Ресурсбук България. Данни за избрано лице

 

Страхил Делийски

Страхил Делийски е доктор по политически науки, преподава политически комуникации и политическа антропология в СУ Св. Климент Охридски.

Други подобни ресурси
Лица:     Образование
Сайтове: Наука и образование


 
  Снимки на лицето
 
 
  Месторабота
 
  Фирма:  
  Длъжност:  
  Телефон:  
  E-Mail:  deliyski@gmail.com
 
  Идентификация
 
  Титла: Асистент
  Професия: Философия, Логика
  Основна дейност: Общество и политика
 
  Линкове към Страхил Делийски
 
W16 Администрация Фирми Раздел    
W23 Общество и политика Сайтове Раздел    
 
  Списък на сайтове администрирани от лицето
Име на сайта Категория на сайта Дата Детайли
Виж :
 
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 2020 - година на осезаемо раздвижване    
__ 1 __

02/01/21
22:48:37
Отговорите на политолога Страхил Делийски за отиващата си 2020.

Сбъдна ли се някое от очакванията ви за 2020 г.? В какво се излъгахте?

- Почти цялата 2020 беше белязана от вирусната пандемия и това доста промени ситуацията. Както обществата така и политическите елити бяха поставени в особен контекст, в който проблемите на доверието помежду им добиха все по-голяма видимост.

Ако пандемията от коронавирус беше невъзможна за прогнозиране, така ли беше с политическата криза?

- В България от доста време сме в някаква хронична политическа криза. Високи равнища на недоверие към партии и институции, липса на силна и добре организирана политическа алтернатива, атомизирано и поляризирано общество, социално напрежение, породено от задълбочаващите се социоикономически разломи.

С просто око се вижда, че политическата система не успява ефективно да регулира социалните конфликти. В подобен контекст най-нормалното нещо е тези конфликти да бъдат изкрещяни на улиците и площадите.

Имаха ли смисъл протестите и постигнаха ли нещо?

- Протестите бяха и са само най-видимата, най-експресивната страна на дълбокото усещане за нарушен обществен договор между управляващи и управлявани. Аз бих ги разглеждал по този начин, като симптом, а не като субект, който върши някакви неща.

Това обаче, което се случи в рамките на протестите, е, че се създадоха мостове за комуникация и взаимодействие между хора с различни политически виждания. Това ми се струва особено важно в една ситуация на традиционна политическа поляризация.

Как оценявате поведението на президента през изминалата година?

- Може би в една нормална политическа среда поведението на президента би било неприемливо. Идеята, че той следва да олицетворява единството на нацията, предполага, първо, наличие на ефективно разделение на властите, в които той да играе ролята на балансьор, и второ, някакво поносимо равнище на легитимност на политическите институции. Тези условия липсват и затова няма как президентът да изпълнява конституционните си функции.

Какво ви изненада през 2020 (в политическата среда)?

- Вече отбелязах хроничната анемия на политическите ни система. Всичко, което се случва, е функция на тази анемия. И ако нещо ме изненадва, то това е упоритият отказ на политическия ни естаблишмънт да си даде сметка за дълбочината на тази криза. И да се опита да промени нещо в поведението си.

Тук не става въпрос за внезапни пориви на алтруизъм и саможертва, а за чувство на самосъхранение. За разбирането, че ако искат да запазят властови позиции, трябва нещо да се промени.

Има ли позитивни ефекти от тази криза и какви са те?

- Ефектите зависят от начините, по които осмисляме това, което се случва. И тук имаме борба на интерпретации, която все още не е свършила. В този смисъл ми се струва рано да говорим за каквито и да е ефекти - както позитивни, така и негативни.

Как оценявате състоянието на гражданското общество?

- 2020 беше година на осезаемо раздвижване - това е безспорно. Раздвижване, което ми се струва позитивно от гледна точка на създаването на терен за комуникация между различни елементи на гражданското общество.
 Какво върви пред народа?    
__ 2 __

02/01/21
22:57:30
Бойко Борисов има много сериозен проблем. И той е, че публичният му образ и поведението му са абсолютно неадекватни за т.нар младо поколение. Просто Борисов и младите населяват различни културни, естетически и познавателни вселени. А тези "млади" ще оформят огромния корпус на бъдещите гласоподаватели.

Не знам дали екипът около министър-председателя не си дава сметка за това, или си дава, но не го смята за проблем, защото властовият хоризонт на Борисов е достатъчно къс. При всички положения обаче, Борисов се опитва да черпи обществена подкрепа чрез силно поляризиращо говорене. Говорене, което се харесва най-вече на собствената му агитка.

Говорене, което произтича от разбирането, че тази агитка ще му бъде достатъчна, за да спечели изборите. И трябва да признаем, че тук той е прав. Което е и признание за една капитулирала политическа система. Система, която не може да роди убедителна политическа алтернатива, въпреки осезаемата потребност на мнозинството от такава.
 След като БСП се герберизира, сега ГЕРБ се бесепеизира    
__ 3 __

14/07/21
20:53:38


Как ще коментирате изненадващия ход на Слави Трифонов да предложи състав на Министерски съвет, без да е преговарял с други политически сили?

- Политологично става все по-трудно да се коментира Трифонов, но има смисъл неговото поведение, ако разберем каква е неговата представа за политическия свят. Той е антисистемен, антиелитен, антиинституционален, изобщо антиполитически. В този смисъл политическата деструктивност като че ли бележи неговото поведение. Аз само през това бих могъл да оценя този ход. Това е едно антиправителство, антипрограма, което трябва да събере антиоценки. Мисля си, че това ще бъде постигнато.

С отказа си от преговори за евентуална коалиция Трифонов декларира, че "не раздава порции", но въпреки това противниците му говорят за задкулисие.

- Защо да е на задкулисието? Какво задкулисно има в това правителство? Тук е много ясно - да сложиш Николай Василев като предложение за министър-председател е много ясна оферта. Знае се на какъв тип ценности е носител Николай Василев. Знае се от какво политическо семейство произтича. Знае се каква е идеята му за икономическото развитие на страната. Няма никакво задкулисие. Щеше да е задкулисно, ако беше сложена някаква друга фигура, за която не е изключително ясно и предкулисно какво може да очакваме. Той е от бившето НДСВ, близък с ДПС, не е чужд на определени икономически лобистки кръгове и това не е тайна в крайна сметка. Така че аз не виждам някакво задкулисие, то е толкова открито заявката чрез този състав на кабинет, че по-открито едва ли може да бъде. С това се казва, че нищо няма да се промени. Особено към настоящите икономически и политически елити това е много добронамерен кабинет.

Как оценявате проектокабинета? Почти наполовина жени, включително военен министър, образовани в елитни университети полиглоти, неопетнени политически експерти.

- Чудесно. Ако бяхме 1999 - 2000 година, онова което беше наречено програма и състав на Министерски съвет, щеше да звучи адекватно. Защото юпита, приватизации, концесии, Николай Василев, това са понятия отпреди 20 години. Основната промяна, която Трифонов предлага, е промяна на политическото време. Ние просто се връщаме по някаква причина 20 години назад. Странното е, че това бива продавано на публиката като идея за промяна. И за да разберем как е възможен такъв парадокс, трябва да разбираме Трифонов през някаква представа през деструктивност и за антиполитика.

Как бихте коментирали това, че ГЕРБ загуби около 170 хил. гласа само за 3 месеца? Бойко Борисов поиска днес оставката на ЦИК, отправи обвинения в манипулации.

- ГЕРБ електорално вече се свиват в своето ядро. И аз в обозримо бъдеще не виждам никаква перспектива те да излязат извън това ядро. Особено по начина, по който се държат. Ролята на жертвата, в която Борисов е влязъл, може би му отива, защото той явно много си я харесва. Но тя, съм убеден, че не се приема от огромната част от политическата публика, с изключение на онези, които си направиха селфита с него по време на кампанията.

Тази роля поразително прилича на ролята, която бе приела Корнелия Нинова преди известно време. Нея също някой я гонеше, биеше, репресираше и т.н. Аз това го тълкувам като един процес, който започна неотдавна и продължава - процесът е бесепизация на ГЕРБ. Част от този процес е и фактът, че ГЕРБ се превърнаха в най-мразената партия в България и изместиха БСП от тази позиция. Така че имаме ясен процес на бесепеизация при ГЕРБ - и като играни роли, и като позиция в политическата система. Да видим това докъде ще стигне.

След провала на предишните избори сега БСП губи още над 100 000 гласа. Защо според Корнелия Нинова въпреки това оставката й не стои на дневен ред?

- Ако ГЕРБ се бесепеизира, при БСП, откакто Нинова е на власт, има един процес на герберизация, като стил на поведение, начин на мислене, на ценности, ако щете. Както ГЕРБ няма да се превърнат в БСП, така и БСП няма да се превърне в ГЕРБ. Това, което се случва, е, че БСП се превръща по силата на тези процеси и вероятно по волята на нейния председател и хората около нея, в една малка организация от брокерски тип, чиято основна цел е да брокерства при формирането на власт, а не да поеме отговорност за големи политически цели и трансформации. Това е много видимият път на БСП през последните години и вероятно естественият път на партията под това ръководство. Не знам дали не е и желаният път, това е големият въпрос. Може би членовете на БСП трябва да попитат г-жа Нинова, честно да им каже тя - как вижда партията. Ние нямаме такъв отговор. И аз затова предполагам, че това е стратегията. Ако е това, тя е успешно изпълнена - да се превърне в малка брокерска организация.

"Демократична България" дърпа напред, като влиза с повече депутати в парламента. Какво е бъдещето й?

- Със сигурност те са коалицията, която спечели от тези избори, не много, сякаш това е усещането сред лидерите и симпатизантите. Малко над резултата от предишните избори, но все пак има растеж. И това е похвално. Те успяха да излязат извън София и бяха на терен в провинцията. Това е също похвално. Но струва ми се, че наближават, ако и не са го стигнали, тавана от гласове, които могат да получат. Бяха силно мобилизирани, отвориха прилична периферия. Но според мен с образа, който търсят, с програмата, която предлагат, ако щете със самопретенцията, самочувствието, самоогледаността, усещането за изключителност, което лъха от тях, струва ми се, че са много близо до електоралния си таван. Но така или иначе самочувствието им е пораснало, и то с право, и те ще бъдат много внимателни със своите политически ходове, за да не повтарят грешките от миналото си.

Партиите на протеста приемат меко казано хладно проектокабинета на "Има такъв народ", а Слави Трифонов категорично отказва подкрепа от партиите на статуквото. Отиваме ли към трети поредни парламентарни избори?

- Как така няма да приеме подкрепа?! Той очевидно ще внесе за гласуване проектокабинет, щом е готов, ако се стигне до там. Това е логиката. След като този проектокабинет влезе в пленарна зала да се гласува, тогава всеки, който иска, може да го подкрепи, може и да не го подкрепи. Ако някоя партия го подкрепи, няма институционален инструмент, с който той да откаже подкрепа, когато са влезли в процедура на гласуване. То ще бъде отново антиполитическо. По отношение на политиките, ценностите и лицата, този кабинет е много близък до сърцата и умовете и на ГЕРБ, и на ДПС. Аз не виждам абсолютно никакъв проблем, никакъв ценностен принципно политически аргумент, ГЕРБ и ДПС да не подкрепят този кабинет, а дори и "Демократична България". Политиката няма да е далеч от техните ценности и принципи.
 Защо Румен Радев да се съобразява с партия, която гони 10%    
__ 4 __

09/09/21
15:25:00


Ревността е за лични отношения, а не за политиката - по този начин коментира недоволството на БСП от бъдещ проект на служебните министри на президента политологът и университетски преподавател Страхил Делийски. Той е категоричен, че Румен Радев не е предал социалистите, но и не е длъжен да се съобразява с партия, която не е оня политически фактор, за който сме свикнали да я приемаме, а гони 10-те процента електорална подкрепа. Като поведение Корнелия Нинова не може да излезе от сянката на Бойко Борисов и приема всичко лично, а БСП се превръща в инструмент за личните амбиции и страсти на председателката. Делийски призна, че от Нинова може да се очаква всичко - дори БСП да издигне нов кандидат за президент.

Политологът е убеден, че в момента ставаме свидетели на първия голям сблъсък от началото на Прехода между старото и новото, но той е претърпял провал, защото новото се оказа недостатъчно ново, а старото все още е достатъчно силно. Кризата на представителство в парламентарната ни демокрация пък се дължи на факта, че икономическото мнозинство в страната продължава да е непредставено, докато икономическото малцинство има свръхпредставителство.
 Предстоящите избори - в контекста на умираща политическа система, търсеща да се    
__ 5 __

03/10/21
18:25:11


Предстоящите избори ще са избори в контекста на една умираща политическа система, която търси да се възпроизведе за още малко. Това ще бъдат избори, които няма да решат нищо. Това коментира политологът Страхил Делийски.

По повод задаващия се сблъсък между борещия се за преизбиране Румен Радев и неговия опонент ректора на СУ проф. Анастас Герджиков.

Според политолога основният проблем е, че избирателите на ГЕРБ няма достатъчно време, за да припознаят проф. Герджиков като свой кандидат. "Той не е популярен извън академичната общност, а тя е в изключително тесни граници. Освен, че не е достатъчно познат, проф. Герджиков е извън ГЕРБ. Това също ще създаде проблем на избирателите на ГЕРБ. Това е човек, който не е наш, в този режим мислят партийните избиратели".

По думите му целта на издигането на кандидатурата на проф. Герджиков била ГЕРБ да се отвори към периферията.

"Не съм сигурен дали ще успее да отвори тази периферия, защото той и Борисов са прекалено различни. Онези избиратели, които са склонни да гласуват за кандидат като проф. Герджиков, ще се сблъскат с необходимостта да го съвместят с подкрепата си за Борисов. Те са изключително различни типажи. Не съм сигурен, че ще се получи тази странна смесица между Борисов и ректора на университета добре в главите на избирателите".

Според него ако има нещо сигурно, то е, че има около 1 млн. гласа, които са готови да гласуват срещу Радев.

"Въпросът е за кого ще гласуват. Това са избори 2 в 1, едновременно парламентарни и президентски, и много неща могат да станат. Но с темпото, с което се развива българският политически процес, с драматургичните сюжети, които се опитват политиците някак си да ни представят, електоралната страст не е на особено високо ниво. С други думи очаква ни изненада, ако много хора излязат да гласуват. Но ако не излязат да гласуват, изненада трудно може да се получи".

Той даде пример с Германия, където е имало изненада, защото до урните са отишли 75-76% от избирателите.

"Трябва да си зададем въпроса защо в Германия избирателите гласуват масово, а в България точно обратното - около 70% не гласуват. Изненадата за мен ще бъде, ако излязат много хора да гласуват, но това не зависи от нас гласоподавателите, а от политиците, които трябва да ни накарат да излезем да гласуваме. От тези партии, които вече изкараха два изборни цикъла, не можем да изкараме нещо по-различно".

Интересно е как ще се държат новите любимци около двамата бивши служебни министри Асен Василев и Кирил Петков - "Продължаваме промяната" от една страна и как ще се държи проф. Герджиков от друга страна.

"Основната заявка на "Продължаваме промяната" е, че ще променяме начина, по който се прави политиката. В политиката ние нищо няма да променим, а начина, по който се прави. Няма да променяме данъци, няма да променяме преразпределяне, няма да променяме нищо, само ще спрем течовете. В този смисъл това не е голямата промяна, от която има нужда част от българското общество".

Той прогнозира, че на тези избори няма да видим големия политически сблъсък за посоката на развитие на България, защото това е същността на политическия разговор, а не разговорите за начина на управление.
 ПП не са разбили политическата система, а са запълнили ниша    
__ 6 __

15/11/21
15:54:48
Резултатите от изборите не са изненада, те са очаквани от гледна точка на динамиката на политическите процеси. Айнщайн го е казал - когато правиш всеки път една и съща глупост, не можеш да очакваш друг резултат. Това коментира пред БНР политологът Страхил Делийски.

Според него ПП не са разбили политическата система, а са запълнили ниша, "след като новите не успяха да стартират новия политически цикъл".

"ПП печелят със същия резултат като ИТН през юли. Ще имаме друг тип играч, около който ще се завърти отговорността по съставяне на работещ кабинет, горе-долу със същата тежест като представителство, но различен по характер. Тук можем да очакваме по-различни резултати в процеса по съставяне на правителство... Целият този проект беше структуриран така, че да отговори на конкретната ситуация. Скептичен съм по отношение на дългосрочното му развитие".

По думите на политолога кампанията на ГЕРБ е била агресивна, арогантна и изцяло прицелена в спиране на ерозионните процеси вътре в партията.

БСП нямат път нагоре според Делийски, но в случая могат да изиграят конструктивна роля, "защото съставянето на следващия кабинет би трябвало да се фокусира около реализирането на няколко антикризисни цели - бюджет, например".

По темата за президентските избори политологът заяви, че Румен Радев ще има на втория тур срещу себе си около 1 млн. гласа заради оформилия се политически блок ГЕРБ - ДПС, които ще бъдат мотивирани да мобилизират избирателите си. Широката партийна подкрепа зад Радев и Йотова е факт за разлика от Герджиков. Въпросителните са дали партиите, които застанаха зад него, ще успеят да мобилизират избирателите си за гласуването на втори тур.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  307       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   02/01/21