Петьо Петров (Еврото - главен герой на разследването "Осемте дждуджета"), възпитаник на школата на МВР, която завършва една година преди Иван Гешев, и един от най-верните защитници на главните прокурори Цацаров и Гешев. "Капитал" го нарича "военното крило на главния прокурор". През май 2017 г. Тодоров е засечен в офиса на Васил Божков, за което дава обтекаеми обяснения.

"Право на всеки народен представител е да се върне на заеманата преди това длъжност", казва през 2013 г. тогавашният главен прокурор Цацаров. Без дискусия ВСС възстановява Пеевски в следствието. За решението гласуват 17 души, като трима са против и трима се въздържат. Още тогава е ясно, че Пеевски се връща само за броени дни и едва ли ще работи нещо, защото ще влезе в листите с кандидати за следващия парламент.

Три седмици по-късно ВСС отново освобождава Пеевски като следовател и му оставя вратичка да се върне в системата пак. Преди гласуването между членовете на съвета възникна спор дали да смятат освобождаването на бившия депутат за оставка от системата, както предлага членът на ВСС Калин Калпакчиев. Позицията на Калпакчиев предизвиква гневната реакция на Цацаров и страстно противопоставяне от Ясен Тодоров. Резултатът от гласуването е: 17 гласа "за" временно освобождаване на следователя Пеевски, 1 въздържал се и трима против.

Мнозинството във ВСС продължава да играе в "отбора" на Пеевски. През ноември 2013 г. например комисията по атестиране, и по-конкретно членовете й Милка Итова, Камен Иванов, Светла Петкова, Даниела Костова, Елка Атанасова и Ясен Тодоров, отказват на журналист от "Сега" информация дали Пеевски има статут на несменяем и кога евентуално го е придобил, както и дали някога е атестиран и дали ВСС има данни по колко и кои разследвания е работил. Причината за отказа: Пеевски не бил съгласен да се оповестява тази информация. И Христо Динев, оглавяващ Софийската градска прокуратура, отказва да отговори на запитване от в. "Капитал" колко дела е решил следователят Пеевски. По-късно и делата на Ясен Тодоров се оказват тайна.

Драмата със статута на неуспелия шеф на ДАНС се пренася в Конституционния съд, който трябва да реши може ли да се върне като депутат, или трябва пак да прибягва до следствието. Съдиите не събират необходимите 7 гласа, и така Пеевски все пак остава депутат. Съставът на съда по това време е: Димитър Токушев, председател, и членове: Благовест Пунев, Пламен Киров, Красен Стойчев, Цанка Цанкова, Стефка Стоева, Румен Ненков, Кети Маркова, Георги Ангелов, Борис Велчев, Анастас Анастасов, Гроздан Илиев. За оставането му в парламента гласуват Токушев, Киров, Стойчев, Стоева, Велчев и Илиев - те са на мнение, че пълномощията му като депутат не са прекратени, защото парламентът не е гласувал изрично оставката му.

Пунев, Ненков, Маркова, Ангелов и Анастасов смятат, че "когато народен представител приема да заеме друга държава длъжност, освен министър, той поема и евентуалните неблагоприятната последица при освобождаване от длъжността да не може да бъде възстановен като народен представител". Според Цанкова искането е недопустимо, защото "с избора за председател на ДАНС Пеевски престава да е народен представител".

Кадруването на модела

Изборът на Цацаров и Гешев за главни прокурори без съмнение е част от крепенето на модела. Заради отказа им не само изобщо да го разследват, а заради страстта им да му адвокатстват. Като шефове на държавното обвинение и двамата се ангажираха да разследват дали някой не иска да убие Пеевски, но нямаха никакъв успех по сигналите срещу самия Пеевски. По идентичен начин не бяха разследвани съмненията за търговия с влияние, свързани с Бойко Борисов, и бяха игнорирани абсолютно всички сигнали срещу него. Затова пък всички прокурори, работили или не работили по важните казуси, получаваха бонуси.

Цацаров стана главен прокурор със странна процедура, измислена специално за него - двамата му конкуренти така и не бяха гласувани, след като той получи 18 гласа. Министърът на правосъдието Диана Ковачева, която ръководеше избора, пък призова членовете на ВСС да не правят изказвания за кого ще гласуват, за да не нарушат тайната на вота. Така остана мистерия как номираният от 7 човека кандидат: Михаил Кожарев, Ясен Тодоров, Соня Найденова, Магдалена Лазарова, Каролина Неделчева, Светла Петкова и Галя Георгиева, изведнъж се оказа фаворит и на номиниралите Галина Тонева и Борислав Сарафов.

Кариерата на Пламен Георгиев също е показателна за това как моделът кадрува - след като не забелязва Борисов в разследването "Мишо Бирата", той е изхвръква нависоко - в спецпрокуратурата, в министерството, начело на антикорупционната комисия, където обяви Пеевски за "един от най-чистите хора в държавата". Днес Георгиев е консул във Валенсия, където беше пратен "на завет" след скандала с апартамента и терасата с барбекю - част от скандал с евтините жилища на правителството на ГЕРБ и Патриотите.

Гешев беше избран като единствен кандидат с две гласувания и 20 на 4 гласа във ВСС. И двата пъти го подкрепиха: Сотир Цацаров, Георги Чолаков, Боряна Димитрова, Севдалин Мавров, Боян Магдалинчев, Боян Новански, Вероника Имова, Даниела Марчева, Драгомир Кояджиков, Стефан Гроздев, Георги Кузманов, Даниела Машева, Огнян Дамянов, Пламен Найденов, Евгени Диков, Гергана Мутафова, Йордан Стоев, Калина Чапкънова, Пламена Цветанова, Светлана Бошнакова.

Цялата енергия на последните състави на ВСС е насочена срещу критиците на модела "Пеевски". Мнозинството в съвета от години отказва да се занимава със сигналите за влиянието на Пеевски при назначенията на съдебни ръководители. Методи Лалов, бивш председател на Софийския районен съд, разказа преди време как се е явил на нещо като кастинг за одобрение. От разказа му не последва нищо. Преди това през 2014 г. ВСС отказа да се занимава и с откровенията на съдията Веселин Пенгезов, който в прав текст заяви публично, че "Доган и Пеевски диктуват на главния прокурор". На 3 май 2019 г. Съюзът на съдиите поиска ВСС да провери дали Пеевски кадрува в правосъдието. Отново нищо не последва.

А през декември същата година Бойко Борисов удиви публиката с разсъждението си, че членовете на ВСС от парламентарната квота са му пряко подчинени и той може да им казва за кого да гласуват. Това се потвърждава и от факта, че оттам му пишат SMS-и и му докладват в реално време какво се случва. И не разследват сигналите за "опраскване".

Завесата на задкулисното кадруване на кръга около Пеевски се повдигна многозначително при избора на Гешев за главен прокурор. Тогава Цацаров заяви, че "изборът се случва в две други сгради", а не в тази на ВСС, а Борисов потвърди, че едната е неговият кабинет. След това Боян Магдалинчев, който представлява ВСС, припомни думите на Румен Ненков, бивш зам.-председател на Върховния касационен съд: "Аз нямам съмнение, че политическата класа по някакъв начин има участие в избора на тези фигури". И нито самият Магдалинчев, нито мнозинството във ВСС сметна това за проблем. Напротив, изборът на главен прокурор протече точно по този модел, докато Цацаров и Магдалинчев уверяваха, че думите им не се отнасят за Гешев.

Познанство на Гешев и Пеевски повдига въпроса за конфликт на интереси при разследването на бившия вече депутат. Той обаче никога не е поставян на дневен ред. А би трябвало, защото Гешев не видя ролята на Пеевски в разследването за КТБ, така както не видя ролята и на Путин и Обама. Това цинично отношение има своето обяснение, но нито една институция не е проявила смелост да го установи.

Подкрепа за модела идва и от съда - например ВАС отказва да провери къде живее Пеевски, а Софийският административен съд блокира въпроси за дома на Гешев.

Спецсъдът също е носеща колона на модела - той праща в килии, без да са осъдени, всички неудобни бизнесмени. Повечето от тях сочат като поръчител на разправата с тях именно олигарха, санкциониран от САЩ.

Хората на Пеевски

Въпреки че преди 8 години Пеевски не оглави ДАНС, експерти твърдят, че е влязъл "през задния й вход с идването на Борисов". Служебният кабинет сега уволни куп хора, известни като "човека на Пеевски", "лейтенанта на Пеевски", включително от ръководството на ДАНС.

Светлина върху "разстановката" в трите власти при управлението на Борисов хвърля бившият му антикорупционен съветник Яне Янев в последното разследване на Антикорупционния фонд "Списък за бърз контрол".

"На Жоро Ушев се е обаждал два пъти Гешев. Единият път Жоро е питал Гешев какво да прави, а вторият път самият Гешев се е обаждал и е казал: "До дупка". Това няма как да стане без Борисов. Такова е моето заключение. (...) И третото нещо е свързано с възможността да се провери има ли синхрон, все още, след новата политическа ситуация, Гешев - Цацаров - Ушев. И това нещо по отношение на вашия човек, дали е в оня списък за бърз контрол. (...) Пеевски на последните избори, сега на четвърти, които бяха, заедно Бойко му даде 11 места за депутати. Начело с Марин Маринов, бившият министър. (Бившият министър е Младен Маринов - бел. ред.) Това всичко са хора на Пеевски. Всичко. Единадесет мандата му даде, бе, човек. За да може тия гласове от ДПС да отидат при Борисов. Те това направиха. В момента Делян Пеевски е 100 процента на подчинение на Борисов. Той, Доган с Доган всичко приключи."

Медиен издател

Като говорим за "асоциирани лица" по закона "Магнитски" е добре да си припомним и медийната компания, в която пребиваваше Пеевски години наред. Освен собствената си медийна група, той направи широк кръг, в който влязоха национални хартиени всекидневници, сайтове, телевизии.

Те още в началото се дистанцираха от Етичния кодекс на българските журналисти, спряха да го спазват и се заеха с негласно обявена, но ясно демонстрирана пропаганда на властта. Много от тези медии бяха финансирани с пари от рухналата КТБ, които останаха невърнати.
 Какво имущество декларират политиците    
__ 5 __

16/08/23
15:53:27

Депутатът от ДПС - санкциониран по глобалния закон "Магнитски" за корупция, сега активен участник в преговорите за промени в конституцията - Делян Пеевски е декларирал да има два апартамента (единият от които с гараж) и къща с двор в София, придобити в периода 2002 г. - 2004 г., придобити за общо над 152 хил. лв. Депутатът посочва да използва десет чужди имота (в София и един в Пазарджик) срещу общо над 1.1 млн. лв.

Използва и четири чужди автомобила срещу 21 хил. лв. Декларирал е 737 хил. лв. и 135 хил. евро налични парични средства. Отделно от това посочва в банкови влогове да има над 3 млн. лв., близо 19 хил. евро и около 106 хил. щатски долара. Има да получава и 20 млн. лв. дивидент от себе си. Негови са дружествата "Инт" и "Интръст".

 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  417       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   16/12/13