Ресурсбук България. Данни за избрано лице

 

Иван Костов

Иван Йорданов Костов е български политик, като министър-председател на България е начело на правителството в периода 1997 – 2001 г.

Лидер е на Съюза на демократичните сили (СДС) от 1994 до 2001 г. и на Демократи за силна България (ДСБ) от 2004 до 2013 г. Народен представител е в 7-ото Велико народно събрание и в 36-ото, 37-ото, 38-ото, 39-ото, 40-ото и 41-вото Народно събрание.

Роден е на 23 декември 1949 г. в София в семейството на Йордан Генков (1920 – 2012) и Поликсена Димитрова (1922 – 2005). През 1967 г. завършва средно образование в 18 СПУ „Кирил и Методий“, след което е работник в Слаботоковия завод „Климент Ворошилов“ и аеролог в Института по хидрология и метеорология.

През май 1970 г. Костов кандидатства в конкурс на БГА „Балкан“ за летци и авиодиспечери и след проведените през юни – юли медицински прегледи и психотехнически тестове се класира сред избраните 15 летци от 600 кандидати. В края на август заминава за Кременчуг, УССР, където месец и половина учи в Кременчугското летателно училище на гражданската авиация.

Напуска авиационното училище, след като е приет от резервите във Висшия икономически институт „Карл Маркс“ (ВИИ) (сега Университет за национално и световно стопанство) в София. През 1974 г. се дипломира със специалност „Политическа икономия“. След дипломирането си за кратко е началник на плановия отдел на Завода за преработка на хартия в кв. „Гара Искър“, след което се връща във ВИИ като асистент.

Други подобни ресурси
Сайтове: Общество и политика


 
  Снимки на лицето
 
 
  Месторабота
 
  Фирма:  
  Длъжност:  
  Телефон:  
  E-Mail:  -
 
  Идентификация
 
  Титла:
  Професия: Политик
  Основна дейност: Общество и политика
 
  Линкове към Иван Костов
 
W16 Администрация Фирми Раздел    
W23 Общество и политика Сайтове Раздел    
 
  Списък на сайтове администрирани от лицето
Име на сайта Категория на сайта Дата Детайли
Виж :
 
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Защо част от гражданската общност избира коалицията с Доган? Защо избира джипкат    
__ 1 __

09/03/21
23:28:12

Виждаме една деидеологизация в политиката. И тук е мястото да видим вярата. Идеите, в които вярват дадени политици трябва да се постулират, те са свързани с това, че човек ги приема и им служи вярно през целия си живот. Политикът на може да бъде успешен, ако не вярва в своите идеи, не може да създаде програма, която да изпълни. Когато хората не преследват високи цели, те губят смисъла, спират да вярват.

Аз вярвам като православен християнин и това ми е помогнало много, и то не точно в политиката, а да понеса последствията от участието си в нея.

Хората, които парадират с безверието и деидеологизацията си не си дават сметка какво се случва в обществото. Вярата на политика е да отстоява своите идеали.

Дълбокият провинциализъм и отчужденост на българските институции от цивилизацията, към която ние се надявахме, че сме се присъединили, ме потриса. Например Висшият съдебен съвет, който опонира на Лаура Кьовеши за това, че тя не приема 7 от неговите 10 кандидатури.

Какви са тези хора и какво си представят те и какво разбират от света, който ги заобикаля? Или действат емоционално, уплашено? И този знак може да се интерпретира по всякакъв начин, като не се познават идеите на онази цивилизация. Ние сме като чуждо тяло в нея, това е истината.

Не знам защо гражданското общество не различава, че ситуацията в България е толкова лоша, че от американския Сенат, от Европейската комисия, отвсякъде казват какво е положението в България. Защо тези граждани не чуват? Защо тази гражданска общност, една част от нея, отиде и избира коалицията с Доган, избира джипката, защо? Не разбирам защо тези хора правят това.

Аз разбирам, че има олигарси, че те дават храна на много хора, че има администрация и тя е подкупена. Разбирам, че ни се вдигат заплатите предизборно, разбирам, че има пенсионери, на които се дават по 50 лв. Всичко това го разбирам, но не разбирам гражданите защо го правят. Аз под граждани разбирам истински граждани, а не посткомунисти, не такива бръшлянови хора.

Ние се справяме по-лошо от средното, това е очевидно. Това личи от данните и фактите. Това е икономическа политика, която не си дава сметка, че загубата на живот е най-голямата загуба на национално богатство. Тя с лекота жертва човешки животи. Планът на сегашните български упавляващи за възстановяване и устойчивост на България е под всякаква критика.
 Иван Костов: ГЕРБ е в изолация, защото политиката не е угаждане на интереси    
__ 2 __

21/04/21
19:56:30

ГЕРБ е с най-голяма подкрепа от избирателите и мандатът заслужено се дава на тази партия. Но ГЕРБ е в политическа изолация. Вече няколко седмици те не си задават въпроса защо са в тази изолация. Но ако не намерят отговора, рискуват да останат изолирани и в бъдеще. Не се вижда възможност да спечелят мнозинство в парламента. Това каза пред БНР бившият премиер Иван Костов.

"Политиката не е в отстъпки при протести и удовлетворяване при лобистки натиск, не е задоволяване на емоциите и възбудите на една или друга общност. Не е следване на течението. Това го прави мъртвата риба и боклукът. Политиката е преследване на общото благо, дори когато обществото не го разбира. Истинската политика е убеждаване и вдъхновяване на хората да дадат повече от себе си", каза още той.

"Искам да кажа нещо насърчително за този, който ще поеме съдбата на страната ни в свои ръце. Той ще има доверие да приложи противоепидемични мерки, които лишеното от доверие управление на ГЕРБ нямаше как да приложи. Той може да бъде по-силен в овладяването на кризата, защото разполага с много по-мощен ресурс от доверие. Същото се отнася и за икономиката. Това правителство ще има своите 100 дни, в които може да направи решителни неща, включително да овладее кризата", сподели още Костов.
 Ако парламентът не състави кабинет, мафията ще го направи    
__ 3 __

25/08/21
15:30:09
Бившият премиер Иван Костов (1997-2001) коментира по БНР политическата криза и шансовете да се състави кабинет от този парламент.

Парламентарната криза се задълбочава и страната се изправя пред конституционна, защото според мен олигархията и мафията имат силно влияние върху ръководствата на поне половината парламентарни формации. Поради това политическата система е в патова ситуация. Едните искат реформи, но не могат да излъчат изпълнителна власт, другите могат да излъчат, но не смеят.

Преди 10 години Ахмед Доган каза: Аз съм инструментът, който разпределя порциите на финансирането в държавата. Съвсем наскоро г-н Трифонов със същия речник предупреди: Някои не са разбрали, "Има такъв народ" не предлага порции. Съжалявам, че трябва да ви разочаровам, няма порции.

Така масовата публика у нас затвърди представата си, че властта е ядене на порции.

По-нататък г-н Трифонов, от когото зависи успеха на третия мандат, каза, че "Има такъв народ" не раздава порции, а задачи. Въпросните задачи ги чухме един сценарист да ги прочете и зададе някак си на останалите парламентарни групи. Но тези останалите не са артисти от "Шоуто на Слави", за да им поставя той задачи. Това вкара парламента в безизходица, в истинска безизходица.

В същото положение се намира и политическият речник. "Има такъв народ" се обявиха за опозиция. Един наблюдател се питаше на кого и установи, че е възможно да са опозиция само на президента, защото правителството е негово. Но Трифонов издигна г-н Румен Радев за кандидат-президент. Очевиден е този хаос в езика.

Имам чувството, че не се разбират фундаментални политически неща. Когато гласуваме на избори, избираме в аванс своите избраници, не им даваме порции от властта и не чакаме да споделят част от нея с нас. Доверяваме им се, че ще изпълнят своите обещания.

Следва най-сложното - политиците стават отговорни да оправдаят това наше доверие. Това е огромна и непосилна за мнозина тежест. Това е същинската власт - тя е отговорност и вече не е само пред тези, които са те изпратили в Народното събрание, а пред всички, пред цялото общество. Така разбирана властта - като отговорност - е извън представите на г-н Доган и на г-н Трифонов.

Какво щеше да стане, ако депутатите на "Демократична България" се бяха съгласили да изпълняват задачите, поставени им от "Има такъв народ" и бяха гласували за наложения им състав на правителството?

Това се отнася и за БСП, и за "Изправи се БГ! Ние идваме".

Първо, щяха да изпълняват не своите, а чужди обещания, мъгляво формулирани, така обтекаеми, че да не може да се установи изпълняват ли се или не. Второ, щяха на свой ред да прехвърлят доверието на избирателите си на кандидат-министри, сред които измамник, плагиат, съпруга на крадец и неясно още на кого. Ако го бяха направили, щяха да изгубят доверието, заради което са в парламента. Простичкият извод е, че е недопустимо на която и да е парламентарна група да се диктуват задачи и състав на кабинет. Защото тя ще изгуби напълно доверието на своите избиратели.

За да стигне до успех третият мандат, президентът трябва да направи още един кръг консултации с парламентарните формации. Не съм съгласен с уклончивата мекота, с която останалите се съгласиха да участват в консултации с "Има такъв народ". Те направиха грешка. Грешка направи и "Демократична България". Защото не поискапа категорично преговори с "Има такъв народ". Подчертавам думата преговори, не раздумки. От позицията на споменатите политически принципи. Това даде възможност да бъдат обвинени в непоследователност.

Този, който ще поеме мандата, той трябва да види мнозинството, трябва да го дефинира и да го мотивира, за да подкрепи изпълнителната власт. Тези неща ще бъдат успешни само ако всяка партийна формация от това мнозинство заяви, че ще подкрепи само управленска програма, под която стои подписът на мандатоносителя и нейния собствен. На който и да се даде мандатът, трябва да е готов да подпише управленска програма и да я съгласува с останалите.

Второ, ще поиска, след като прецени внимателно каква отговорност може да поеме, всяка група трябва да представи на мандатоносителя да одобри предложените от нея кандидати за министри. И трето - на свой ред да поиска са одобри състава на министрите, предложени от мандатоносителя. Защото който и да е мандатоносителят, не е в позиция да диктува на останалите своите условия.

Да ви напомня, че през 1997 г. Обединените демократични сили можеха да диктуват с желязна сигурност на парламента всичко, защото имаха 137 депутати. Въпреки това ние отидохме към търсене на съгласие и парламентът прие Декларация за националното съгласие. А има хора, които ме наричат авторитарен лидер...

Задава се тежка конституционна криза, която ще съсипе институциите на страната. Парламентът е този, който прехвърля от своето доверие на институциите, за да работят.

Не вярвам във възможностите на 46-ото Народно събрание да състави управленски кабинет. Ако стане, ще стане по силата на чудесата, а не по силата на обстоятелствата. Има риск и след нови избори да няма правителство.

Има малка възможност за съставяне на правителство, ако "Има такъв народ" премислят решенията си и не зависят от чужда воля. Президентът трябва с легални политически средства да наложи на всички политически формации да се групират в мнозинство и да съставят правителство, защото може страната да остане без приет бюджет за следващата година. Иначе има възможност и мнозинството на олигархията да се охрабри и да състави правителство. Ще бъде реванш за тези сили. Ако президентът не поеме тази роля, тези, които управляваха зад кулисите държавата досега, ще се осмелят и ще направят правителство. Имат всичките възможности и в това Народно събрание да направят правителство.

Трябва да имаме пълен комплект на всички власти и всички институции да бъдат с пълен потенциал да управляват рискове и кризи. Неспособността да се излъчи правителство е най-големият риск за националната ни сигурност.
 Мнозинството във ВСС да подадат оставки след решението на КС за Гешев    
__ 4 __

09/02/22
02:59:20
Решението на Конституционния съд, че правосъдният министър може да иска отстраняването на главния прокурор, осветява пълната непригодност на сегашния Висш съдебен съвет, коментира бившият премиер Иван Костов пред Mediapool, припомняйки как през юли м.г. мнозинството в пленума на ВСС отхвърли като "недопустимо" искането на служебния министър Янаки Стоилов за предсрочно освобождаване на Иван Гешев.

Повечето членове на ВСС заявиха, че правосъдният министър няма право да иска предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор.

След като Конституционният съд се произнесе единодушно, че е това искане е допустимо, има само две възможности да се обясни поведението на въпросното голямо мнозинство във ВСС, посочи Иван Костов:

Първо: Не познават Конституцията на Република България и следователно са фундаментално некомпетентни; Второ: Знаят, че нямат основание, но спират с нарушение искането на министъра на правосъдието, следователно са зловредни.

"Ако имат някакво достойнство и морал, и в единия и в другия случай следва да си подадат веднага оставките. Решението на Конституционният съд ги осветява като напълно непригодни да упражняват висшата съдебна власт", коментира Костов.
 Политическото завещание на Иван Костов    
__ 5 __

28/09/22
15:53:42


България липсва култура на дебата, затова не сме сплотени. Кога ще се сплоти демократичната общност? Ако тази общност излъчи послания, много лесно ще поведе нещата напред."

Това каза Иван Костов в понеделник (26 септември) вечерта на премиерата на новата си книга "Политиката отвътре", която се проведе пред пълната с публика зала 3 на НДК, а след нея се изви огромна опашка за автографи от автора. На събитието бяха дошли както обикновени граждани, така и голям брой политици и общественици от т.нар. от самия Костов "демократична общност", както от сегашното, така и от по-старото поколение.

"Да го кажа направо - това е моето политическо завещание. Аз така приключвам тази сметка с политиката, оставяйки това, което мисля, че трябва да оставя - защото се надявам да е полезно на колкото се може повече хора", каза за книгата си бившият премиер, след като първо тя бе представена с по няколко думи от главния редактор на издателство "Сиела" Захари Карабашлиев и проф. Веселин Методиев.

Обществен дебат

В новата си книга министър-председателят на България между 1997 и 2001 г. разказва защо според него преходът у нас не завърши с установяването на върховенство на закона, търси причините за общото разочарование и прави анализ на двигателите на прехода и на силите, които все още успяват да се противопоставят на опитите за демократизация на страната.

В момента в българското общество липсва какъвто и да било дебат. Българските политици "вещаят", а не дискутират.

Всички имат нужда от дебат в България. Само дебатите, само общуването, само изслушването са в състояние да запълнят тия големи пропасти, които се образуваха в българското общество.

Самата демократична общност също има нужда от вътрешен дебат. Този дебат, колкото и да е остър, трябва да се води, но с една много по-добра култура на говоренето и на изслушването.

Големият въпрос е кога ще се сплотят така демократичната общност и гражданското общество, че да са в състояние да поведе другите.

Когато в тази общност има противоречия и разделение, цялата и енергия угасва вътре в самата нея. А книгата му е една покана това нещо да се случи. "Ако тази общност се превърне в авангард и излъчи своите силни послания към обществото, много бързо ще се решат другите проблеми.

Руската агресия

Престъпната война, която започна Путин в Украйна, всъщност отслабва посткомунистическата общност у нас и нейния елит, каза Костов. Всички тези хора губят в момента. А демократичната общност трябва да събере сили, за да поведе обществото в този момент, защото сега то няма лидери.

"Те губят, исторически губят. Объркани са, затова са агресивни. Страхливи са, светът им си е отишъл. Те се опитват да се връщат в сенките на това минало и няма как да го обитават. Те са тези, които трябва да бъдат убедени, че пътят, по който вървим, е правилен".

Той отправи критика към Брюксел и европейските лидери, че са пренебрегнали мнението на източноевропейците, когато още от 2008 г. и после през 2013-та са предупреждавали за вредното влияние на Путин. "Никой не ни чу! и сега Европейския съюз харчи милиарди, за да се противопостави на руската имперска политика."

Но в крайна сметка след 24 февруари, Европа, която уж била слаба и без лидери, изведнъж се оказа единна, в монолитна съпротива срещу Путин. А това се получи, защото хората отдолу, европейската средна класа и общественост натиснаха лидерите си да се обединят.

"Аз съм абсолютно убеден, че тази имперска агресия ще бъде наказана от ЕС и от целия Запад, които ще бъдат единни. И когато бъде наказана, повярвайте ми, никой няма да бъде за Путин".

Въпреки че в момента изглежда, че българското общество е силно разделено по линията русофили-русофоби, според бившия премиер в него всъщност тече един непрекъснат процес на европеизация.

"Тези елементи на европейско поведение, на европейска култура безспорно стават все по-близки на българите и хората, които искат да бъдат европейци, знаят на кого трябва да приличат. Европеизацията на България дори мен ме изненадва по манталитета, по поведението, най-вътрешното и най-органичното, по мирогледа на хората, на тези, които са около мен. Виждам го навсякъде".
 Мафия, облечена в униформата на властта, мафиотизира цялата държава    
__ 6 __

10/10/22
18:49:57


Мафия, облечена в униформата на властта, мафиотизира цялата държава"

Това заяви бившият премиер (1997-2001 г.), попитан дали дефиницията на "мафия" в тълковния речник е адекватна на дефиницията на мафията в момента в България. По думите му дефиницията не е адекватна, защото мафия е организация, която установява собствени правила на действие, различни от тези на държавата и тя по този начин постига своите цели.

"Основната разлика е, че когато мафията влезе във властта, в институциите, тя облича униформата на властта и тогава налага тези свои правила върху цялото общество - своя идиотски език, своите вулгарни вкусове... от там започвам - от езика и културата, която е силно да се нарече "култура", за да стигна до представите им за управление, за администрация, за вдъхновяване на екип... всичко се изражда в нещо съвсем друго. Мафията, облечена в униформата на властта, мафиотизира цялата държава."

По думите му мафията в България не сваля властта, а тежко злоупотребява с нея и я разрушава, употребявайки я за своите цели, които нямат нищо общо с всеобщото благо. "Защото парите, които те усвояват, когато са на власт, не достигат до хората по никакъв начин и по косвен и неефикасен начин повдигат нивото на благосъстоянието им".
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  329       Гласували:  1     Оценка:  6.00                Последна редакция:   09/03/21