Ресурсбук България. Данни за избрано лице

 

Сотир Цацаров



Други подобни ресурси
Сайтове: Услуги


 
  Снимки на лицето
 
 
  Месторабота
 
  Фирма:  
  Длъжност:   Член на ВСС
  Телефон:  
  E-Mail:  -
 
  Идентификация
 
  Титла:
  Професия: Юрист, Адвокат
  Основна дейност: Правораздаване
 
  Линкове към Сотир Цацаров
 
P4521 Висш съдебен съвет групи от лица София Виж  ~  
 
  Списък на сайтове администрирани от лицето
Име на сайта Категория на сайта Дата Детайли
Виж :
 
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Цацаров е с отнет допуск до класифицирана информация    
__ 1 __

15/01/22
14:56:25


Председателят на КПКОНПИ Сотир Цацаров е с отнет от ДАНС допуск до класифицирана информация за база на данни, събрани по време на контрола за надеждност.

"Приветствам ДАНС и българските служби за сигурност - трябва да показват решителни действия, всеки пък, когато виждат нарушение на закона, трябва да действат, да бъде ясно, че няма човек, който е над закона", заяви Кирил Петков. По думите му данните са събирани "дълго време", но е класифицирана информация кога е започнало разследването и какво точно е било открито.

Отнетият допуск до класифицирана информация не означава директно освобождаване на Цацаров от комисията, която оглавява, а че "неговата работа в някаква степен е невъзможна".

"За мен това, че нямаме истински сериозни дела за корупция на високите етажи на властта показва абсолютно ясно, че КПКОНПИ не си е свършила работата, която всички български граждани се надявахме да бъде свършена. Оценката ми е силно отрицателна", коментира Петков.

Той изрази надежда, че вчерашният анонс за оставката на Цацаров и днешното отнемане на допуска не са свързани. По неговите думи сутринта служители на ДАНС са чакали шефа на Антикорупционната комисия, за да му връчат докумтните за отнетия допуск.
 Казусът ЦУМгейт : затворен институционално, но отворен с нови въпроси    
__ 2 __

02/02/22
14:05:30


На 27 януари председателят на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) в оставка Сотир Цацаров заяви пред парламентарната комисия за борба с корупцията, че допускът му до класифицирана информация е отнет във връзка със срещата му през 2017 г. с бизнесмена Сашо Дончев в ЦУМ. А пред журналисти след изслушването каза в отговор на въпрос: "Доколкото разбирам от беседата (със зам.-председателя на ДАНС - бел.ред.) свързано е с това, че на г-н Дончев е изнесена класифицирана информация".

Така случаят, придобил публичност като "ЦУМгейт", се завърна с нови въпроси, които се добавят към старите, неполучили отговор години наред. Цацаров и сега не отговори дали на онази среща е обсъждана редакционната политика на в. "Сега", а отказа категорично да говори за конкретното съдържание на разговора им. Попитан по чия инициатива се е провела тя, каза: "Да кажем, по съгласие на двете страни". Този е единственият нюанс, различаващ сегашния отговор от досегашната еднозначна версия, че срещата е била уредена от Гергов по искане на Сашо Дончев.

"Няма да влизам в каквито и да е подробности. Единственото, което ще кажа, че при осъществяването на тази среща, при разговора, аз нямам каквито и да е притеснения от етична, морална или друга гледна точка", затвори темата Цацаров.

Но темата стои отворена, защото проверка по същество не е правена

През април 2017 г. изпълнителният директор на "Овъргаз" и издател на в. "Сега" Сашо Дончев в публично изявление разкри, че на 17 март с.г., в навечерието на парламентарните избори, е бил поканен на среща от бизнесмена Георги Гергов с главния прокурор Сотир Цацаров, на която е бил питан за редакционната политика на медията, известна с критични позиции към ръководството на прокуратурата, както и за пиперливите карикатури на Христо Комарницки, чийто герой често е бил главният прокурор.

И още: че е бил питан от Цацаров дали финансира партия "Да, България" и защо го прави, след като има хубав бизнес. Освен това според Дончев Цацаров му е казал: "Нима се съмнявате, че вашите телефони и комуникации са под контрол?". Дончев съобщи също, че след като споделил по телефона на журналиста Сашо Диков за изненадата си от разговора с Цацаров, получил SMS от Гергов: "Много говориш по телефона". Гергов потвърди в телевизионно интервю за SMS-а, но каза, че по друг повод го пратил.

Разказаното от Дончев шокира обществото - ако изнесеното е вярно, главният прокурор подлежеше на дисциплинарна отговорност за уронване престижа на съдебната власт. Членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) тогава: Калин Калпакчиев, председателят на ВКС Лозан Панов, по-късно Атанаска Дишева, Олга Керелска, поискаха кадровият орган да изпълни задължението си, като извърши проверка. Твърдото мнозинство на главния прокурор отхвърли предложението и препрати случая на Инспектората към ВСС.

А аргументът на Цацаров, изразен публично - и тогава, и сега - е един и същ: че не се е срещал с обвиняеми и подсъдими лица и затова срещата и разговорът не са нарушение на Етичния кодекс на магистратите, нито на закона. Към онзи момент обаче е имало започната проверка според сайта "Свободна Европа" под наблюдението на прокуратурата спрямо Дончев, отнасяща за отношенията между "Овъргаз", "Газпром" и българската държавна компания "Булгаргаз".

Самият Цацаров потвърждава, че се е извършвала такава проверка, с твърдението си, че Дончев му е упражнил натиск по време на срещата да повлияе на хода й, но той отказал. Впоследствие се разбра, че към онзи момент не е приключила и проверка спрямо фирма на Гергов във връз8а с трудова злополука.

Проверката на Инспектората приключи на 10 юли 2017 г. със заключение, че "се прекратява поради липса на достатъчно данни за извършено нарушение по смисъла на чл. 175к, ал. 4 от Закона за съдебната власт". Тоест няма накърняване на престижа на съдебната власт.

Три години Инспекторатът отказваше да огласи материалите от т. нар. проверка,

като не изпълнява съдебните решения по делата за достъп до информация на гражданския активист Николай Неделчев и журналистката от "Сега" Доротея Дачкова. Едва през декември 2020 г. се разбра официално, че Цацаров е отказал (не се отзовал на поканата на Инспектората) да изложи своя разказ за срещата. Отказал да говори и посредникът Георги Гергов. Отзовал се е единствено Дончев. По тази причина - липсата на трети лица, които да потвърдят, Инспекторатът прекратил проверката със заключението, че няма нарушения на Етичния кодекс на магистратите. Гергов даде телевизионни интервюта, в които, очаквано, подкрепи хаотично и с противоречия версията на Цацаров, избягвайки конкретиката на проведения в кабинета му разговор.

Материалите от проверката на Инспектората получиха публичност едва след остро критично писмо на Съюза на съдиите, че главният инспектор недопустимо не изпълнява съдебно решение.

Тогава ВСС - отново с мнозинството на главния прокурор, отхвърли предложението на председателя на ВКС Лозан Панов да бъде изслушана Точкова и да й бъдат зададени въпроси. А Цацаров заяви, че темата се повдига от "изпълнители на сценаристи", които не назова.

Така скандалът заглъхна - до 14 януари т.г., когато се разбра, че допускът до класифицирана информация на Цацаров като председател на КПКОНПИ е отнет именно заради тази среща.

Сега, след като самият г-н Цацаров потвърди, че отнемането на допуска му до секретна информация "е свързано с това, че на г-н Дончев е изнесена класифицирана информация", се възобновява съмнението, че докато се е провеждала срещата, Сашо Дончев действително е бил под контрол и спрямо него са били прилагани специални разузнавателни средства (СРС). А доколкото секретната информация е и държавна тайна, юристи сега задават въпроса дали случаят остава само на територията на ДАНС със санкцията на отнетият допуск , и не навлиза ли на терена на Наказателния кодекс.

Въпроси повдига и фактът, че Цацаров се обръща към издател на критична медия, който е и проверяван от прокуратурата. Когато главен прокурор каже на такъв събеседник, а и на който и да било гражданин: "Смятате ли, че не сте под контрол" , стои въпросът дали това е заплаха или опит за принуда. Или обратното - услуга чрез информиране на събеседника, че лошите го подслушват, с очакване той да отвърне на жеста, а казусът да се сдобие, ако се наложи един ден, с положителен морален знак?

Търсенето на дисциплинарна отговорност във ВСС за нарушаване на Етичния кодекс на магистратите е вече с изтекла давност. Но заплахата, принудата, издаването на държавна тайна са описани като престъпления от общ характер в Наказателния кодекс, коментират и спорят юристи. Дори техните спорове да са без конкретика и по принцип, въпросите, които отново изплуват от "ЦУМгейт", би трябвало да бъдат анализирани експертно от прокуратурата и да се излезе със заключение, дори да бъде оневиняващо. Иначе трябва да приемем, че бившият главен прокурор се завръща във Върховната касационна прокуратура с тежък товар, и не само морален, който ще хвърля сянка върху неговите решения.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  505       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   19/05/17