Ресурсбук България. Данни за избрано лице

 

Kирил Петков

Kирил Петков е един от основатели на Центъра за Икономически Стратегии и Конкурентоспособност, афилииран с Харвардския университет, където преподава курсове по икономическо развитие и микроикономика на конкурентоспособността.

Като предприемач, Кирил развива проекти в областта на иновации с висока добавена стойност и неговата фирма ПроВиотик притежава няколко патента по биотехнологии в САЩ. Завършил е финанси в университета на Британска Колумбия във Ванкувър, както и Магистратура по Бизнес Администрация в Харвардския университет, където е класиран в топ 10% на неговия випуск. Негов преподавател е професор Майкъл Портър, при който е специализирал в развитието на клъстерни стратегии.

Работил е за Макайн Груп, 6 милиардна компания, която инвестира и управлява мащабни производствени проекти в Северна Америка и Европа.

През 2018, Кирил и неговия баща организират спасителната операция за Боян Петров в Хималаите.

Кирил Петков е семеен, с три деца.

Други подобни ресурси
Лица:     Икономист
Сайтове: Бизнес и търговия


 
  Снимки на лицето
 
 
  Месторабота
 
  Фирма:  
  Длъжност:  
  Телефон:  
  E-Mail:  -
 
  Идентификация
 
  Титла:
  Професия: Бизнесмен
  Основна дейност: Общество и политика
 
  Линкове към Kирил Петков
 
F6918 Служебно правителство Стефан Янев Администрация София Виж  ~  
F7068 Правителство на Кирил Петков Администрация София Виж  ~  
W108496 Играта със заемите на България ще трае 8 г. После неминуемо следва обрат! Кирил Петков pogled.info
 
  Списък на сайтове администрирани от лицето
Име на сайта Категория на сайта Дата Детайли
Виж :
 
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Пари за Пеевски, Домусчиев, Самуилов и Гайтански: начин на употреба на ББР    
__ 1 __

18/05/21
22:56:41

Че Българската банка за развитие (ББР) в голяма степен не е точно това, за което е създадена, се знае отдавна. От това обстоятелство са извръщали лице управляващите досега с едно малко изключение - демонстрация в разгара на пандемията, при което премиерът Бойко Борисов уволни Стоян Мавродиев, главен изпълнителен директор на банката. Сега за пръв път министър изрича това, което вече е известно от публикации в медиите, че банката обслужва партньори на предишната власт и се заема да промени порочния модел на управление на държавната банка: в неделя служебният министър на икономиката Кирил Петков обяви, че ще направи проверка, ще смени Надзорния съвет и ще промени устава, така че кредитите да отиват, където им е мястото - при малките и средни фирми.

В понеделник следобед (17 май) се разбра, че държавата чрез министерството е вече 100% собственик на банката и оглавяващият го министър може да направи планираните промени. Те предвиждат до края на седмицата да започне работа и комисия за прозрачност и контрол на публичните средства в ББР, която ще промери процедурите, по които се отпускат кредити и по-конкретно всички заеми над 1 млн. лв.

Институцията е създадена през 1999 г. като Насърчителна банка. Задачата й е да подпомага предимно малкия бизнес. Тя е 99.9% собственост на държавата, "Банка ДСК" притежава 8 акции. От изявите на министър Петков се разбра, че частната банка отдавна е изпратила писмо, с което иска да подари дела си на държавата, но досега не му е обръщано внимание. Факт, който вече е променен и в понеделник дарието е било прието. Освен това, икономическото министерство съобщи и официално кои са осемте фирми, на които са раздадени общо над 1 млрд. лв. заеми:

Кредити с размер над 140 млн. лв. при таван от 150 млн. лева имат :

"Роудуей кънстракшън" АД (свързвана с Румен Гайтански - Вълка)
"Слънчев ден" АД (до 2019г. собственост на Георги Гергов, след това собствеността се свързва с Делян Пеевски)
"Благоевград- БТ" АД (свързвана с Делян Пеевски)

Кредити с размер над 115 млн. лв.:

"Маркет инвестмънт" АД (Техномаркет) (свързвана с Делян Пеевски)
"Интернешънъл инвестмънтс" ЕАД (свързвана с Делян Пеевски)

Кредити с размер над 60 млн. лв.

"Параходство БМФ" АД (на братята Кирил и Георги Домусчиеви)
"Транспект" АД (компания създадена да изкупи и рефинансира закъсалия автобусен превозвач "Юнион Ивкони" и част от "Етап адрес")
"Инса Ойл" ЕООД (петролната компания на Георги Самуилов)

Но как се стигна до тук?

Според визитката на сайта на банката - "визията на ББР е да развие разнообразен и жизнен финансов пазар за малките и средни предприятия, да създаде богат избор на финансови продукти и инструменти, когато пазарът не предлага достатъчно, да бъде партньор на бизнеса и да финансира, подкрепя и консултира растежа на малките и средни предприятия, като мобилизира разумно и ефективно публичния и частния ресурс".

В други страни също има такива банки, чрез които като се използва гаранцията на правителството се финансират фирмите в сектори, към които търговските банки нямат интерес или в които рискът е твърде висок, а също и в такива, в които държавата иска да постигне определен ефект, несвързан с пазара, с образованието, социална сфера, екология и пр.

Традиционно такива банки работят като отпускат целеви ресурс на търговските банки и те на свой ред по утвърдени критерии кредитират бизнеса. Така работи и Насърчителна банка от началото като още тогава са въведени тези правила, както и да не се меси на пазара на дребно, където играчи са търговските банки, за да не им бъде конкуренция. Такива правила са записани в първия закон за работата й, приет през 2008 г.

И така до края на управлението на т. нар. Тройна коалиция. Тогавашният финансов министър Пламен Орешарски й увеличава капитала с излишъка в бюджета. Самият той е в надзора на банката от основаването й, когато е зам.-министър на финансите. Така се набира значителен ресурс, с който всяко ново ръководство при всяко ново правителство разполага като банката започва да отпуска големи кредити директно на компании.

Какво се случва в действителност

В тежката ситуация през пролетта на миналата година, в която Борисов се чудеше как да обяснява ограниченията, наложени заради коронаврисуа и не беше съвсем сигурен каква помощ да предложи на засегнатите бизнеси и хората, свръх напрежение отключи поредният странен кредит, даден от ББР. Това преля чашата и Борисов уволни Мавродиев от телевизионния екран след отпуснати посред пандемията 75 млн. лв. заем на свързано с колекторската компания "С. Г. груп" дружество вместо да подпомага пострадалите от кризата с вируса.

"Капитал" припомня, че и преди Мавродиев да оглави банката тя подпомагаше близки до властта бизнесмени, но под негово командване е доизградена като лична "каса на олигарсите" и на ДПС.

Доказателство за последното е, че една трета от кредитния й портфейл е в едва няколко големи компании, свързани с бившия вече депутат Делян Пеевски ("Техномаркет", "Булгартабак", "Слънчев ден") и близкия до почетния лидер на движението Ахмед Доган Румен Гайтански-Вълка ("Роудуей кънстракшън").

Назначението на Мавродиев е ключово за управлението на банката, защото той подменя хората на ключови позиции за кратко време, променя правилата за кредитиране като отпада лимитът до 10% от капитала на банката да се дава за кредити, заобикаля се забраната да се финансират политици. Така концентрацията на кредити към големи компании се засилва.
Мавродиев е бивш офшорен адвокат, после е съосновател на ГЕРБ, в резултат на което оглавява за 6 години Комисията за финансов надзор, което води до поредица скандали, най-големият от които е неупражненият контрол над фалиралата по-късно КТБ в качеството й на публична компания.

Към 2019 г. кредитният портфейл на ББР за директни заеми надхвърля 1.5 млрд. лв., а над половината от сумата отива при най-големите 10-15 кредитополучателя.

По устава на банката за всеки кредит над 5% от капитала се взема единодушно решение от борда след одобрение от Надзорния съвет, който сега министърът иска да смени.

Инструмент на властта

В началото на пандемията се разгорещи и друг въпрос с главно действащо лице ББР. За да може България да тръгне по пътя към приемането на еврото, ЕЦБ направи проверка на банковия сектор и намери недостигащ капитал в две банки, едната от които ПИБ. За да се набави този капитал, по спешност държавата чрез ББР влезе в ПИБ като се сдоби с 19% (дял, който дава единствено право да се свикват общи събрания) от капитала след увеличението му на цена по-висока отколкото се търгуват акциите на частната банка на борсата към онзи момент. Това стана причина за множество упреци към управляващите и в крайна сметка до изслушване в парламента.

За да не се приема пък тази намеса за непозволена държавна помощ от ЕС, изведнъж се появи инвеститор, който да поеме част от увеличението на капитала в лицето на Карел Комарек, собственик на Sazka Group, един от най-големите хазартни оператори в Европа и който в миналото е имал интерес да придобие бизнеса на Васил Божков.

Сред най-големите клиенти на ББР е и Държавната консолидационна компания (ДКК, също под шапката на Министерството на икономиката) - тази, към дейността на която служебният министър Кирил Петков също проявява интерес за проверка и за която не се знае почти нищо. През последните години ДКК е получила заеми за близо 200 млн. лв., които обезпечава с дяловете си в държавни фирми, а условията по последната й отпусната сума са направени облекчения, включително и чрез отсрочване на вноските.

Финансирането от ББР за ДКК започва през 2016 г., като първоначално отпуснатите 37 млн. лв. са за национализирането на авиоремонтния завод "Авионамс". Той бе част от корпоративните владения на КТБ и след фалита на банката се продаваше заради задължения към нея.

Ръководство пред смяна

Засега Кирил Петков е обявил, че ще смени Надзорния съвет, с чието одобрение ББР отпуска заемите си.

Негов председател е Стамен Янев - бивш директор на Българската агенция за инвестиции като той зае поста след като Лъчезар Борисов от зам.-министър на икономиката бе повишен в министър и трябваше да освободи мястото. Зам.-председател е Митко Симеонов, който преди бе изп. директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол и пое поста под ръководството на Мавродиев. Член на Надзорния съвет е Велина Бурска, която е била директор "Следприватизационен контрол" в Агенцията за приватизация, която в миналото бе оглавявана от бившия министър на икономиката Емил Караниколов.

Членове на управителния съвет и с равни правомощия са тримата изпълнителни директори Живко Тодоров (бивш финансов директор на ПИБ и назначен на мястото на Мавродиев след уволнението му), Николай Димитров (кадър на ББР отпреди там да влезе Стоян Мавродиев, бивш директор "Кредитиране") и Панайот Филипов. Последният зае поста на Румен Митров - приближен на Мавродиев и отстранен от банката след уволнението на Мавродиев. Митров е бивш директор "Координация, анализ и политика на регулаторната и надзорната дейност" в КФН - създадена от Мавродиев дирекция, когато оглавяваше финансовия надзор и чрез която иззе функциите на зам.-председателите.

През януари 2021 г. се разбра, че ББР е станала собственик на сграда, паметник на културата, намираща се до централата й на "Цар Освободител" за 21.5 млн. лв., където преди се помещамаше "БНП Париба". Сделката е от началото на декември и е в резултат на най-щедрата оферта, предложена на продавача, в остра конкуренция, съобщи "Капитал". Отделно през 2014 г. ББР започна реконструкция на централата си, която без обществена поръчка бе дадена на обединение от фирми ("Главболгарстрой", "Понсстройинженеринг", "Ултрастрой" и "Строй-Консулт мениджмънт груп") за над 14 млн. лв.
 Министърът на икономиката вика надзорниците на банката за развитие за обяснения    
__ 2 __

23/05/21
22:18:44

Служебният министър на икономиката Кирил Петков е извикал представителите на надзорния съвет на Българската банка за развитие (ББР), за да обяснят как са допуснали концентрация на кредити за близо 1 млрд. лв. в общо 8 фирми. Те ще трябва да кажат как това финансиране е помогнало за увеличението на работните места, насърчило е износа и иновациите.

"Ще бъде публично и ще бъде заснето на онлайн платформа, така че всеки гражданин, който се интересува къде му отиват данъците, да може да види", каза Петков пред радио "Дарик". "Ако нашата Българска банка за развитие дава на 8 фирми 946 млн. лв. вместо на 10 хил. малки компании по 100 хил. лв. - какъв резултат би имало за икономиката в страната, при положение, че малките фирми сега имат ликвидни проблеми и такъв тласък с достъпен заем особено в областта на експорта и иновативността, би дал голям отзвук в икономиката", продължи той.

Служебният министър уточни, че като принципал на банката няма достъп до кредитните досиета,. Двама от тримата членове на надзорният съвет (решенията се взимат с мнозинство две трети) са същите, както и по времето на Стоян Мавродиев, сменен след скандал, на който и предишната власт се е видяла длъжна да реагира.

"Надзорният съвет не може да бъде преназначен без одобрението на БНБ. Зависи дали в БНБ искат или не да сменят този Надзорен съвет. За седмица не са ни дадени компаниите. Ще извикам надзорния съвет в четвъртък да говоря с всеки от тях как защитават публичния интерес, какви мерки са предприели и защо се е стигнало до тази концентрация", каза министърът. Те са от 5 г там и за мене блокират защитата на публичния интерес, добави.

По повод телевизионно интервю на Йордан Цонев от ДПС, който заяви, че неговият съпартиец Делян Пеевски няма участие в предпочитаните от ББР фирми и упрекна министъра, че се позовава на медийни публикации, Петков отговори, че, първо, самият Цонев признава, че Пеевски е имал макар и миноритарно участие в "Булгартабак", а пък тютюневият холдинг на свой ред е бил собственик на "Техномаркет" - две от финансираните осем дружества. "Тези връзки съществуват, не знаех в подробности, но видях по един от каналите, че че един от големите заеми реално се държи от човек, който е адвокат на Румен Гайтански. Един човек винаги може да сложи друг за представляващ, въпросът е кой взима решенията", каза министърът. И обобщи: "Правилата трябва да са такива, че независимо кой какъв е, без значение кой стои зад тези фирми, такъв тип експозиции да не може да се дават".

Министърът вече е поискал БНБ да одобри промяна в устава на банката, така че да не може да се отпускат повече от 5 млн. лв. на една компания. Сумата, по думите му, е достатъчно ниска, за да загубят интерес този тип кредитополучатели.

"Като предпоставки България трябва да е богата страна: имаме пълен достъп до европейския пазар, имаме достъп до море, топ студентите ми в Софийския университет биха били топ и в Харвард и другаде. Имаме и средства от ЕС за умни инвестиции. Ако тези пари, средства и локация се вкарат в икономическия модел, нашият стандарт би трябвало да се умножи по две. Единственият отговор защо задачата не излиза, е липсата на ефикасност при използването на тези ресурси, загубваме ги някъде по пътя. Тази седмица започвам да виждам
много ясни отговори как това се случва", коментира Петков.

Даде и пример с проект на правителствена сграда от 90 хил. кв. м, който предишното правителство планирало да финансира в разгара на ковид-кризата като предостави само на една компания и проектирането, и строителството, и надзора.

 Обявяват нови мерки за бизнеса    
__ 3 __

31/05/21
23:19:22
Днес ще обявим нови мерки, които измислихме заедно с браншовите организации, профсъюзите и банките за това как да има максимално голяма ликвидност в пазара плюс максимално голяма помощ в етап, в който малките и средните предприятия трябва да се възстановяват. Това анонсира служебният министър на икономиката Кирил Петков в студиото на Нова телевизия

Той обеща повече ликвидност за малките и средните предприятия, но "за да се случи това, трябва да съберем частния капитал в банките плюс помощта на държавата, като това ще влезе заедно в пазара, защото, ако се разчита само на бюджета, няма никакви заложени мерки след май месец".

Петков обясни, че идеята е одобрението да става страшно бързо и да няма бавене през административни процедури. "Ще използваме за част от новите мерки, които ще обявим, самите търговски банки, така че те да разпределят възможността за ликвидност до малките компании".

Опасността от спиране била от несъобразени срокове, написани от "Борисов-3"

Той увери, че никакви помощи не са спрени до тези, които трябва да се изплатят. "В бюджета са заложени помощи до май месец, за юни няма нови заложени. Тези, които си ги чакат, ще ги получат по най-бързия ред. Няма спиране по никакъв начин".

Припомняме, вчера ресторантьорите настояха за спешно свикване на Националния съвет за тристранно сътрудничество и Икономическия съвет заради неяснотата как ще продължат икономическите и социалните мерки, въведени във връзка с кризата.

От БАЗ и СЗБ обвиниха служебния кабинет в нежелание за бъдеща подкрепа и заявиха, че действащите програми в помощ на бизнеса са замразени по неясни причини.

От Министерския съвет обаче категорично отрекоха твърденията на бранша и увериха, че няма спрени или замразени социално-икономически мерки за подкрепа на бизнеса.
 Привлякохме голяма европейска компания за производство на електроавтомобили    
__ 4 __

05/07/21
13:40:00
"Привлякохме за пръв път в българската история голяма европейска компания за производство на електроавтомобили". Това обяви по NOVA служебният министър на икономиката Кирил Петков, без да казва името на компанията. Той уточни, че в следващите 14 дни ще стане ясно дали меморандумът ще бъде подписан.

Ако успеем за 5 седмици да изчистим подробностите пред инвестицията и строителствто на фабрика в България - ще покажем, че нещата, в които сме добри, се реализират - иновации, конкурентоспособност, коментира Кирил Петков.

Той отбеляза, че привличането на инвеститора е плод на усилията на много хора хора, включително на частна фирма, която привлича инвестицията.

От друга страна министърът изтъкна значимостта на инициативата "Три морета" като голям шанс за България. Страната ни има голям потенциал, може да привлече гиганти като Google, Amazon. "Когато сложим България на картата." Да сме място на високата добавена стойност - тогава ще дойдат големите, подчерта Кирил Петков.

Как се харчат обществени пари за обществени поръчки

Разговорът с министър Петков започна с обществения ресурс и обществените поръчки.

"Това, което забелязах във всички звена на моето министерство е липсата на прозрачност. Какво означава това? Когато вкарате 630 милиона лева от държавния бюджет и ги дадете в министерство на икономиката - съвсем нормално е да се каже как тези пари са тези и тези приоритети. И ние трябва да ги използваме по най-добрия начин, за да постигнем най-добри резултати. Това означава да се направят обществени поръчки, да има истинска конкуренция и да се вземе най-голямата стойност срещу тези пари за държавата", коментира министърът.

По неговите думи държавата като съществуване няма средства. "Средствата са на хората и на бизнесите", подчерта Петков и допълни: "Идеята - "аз съм държавата и раздавам пари" - е изцяло погрешна. Така че, когато сме събрали от всички работещи българи, малки бизнесчета, плащащи осигуровки и данъци - бих очаквал, че много прецизно трябва да се следи всеки лев за какво и как се харчи".

Търговският регистър вписа новото ръководство на "Автомагистрали"Виж още
Търговският регистър вписа новото ръководство на "Автомагистрали"
Министърът даде пример с държавните средства, похарчени за язовирите. "Липсата на прозрачност е инструмент за кражба. Когато не искаш да се знае къде се харчат парите, когато не искаш да вкараш конкурентен принцип - ти искаш да дадеш на едни "наши" фирми, едни средства по непазарен начин. Това за мен е кражба. Може да го наречете корупция, може да го наречете по всякакъв друг начин, но ние сме откраднали от хората - като държава, половината от средствата, които те са внасяли в бюджета", отбеляза Петков.

"В Министерството на икономиката, където и да погледна - има много кадърни хора. Аз съм очарован от работата си с тях. Те са професионалисти, те си гледат работата. Но тези инхаус структури - като "Автомагистрали", Държавната консолидационна компания - са създадени така, че никой от ведомството, дори самият министър - няма достъп до тези поръчки. Защото ДКК има собствени управители, защитени от закона, минали през конкурси. Сега - дори да не съм доволен от работата им - не мога да ги заменя", заяви Петков.

По отношение на ББР министърът изрази надежда, че във вторник вече ще има вписан нов Надзорен съвет.

"Спряха ни по всякакъв всевъзможен начин, но ако за пет седмици можем да пробием една непрозрачна организация, каквато беше ББР - е просто въпрос на време да пробием и в другите подобни структури."
 Интервю с Кирил Петков    
__ 5 __

28/07/21
14:23:56
Кирил Петков е икономист, предприемач и министър на икономиката в служебното правителство на Стефан Янев. Завършва финанси в университета на Британска Колумбия във Ванкувър и магистратура по Бизнес администрация в Харвардския университет. Развива проекти в областта на иновации с висока добавена стойност. Фирмата му "ПроВиотик" притежава няколко патента по биотехнологии в САЩ. Женен, с три деца.

Кирил Петков прави впечатление на човек, който някак успява да бърза, без да е припрян. Обмисля отговорите си. Отклонява прекалено личните въпроси.

Казват, че до един момент човек прави неща, които се надява да бъдат споменати в CV-то му, а след това - неща, които да споменат в надгробното му слово. Вие на какъв етап се чувствате в това отношение?

- За мен това е лесен въпрос. Ще Ви отговоря с абсолютна точност колко ме интересува какво пише в CV-то ми. Нула - нито повече, нито по-малко. Така е от момента, в който завърших магистратурата си и започнах моя си бизнес. Но и това, какво ще пише в надгробното ми слово, също не ме вълнува особено в момента. Някак твърде суетно ми се струва да го мисля още отсега. Нямам я тази грижа, че трябва приживе да си правя паметник. Това, което ми е важно, е да правя избори и да върша неща, които са творчески, интересни, помагат на други хора и за които впоследствие няма да съжалявам.

Кой човек, вече починал, бихте искали да видите?

- Може би звучи банално, но бих искал да видя отново дядо ми (от страната на майка ми) и баба ми (от страната на баща ми). Ще ми се да си поговоря с двамата - да споделя опита и нещата, които ми се случиха през последните 8 седмици. Дядо ми бе учител по професия и истински просвещенец по дух. Всичките ми разговори с него в детството бяха за това колко далеч би могла да стигне България, но как все се спъва по пътя. А баба ми бе удивително смел човек, опълчила се срещу ДС и преживяла Белене. Чувството й за справедливост бе пословично.

Много ми се иска да им разкажа за това какво става в България днес. Мисля, че истински биха се зарадвали. Защото знам, че цял живот са чакали нещо хубаво да започне да се случва и тук. Да запретнем най-после ръкави и да използваме потенциала, който имаме като нация. Може да прозвучи гръмко, но аз вярвам, че възможностите пред нас са огромни.

Кой човешки недостатък бихте простили най-лесно?

- При този въпрос човек неизбежно се замисля първо за себе си и за собствените си недостатъци с надеждата те да са простими. Бих простил кипването, твърде емоционалните реакции. Но само, когато става въпрос за истинска емоция, а не за театър и манипулативност.

Какво според Вас другите не харесват у Вас и какво Вие самият?

- Аз не харесвам това, че закъснявам. Повечето пъти не съм навреме, защото вярвам, че мога да свърша още нещо в малкия промеждутък между два ангажимента. Или просто си мисля, че графикът ми, поне на теория, е перфектен, а това в реалния живот почти никога не е така.

Другите не харесват това, че работата с мен винаги предполага някаква ентропия. Няма пълна структурираност. Проблемът обаче е, че аз гледам на този факт като на елемент от креативността ми. За мен това не е недостатък, който искам да преодолея. И всъщност точно това мое усещане е проблем за другите. Но поне не им е скучно!

Кой е Вашият най-голям страх?

- Дълго време опасението ми бе, че имам късмета да разполагам с добро здраве, добро образование, семейство, среда и финансова стабилност, а би могло да се случи така, че един ден след години да седя на плаж Корал, например, и да си дам сметка, че не съм оползотворил всичко това, за да променя нещо около мен към по-добро. Че ще погледна назад и няма да видя онази важна положителна промяна, която се е случила на базата на моите усилия. Че съм приоритизирал спокойствието, комфорта и сигурността и не съм се престрашил да скоча в дълбокото.

Две неща, които ми се случиха в последните 3 години, ме успокоиха в това отношение. Първото бе спасителна операция за Боян Петров, когато с моя баща летях с вертолет над зъберите на връх Шишапангма, на 8000 метра височина, без кислород, рискувайки много само с една цел: да помогнем на приятел. Другото е сега, когато оставих бизнеса си и реално не виждам семейството си в опит да сменим посоката на развитие на тази страна. То също ми носи удовлетвореност и спокойствие.

Как си представяте да се случи тази промяна? Какъв искахте да станете като дете и какъв искате да станете сега? Коя е работата - мечта?

- Като дете не мечтаех за конкретна професия. Но когато ми купеха играчка, най-голямото ми удоволствие бе да я разглобя на части и от тях да сглобя нещо друго, нещо различно. Все изобретявах разни мои неща. Веднъж ми подариха електрическа количка. На следващия ден нея вече я нямаше, а от елементите бях измайсторил някакъв кран с четири моторчета.

В известен смисъл и днес правя това. При мен хубавото е, че аз много си харесвам живота извън министерството. Той е свързан най-вече с иновации и креативност. И нямам никаква потребност да седя в министерския кабинет, за да нахраня собственото си его.

Радвам се, че тези дни вършим според мен смислени неща в администрацията, но нямам никакъв страх, че утре това свършва. Просто искам да не съм загубил и минутка от времето си на тази позиция и да съм използвал целия си потенциал, за да променя нещата към по-добро. Изпитвам страхотно удовлетворение, когато свършим нещо, за което съм си мечтал и настоявал, докато ходех на протести. Например, промяната в Българската банка за развитие (ББР) много ме радва. Особено сега, когато тя наистина започна да работи за малките бизнеси вместо за избраните няколко човека, близки до властта.

Мразите ли парите?

- Аз съм възпитан, че парите не са важно нещо. Моите родители ме отгледаха с това "хипи" отношение към живота, според което парите нямат съществена стойност и те не определят човека. Но впоследствие разбрах, че парите реално са важен инструмент за постигане на нематериални цели. Ще дам пример. Спасяването на плаж Корал е моя лична кауза. В нея няма нищо комерсиално или материално. Тя е изцяло насочена към опазването на едно райско парче природа. И ако разполагах с много повече пари, бих го откупил от италианската фирма и бих го направил резерват. Не като инвестиция за финансова печалба, а като инвестиция за щастие, ако щете - за лично щастие.

Ако на Корал срещнете човек, облечен само с бански костюм, за когото не знаете нищо, по какво бихте разбрали след няколко разменени думи (не за пари), че той е богат човек?

- Вероятно по спокойствието. Срещал съм много богати хора, които са успели в бизнеса по честен начин. Те излъчват спокойствието на човек, който се е фокусирал върху по-важните неща от живота. Това дава някакво спокойствие на духа. То не е арогантно, но то се усеща. То ги издава.

Има ли нещо, което не харесвате у новобогаташите?

- Показността. Инвестирането на средства и усилия в някакъв фалшив блясък, който да компенсира липсата на традиция. Желанието да си купят аристократизъм по възможно най-бързия и евтин начин.

Представете си, че си купите участък земя. Мислите ли, че имате моралното право да отсечете дърветата в него?

- Няма нужда да си го представям. На мен вече ми се наложи да се изправя съвсем реално пред тази дилема. Купих едно място, където няколко малки борчета, не повече от метър високи, ми пречеха да подготвя терена за строеж. И тогава започнах да се чудя - от една страна, трябва да ги махна. От друга - нали уж се боря за опазване на природата. Как да ги отсека, а после да отида на протест и да скандирам срещу изсичането на Пирин?

Тогава си казах: Добре, де. Като опре конкретно до личния ми интерес, готов ли съм да се откажа от принципите и каузите, в които вярвам? Много мислих и накрая реших все пак да ги махна, но за всяко едно от тях да посадя други четири. Не знам дали е правилно, но някак ми олекна.

Считате ли, че сте добър приятел?

- Да, много добър приятел съм. На мен винаги може да се разчита в тежки моменти. Достатъчно е да ми звъннат и дори посред нощ ще тръгна без да се налага да ми обясняват нищо. Когато разбрахме с баща ми, че Боян (Петров) има проблем, 24 часа по-късно бяхме в хеликоптера.

Как бихте дефинирали понятието "мъжественост"?

- Импулсивно бих отговорил, че мъжественост е липсата на страх в решаващи моменти. Но това би било грешка. Защото аз познавам много жени, които точно в такива моменти са по-смели от мъжете. Така, че това е въпрос на човек, а не на пол. Ето, аз имам три дъщери и бих се радвал да ги видя по-силни, по-смели и по-успешни от всички момчета около тях.

При това положение бихте ли могли да кажете що е то "женственост"?

- Бих могъл да опитам. За мен женствеността е нежност, но не слабост. Грижовност, но не саможертва. Чувствителност, но не сантименталност. Кокетност, но не лицемерие.

Има ли място, което Ви изпълва с ужас при мисълта, че би могло да бъде Вашето родно място?

- Да - Сейнт Луис, щата Мисури, на брега на р. Мисисипи. В миналото това е било второто по големина речно пристанище на САЩ - богат търговски град с великолепна монументална архитектура. Но днес е най-голямото гето в Щатите и градът с най-много престъпления на глава от населението. Там си дадох сметка, че това е най-ужасното място, което някога съм виждал през живота си.

Аз познавам много бедни места, особено в Латинска Америка, но във всяко едно от тях тлее надеждата, че един ден нещата ще се оправят. А Сейнт Луис е просмукан от безнадеждност. Когато видиш миналото величие на катедралите, а около тях - сенките на хора, които се движат като зомби и палят огньове сред руините на къщи без стъкла, започваш да се чувстваш като в апокалиптичен филм. Няма полицейски коли, няма отворени магазини. Никой не смее да слезе от колата си. Навсякъде стоят табели, поставени от единствената НПО, която се опитва да се бори с престъпността в града - Let's stop killing each other ("Нека спрем да се убиваме един друг").

От коя надежда се отказахте вече?

- Отказах се от надеждата да влезна в топ 10 на най-добрите кайт сърфисти в света. (смее се) Тук ще поясня, че човек трябва да има лекотата да погледне на себе си с насмешка и самоирония.

Когато се замислите за някой починал човек, кои от неговите надежди и амбиции Ви се струват по-суетни и безсмислени - осъществените или неосъществените?

- Неосъществените. Защото това, че не си успял да реализираш плановете си, вероятно се дължи и на това, че не си преценил добре силите, характера и възможностите си. Че си надценил таланта си. Че си затворил очи за слабостите си. С една дума - че си се подвел от суетата си.

Надявате ли се да има някаква форма на отвъден живот?

- Вероятно просто ставаме част от енергията на Вселената.

Какво бихте предпочели - да умрете или да продължите да живеете като здраво животно?

- Аз мисля, че животът е нещо много хубаво. А едни от най-щастливите ми моменти, в които се чувствам истински жив, са когато карам кайт в компанията на чайките. Тогава се чувствам като едно с тях. Затова си мисля, че да продължа да се рея като птица над морето при южен вятър, е за предпочитане.

Знаете ли къде бихте искали да бъдете погребан?

- Имам известни колебания. От една страна, моето семейство има родословен гроб, в който почиват костите на всичките ми близки. От друга страна много бих се радвал бризът да разпилее праха ми над Корал. Духът ми ще е свободен там.

И накрая - кой въпрос не бихте искали никога да Ви зададат?

- Не бих искал някой ден да изпадна в ситуация, когато някой ще ме попита: "Защо не Ви стигна смелостта да го направите?" Надявам се никога да не ми се наложи да отговоря на този въпрос.
 Кирил Петков е изненадан от атаката на ИТН, очаквал това от ГЕРБ и ДПС    
__ 6 __

02/08/21
23:03:38
Служебният министър на икономиката Кирил Петков е изненадан от атаката на "Има такъв народ" срещу него и смята, че явно стратегията на ИТН е да не се оставят по никакъв начин хора като него по-дългосрочно в политиката.

Преди дни Тошко Йорданов заяви, че служебният финансов министър Асен Василев е бил осъден за кражба на търговска собственост, а съпартиецът му Любомир Каримански удари и министъра на икономиката Кирил Петков, като под формата на въпрос го обвини в конфликт на интереси.

"Изненада ме атаката от ИТН, които уж бяха хора на промяната, хора на протеста, въпреки че по улиците не съм срещал ИТН да протестират. Явно има опити да не се позволи по никакъв начин хора като нас да останат по-дългосрочно", коментира той в предаването "Лице в лице" по бТВ.

"Явно тези хора, на които спряхме милионите, използват всяка пролука през партиите. Явно през ИТН са намерили пролука, за да не позволят по-дълго спиране на тези средства".

Според него хората със спрените пари са се успокоили, че след 2 месеца пак ще се върнат към бизнесите си и старите практики.

Очакванията на министъра са били атаките да дойдат от страна на ГЕРБ и ДПС заради спрените средства на "много хора".

"И във ВМЗ има проблем, почти навсякъде има проблеми. Като говорим за язовири - това са неодушевени предмети, а зад тези думички има хора. Има човек, спечелил поръчка, сложил си е в джоба от данъкоплатеца и най-вероятно е върнал едни пари към управляващите към онзи момент. Когато спряхме заемите в ББР, като казах, че има най-вероятно свързаност с (Делян) Пеевски и тази атака очаквах от ДПС", добави той.

Петков заяви, че се гордее със свършеното, защото служебното правителство е показало какво да очакват хората от политиците. Където и да е погледнал служебният министър, се е сблъскал с проблеми и пробойни.

Той предупреди, че в негово лице следващите управляващи ще имат човек, който постоянно ще следи работата им за корупционни схеми. Всяка една стъпка на бъдещия кабинет ще е под лупа, защото за краткия си период като министър е установил по какъв начин могат да се правят подобни незаконни действия.

"Като си бил вътре, знаеш какво да следиш. Тайната за една корупционна сделка вече ще се пази много по-трудно. Няма да допуснем да се случват тайни завери. При първата схема и задкулисна реакция на новите управляващите обещавам, че ще направя всичко възможно да организираме протести", бе категоричен Кирил Петков.
 ИТН питат двойно ли е гражданството на Кирил Петков, той отвърна,че не е канадец    
__ 7 __

14/08/21
22:54:34


От "Има такъв народ" отново се фокусираха в кадрите на служебния кабинет. Този път настояха да разберат дали министърът на икономиката Кирил Петков е нарушил законите на страната. Имал ли е той двойно гражданство към момента на назначаването му в служебния кабинет, е попитал депутатът от ИТН Димитър Гърдев в писмен въпрос до външния министър Светлан Стоев. Гърдев се позовава на медийни публикации, в които се твърди, че министърът на икономиката е имал канадско гражданство, което в разрез с българското законодателство.

"Направих отказ от канадското си гражданство преди да встъпя в длъжност министър на икономиката", коментира пред журналисти в парламента Кирил Петков. "Този отказ е нотариално заверен, така че имам пълната документация".

"Когато в момента липсва актуализация на бюджета, когато 430 млн.лв. няма да има за бизнеса, няма да има пари за хората на първа линия в болниците, няма пари за актуализация на пенсиите, ние сме на прага да не можем да плащаме и да поемем следващата ковид вълна, с какво решават да се занимават в това Народно събрание - с интриги", изрази раздразнение Петков.
 Кирил Петков удивен от приказките на КСНС на фона на задаващите се кризи    
__ 8 __

18/08/21
14:41:27
Кирил Петков е предал канадския си паспорт, както и сертификатът за гражданство на канадските власти заедно със заявлението за отказ от гражданство. В студиото на Нова телевизия самият Петков обясни още веднъж, че той дори не е подавал документи за това гражданство, а то е придобито по право покрай неговите родители.

Направил съм всички стъпки по административен път, за да се откажа от него, посочи Кирил Петков и отново се позова на решение 15 от 1995 г. на Конституционния съд, обяснявайки, че чуждото, освен българско, гражданство на едно лице е въпрос на собствен избор. То не е външно натрапено качество на българския гражданин. "Когато той желае да участва в упражняването на властта в България, достатъчно е да се освободи от чуждото си гражданство и да запази само българското", убеден е Петков.

"Представете си ,че една държава откаже да ви издаде бележка, че сте освободени от тяхно гражданство. Това означава ли, че нашата Конституция трябва да се подчини на акт на чужда държава за нещо толкова важно. Много юристи казаха, че е абсурдно такъв важен въпрос за страната да бъде функция на някакъв административен акт на трета държава", допълни той.

Мотивът затова е неговото двойното гражданство

Когато видя толкова силна съпротива срещу действията ми като министър, значи наистина съм направил нещо, което е на прав път. Неприятно е човек да трябва да се защитава по цял ден, но аз съм още по-мотивиран от тези атаки. Явно засягаме големи интереси", допълни служебният министър.

Кирил Петков коментира и случилото се вчера на Консултативния съвет по национална сигурност, като продължение на казуса, тръгнал от акция на "Има такъв народ", след това координирана с ГЕРБ, а най-накрая и с ДПС. При провеждането дали да участвам в КСНС, тъй като икономическият министър не е постоянен член на съвета, гласовете против са били от ГЕРБ, "Има такъв народ", ДПС и БСП. "За" бяха от "Демократична България", формацията на Мая Манолова, президентът и всички останали членове на КСНС", разказа икономическият министър.

"На базата на всички кризи пред които е изправена страната, г-н Карадайъ сметна за редно първият му въпрос да е кога съм се отказал от канадското си гражданство. Този човек стана и си тръгна, защото отговорът не бе даден. Той не поиска да чуе нито един от докладите за бежанската криза, рисковете за бюджета и тези за пенсионната реформа", добави Петков.

"Почувствах, че съм си свършил работата добре, щом тези партии се координираха толкова бързо."

И още за личната му реакция: "ГЕРБ и ИТН продължиха да говорят, че не са съгласни с актуализацията на бюджета. Стоях и не можех да повярвам, че това са хората, които са национално отговорни за всички наши бъдещи решения като държава. Недоумявах, когато Тошко Йорданов каза, че COVID-19 пенсиите не го интересуват, а само бежанската криза", обясни още министърът на икономиката.

"Искам да поздравя Румен Радев, защото вчера той беше отговорният политик във връзка с големите теми. Той не позволи Националният съвет да се превърне в дебат за гражданството ми. От негова гледна точка се видя една принципна позиция", обясни Петков.

Кирил Петков отново призова да се актуализира бюджета, тъй като държавата не може да функционира нормално без санкцията на парламента.
 Кирил Петков очаква 30% подкрепа за Продължаваме промяната и отказа явяване на    
__ 9 __

21/09/21
21:40:18
Кирил Петков, един от лидерите на новия политически проект "Продължаваме промяната", вярва, че на предстоящите парламентарни избори новосформираната коалиция ще спечели около 27-30% от гласовете. Той каза, че е приятно изненадан от социологическо проучване, според което тя тръгва с 9% подкрепа, но смята, че кампанията може да я умножи по три.

С изказването си Петков дава заявка, че политическият проект ще бъде първа политическа сила на предстоящите на 14 ноември парламентарни избори. Последните социологически проучвания сочат, че с най-голяма подкрепа към момента се ползва ГЕРБ - малко над 20%.

Бившият министър на икономиката добави, че много се е зарадвал, когато е чул, че Христо Иванов и Мая Манолова са поискали преговори с "Продължаваме промяната". Вчера съпредседателят на "Демократична България" дори предложи явяване на изборите с общи листи.

"Една от целите ни е другата седмица да седнем да говорим заедно. И от ляво, и от дясно. Според мен не трябва преди изборите да се явяваме с обща листа. Трябва да уговорим принципи за управленска коалиция", заяви Петков. По-късно в разговора добави, че му харесват много от политиките на Мая Манолова.

"Мисията ни е да има 121 депутати, които да бъдат част от коалицията на почтеността. Това няма да стане с политическа конструкция, а свобода на избирателя. Всяка формация се е профилирала в някоя тема, като даде пример с "Изправи се.БГ! Ние идваме" и социалните дейности, както и "Демократична България" и правосъдната реформа.

На въпрос дали би водил разговори с "Има такъв народ", обаждайки се на Слави Трифонов, Петков отговори, че с формацията е свършил добра работа, посочвайки Мика Зайкова и Ива Митева. Даде съвет на партията да преглътне егото и да не действа сама, защото "така тази работа не става". Като за начало пък би се обадил на Мика Зайкова, на която да представи програмата и целите си.

По темата за егото Петков добави, че той няма такова и не го интересува какво е казано за него и канадското му гражданство, а да има работещ парламент. Именно от "Има такъв народ" - със запитване от депутата Димитър Гърдев до министъра на външните работи Светлин Стоев в рамките 46-ото Народното събрание, бе посочен казусът. Според конституцията членове на Министерския съвет могат да бъдат само български граждани. Впоследствие депутати от ГЕРБ сезираха Конституционния съд за указа за назначаване на служебното правителство от Румен Радев. Съдът образува дело, по което все още не се е произнесъл.

Петков повтори, че на 21 април е направил волеизявление, че се отказва от канадско гражданство, а на 20 август е уведомен от канадските власти, че всичките м готови документи са в Румъния. "Трябва оттук нататък Конституционният съд да каже, че не е въпрос кога чужда държава издава бележката, а кога си направил волеизявлението", коментира той.

Пеевски е източвал държавните пари, а Гешев "трябва да си ходи"

Петков разкри за "интересен" разговор с депутат от ДПС, когото не пожела да разкрие.

"Той ми каза, че харесват моите икономически политики, но не харесват, че съм срещу Пеевски. Аз казах, че не харесвам Пеевски, защото според мен е източвал част от държавните пари през последните години. ДПС според мен трябва да се фокусират върху правата на българските турци. След санкциите "Магнитски" те трябва да кажат, че са били зависими от него, това е било огромна грешка и скъсват с този модел", заяви Петков.

Петков отказа да конкретизира кой е бизнесменът, заплашвал директора на Националната агенция за приходите (НАП) Румен Спецов. "Мисля, че ДАНС са уведомени за сигналите за Спецов. Предстои да бъдат показани резултатите от първите данъчни проверки, най-вероятно оттам идва заплахата. Бих се фокусирал в бизнесмените, получаващи големи обществени поръчки", загатна Петков.

За заплахите съобщи в неделя пред Би Ти Ви бившият служебен министър на финансите Асен Василев. Заплахите са били насочени към съпругата и децата му, уточни Василев.Заплахите са били отправени от български бизнесмен, чиито фирми в миналото никога не са били проверявани от данъчните. Те били много сериозни и затова са се задействали както българските служби, така и някои международни, каза още Василев. Вече е осигурена охрана на Спецов и семейството му.

По темата за гей браковете той каза, че е традиционалист, но не и хомофоб. Във формацията му нямат лично против всеки да избира своята принадлежност. Заяви, че е против строежа на АЕЦ "Белене", а затварянето на въглищните централи според него е неизбежно, но трябва да се отложи колкото се може повече. За идеята за компенсации за бизнеса заради високата цена на тока, каквито предложи Мая Манолова, той предложи бързо да се сменят шефовете на енергийните дружества, тъй като според него това е част от проблема. Петков заяви, че главният прокурор Иван Гешев задължително "трябва да си ходи". На въпрос кой съвременен български писател трябва да бъде вкаран в учебниците той посочи Захари Карабашлиев.

Петков повтори, че е декларирал спестявания от над 1 милион лева, обитава апартамент в центъра на София от 85 кв. м., който определи като малък и обича по възможност да не използва автомобил, а да ходи пеша.
 Кирил Петков: Бих поел отговорността да съм премиер    
__ 10 __

05/10/21
22:37:11


Бих поел отговорността да съм премиер, но не бих поставил такова условие. Това заяви лидерът на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.

"Ние сме много отворени за най-добрите капацитети по теми да бъдат министри. Не държим всичко да идва от нас. Най-важното е да стигнем до 121 депутата. Ще определим кой ще бъде министър-председател след разговори с всички. Аз бих поел отговорността да бъда премиер, но не бих дал това като условие", каза Петков и подчерта, че с екипа му са наясно, че бъдещото управление ще е коалиционно, а "в коалициите трябва да има и доза компромис".

Според "Продължаваме промяната" данъците не трябва да се пипат. Те се обявяват и за смяната на главния прокурор.

"Големият капацитет на Лозан Панов е в прокуратурата и смятам, че той трябва да е главен прокурор. Президентът Румен Радев също трябва да остане на поста си".

Бившият служебен министър на икономиката говори и за своя бизнес и канадското гражданство.

"Целият ми бизнес беше изцяло в България. Винаги съм смятал, че данъците ни са достатъчно ниски, за да си плащам всичко в България и да не мисля за допълнителни оптимизации. Има и инвеститори, които предпочитат различни юрисдикции".

"Аз вярвам, че важният момент в казуса е 21 април. Конституцията е спазена. Бих се радвал Конституционният съд да ме конституира като страна в това дело, за да представя цялата си аргументация".

Фокусът около казуса "Досиетата Пандора" трябва да е друг.

"Когато се знае, че офшорните компании не са нещо хубаво, а данъкът в България е малък - ние трябва да използваме това. Можем да се превърнем в портал за европейските пазари. Тук те ще плащат ниски данъци и то легално".
 Ще проработи ли харвардската теория на практика: Кой е Кирил Петков    
__ 11 __

12/12/21
15:06:20


Звездата Кирил Петков (41) изгря на летните протести през 2020 г. - тогава снимката му с плаката "Не искам моите данъци да отиват в чекмеджета, сараи и мазнинки" обиколи медиите и направи образа му разпознаваем и за по-широка публика. И някак естествено дойде назначението му като министър на икономиката в първия за годината служебен кабинет на президента Румен Радев от 11 май до 15 септември. Кратката му управленска дейност го изстреля на върха на политическата битка през 2021 г. след като Петков освети част от схемите, които предишната власт ползваше за себе си и приближени фирми.

Успешният му политически скок за толкова кратко време ще бъде вероятно предмет на още анализи от специалисти, но вече има единодушие сред наблюдателите, че няколко неща помогнаха за шеметното му изкачване до върха за броени месеци: обещанието за промяна, надеждата за съставяне на правителство най-после и позитивизмът му за бъдещето на страната. Всичко това надделя над анти-ГЕРБ реториката. Не по-малко значение имаше успешно изграденият образ на млад и високообразован експерт, избрал да се върне в родината си, който отправя ясни и разбираеми послания към хората.

Усмихнатият и енергичен Петков успя да се "настани" в домовете и съзнанията на избирателите си като антипод на мрачните и тежки образи на конкурентите си Слави Трифонов и Бойко Борисов. Той успя да внуши на публиката си, че е всичко това, което те не са. Обърна в своя полза дори "черния лебед" на кампанията си - решението на Конституционния съд, че е станал министър в нарушение на конституционното изискване да има само българско гражданство.

Еуфорията на част от обществото беше канализирана и организирана в социалните мрежи - още в края на юни почитателите на тогавашния икономически министър направиха група във фейсбук с призива "Кирил Петков - премиер", чиято численост бързо растеше, а в момента има десетки с подобни имена.

Марката "Харвард"

Хапвардската нишка в биографията стана запазена марка на Петков (още преди това в някои среди той беше известен като "Киро Харварда"), на първото служебно правителство и на членовете на политическия му проект. Във визитката му на страницата на "Продължаваме промяната" пише, че е "завършил финанси в университета на Британска Колумбия във Ванкувър и има магистратура по бизнес администрация в Харвардския университет, където преподава икономическо развитие и микроикономика на конкурентоспособността".

Критични публикации предизвикаха Петков като министър да покаже дипломата си от Харвард пред тв камерите. Тогава той се похвали, че е бил сред най-добрите 10% студенти от неговия випуск от 900 души.

Той е един от основателите на Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност - според представянето афилиран с Центъра по стратегии и конкурентноспособност към Harvard Business School - който организира т.нар. "Харвардски курсове".

Това са провеждащите се от 2008 г. обучения в Софийския университет "Св. Климент Охридски" към Стопанския факултет. Лекциите по икономика са свързани и с теориите на любимия професор на Петков от магистратурата му в престижния университет - Майкъл Портър. Едната от програмите се нарича "Raising a nation" (Да издигнеш/развиеш/отгледаш нация).

По негова идея през 2018г. е създаден и Център за приложни изследвания и иновации в природните науки (CASI) - също към СУ. Другият съосновател Николай Денков - служебен министър на образованието, се принуждава да даде обяснения как се финансира проектът, като посочва, че студентите получават безплатно обучение благодарение на щедростта на фондацията без нито лев, получен от държавата. Центърът е съфинансиран от фондация "Америка за България" и според визитката му в него студенти и докторанти по медицина, биология, физика и фармацевтика, освен че се обучават на предприемачество, работят и по реални проекти с бизнеса.

През 2019 г. е обявено, че фирма на Петков е дарила 500 хил. лева за харвардската програма в СУ. По това време, по разкази на предприемача, се случва запознанството му с президента Румен Радев - при едно пътуване с делегация в чужбина, на което го изпратил ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков.

Харвард става запазена марка на проекта "Продължаваме промяната" - новите лица в повечето случаи са минали през въпросните курсове, а някои от тях са успели, благодарение на тях, да стигнат и до самия университет.

Приятелят му Асен Василев, който е сред обучителите в курсовете, дава есенцията: "Преподаваме как една бедна държава може да стане богата". Сега ще трябва да приложат теорията на практика.

Кирил Петков, който доскоро беше гражданин на Канада, тъй като родителите му емигрират там, когато е тийнейджър, всъщност се връща със семейството си в България отдавна. Довежда в София и съпругата си (канадка), с която имат три дъщери. При назначаването му за министър, имаше коментари, че Линда Макинзи - Петкова е по-известна от съпруга си, заради участието й в кулинарното състезание "Мастър шеф България". Преди няколко години тя отваря сладкарница в центъра на София и от отзивите във фейсбук се разбира, че редовно доставя безглутенови сладкиши, като сред клиентите й са и американското, и други посолства. Петков през последните месеци често даваше пример и с малкия бизнес на съпругата си и какви са трудностите за такъв тип предприемач, заради административни изисквания или заради ефекта от цените на тока.

През 2019 г. Петков получава приза "Достоен българин" - една инициатива на в. "24 часа". Връчва му го вицепремиерът в третия кабинет на Бойко Борисов - Томислав Дончев. Поводът са "Харвардските курсове".

Предприемач в родината

Петков гради образ на амбициозен бизнесмен в България от 15 години. Във визитката си е записал кратко, че е "предприемач, който развива проекти в областта на иновациите с висока добавена стойност и има успешен бизнес в разработването на пробиотици и биотехнологии". В търговския регистър с името му са свързани няколко компании и фондация, в които името му вече не фигурира.

Самият той е лаконичен, когато говори за това как е успял в бизнеса. В интервю на Асен Генов през октомври разказва за началото - когато бил на 26 г. е инвестирал с канадци във фабрика за замразени картофи във Воронеж за "Макдоналдс Русия": "Това беше опитът ми с руската действителност".

През 2008 г. се представя в София като управител на инвестиционната компания BDC, която обявява проекта си "Блек голд парк", започнат през 2007 г., в който да се привличат клиенти с услугата "достъпно пазаруване за всеки". Това е търговският център в началото на "Ботевградско шосе" в София. Година по-късно като генерален мениджър на Bulgarian Development Company се обявява против бюрокрацията и за бързо връщане на ДДС.

Преди две години Петков се оттегля от парка, за да се съсредоточи върху бизнеса си с хранителни добавки. Негова компания ProViotic (в името е заложено, че това е веган пробиотик от кокиче и Лактобацилус булгарикус) участва в разработка на хранителна добавка за подсилване на имунната система, а Петков често казва, че се продава успешно в САЩ. Използвана е разработка от 80-те години на акад. Богдан Петрунов и проф. Рахамин Шекерджийски, които са известни като бащите на имуностимулатора "Респивакс", използван срещу грип. В основата на продукта отново е лактобацилус булгарикус. Чрез друг проект Петков вкарва бацила и в бирата "Айляк". Компанията на Петков има няколко патента по биотехнологии в САЩ.

През март 2020 г. Петков и Василев обявяват план как въпреки ограниченията заради пандемията от коронавирус икономиката да фукнционира, като се контролира в аванс рискът от разпространение на заразата с масови тестове, разходите за които трябва да се разделят между бюджета и бизнеса. Планът им не се осъществява.

Природозащитник

Петков е и природозащитник (баща му е биолог, а Петков представи, че знае за "Екогласност" от него, защото Петко Петков е бил част от организацията при създаването й преди промените, майка му е била преподавател по български език и литература, а в Канада управлява библиотека). Като представител на сдружение "Да запазим Корал" се бори за запазване на дивите плажове в България. Кара кайт сърф и сноуборд, понякога лети с парапланер, изкачва планини.

Аз съм възпитан, че парите не са важно нещо. Моите родители ме отгледаха с това "хипи" отношение към живота, според което парите нямат съществена стойност и те не определят човека. Но впоследствие разбрах, че парите реално са важен инструмент за постигане на нематериални цели. Ще дам пример. Спасяването на плаж Корал е моя лична кауза. В нея няма нищо комерсиално или материално. Тя е изцяло насочена към опазването на едно райско парче природа. И ако разполагах с много повече пари, бих го откупил от италианската фирма и бих го направил резерват. Не като инвестиция за финансова печалба, а като инвестиция за щастие, ако щете - за лично щастие.

През 2018 г. Петков е част от екипа, издирващ алпиниста Боян Петров, който загива под връх Шиша Пангма в Хималаите. Участва в спасителния екип, към който се присъединява с баща си, лети с хеликоптер в издирване на Петров и дава сведения как върви операцията. По случая пост фактум става задочен скандал за това кой е платил спасителната операция. Като жената на Петров заявява, че тя е платила сметката.

Скок в политиката

През юли 2013 г. Петков и Николай Денков стават част от проекта на Саша Безуханова MoveBG, като създават интернет платформата "България може" за споделяне на идеи за бъдещото развитие на страната.

През декември 2016 г. Петков е сред учредителите на "Да, България", която си поставя за цел борба с корупцията и беззаконието. Петков е координатор на експертната работна група за просперитет.

Сред мерките за растеж, които предлага, е усвояване на част от евросредствата през механизъм за съфинансиране на лихвите и на обезпеченията през търговските банки вместо държавните служители да преценяват коя фирма е най-подходяща да спечели даден проект. Предлага държавната банка за развитие (ББР) да бъде закрита, защото финансира олигархията и строителни фирми и големи предприятия, които участват в обществените поръчки. След това средствата оттам може да се преструктурират във фондове, които финансират стартиращи предприятия и инкубатори и те да се управляват от европейския инвестиционен фонд.

Пет години по-късно му отне месеци, за да смени бордовете на ББР, раздали 1 милиард лева (или половината от портфейла си) само на няколко фирми по времето на управлението на ГЕРБ.

През миналите пет години Петков тихомълком се оттегля от "Да, България", не е известно в кой момент и при какви обстоятелства.

На 11 май 2021 г. е назначен за служебен министър на икономиката.

Не приема поканата на Слави Трифонов за министър в проектокабинета на "Има такъв народ" с кандидат-премиер Николай Василев, чийто състав е обявен веднага след юлските избори през 2021 г. Според собствените му обяснения имали разминавания във визията за финансите на страната. Става ясно и че тримата: Петков, Василев, Денков вървят комплект, включително със запазване на ресорите си - очевидно също част от причината за отказа им на поканата на Трифонов.

Твърди, че е бил независим от президента, докато е бил служебен министър: "Няма нито един човек, който би могъл да ми се обади и да ми каже: "Кириле, сега трябва да направиш това или това", казва в интервю за "Шпигел".

В предизборната кампания за първи път отговаря на въпрос защо е напуснал "Да, България" в онлайн предаването "Контракоментар" на Асен Генов: След изборите през 2017 г. отишъл до Харвард, където чул лекция на своя ментор проф. Портър за 4-те задължителни условия за политически успех на една формация. Тогава осъзнал, че партията не отговаря на изискванията на професора, защото не разполага с независими филантропи, които да й дават пари, независима медия, регионални структури и харизматичен отбор. Решил, че е по-добре да се развива в бизнеса, където е най-добър, и един ден да стане политически филантроп, отколкото да се занимава с политическа дейност при липса на условия за това.

По време на кампанията тази есен и след нея, Петков често говори, че трябва да се изчистят "политическите инвеститори" от различните сектори.

"Не обичам да съм наполовина. Не обичам да съм някой, който от всичко разбира по малко, а пък от нищо докрай. Като правя нещо, искам да има истински резултат, да съм инвестиран целият, да знам, че постигам някакви цели", гласи обяснението му за оттеглянето от "Да, България".

Отношенията с партията на Христо Иванов бяха подновени сега. През септември съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов предложи съвместно явяване на парламентарните избори с "Продължаваме промяната" - коалиция с общи листи. Отговорено му беше, че преговорите за общи действия ще са след изборите и реално коалицията на Петков отля много от гласовете на "Демократична България".

За участие и в парламентарните избори "Продължаваме промяната" се яви като коалиция с мандата на партиите "Волт" на Настимир Ананиев, Средна европейска класа на Константин Байчийски, с когото са заедно в каузите за опазването на Корал и заедно участват в протеста на плажа Росенец предишното лято, и Политическо движение "Социалдемократи" на Елена Нонева. Така Петков, който беше обявил, че ще прави политика с изцяло нови политици, неангажирани с повече от една партия в миналото, направи и изключение за единия си мандатоносител. Всички обаче били поканени да подпишат декларация за почтеност.

Ще видите, че нямаме нито една калинка, нито един измислен герой.

Заявката е за политика, която гони леви цели с десни средства. Едно от ключовите му виждания на Петков, че в България не трябва да има човек под линията на бедност. Също и че не трябва да се бърза да сме отличници по Зелената сделка - по-добре е бавно да се отказваме от въглищата, за да има време да се реагира. Петков не е привърженик на субсидии заради високата цена на тока, а за бързи мерки, които да свалят цената му, както и да се позволят дългосрочни договори.

По време на коалиционните преговори, които получиха висока оценка заради публичността си, бъдещият премиер лично се ангажира, когато поеме конкретен пост в правителството, да насърчи българите да се ваксинират, като обвърза това с нуждата да се преодолее пандемията, за да не се дават излишни пари за мерки в помощ на страдащите от нея бизнеси.

Грешките

Закъснялото освобождаване на Петков от канадското му гражданство говори за две неща - или не е бил сигурен за по-сериозно влизане в политиката, затова е подал късно декларация за отказ, а и не е обърнал внимание на канадския закон, в който изрично се казва, че освобождаването се случва след процедура, отнемаща няколко месеца. Не се разбра и защо не се е възползвал от експресната процедура, посочена на страницата на канадското правителство. Известно е също, че юристи около Петков са го уверявали, че подписаната от него декларация за отказ от канадско гражданство е достатъчна. Оттам очевидно дойде и изключителната му увереност, че той е правият.

Скандалът с двойното гражданство утихна неочаквано при коалиционните преговори, но специализираната прокуратура и антикорупционната комисия показаха активност по казуса преди дни. Може да се очаква разгарянето му съвсем скоро, като се има предвид, че и двете институции са в спешния списък за закриване и реформа на новите управляващи.

Другият ефект, който се очаква от този казус, са законодателни промени, с които да отпадне ограничението за двойното гражданство при участие във властта.

Атаката от страна на Петков срещу Софийския градски съд по повод смяната на ръководството на ББР също му донесе негативи. В свое телевизионно участие той нападна конкретен съдия по делото, като нарече действията му по спиране на смяната "съмнително". Това поведение предизвика Съюза на съдиите да му припомни, че когато има съмнения, редът за изчистването им не е този и че публичното унижение на съдия е несъвместимо с правовата държава.

Петков така и не показа документи, въпреки обещанията си, за да изясни случка от 2013 г., свързана със съмнения за натрупване на значителен капитал вследствие на конфликт на интереси, за която беше атакуван както от медии, лоялни на ГЕРБ, така и от депутати от ГЕРБ по време на парламентарния контрол през лятото. Става дума за твърдението, че компанията му "Волаком" е придобила право на строеж върху държавен имот в промишлената бизнес зона "Божурище", част от държавната "Национална компания индустриални зони" ЕАД, и че това е разрешено от приятеля му Асен Василев, а във вземането на решението е участвала и Виолета Лорер - тогава зам.-министър на икономиката и съпруга на Даниел Лорер от "Продължаваме промяната", номиниран днес също за министър. По това време Василев е принципал на "Индустриални зони" в качеството си на служебен министър на икономиката в правителството, назначено от Росен Плевнелиев след оставката на първото правителство на Бойко Борисов. Петков отрече твърденията, но съмненията за приятелски кръг в управлението не са разсеяни.

"Не бих искал някой ден да изпадна в ситуация, когато някой ще ме попита: "Защо не Ви стигна смелостта да го направите?" Надявам се никога да не ми се наложи да отговоря на този въпрос", заявява бъдещият премиер пред Роси Михова, която го препитва по анкетата на Макс Фриш. Изпитанието му сега започва.
 Премиерът: Дал съм пълна свобода на Бойко Рашков, чадърите свършиха    
__ 12 __

19/12/21
22:17:35


Премиерът Кирил Петков се зарече, че няма да бъдат разпъвани чадъри над никого от новата власт, ако извърши нещо нередно.

"Аз съм дал на Бойко Рашков пълна свобода за всяко едно разследване, което той може да направи. Чадърите свършиха. Никой оттук нататък не може да се чувства защитен, независимо дали е в управляващата коалиция, дали е министър, дали е отвън. Аз го харесах като министър. Единственото, което трябваше да направя, е да говоря с моите коалиционни партньори и все пак да имаме едно съгласуване".

В момента екипите на мнозинството обсъждат всички законови промени, които трябва да се направят и по отношение на прокуратурата, и във връзка с изтеклия мандат на Инспектората към ВСС.

"Моята мечта е да имаме правосъдие, което да покаже, че в България няма безнаказано нарушаване на закона. Не е моята роля да чегъртам никой, нашата роля е да сложим хора в прокуратурата и КПКОНПИ, които да нямат никакви спирачки да проверяват всеки крадец в България. За мен е важна лустрация на крадците и това трябва да стане институционално. Не може да стане през институции, които това не им е работата".

Присъствието на служебни министри в кабинета е за приемственост.

Имаме ужасно много проблеми във всички сектори, знаехме го и преди да влезем тук. Добре е, че все пак има една приемственост от служебния кабинет към новия. Предишният министър-председател също е в новото правителство и това даде възможност в първите дни да имам човек, който да мога да попитам. Миналия път, когато бях просто в ролята на министър, нямах тази приемственост, защото се видяхме с предишния министър, предадоха ми кабинета и ми казаха да се оправям.

Тези служебни министри не са свързани с държавния глава. Президентът няма своя квота министри. Нито е изисквал, нито е комуникирал за някакви кадри.По никакъв начин не се чувства длъжен на Радев, а правителството стои достатъчно добре на своите крака. Но бих се постарал да имаме достатъчно координация с президентството, за да имаме единен глас навън.

Гласувания от парламента мораториум върху цените на тока, водата и парното, като правилната стъпка.

Не е нормално на първия ден, когато новото правителство беше гласувано, да имаме такъв скок на цените. Поне една седмица да бяха изчакали да окомплектоваме екипите, да има зам.-министри. За мен това не беше добър знак.

"От тази гледна точка мисля, че това, което се случи и с мораториума, беше правилната стъпка. Това, което ще поискам като министър-председател, е внимателно да се обследва преди крайният клиент да плаща по-високи цени, ние трябва да сме си свършили домашното. Трябва да сме сигурни, че през системата не изтичат средства и не обогатяваме едни хора, примерно външни доставчици, друг тип контрагенти, които да са на завишени цени и същевремено с това да казваме - понеже цените се качват по принцип, дайте да ги вземем от крайния потребител. Това трябва да стане мярка, когато няма друга възможност", заяви твърдо премиерът.

Няма промяна в българската позиция за Северна Македония.

"Тук не става дума за отстъпване, а за намиране на общи ползи, да печелим от "едно добросъседство", коментира министър-председателят въпроса с прословутите 6 месеца, с които обяви, че ще разполагат работните групи на двете страни, за да излязат с резултати по различните теми.

С десни политики ще имаме леви резултати

Идеологията остава на заден план, ние искаме да сме практични, имаме цели, които искаме да постигнем. Имам една мечта - след 10 години България да бъде мястото в Европа с най-доброто качество на живот - сравнително чиста природа, добро здравеопазване, добро образование, балансирано качество на живот.
 Ще приемем еврото след две години, потвърди Кирил Петков    
__ 13 __

06/01/22
22:10:51


България продължава с плановете си за смята на националната валута с евро от 2024 г., но правителството трябва да увеличи активните си усилията за обясняване на тази промяна на населението, което остава разделено по въпроса. Това заявява премиерът Кирил Петков в интервю за "Блумбърг", а агенцията допълва, че това е първото официално потвърждаване на досегашния курс за единната валута, откакто през декември той оглави правителството.

В него премиерът съобщава още, че се работи за това България да влезе сред страните от Шенгенската зона до 6 месеца.
Както и че се подготвя въвеждането за държавната администрация служителите да имат COVD-сертификат, ако искат да бъдат допускани на работа.

Подкрепата сред българите за влизане в еврозоната е нестабилна, като около половината смятат, че това ще има лоши последици, а над три четвърти са загрижени, че ще има спекулативно вдигане на цените, сочат данни от Eurobarometer проучване от юли.

Финансовият министър Асен Василев, който е и съратник на Петков в основата и ръководството на проекта "Продължаваме промяната", имаше миналата година изказвания, поставящи под съмнение в способността на България да се подготви достатъчно за въвеждане на еврото през 2024 г., както си постави цел предишното редовно управление на ГЕРБ.

"Фрагментираната четирипартийна коалиция е изправена пред нелеки задачи, докато България излиза от продължителна политическа криза, белязана от скандали за корупция, масово недоверие към обществените институции и увеличаващо се неравенство. Правителството гледа на въвеждането на еврото като на помощ икономиката да навакса изоставането от по-богатите страни в ЕС", пише "Блумбърг". Съмнения сред страни от еврозоната за интегрирането на по-изостаналата България, както и растящата инфлация досега бавеха процеса за въвеждане на еврото.

В интервюто Петков говори и за борбата с корупцията, като принципа, при нарушаването на който правителството ще падне. "Коалицията ще се задържи на власт, докато поддържаме нулева толерантност към корупцията. Ако коалиционен партньор заобикаля това или ако заради това правителството падне, нека така да бъде."

Премиерът говори за засилване на институциите за борба с корупция и механизъм за отговорност от главния прокурор, заради бавенето на което има доста критики от Европейския съюз. Напредък в тази сфера би помогнал и за влизане на България в Шенген в следващите 6 месеца - амбиция на предишни правителства, която страни от това споразумение не позволяваха да се реализира заради съмнения в борбата с корупцията.

"В момента не сме обсъждали с никой от партньорите ни от НАТО, нито вътрешно в правителството нищо конкретно за допълнителни военни части или друго. Ще има дискусии, но бих искал да видя проектите по Механизма за свързване на Европа и военната мобилност на НАТО, наред с осите от Гърция до Румъния през цялата Източна България. Мисля, че това би било ключов компонент от конструктивното членство в НАТО", посочва Петков относно присъствието на НАТО в България.

Става дума за инфраструктурни проекти, подобряващи логистиката на алианса, включително повече мостове над Дунав и пътища, свързващи Гърция и Румъния.

Пред "Блумбърг" премиерът коментира още напрежението между Украйна и Русия, ситуацията с Крим, енергийната криза в ЕС, пласиране на дълг на международни пазари и още ключови икономически въпроси.

За отношенията със Северна Македония:

"Досега основната част от вниманието бе насочено към историческия дебат. Но смятам, че по-важно е да поставим всички дискусии на печелившата основа за всички. Затова отваряме пет нови групи - за инфраструктурата, икономиката, културните обмени, присъединяването към ЕС и историята. Надявам се, че това няма да са само правителствени срещи - искам тези групи да работят изключително ефективно в следващите 6 месеца и да постигнат реални резултати. Например не разбирам защо трябва да летя през Виена, за да отида в Скопие. Би трябвало да имаме полети София-Скопие. Не разбирам и защо нямаме жп връзка София-Скопие."
 Какво имущество декларират политиците    
__ 14 __

16/08/23
14:26:22

В декларацията си Кирил Петков е посочил, че използва чужд имот в София, че заедно със съпругата му Линда Петкова имат два автомобила - "Лексус" и "Мини купър", както и над 1.1 млн. лв. в банкови влогове. Петков е декларирал и сладкарницата на съпругата си.

 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  467       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   11/05/21