Ресурсбук България. Данни за избрана фирма

 

Лукойл България ЕООД

Лидер в дистрибуцията на български горива, полимери и нефтохимикали с европейско качество. В своите над 220 бензиностанции, веригата "ЛУКОЙЛ" предлага висококачествени продукти, отлично обслужване и комфорт.

Контакти

"Лукойл България" ЕООД
бул. "Тодор Александров" 42
1303 София, България

Централа: /+359 2/91 74 100
Факс: /+359 2/962 22 28
Пресслужба: /+359 2/ 91 74 316

Други подобни ресурси
Стоки:    Химически продукти
Сайтове: Материали и инструменти


 
  Снимки от фирмата или реклама на "Химически продукти"
 
 
  Линкове към Лукойл България ЕООД
 
  Химически продукти
Производство и търговия на минерални торове, неорганични и органични химически продукти. Производство на полиестерни влакна и коприни, органични и неорганични продукти, технически каучукови изделия, стоки за бита. Машини, материали и технологии за работа с полиуретан и полиуреа. Индекс на фирмите, чиято дейност обхваща широк спектър от химически продукти:
 
  Контакти
 
  Лице за контакти:  
  Телефон   +359 2/91 74 300
  E-Mail  office@lukoil.bg
  WEB Site  http://www.lukoil.bg
 
  Адресни данни
 
  Област: Бургаска
  Община: Бургас
  Населено място: Бургас
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Тип на фирмата: Химически продукти
  Подтип на фирмата: Нефтопродукти и природен газ
  Булстат:  
 
Стоки и услуги доставяни от фирмата

Код Име на стоката Производител Мярка Количество Цена Детайли
Виж
 
 



 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 КЗК проверява Лукойл България за монополно положение    
__ 1 __

09/11/21
16:09:02


В Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) са образували производство срещу компанията "Лукойл България" за злоупотреба с монополно или господстващо положение, съобщи БНР.

Проверката е по сигнал на друга петролна компания - "OMV България". Конкретният повод за сигнала не се съобщава.

От там съобщиха, че: "подкрепят спазването на законодателството за конкуренцията, което е от съществено значение за здравословната и справедлива бизнес среда".

От проверяваната компания "Лукойл България" твърдят, че на този етап няма да коментират проверката.

Правната комисия прие на първо четене промени в Закона за защита на конкуренцията

Двете дружества членуват в Българската петролна и газова асоциация, откъдето също се въздържаха от коментар. Според браншовата организация става въпрос за търговски спор между две дружества.
 България губи на месец поне по 250 млн. лв. от Лукойл Нефтохим Бургас    
__ 2 __

01/09/22
14:17:52


Лукойл е огромен проблем днес. По-най консервативни оценки на наши експерти, България губи на месец поне по 250 млн. лв. от "Лукойл Нефтохим Бургас", каза днес членът на изпълнителния съвет на "Да България" и водач на листите на "Демократична България" в Бургас и Разград Ивайло Мирчев.

Той напомни, че формацията е разкрила и представила в 47-ото Народно събрание схемата, по която "Литаско" застава на входа и на изхода на бургаската рафинерия. "Тогава обаче не получихме подкрепа в парламента. Източването на Нефтохима от "Литаско" не позволява бензинът в бензиностанциите да е по-евтин".
 Лукойл вече работи със служебния кабинет по мерки за икономическа стабилност    
__ 3 __

09/09/22
14:51:21


В най-кратък период от време да бъдат подготвени средносрочни мерки за поддържане на стабилна икономика в България - това са договорили служебното правителство и "Лукойл", съобщи президентът на компанията Вадим Воробьов в началото на среща, инициирана от държавния глава Румен Радев.

Воробьов даде заявка и за това, че в началото на следващата година е редно да се създаде работна група, която да се занимава с проблемите след влизането в сила на ембаргото на Европейския съюз върху руския нефт - от 1 декември.

"В последните няколко дни членове на правителството и мениджъри на компанията проведоха редица срещи, на които се набелязаха мерки, за да осигурим с възможности вътрешния пазар. В компанията виждаме бъдещето, разделено на три периода - 1 декември, когато влиза в сила ембаргото върху руския нефт; от 5 декември до края на 2024 година - периодът на действие на санкциите; и третият период - как ще се развива вътрешният пазар, като се има предвид "Нефтохим" Бургас, след 2024 година. За целта ние изработихме мерки за поддържане на икономическата стабилност", посочи директорът на "Лукойл".

Той припомни, че компанията е на българския пазар от повече от 20 години.

От своя страна президентът Румен Радев посочи, че високите цени на горивата са сред водещите причини за поскъпването на всички стоки и услуги, и че водят до свиване на потреблението, което е загуба не само за хората, но и за производителя.

"Считам, че предстоящата ви среща с българското правителство е добра възможност да се набележат мерки за стабилизиране на икономическата среда, за борба с инфлацията в полза на българския потребител, като се следват пазарните механизми", заяви държавният глава. И допълни, че "Лукойл" е не само важна част от българската икономика, но един от основните работодатели, също основен производител на горива и притежаващ преобладаващ дял от пазара.

По-рано се появиха медийни публикации със снимка на служебния автомобил на руския посланик у нас Елеонора Митрофанова, паркиран пред сградата на "Лукойл България" в столицата. В тях се твърди, че Митрофанова се е срещнала с ръководството на енергийната компания.
 Това, което прави правителството по отношение на Лукойл Нефтохим е смислено    
__ 4 __

22/11/22
21:51:53
Това, което прави правителството по отношение на "Лукойл Нефтохим" е смислено, защото ако продукцията не се изнася от тази компания, значи ще го изнасят руски държавни фирми. А сега средствата отиват в държави, които подкрепят Украйна. Коментарът беше по повод обявеното решение на рафинерията да прехвърли цялата си икономическа дейност в България, което означава, че ще плаща изцяло данъците си в страната. Това обаче ще стане, ако на рафинерията бъде разрешено да продължи да изнася продукцията си.
 ДПС и ДБ искат италиански вариант за Лукойл - под контрола на държавата    
__ 5 __

04/12/22
16:00:40


Днес пристигна новината, че рафинерията, която "Лукойл" има в Италия, е минала под контрола на италианското правителство, за да не затвори и да може да обслужва стратегическите интереси на страната. Обмисляме законодателен вариант, при който българската държава да влезе във владение, в ръководството и оперативното управление в българската рафинерия, ако има нужда за това.

Това заяви на брифинг в парламента Йордан Цонев, заместник-председател на Народното събрание и заместник-председател на ПГ на ДПС.
 Войната зареди Лукойл    
__ 6 __

17/12/22
17:01:25

Вместо да го убие или поне нарани, войната зареди догоре бизнеса на руския гигант "Лукойл" в България. Компанията, която е практически монополист в сектор "Горива" в България, би трябвало да е в сложна обстановка заради огромния брой санкции, много от които са насочени именно към петролния бизнес. Реалността е различна: бизнесът на "Лукойл" в България бумти. Изненадващото е, че той бумти до голяма степен заради износа към Украйна.

Има и друга особеност, която на пръв поглед е нелогична: руският сорт петрол "Уралс", с който работи "Лукойл", е на цени, много по-ниски, отколкото котировките на по-масовите сортове. И въпреки това цените в България се повишиха рязко в началото на годината, за да се успокоят до известна степен в нейния край. Очевидният въпрос по всички теми е: защо?

 Компанията Лукойл Литаско е преместила дейността си у нас и ще плаща данъци    
__ 7 __

06/01/23
15:21:29

"Тя вече плаща тук данъци. И догодина ще плаща данъци в България. Вие знаете, че авансово беше внесен и 90 милиона данък, което представлява 10% корпоративен данък, както и 33% данък, свързан с облагане на свръхпечалбите по регламент. Очакваме догодина около 600 милиона, във връзка с това, че пренесоха дейността си в България, да бъдат платени към бюджета от страна на "Лукойл", информира транспортния министър Христо Алексиев.
 Държавата ще поема контрола над Лукойл в критична ситуация    
__ 8 __

14/01/23
21:56:05

Парламентът прие на второ четене промени в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Промените са внесени от "Демократична България", а от "Възраждане" ги обвиниха в опит за национализация на компанията.

Измененията дават възможност на държавата да постави под оперативен контрол нефтената рафинерия в Бургас чрез внедряването на фигурата особен управител, който ще може да поеме ръководството на рафинерията в момент на криза. 141 депутати гласуваха "за", а само 24 народни представители от "Възраждане" се възпротивиха на промените.

Особеният търговски управител се назначава от министъра на икономиката и индустрията по предложение на консултативен съвет за срок от шест месеца, като този срок може да бъде удължен еднократно за същия срок. Изброени са условията, на които трябва да отговаря особеният търговски управител, сред които да има не по-малко от пет години професионален опит при управление в областта на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход.

 Енергиен експерт: Могат да ни осъдят за стотици милиони за Росенец    
__ 9 __

21/07/23
20:58:06
Ако ще се взима концесията на "Лукойл", направо да се национализира цялата рафинерия или да се приложи челният германски опит, когато се експроприираха всичките активи на "Газпром Германия". Само че това и отнемането на концесията, и евентуалната експроприация, биха довели със сигурност до дела. Това каза енергийният експерт Явор Куюмджиев и уточни, че цялата история е абсурдна.

"Газпром Германия" беше собственост директно на "Газпром", докато "Лукойл Нефтохим Бургас" АД е собственост на швейцарска компания. Между България и Швейцария има подписан договор за защита на инвестициите и аз само мога да си представя за колко стотици милиони ще ни осъдят".

Той отбеляза, че вносителите на това предложение разпространяват спорни твърдения:

"Само с една единствена задача - че точно тази концесия точно на този собственик трябва да бъде отнета. Както казаха те, с целта да не се стимулира правителството на Путин да продължава агресията си в Украйна. Ама всичките тези твърдения са много спорни.

Първо, няма никакви доказателства, нито идея - как ще вкараш танкер контрабанда през пристанището? Там има митница, там има граничари, български, не на "Лукойл".

Второ, българската рафинерия е собственост на компания, която се нарича "Лукойл Нефтохим Бургас" АД. Тази компания е собственост на компанията "Литаско", която е швейцарска компания. Швейцарската компания "Литаско" е собственост на нидерландска компания. Да, краният собственик по веригата е "Лукойл Русия", само че и "Лукойл Русия" не е държавна компания, руска, тя е частна. Да, руската държава има някакви дялове в нея, но разпределението на дивиденти по цялата верига, ако има такова, до руското правителство достигат някакви минимални пари с оглед на всички останали пари, които се получават например от продажбата на газ на Германия. Но Германия не се отказва да си купува газ от Русия".

По думите му, въпреки многото политически коментари и казаното от президента, всички казват частично истината за концесията на "Лукойл" на пристанище "Росенец":

"Г-н Борисов, като казва, че концесията е дадена от правителството на Иван Костов, е прав, защото първата концесия на "Росенец" е дадена още 1997 г. наистина от правителството на Иван Костов. Тази концепция обаче, когато изтича 2011 г., г-н Борисов и неговото правителство дават нова концесия.

Г-н Радев също е прав, защото 35-годишната концесия на какво основание служебно правителство да я прекрати? Ако беше прекратила примерно концесията на пристанище "Бургас-юг", ако не се лъжа, щеше ли да бъде така акламирано, както сега го обвиняват? В България има концесия на много пристанища, както и най-големите летища в България също са дадени на концесии. Това не означава, че държавата няма контрол или е загубила собствеността си. Това означава, че чужд или български инвеститор оперира въпросната инфраструктура, като заплаща концесионни такси. Това е съвсем нормална практика навсякъде по света. Пак казвам, освен пристанище "Росенец", има още няколко пристанища, които са дадени на концесия. Така че прекратяването на концесията не смятам, че е редно", коментира Куюмджиев.

 Шумотевицата около отмяната на изключението за руския петрол    
__ 10 __

27/10/23
18:51:10

През юни 2022 г. България получи от Съвета на Европейския съюз изключение (дерогация) от наложената забрана за внос на руски суров петрол от страна на Европейския съюз, целящо да удари приходите на Русия, с които тя финансира войната си в Украйна. Изключението важеше до края на 2024 г., като то беше договорено от тогавашното коалиционно правителство с премиер Кирил Петков, което заплашваше с вето налагането на петролно ембарго на Русия, ако България не бъде включена в дерогацията. Аргументът на тогавашния вицепремиер и финансов министър Асен Василев беше, че спирането на руските петролни доставки за България ще доведе до повишаване на цените на горивата, а също така, че ако рафинерията "Лукойл Нефтохим" в Бургас започне да преработва неруски петрол, това крие рискове от обгазяване на Бургас и проблеми за околната среда.

В края на септември 2023 г. - при новия редовен кабинет и новата конфигурация в парламента, Народното събрание реши отказът от руския петрол да стане до октомври 2024 г., три месеца преди края на договорената през юни 2022 г. дерогация. Беше приет и времеви график, по който рафинерията постепенно да намалява дела на преработвания руски петрол, докато не го изключи окончателно в края на периода.

В понеделник (23 октомври) съпредседателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски съобщи, че рафинерията "Лукойл Нефтохим" в Бургас е обещала на Денков да внесе над 500 млн. лв. данъци, а в замяна държавата да запази дерогацията.

До какво ще доведе отмяната на дерогацията

Прекратяването на дерогацията за внос на руски суров петрол би създало на първо време дефицит на горива и ръст на цените, защото алтернативите на руския петрол към момента са доста скъпи. Голямата част от вноса на руски петрол се осъществява от "Лукойл Нефтохим" и дерогацията практически е за (и в полза на) притежаваната от руската компания "Лукойл" бургаска рафинерия. Ако рафинерията спре работа, България ще трябва да премине към внос на готови петролни продукти, като това няма как да стане без скок на цените на горивата.

Да се бърза ли с отмяната

Според Денков реалистичното и смислено решение е да се обложат свръхпечалбите на "Лукойл" от разликата в цените на руския и неруския петрол, отколкото да се бърза с отмяната на дерогацията, тъй като бургаската рафинерия все още не е подготвена да започне да работи само с неруски петрол. С последните промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, приети по-рано този месец, временната солидарна вноска стана не 33%, а 50%, като се въведе и задължение за месечни авансови вноски. През следващата година обаче те ще намаляват, доколкото и делът на преработвания руски петрол трябва да пада.

Графикът е следният:

до 31 декември 2023 г. - преработка на не повече от 80% петрол с руски произход
до 31 март 2024 г. - преработка на не повече от 75% петрол с руски произход
до 30 юни 2024 г. - преработка на не повече от 50% петрол с руски произход
до 1 октомври 2024 г. - пълен отказ от преработка на руски петрол.

Може ли бургаската рафинерия да работи без руски петрол

Според изказвания на различни политици рафинерията може да осъществява дейността си и без да преработва руски петрол, като България внася суров петрол от многобройни алтернативни източници, включително от Черноморския регион, Близкия изток и Западна Африка. Експертите на ЦИД твърдят, че дори в най-неблагоприятния вариант, при който рафинерията спира напълно работа, рискът от недостиг на горива на българския пазар може да бъде избегнат чрез умело управление на настоящите резерви и на инфраструктурата за внос на суров петрол.

Шумът около рафинерията, включително и с коментарите от правителството за търсен нов купувач, предизвика и синдикални страхове от загуба на работни места. В декларация профсъюзът на нефтохимиците направо заяви, че "дерогацията за преработване на руски нефт и делът на съхраняваните запаси на нефт и нефтопродукти в страната се превърнаха в разменна монета при преследването на партийни и корпоративни интереси".

Защо България се оказа зависима от руския петрол

Прекратяването на зависимостта на страната от руски петрол, ако иска да остане производител на горива, е по-скоро добро пожелание към момента. Проблемът идва от генезиса и от географското разположение на рафинерията - срещу руския нефтен терминал Новоросийск. Пристанищният петролен терминал "Росенец" може да посреща танкери до 80 хил. тона, което е малко в сравнение с капацитетите на големите петролни терминали. Това означава, че доставките до рафинерията трябва да са чести. Промяната на доставките от Новоросийск през Босфора би създала и нуждата от много по-сложна и скъпа логистика. В момента по трасето Новоросийск - Росенец времето от натоварването на танкера до получаването на стоката е 36 часа. Ако подобна логистика се прави през Босфора и Дарданелите, срокът на доставка се увеличава многократно.

Същевременно при капацитет за преработка 7 млн. тона нефт на година рафинерията разполага само с 350 хил. тона реален складов капацитет, което е достатъчно за три седмици и е доста ниско на фона на складовия капацитет на други рафинерии в Европа. А той е такъв точно заради бързата връзка с Новоросийск. При липсата на достатъчно голям склад трябва да имаш гарантирана ритмичност на доставките - нещо, което трудно може да се получи през Босфора.

Основното решение до момента е петролопровод между Александруполис и Бургас, за да се пренася нефт от гръцкото пристанище на Егейско море до бургаската рафинерия, за да се намали зависимостта от Русия, от превозите в Черно море, а и от Турция впоследствие. Това решение обаче е бавно и скъпо, а преди десетилетия, когато се обсъждаше тръба в обратната посока - от Бургас към Александруполис, България се отказа от него по екологични причини.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>>   Отвори формата за текст  
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6      
 
  Брой посещения:  1413       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   14/01/23

Google