Ресурсбук България. Събитие / обява

Злато за ансамбъла и сребро за Боряна Калейн на Световната купа в София

Ансамбълът на България по художествена гимнастика спечели титлата в многобоя на Световната купа в София, а Боряна Калейн спечели сребърен медал в индивидуалната надпревара, съобщава Топспорт.

Момичетата на Весела Димитрова и Михаела Маевска получиха оценка от 40.200 за изпълнението си с обръчи и бухалки - изключително трудна композиция по музика от балета "Спартак" на Арам Хачатурян.

Вчера съчетанието им с топки беше оценено с 44.150 - най-високата оценка в историята на художествената гимнастика.

Така българският отбор в състав Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова заслужи първото място със сбор от 84,350.

Втори в многобоя се нареди тимът на Азербайджан със сбор от 70.950, а трети са гимнастичките от Япония със 70.650 точки.

В индивидуалния многобой Боряна Калейн остана втора, на две десети след победителката Линой Ашрам от Израел.

Ашрам, която през ноември спечели европейската титла, завърши с общ сбор 98.450 (25.800 обръч, 22.550 топка, 25.750 бухалки, 21.350 лента), докато този на Калейн е 98.250 (25.100 обръч, 26.250 топка, 25.450 бухалки, 21.450 лента). Българката беше лидер след петъчните съчетания на обръч и топка.

"И в двете съчетания допуснах грешки, които бяха от прибързване и недостатъчно концентрация. Надявам се в неделя да си ги спестя", каза Калейн след съботните съчетания на бухалки и лента.

Другата българска представителка в индивидуалната надпревара Катрин Тасева завърши пета. Тя събра общ сбор от 92.500 точки (22.950 обръч, 24.400 топка, 25.050 бухалки, 20.100 лента). "Успях да се доближа малко до съчетанията, които трябва да изиграя на състезания, но още съм далеч", коментира Тасева след надпреварата.

Снимки на събитието / обявата

Линкове към Злато за ансамбъла и сребро за Боряна Калейн на Световната купа в София

20:24:21

Ансамбълът на България спечели златния медал в многобоя на Световната купа по художествена гимнастика в Баку (Азербайджан).

Това е второ отличие за страната от турнира, след като по-рано днес Боряна Калейн взе сребро в многобоя при жените.

Възпитаничките на Весела Димитрова в състав Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Стефани Кирякова, Лаура Траатс и Ерика Зафирова изпълниха много силно композицията си с три обръча и два чифта бухалки днес и получиха оценка 42.600 точки (33.8 за трудност и 8.800 за изпълнение). Така те събраха 88.150 точки в многобоя, след като вчера получиха 45.550 точки за съчетанието си с пет топки.
 Ансамбълът впечатли с три златни медала от Световната купа в Баку
__ 2 __

10/05/21
17:13:24

Ансамбълът по художествена гимнастика се представи силно и завърши на първо място във всички възможни дисциплини в турнира от Световната купа в Баку. Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Ерика Зафирова и Стефани Кирякова спечелиха златото в многобоя, съчетанието на обръчи и бухалки, както и това на пет топки.

В индивидуалната надпревара Боряна Калейн взе четири медала, а Катрин Тасева заслужи едно отличие. Калейн беше недостижима на върха на лента, където бронзът спечели Тасева.

Калейн добави още сребро в многобоя и съчетанието на бухалки, а на топка остана трета.

Последното състезание от Световната купа ще се проведе в Пезаро от 28 до 30 май.