Ресурсбук България. Данни за избрано лице

 

Елена Йончева

Елена Йончева е българска журналистка, политик, депутат в 44 Народно Събрание (НС), прессекретар на Президентството (2017). От 2019 избрана за евродепутат от квотата на БСП.

Елена Йончева е родена на 27 май 1964 г. в град София, България. Дъщеря е на Лариса и Никола Йончеви. Майка ѝ е рускиня, баща ѝ – българин. Има и брат Иван Йончев. Завършила е телевизионна журналистика в Москва с отличие.

От 1994 до 2009 г. има съвместно съжителство с политика Сергей Станишев, с когото се познават още от студентските си години в Москва.

Журналистическа кариера

Работи за петъчното предаване „Панорама“ по Канал 1 на БНТ, водеща е в Канал 1, в програмата „Екип 4“, както и в публицистичното предаване „Оригиналът“ по TV7, заедно с Иван Гарелов.

През 2012 г. със своя екип 16 дни снима живота в Халеб по време на гражданската война в Сирия.

Известна е с репортажите си от най-горещите точки на света, между които конфликтите в Косово, Алжир, Чечня, Израел, Афганистан, Ирак, Венецуела, Колумбия и др. Снимала е филм за българската база Свети Климент Охридски в Антарктида, за ромите в Лом, за футболиста от ПФК Левски Мариян Огнянов и др.

Автор е на четири документални филма за събитията в Украйна (Евромайданът, започнал през ноември 2013 г., и последвалата война в Донбас). През септември 2015 г. президентът на Украйна Петро Порошенко подписва забрана за влизане в страната на 388 политици и журналисти. Сред 41 журналисти и блогъри от цял свят попада и Йончева. След протести от страна на авторитетни хора и организации, между които и Комитетът за защита на журналистите, забраната за Елена Йончева и още 28 журналисти е отменена.

Политическа кариера

През 2017 г. Йончева е част от инициативния комитет, издигнал за кандидат-президент Румен Радев. След като става президент, той я включва в екипа си като прессекретар на Президентството. Скоро след това тя напуска и е избрана за депутат в 44 Народно събрание от групата на БСП. Там Йончева продължава да се изявява като журналист – прави документални филми, в които личат слабостите на управлението.

Тя прави филм за оградата по южната граница на България и демонстрира, че тя лесно може да бъде бъде премината, разпалвайки гнева на вицепремиера Валери Симеонов, който е отговорен за строежа на оградата. Той обвинява Йончева, че си служи с полуистини и подмяна на факти. Симеонов твърди че тя е заснела оградата, още по времето когато тя не е била готова. Като депутат Йончева влиза в конфликт с управляващите в т.ч. и с премиера Бойко Борисов и министър Боил Банов.

В началото на 2019 г. прокуратурата повдига обвинение срещу нея за пране на пари, свързано с аферата КТБ. Елена Йончева отговаря на обвиненията с думите, че това е опит за сплашване, който е свързан с разкритията ѝ за злоупотреби от страна на властимащи.

През 2017 година Елена Йончева заведе дело за клевета срещу Бойко Борисов. След дълъг процес Йончева осъди Борисов и на трите инстанции. ВКС потвърди, че Борисов и Герб трябва солидарно да изплатят 5000 лева на Йончева. Първоначалната сума, която журналистката искаше бе 20 000 лева, но съда ограничи тази сума.

Други подобни ресурси
Лица:     Радио,Телевизия
Сайтове: Медии, телевизии, радия


 
  Снимки на лицето
 
 
  Месторабота
 
  Фирма:  
  Длъжност:  
  Телефон:  
  E-Mail:  -
 
  Идентификация
 
  Титла:
  Професия: Журналист
  Основна дейност: Общество и политика
 
  Линкове към Елена Йончева
 
W16 Администрация Фирми Раздел    
W23 Общество и политика Сайтове Раздел    
 
  Списък на сайтове администрирани от лицето
Име на сайта Категория на сайта Дата Детайли
Международната конференция за свободата на медиите Общество и политика 13/10/20 Виж : 620
 
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Елена Йончева. Публикации    
__ 1 __

09/06/23
21:42:30
ЕЙ - Интервю
Елена Йончева зове ЕП да защити разследващите журналисти
Комисия на ЕП гледа имунитета на Елена Йончева, решение след Нова година
Най-важното е да свалим един самозабравил се авторитарен лидер
Да не подкрепиш най-одобрявания президент, значи договорка с Борисов

 ЕЙ - Интервю    
__ 2 __

22/06/20
14:46:56
Вие страхувате ли се, когато "вероятно гласът на един министър-председател казва: "ще направя всичко възможно, за да изгори Йончева"?

Да, страхувам се. Има ли разумен човек, който да не се страхува от подобна реплика. Въпросът е този страх да не ме накара да замълча".

Репликата е част от разпространения в медиите запис с глас, наподобяващ много този на премиера Бойко Борисов.

Над 1 млн. българи слушаха този запис, предимно в социалните медии, и всички се надяваме това да не е истина. Затова изключително важно е да има прокурорска проверка, да бъде изследвана достоверността на този запис и гласа на г-н Борисов. Всички ние се надяваме това да не е неговият глас, защото това би бил страхотен удар, не срещу Борисов, а срещу България.

В този запис чуваме как един лидер на европейска държава е готов да унищожи своя политически противник, чуваме как той нарежда да бъде унищожен един бизнес, който не му угажда. Ние виждаме от този запис как няма разделение на властите. Това е страшно за една европейска държава.

Евродепутатът се надява на обективно разследване от прокуратурата на записа, но не е голям оптимист предвид какво се случи със записите, известни като "Ало, Ваньо" и "Ало, Банов". И уточни, че е готова да подпомогне с всички средства на едно независимо разследване.

Най-големият бич в България е корупцията, защото удря икономиката. Затова вече 13 години сме последни в Европа. Изпускаме шанса да бъдем достойна и развита България. Тези аудиозаписи и снимки показват цялата мерзост на политическата класа в България. Политическата класа се самозабравя, смята, че е безконтролна и никой не може да я накаже, но това не е така.

Бизнесът мълчи, защото знае, че ако почнат да говорят, ще бъдат ударени. Бизнесът проговаря едва когато бъде ударен. Йончева призова бизнесът да не страхува и да не си мълчи, защото един ден "тази авторитарна власт" може да застигне всеки един от тях.

Относно направените снимки от спалнята на премиера тя подчерта, че е унизително и неморално да бъде сниман спящ човек. По нейни думи снимките показвали деградацията на българската политическа класа.

"Тези чекмеджета, натъпкани с банкноти - вече виждаме как част от политическата класа си е напазарувала политици, антрополози, цели медии. Разбираме защо България е на дъното на медийната свобода.

Тя бе категорична, че корупцията у нас може да се пребори само с европейски инструменти. През октомври ще започне да се прилага механизъм за върховенството на закона, който да даде реална картина и инструмент, по който корупционните схеми да бъдат разнищвани и наказвани, така че да станат невъзможни.

Относно заявката на бизнесмена Васил Божков за участие в политиката тя изрази мнение, че в България има достатъчно зрели политически партии, които ако не се занимават със себе си и вътрешните борби, имат достатъчно капацитет да дадат алтернатива на това управление.

Относно отношенията си лидера на БСП Корнелия Нинова тя обяви, че няма проблем между тях, но отказа да я подкрепи персонално преди прекия избор за председател на партията през септември.

Тя очевидно има проблем със своите структури. Българската левица няма как да спечели властта, ако занимава цялото общество с вътрешни боричкания. Успешен ще е този лидер, който обедини партията. Такъв лидер ще подкрепя.

 Елена Йончева зове ЕП да защити разследващите журналисти    
__ 3 __

26/11/20
23:15:00

Европейският парламент прие резолюция за укрепване на свободата на медиите.

Документът, чийто съдокладчик от името на групата на социалистите е Елена Йончева, беше одобрен от 553 евродепутати.

С резолюцията се призовава за бюджет на ЕС, в който има средства в подкрепа на независимата журналистика. Изисква се европейското финансиране да бъде разпределяно не от правителствата, а от независими европейски организации.

По думи на Йончева напоследък разследващата журналистика отсъства. Според нея от първостепенна важност са защитата на разследващите журналисти и финансирането на работата им, така че да са независими от националните правителства.

В документа по предложение на българския евродепутат се изисква повече прозрачност във финансирането на медиите. Осъжда се и всеки опит за монополизиране на медиите и упражняване на политическо влияние върху тях.

По настояване на Йончева се призовава и за разработване на европейско законодателство, което да защитава журналистите от съдебни дела, които се образуват с цел да бъдат сплашени или дискредитирани т.нар. SLAPP дела. Тя обаче уверява, че това не означава, че тези, които публикуват лъжи и клевети, ще бъдат защитени от съдебно преследване. Целта по нейни думи е да не се преследват журналисти за това, че са изразили позиция.

Бяха подкрепени и още няколко предложения на българския евродепутат. Сред тях е идеята да се въведат стандарти за медийна свобода в целия ЕС, тъй като в момента съществуват големи различния между държавите членки.

Управляващите да осигурят прозрачност на дейността си и да се гарантира достъп на медиите до парламентарните дебати, членовете на парламента и висшите държавни служители, както и до информация от публичен интерес и до публични събития, особено с участието на представители на правителството.

Йончева настоява публичните личности и управляващите да се въздържат от очернянето на журналисти, а държавите членки да осигурят защитата на медиите при отразяването на протести и демонстрации.

Друго предложение е жените журналисти да получат допълнителна защита, тъй като те са особено уязвими на тормоз и заплахи.

Предлага се и компаниите, които управляват медийни социални платформи, да се включат в Кодекса на поведение, представен от Европейската комисия, в който има правила срещу езика на омразата.

Потребителите да имат възможност да сигнализират за потенциална дезинформация, за да може да се улесни по-бързото й коригиране, като в същото време да се позволи и проверка на фактите от независима, трета страна, за да не се допуска погрешно използване на този инструмент.

ЕК и страните членки да подпомогнат образователна политика, която увеличава медийната и информационната грамотност, да дава възможност на гражданите да мислят критично и да им помага да откриват дезинформацията.

В резолюцията са заложени и мерки в подкрепа на медиите, които са пострадали от пандемията.

Евродепутатите призовават ЕК и страните членки да приложат помощи за възстановяване и защита на работните места, както и за издръжката на журналистите, за подпомагане на компании и за финансиране на обществени медии през икономическия план за възстановяване от кризата с коронавируса.

Те припомнят предложението си за създаване на постоянен фонд за журналистика като част от Многогодишната финансова рамка (2021-2027. Целта е той да подпомогне преодоляването на кризата, включително чрез директна финансова помощ за независими журналисти и медии, за журналисти на свободна практика и самонаети медийни работници.
 Комисия на ЕП гледа имунитета на Елена Йончева, решение след Нова година    
__ 4 __

05/12/20
21:46:55

Правната комисия на Европейския парламент проведе заседание в четвъртък, на което бе разгледано искането за отнемането на имунитета на евродепутата Елена Йончева. Докладчик по темата в комисията бе френският евродепутат от "Национален фронт" Жил Лебретон.

Към момента наказателното производство срещу Йончева е спряно заради подновения й имунитет в качеството й на член на ЕП. Обсъждането на темата в правната комисия се проведе при закрити врата и право на участие имаха само членовете на комисията. Предстоят обаче редица стъпки в рамките на процедурата, затова решение няма как да има преди Нова година.

Практиката на комисията е да има няколко постоянни докладчици по случаите, касаещи имунитетите на членовете на ЕП. Докладчикът във всеки конкретен случай не трябва да бъде от една и съща националност или от същата политическа група като съответния евродепутат. Членът на ЕП, чийто имунитет се гледа, има право да бъде изслушан и да представи документи или други писмени доказателства.

След изслушването и дебата по темата, комисията по правни въпроси приема своя доклад, като прави предложение за мотивирано решение да се отнеме или да не се отнеме имунитетът. След приемане на доклада в комисията, той се разглежда в пленарна зала от целия ЕП и се прави отделно гласуване за всяко от съдържащите се в нея предложения. Всичко това са стъпките от процедурата, която няма как да приключи преди Нова година.

По правило исканията за отнемане на имунитет на член на ЕП трябва да произтичат от "компетентния орган" на съответната държава членка и да бъдат адресирани до председателя на Европейския парламент.

Българската прокуратура изпрати съответното искане да бъде свален имунитетът на Елена Йончева на 25 ноември 2019 г. Срещу нея има обвинение за пране на 333 000 евро, получени от банкера Цветан Василев. Имунитетът на Йончева веднъж беше свален от българското народно събрание по времето, когато тя беше депутат от левицата, но след избирането й за евродепутат придоби нов имунитет, който също трябва да бъде поискан и съответно свален или даден, за да продължи разследването.
 Най-важното е да свалим един самозабравил се авторитарен лидер    
__ 5 __

16/12/20
14:10:18

Най-важното сега е да свалим от власт един авторитарен лидер, който се е самозабравил и в името на тази цел трябва да обединим всички усилия. В България се водят дебати дали на 28 март не е прекалено рано за избори - смятам, че 28 март е късна дата. Трябваше отдавна да има служебно правителство и Бойко Борисов да си е отишъл.

Това заяви евродепутатът Елена Йончева от групата на социалистите и демократите, пред журналиста Лили Маринкова на TV1.

Йончева е категорична, че парламентарните избори трябва да са на първата възможна дата, която конституцията позволява. Няма гаранция кога ситуацията с кризата, породена от COVID-19 ще бъде по-тежка - на 28 март или на 28 май.

Тя смята, че президентът Румен Радев ще прецени каква дата да посочи в указа си, който подготвя за януари 2021 г.

В Брюксел трудно разбираха, когато говорех преди година за ситуацията в България, каза тя. Реакцията в Европейския парламент е - подавайте ни информация, но в крайна сметка е отговорност на всички български граждани дали ще продължите да подкрепяте Бойко Борисов, включително и на следващите избори.

Запитана дали съжалява, че се е превърнала в политик, най-сериозният опонент на Бойко Борисов, Елена Йончева каза - "Осъзнавах, че става дума за битка, защото аз съм човек, който влиза в битки. Винаги съм го правила като журналист. Но смятах, че работата ми в журналистиката, отивайки на места с конфликти и войни, е свързана с риск, а в политиката по-скоро усилията ще бъдат в друга посока. Оказа се, че човек поема най-големия риск в политиката, ако наистина иска да води сериозна битка".

Според нея, за да успее в каузата, която защитава, човек трябва да има подкрепа от силна политическа партия и силни поддръжници. Иначе тази битка става безсмислена.

В Брюксел Елена Йончева е единственият български представител в мониторинговата група за демокрация на Европейския парламент. В нея влизат едва 14 европейски депутати.

Ситуацията в България е обект на изследване на групата от лятото на 2020 г. На 28 август премиерът Бойко Борисов трябваше да бъде изслушан, но не се яви. Нещо, което преди него не си е позволявал нито един министър-председател, коментира Елена Йончева.

Тя припомни, че мониторинговата група е изслушвала премиера на Малта Джоузеф Мускат, както и премиера на Словакия Роберт Фицо.

Бойко Борисов изпрати вицепремиера Екатерина Захариева и други представители на български институции да отговарят на въпросите на европейските депутати. Изслушването им не беше удовлетворително и затова в България бяха получени допълнителни писмени въпроси.

Мониторинговата група не е доволна от отговорите на българските представители и отново ги кани на следващото заседание на 17 декември, каза Елена Йончева.

Припомняме, евродепутатите Елена Йончева (БСП/ПЕС) и Радан Кънев (ДБ/ЕНП) предизвикаха дебат в Европарламента. Двамата внесоха общо искане, подкрепено и от 55 евродепутати, институционалната криза в България да бъде обсъдена в Европарламента.

Дебатът в пленарната зала на европейския парламент за върховенството на закона България бе насрочен за октомври. На 8 октомври ЕП одобри резолюция за върховенството на закона в България. След резолюцията Йончева очаква и механизъм, който да ни помогне.

Също на 8 октомври българският евродепутат Елена Йончева бе избрана за член на Мониторинговата група за демокрация, основни права и върховенство на закона в Европейския парламент.
 Да не подкрепиш най-одобрявания президент, значи договорка с Борисов    
__ 6 __

05/02/21
19:12:22
Ето какво написа по този повод днес в официалния си Фейсбук профил Елена Йончева, която в началото на този мандат на Радев беше негов секретар за връзки с медиите:

"В понеделник президентът Румен Радев обяви намерението си да се кандидатира за втори мандат. Втори ден председателят на БСП Корнелия Нинова оставя този ход без коментар.

Президентът Румен Радев се ползва с огромно одобрение и подкрепа в българското общество. На изборите през 2016 г. получи повече от два милиона гласа - почти толкова, колкото взеха заедно #БСП и #ГЕРБ само няколко месеца по-късно на парламентарния вот. И тогава, и сега Румен Радев продължава да бъде обединител на нацията.

Президентът не предаде ценностите и каузите, зад които застана. Едно от доказателствата за това е, че се ползва с подкрепата и на привържениците на БСП.

Той се превърна в лидер на борбата срещу корумпираното и упадъчно статукво. Румен Радев застана зад българите, въстанали срещу авторитарното управление на Бойко Борисов. Той е най-ярката опозиция на похищението на нашата демокрация.

Силен водач, който заслужава уважение, лоялност и подкрепа от тези, които са искрени в стремежа си да премахнат възможността държавата да се управлява от задкулисието. Мълчанието на председателя на БСП е тревожно. Да не подкрепиш най-одобрявания български президент, може да означава само едно - договорките с Бойко Борисов са в ход.

Това е път, който води и до заличаването на най-голямата лява партия в България".
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  380       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   22/06/20