Ресурсбук България. Данни за избрана фирма

 

Висш съдебен съвет(ВСС)

Съгласно Закона за съдебната власт Висшият съдебен съвет е висш административен орган за управление на съдебната власт. ВСС се състои от 25 души - 11 от тях се избират от парламента, 11 - от съдебната власт и 3-ма влизат в съвета по право - председателят на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд и главният прокурор.

ВСС обаче не е орган с правораздавателни функции (той не е например последна инстанция по дела). Той е висш административен, постоянно действащ орган за управление на съдебната система, който я представлява и осигурява нейната независимост.

Заседанията на ВСС се председателстват от правосъдния министър. Той обаче не е негов член и не участва в гласуванията. По този начин се спазва принципът за независимост на съдебната власт.

ВСС има кадрови функции. Той определя състава на съдебната власт като назначава и определя кадрово движение на съдиите, прокурорите и следователите.

ВСС осъществява и организаторски функции - определя броя на съдебните райони и седалищата на съдилищата, щата на кадрите на съдебната власт, техните възнаграждения, изготвя и внася в Министерския съвет проектобюджета на съдебната власт за включването му в общия държавен бюджет.

ВСС има контролни функции - произнася се по решения, свързани с дисциплинарни дела спрямо съдии, прокурори и следователи; по искане на главния прокурор взема решение за снемане имунитета на кадрите и за временното им отстраняване от длъжност.

Други подобни ресурси
Събития: Политическо събитие
Стоки:    Услуги
Сайтове: Организации, администрация


 
  Снимки от фирмата или реклама на "Администрация"
 
 
  Линкове към Висш съдебен съвет(ВСС)
 
P4521 Висш съдебен съвет Членове 2012-2017 Виж  ~  
Висшият съдебен съвет (ВСС) е висш административен орган на съдебната власт в Република България, установен в конституцията от 1991 г. В края на 1991 г. е избран първият му състав. Състои от 25 члена с най-малко 15 години стаж като юристи, от които минимум пет години като съдия, прокурор, следовател или хабилитиран учен по право. От този състав на съвета членове по право са председателят на Върховния касационен съд (ВКС), председателят на Върховния административен съд (ВАС) и Главният прокурор, назначени с указ на президента на републиката. 11 члена на съвета се избират от ...
 
  Контакти
 
  Лице за контакти:  
  Телефон   930 49 хх, 930 43 xx
  E-Mail  vss@vss.justice.bg
  WEB Site  http://www.vss.justice.bg
 
  Адресни данни
 
  Област: София-град
  Община: София
  Населено място: София
  Адрес: ул. Екзарх Йосиф 12
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Тип на фирмата: Администрация
  Подтип на фирмата: Държавни органи
  Булстат:  
 
Стоки и услуги доставяни от фирмата

Код Име на стоката Производител Мярка Количество Цена Детайли
Виж
 
 



 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 ВСС прие искането за предсрочно освобождаване на Гешев за сведение    
__ 1 __

23/10/20
20:50:02

След близо четиричасова остра дискусия Висшият съдебен съвет прие само за сведение искането на Съюза на съдиите в България съдебните кадровици да преценят дали има основание за започване на процедура за отстраняване на главния прокурор.

В отсъствието на главния прокурор и с протест под прозорците си Висшият съдебен съвет обсъди писмото на Съюза на съдиите с искане съдебните кадровици да установят налице ли са данни за откриване на процедура за предсрочно прекратяване на правомощията на Иван Гешев.

Поканата на Съдийската организация за подобен анализ е мотивирана с публични изявления на Иван Гешев, свързани със съдебната система и с конкретни дела, с двоен стандарт при разгласяване на доказателства по конкретни дела и показността на конкретни акции.

Три седмици след оповестяването му ВСС обсъжда първия доклад на ЕК по новия хоризонтален Механизъм за върховенството на правото.

"Настоящата структура и функционирането на Висшия съдебен съвет и Инспектората към него поставят съществени въпроси, свързани с тяхната ефективност и независимост и дебатът следва да продължи", пише в евродоклада.

Оценката се базира на констатацията на Венецианската комисия, че в съдийската част на Съвета няма мнозинство на съдии, които са избирани от съдии, какъвто е стандартът на Съвета на Европа. В този контекст се отбелязва засилването на атаките срещу съда без адекватна реакция на компетентните власти. Отбелязано и е силното влияние на главния прокурор в пленума на Съвета.

Статутът на обвинител номер едно е самостоятелен акцент в доклада. Очакванията на ЕК са в България да бъде въведен ефективен механизъм за отчетност и разследване на главния прокурор като отново се обръща внимание, че за това от години настоява Венецианската комисия.
 Или тотална промяна, или диктатура на абсолютната недосегаемост    
__ 2 __

14/12/20
01:18:43

От оповестяването на документите на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС) за проверката на срещата на бившия главен прокурор Сотир Цацаров с издателя Сашо Дончев в офиса на бизнесмена Георги Гергов, популярна като "Цумгейт", изводите са два:

- Проверка дефакто не е имало
- Такава проверка е невъзможна, когато се отнася до главния прокурор

Цацаров не се е отзовал на поканата да бъде питан, което означава, че Инспекторатът, въпреки увеличените му правомощия, чрез които докладваме на Брюксел колко много следим за недостатъците в съдебната власт, не може да накара главния прокурор да даде информация за срещата - това е документирано черно на бяло в решението на ИВСС за прекратяване на проверката. В него пише, че поради "...взаимно изключващите се позиции на Дончев и Цацаров" (позиции?! - инспекторите позиции ли проверяват или факти?). Затова не може да се установи "дали поведението на главния прокурор е укоримо". Не можело да се установи и кой е поискал срещата. Понеже не се явява и Гергов, та остава само информацията на Дончев, която е непроверима. Оригинално.

(Но не е и опровергана информацията на Дончев - до днес Цацаров не е обелил конкретна дума за съдържанието на разговора, не го е и отрекъл - знае ли човек, при установената вече практика на записи, снимки и клипове мълчанието за факти си е застраховка.)

"Цумгейт" е от 2017г. Издателят на вестник "Сега" Сашо Дончев разказа за среща с тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров в офиса в ЦУМ на бизнесмена и бивш член на най-висшето ръководство на БСП Георги Гергов. Дончев се оплака от натиск от главния прокурор за редакционната политика на в. "Сега" заради съдържанието на карикатурите на Христо Комарницки. Резултатите от проверката на Инспектората на ВСС станаха публично известни през декември 2020г.

Какво излиза: Инспекторатът не можел да установи дали е укорим главният прокурор заради "Цумгейт", и потвърждава това свое "неможене", забележете, дори след като Цацаров демонстрира самото най-бляскаво укоримо поведение - отказва да съдейства за разкриване на истината.

След всичко известно дотук заслужава внимание един абзац в правото на отговор на главния съдебен инспектор Теодора Точкова, който дава да се разбере защо проверка, свързана с главния прокурор, е невъзможна:

"Зад обвиненията срещу контролния орган (ИВСС), изнесени в публичното пространство, прозира по-скоро друго - отдавнашното желание на някои среди "да се смачка" Инспектората и да се обезцени неговата дейност. Да се превърне в зависим орган..."

Това е тезата, която крепи статуквото, установено открай време в управлението на съдебната система чрез властта и влиянието на главните прокурори над уж решаващия Висш съдебен съвет. Статукво, бетонирано здраво особено през мандата на предишния и сегашния Главен. Всяка критика се приписва на "някои среди".

Те трябва да се разбират като застрашяващи, дори когато задават прости въпроси. Тези "някои среди" са неназовани, но се визират медии, организации, граждански сдружения, които си позволяват да говорят за недосегаемостта и произвола, за които с последната проверка по "Цумгейт" всъщност самият Инспекторат доказа документирано, че са факти.

Ключът е във ВСС - или коренна промяна във формирането на политическата квота и избирането на главния прокурор, или същото безкрай

С проверката по "Цумгейт" Инспекторатът показа, че всъщност е фиктивен орган, колкото и каквито правомощия да му бъдат гласувани. Тази фиктивност е заложена в пороците на ВСС. Съветът уж е решаващият орган, но той непрекъснато демонстрира почти единодушно послушание към главния прокурор, което от своя страна пък е предопределено от недосегаемостта и всевластието на Главния. Затова и през годините не бяха рядкост случаите, в които ВСС прехвърля на Инспектората за проверка трънлив казус, за да не разсърди главния прокурор, а там в ИВСС, си знаят работата.

Тази вече закостеняла система, при която Инспекторатът е орган на Висш съдебен съвет, но съветът е послушен инструмент на главния прокурор трябва бъде разградена. Това беше демонстирано и тази седмица с отказа на ВСС да обсъди проверката и да чуе изводите от нея.

Иначе скандалите съвсем ще спрат да впечатляват. Дали и как ще бъдат проверявани например разкрития за участия на спецпрокуратури в случаи като "Осемте джуджета", дали са истински и чии са пачките евра и златните кюлчета от нощните шкафчета на премиера и как разни "Мати Хари" шетат из премиерските спални в държавната резиденция - ще продължи да зависи от волята на един неотговорен човек. Но от волята на човека но този пост зависят и законодателните промени, засягащи съдебната и неговата власт. Воля, формирана от обвързаностите и ангажиментите на същия човек пред онези, които изначално са го посочили, а кадровиците от ВСС са официализирали избора.

Освен ако не бъде предвиден в Конституцията реален орган, структура, както и да го наречем, извън контрола на първия обвинител, с правомощия да му търси/поиска истинска отговорност.

Който може да види друго в официалното заключение на Инспектората по "Цумгейт" - да го каже.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>>   Отвори формата за текст  
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6      
 
  Брой посещения:  994       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   08/04/22

Google