Алински манастир Св.Спас. Балшенски манастир. Батулийски манастир. Бистришки манастир Св.Петка. Бистришки манастир. Св.Св.Йоаким и Ана. Бистришки манастир Св.Георги. Ботевградски манастир. Боянски манастир Св.Пантелеймон. Букоровски манастир. Буховски манастир Св.Мария Магдалена. Буховски манастир Св.Архангел Михаил. Вакарелски манастир Св.Петка. Владайски манастир Св.Петка. Врачешки манастир Св.Четиридесет мъченици. Възнесенски манастир Св.Спас. Германски манастир. Годечки манастир Свети Дух. Горнобански манастир.
Девически манастир Самоков. Драгалевси манастир. Долнопасарелски манастир. Дървенишки манастир Св.Пророк Илия. Елешнишки манастир. Етрополски манастир. Искрецки манастир. Княжевски манастир. Курилски манастир Св.Иван Рилски. Лозенски манастир Св.Св.Петър и Павел. Лозенски манастир Св.Спас. Маломаловски манастир. Манастир Седемте престола. Манастир Свето Преображение. Манастир СВ.Николай с.Скравена. Неделишки манастир. Обрадовски манастир. Очушки манастир. Орландовски манастир. Панчаревски манастир. Правешки манастир. Подгумерски манастир. Разбоишки манастир. Сеславски манастир СветиНиколай. Черепишки манастир. Чепърлински манастир. Чекотински манастир. Шияковски манастир.
Алинският манастир е възникнал през ХVI - ХVII век, а през ХVIII - XIX век е бил възобновен. През годините на ранното Възраждане е бил книжовен център от местно значение.
От някога многобройните постройки на манастира днес е останала църква и полуразрушена жилищна сграда. Църквата е малка (с размери 7,5 х 3,8 метра) и скромна в архитектурно отношение. Представлява еднокорабна, едноапсидна постройка без купол, вкопана на мeтър в земята.
Манастирът е интересен със своите особени стенописи - колективно дело на майстори-живописци с различен творчески почерк. Според ктиторския надпис, ...
Балшенски манастир
Хората от Балша разказват, че тук имало манастир още през 12-ти век. В стари времена той бил мъжки с 500 монаси, в по–нови - женски с 20 монахини. Както и да е било, истината е една - мястото е свято, доказват го и многото оброчища наоколо за почит към св. Теодор Стратилат и Богородица.
Батулийски манастир
Батулийски манастир „Свети Николай Чудотворец“ е действащ манастир на Българската православна църква, част от Софийската Мала Света гора.
Намира се в дял Мургаш на Стара планина, на десния бряг на Батулийска река на около 30 km северно от София, на 14 km югоизточно от Своге, на 4 km източно от гара Реброво (откъдето се прави отклонението от основния път София-Своге) и на 1 km североизточно от с. Батулия. До манастира се достига пеша или с автомобил по черен стръмен път вдясно от антифашисткия паметник в центъра на селото.
Паметна плоча на стената на странноприемницата към манастирската ...
Ботевградски манастир
Ботевградският манастир Рождество Богородично'' е основан през 14в., но сегашния си вид добива през 1926г., когато е възобновен.Намира в курортната местност Зелин, на няколко километра от Ботевград и на 60 км североизточно от София.
Ботевградският манастир е действащ и се състои от църква и няколко малки жилищни сгради. Храмът е построена през 1926г. и е осветена от Патриарх Максим. Тя представлява малка, еднокорабна, едноапсидна сграда с притвор и неголяма камбанария. В църквата липсват стенописи, но има красив иконостас. На мраморна плоча до входа на църквата се казва, че в тази ...
Бистришкият манастир „Света Петка“ е действащ девически манастир от Х век с храм, посветен на Свети Илия.
Намира се в местността Калугерови ливади на Витоша, в северозападните покрайнини на с.Бистрица, на около 15 км от София.
Манастирът е основан през Х век, но, както повечето манастири по българските земи, е разрушен при нашествието на османците през ХІV век. След Освобождението се построява малка черква, просъществувала до 1951 г. През 1956 г. е построена днешната черква. Понастоящем манастирът е действащ. Храмовият празник се чества всяка година на 14 октомври.
Манастирът се ...
Владайски манастир Св.Петка
Владайският манастир Св. Петка е основан през Второто българско царство и през 1328г. е бил сринат до основи от кръстоносци, като всичките му монаси били избити. Преди смъртта си, монасите заровили Евангелие и две икони – на св. Петка и на св. Неделя под каменен кръст, тъй като манастирът бил двупрестолен, т.е. посветен на двете светици. Чест гост във Владайската обител е бил цар Иван Шишман, който дарявал и много средства за манастира.
През турското робство в манастира е имало подземна църква. Владайският манастир бил и хайдушко сборище, като хайдутите обичали да отмарят в сянката на ...
Бистришки манастир Св.Св.Йоаким и Ана
Бистришкият манастир се намира се в местността Мали дол във Витоша, на около 2 км югоизточно от с. Бистрица.
На мястото на днешния Бистришки манастир Св. св. Йоаким и Анна, през 9-10в. е съществувал друг манастир Св. Петър, разрушен през 14в. от турците. Основите му са разкрити през 1925г., а днешната църква е осветена през 1950г. Жилищните сгради са построени в периода 1965-1977 г.
Понастоящем Бистришки манастир е действащ, но без монаси.
Девически манастир Самоков
Самоковският девически манастир „Успение Богородично“ е действащ девически манастир на Българската православна църква в град Самоков.
Основан е през 1772 г. като девически метох на Хилендарския манастир от образовани монахини. Основаването на манастира се свързва с името на баба Фота, бабата на Константин Фотинов, но легендите говорят, че е свързано със спасяването на града от Света Богородица.Тя разпростряла своя плащ - покров над града и така го спасила. Икони за църквата на манастира е рисувал Димитър Зограф, а в нартекса може да се види стенопис с Покровителна Богородица, който се ...
Бистришки манастир Св.Георги
След завладяването на София от турците манастира бива разрушен до основи през 1382. След това доста време на мястото на манастира е имало оброчище на което хората са се събирали да празнуват Георгьовден. През 15в. е издигната църква, вкопана в земята.До разрушеният манастир се намира крепост в местността Калугерови ливади.
Драгалевси манастир
Драгалевски манастир „Света Богородица Витошка“ е български девически манастир.Разположен е над София в планината Витоша, на няколко километра от софийския квартал Драгалевци в живописна природа до река сред букови гори недалеч от пътя за Черни връх и хижа Алеко.
Летописите сочат, че е основан в 1345 г. от цар Иван Александър като ставропигиален манастир (т.е. подчинен директно на патриарха), освободен от данъци, тегоби и намеса на средечките или други градоначалник и владика, тези най-стари сведения за манастира са записани във Витошката златопечатна грамота на цар Иван Шишман дадена на ...
Боянски манастир Св.Пантелеймон
Манастира се оформя през 1259г., след като цар Калоян пристроява нова черква към старата, западно двуетажно отделение. Постепенно мястото се превръща в манастир, където в района на църквите се заселват монаси. Новата престройка бива изографисана от талантлив Боянски майстор със сцени от старият и новият завет с ликове на мъчениците за Христова вяра - св.Йоан Рилски, Св.Петка, Св.Неделя.
Също така в цял ръст ги има изобразени цар Константин-Асен и царица Ирина, севастократ Калоян и севастократица Десислава.
В отделни части на паметника са правени надживописвания повечето, от които са ...
Дървенишки манастир Св.Пророк Илия
Предполага се, че през 1595г. по време на Софийското въстание в района е имало масово избиване на въстаници.От тогава тя се е считала за свещена и там се е издигал кръст по късно е построен параклис.В последствие са достроявани ниски сгради и така се сформира манастира.Тогавашният манастрир навярно е бил построен до сегашният, който е построен 1924г.
Дървенишкият девически манастир е понастоящем действащ.Манастирът пази стари църковни книги, художествено украсени - подарък от Русия. Ценност за манастира е големият гоблен Богородица с младенец, обкован с златна рамка, подарък от папа Йоан ...
Букоровски манастир
Букоровски манастир Св. Георги Победоносец е вторият манастир в света и единственият в България с пет църкви - Св. Георги, Св. Петка, Св. св. Кирил и Методий, Св. Неделя и Вси Светии.
Историята на Букоровския манастир е обвита в тайнственост и единственото сигурно нещо е, че е построен върху останките на пет стари църкви и че там е открит издялан от камък най-старият календар, откриван в Европа. Календарът представлявал 12-годишен циклов прабългарски календар, който фиксирал абстрактно движението на съзвездията върху черупка на костенурка.
Клисурски манастир Света Петка Параскева
Разположението на обителта в покрайнините на София, я правят любимо място преди всичко за жителите на столицата, които не пропускат – особено през почивните дни, да си организират разходка по този край, за да усетят близостта на природата и корените на вярата си. Вътрешността на манастира е покрита със сравнително нови стенописи, изписани с ярки –колоритни и живи цветове. А заедно с допълнението от библейски цитати и текстове, тук усещането на посетителя за духовна сила, чистота и святост неизменно се подсилва.
Трудно е да се посочи точната година на основаване на манастира, като легенда ...
Буховски манастир Св.Мария Магдалена
Според историци Бухово съществува още от VI век, когато християнството става официална религия в Римската империя. Разказва се, че тук се е намирала лятна резиденция на император Константин Велики. В района на Бухово действително са открити останки от римска дворцова керамика, но няма сигурни доказателства, че е имало императорска резиденция.
Манастирът Св. Мария Магдалена е издигнат на традиционно култово място. При проучване през 1920-те год. са открити основи на голяма базилика с размери 41 x 26 м, вероятно от IV век, както и на сгради, които са свързани с нея. Открити са и каменни ...
Княжевски манастир
Княжевският манастир се намира в кв.Княжево. Той е девически. До манастира се стига лесно понеже самият той е кв.Княжево и от отстои на няколко метра от бул.Цар Борис III.
През 15в. на мястото на манастира се е намирала малката китна църква Свети Лука. В района са намерени кости и черепи положени в общо гробище и затова се предполага, че по подобие на черквата в Батак много невинни деца и жени са били потърсили убежище в местната света обител, но са бли жестоко избити. Тези кости сега се пазят в църквата Св.Лука.
На 1 октомври манастира чества Покров на пресвета Богородица. На 18 ...
Буховски манастир Св.Архангел Михаил
Буховският манастир е основан в началото на 16 век като част от Софийската Мала Света гора. Почти нищо е известно за най-ранната му история. Към края на 18 век е изоставен, вероятно след кърджалийско нападение. Възстановен е по време на движението за църковна независимост през 1860 г.
Според местни предания манастирът бил много богат, притежавал земи и над 1000 глави добитък, за които се грижели ратаи, наемани от съседните села.
Манастирският двор е разделен на стопанска и жилищна част - нещо обичайно за манастирите през Възраждането. Днес могат да се видят само основите на оборите и ...
Лозенски манастир Св.Св.Петър и Павел
Според проучвания, манастирската обител, която се намира в землището на днешния квартал Долни Лозен, възниква първоначално през X-XI век. При основаването си манастирът е бил мъжки – обитаван от около четиридесет монаси, а предположенията са, че някога тук е имало две манастирски църкви – една, посветена на апостолите Петър и Павел, и втора – в чест на Света Троица. Дълго време – дори след падането на България под турско робство, това свято за местните християни място, остава защитено, благодарение на гъстата растителност, която успявала да прикрие съществуването на манастира. Въпреки това, ...
Вакарелски манастир Св.Петка
Вакарелски манастир св. Петка е построен през втората половина на 19 в. след застъпничеството на турска фамилия. Храмът е отбелязан от Константин Иречек при трите ву пътувания през Вакарел от 1880 до 1884, от дясно на пътя от София къв Пловдив. През 1921г. Храмът е изцяло построен на ново и осветен. Манастира води активно съществуване до 1944г., като след политическите промени е занемарен и разграбен. Жилищната част е разрушена.
През 1984г. Ставрофорен свещеноиконом Христо Стоименов, като архиерейски наместник на Ихтиманска духовна околия и активни вакарелци организират набирането на ...
Манастир Седемте престола
Манастирът е в красивата долина на сравнително малката река Габровница, на пътя от гара Елисейна в Искърското дефиле към село Осеновлаг, Софийска област, в полите на връх Издремец (1492 m). Официалното му име е “Света Богородица”. Манастирът е сред Стоте национални туристически обекта, има печат целогодишно.
По източници и предания манастирът е издигнат по време на Втората българска държава XII–XIV век. Легенда говори, че цар Петър Делян (Петър II) е починал в манастира, който временно е бил и столица на България. Пръв игумен на светата обител е станал братът на българския владетел ...
Врачешки манастир Св.Четиридесет мъчениц
Врачешкият манастир е построен по времето на Второто българско царство, след победата на цар Иван Асен II над епирския деспот Теодор Комнин при Клокотница на 9ти март, 1930г. След победата, която се случила в деня, в който се празнуват св. Четиридесет мъченици, цар Иван Асен II решава да построи няколко църкви и манастири в чест на светиите, сред които е и Врачешкия манастир. В началото манастирът е основан като мъжко братство, но по-късно става женски, какъвто остава и до наши дни.
По настоящем (юли 2007г.) манастирът е ограден от висока зидана ограда, а вътре се съблюдава строг ред. ...
Манастир СВ.Николай с.Скравена
Скравенският манастир “Св. Николай” се намира извън село Скравена в северна посока, на разстояние около 1.5км от главния път Е-79. Село Скравена от своя страна е част от община Ботевград, област Софийска. Манастирът се вижда ясно от главния път Е-79, тъй като е разположен на хълм.
Смята се, че на мястото на Скравенския манастир първоначално е съществувало езическо светилище, върху което вероятно по времето на цар Петър е бил издигнат християнски храм.
Съдбата на манастира е била тясно свързана с историята на Грамаде – старо селище, което не е просъществувало до наши дни. Разкопки от ...
В полите на Източна Рила на запад от острия рид Сакарджа се намира Възнесенският манастир “Свети Спас”- на около 200 метра южно от хижа Гергиница.
Около V век римският император Костанций Хлор основал град на свое име, който борзо станал един от най- големите градове на Римската империя / намирал се на територията на днешните “Вили Костенец” /.
Манастирът “Възнесение Господне” възникнал по това време като резиденция на Костенския митрополит.В него кипяСлед Освобождението на Бългания от турско робство църковното настоятелство на тогавашното село Долна баня се обърнало към проф. Кръстьо ...
Правешки манастир
Правешкият манастир „Свети Теодор Тирон“ е български православен манастир, намиращ се на около 2-3 километра от Правец по пътя за Етрополе, в пределите на Етрополския дял на Стара планина.
В древността на мястото на правешкия манастир е имало тракийско светилище. Предполага се, че християнската обител възниква по времето на Асен и Петър. Известно е, че по времето на османското господство манастирът е обект на две по-големи нападения - от еничари през 1636 г. и от кърджалии през XVIII век, когато е напълно унищожен.
Възстановен е през 1866 г. с дарения на заможни жители на областта. В ...
Германски манастир
Гѐрманският манастир „Св. Иван Рилски“ е български православен манастир.
Основан е около 10 век и е посветен на Иван Рилски, за когото се предполага, че е живял известно време по тези места. Бил е част от Софийската Мала Света гора и е процъфтявал до края на 14 век, когато е разрушен от османците.
Възстановен е през 15 век и в продължение на два века се превръща в духовно средище в този район. През 18 век обаче кърджалии го ограбват и опожаряват. В 1818 година местните хора успяват да построят на това място малка еднокорабна църква, вкопана в земята. Едва през 1885 година ...
Шияковски манастир
Сведенията за създаването на Шияковския манастир “Св. Архангел Михаил” се губят във времето. Съществуват различни легенди за възникването му, като най-известната от тях го свързва с времето на цар Иван Шишман, а друга твърди, че съществува още от византийско време. Въпреки неуточнения му произход се знае, че е съществувал по време на османското владичество. През 1870/71 година игумен на манастира е личният приятел на Левски от легията на Раковски - Генадий Ихтимански. По негова инициатива през 1871 г. в манастира пристига Левски, където с няколко души слагат началото на Тайния революционен ...
Годечки манастир Свети Дух
Годината, в която е основан Годечкият манастир Свети Дух, не е известна, но долината на река Нишава е приютявала много църкви и манастири още от средновековието.Районът около Годеч е представлявал голям религиозен център по времето на Второто българско царство и ранните години на Османско владичство и е бил част от т.нар. Софийска Мала Света гора. Сегашният манастир е построен върху основите на две църкви, изкопани през 1921г.
Годечкият девически манастир е действащ, като за него от 1983г. се грижи една жена - Флора Накова, въпреки че не е монахиня. Манастирът разполага с две църкви. ...
Горнобански манастир
Горнобанският манастир „Св. св. Кирил и Методий“ (известен и като Люлински) е действащ манастир на Българската православна църква.Намира се на около 7 km от софийския квартал Горна Баня в Люлин планина.
Основан е през 13 век свързва се с ІІрото Българско царство и крепостта пазеща Бучинския проход. Част от манастирите в Софийската Света гора.
Манастирът е многократно разрушаван от турците и въстановяван, предпоследно е расипан в ХVІІІв. По времето когато Осман Пазвантоглу вилнеел из Западна България тук в Люлин планина са пренесени от софийската черква Cв. Неделя и са скрити мощите на ...
Долнопасарелски манастир
Долнопасарелският манастир „Св. Св. Петър и Павел” е православен манастир в България. Той е възникнал вероятно през 15в., като първоначално е бил само параклиса, а след време около него са построени и жилищни и стопански сгради.
Единствената запазена до днес сграда е манастирската църква, строена през втората половина на 19в. Над входната врата е изобразен ктиторски портрет на игумена Васил Иванов от Сопот, представен коленичил смирено и свел глава върху дясното си рамо с умоляващ поглед, устремен към свитъка хартия, който държи в лявата си ръка. Това е единствения ктиторски портрет в ...
Елешнишки манастир
Елешнишкият манастир Света Богородица е основан през 16в., като основен вдъхновител и пряк изпълнител за изграждането му е Пимен Зографски от София. По това време манастира е важен книжовен и религиозен център в областта, като от тогава са запазени Четвероевенгелие, Псалтир и др. книжовни паметници, съхранявани в Националния църковен историко-археологически музей в София. През 1793г. Светата обител е разрушена от кърджалиите, но в 1820г. е изграден наново.
По време на Османския период Елешнишкият манастир е книжовно средище, към което има и килийно училище.[1] Запазени са едно ...
Етрополски манастир
Манастир „Света Троица”, наричан още Варовитец (заради варовиковия камък, с който е изграден манастирският храм) е най-значимият книжовен и просветен център в българските земи през 16 и 17 в. след Рилския манастир, в който възниква и се развива прочутата Етрополска калиграфско-художествена книжовна школа.
Етрополският манастир е разположен в подножието на старопланинския Черни връх-1070 метра надморска височина, на 2 км. от с. Рибарица, на 5 км. от гр. Етрополе и на 40 км. от гр. Тетевен.
Етрополският манастир е основан още в средновековието. Преданието свързва възникването на обителта ...
Искрецки манастир
Искрецкият манастир е основан през 13в., но век по-късно е разрушен от турците. Манастирът остава изолиран от светския живот по време на османското владичество. В началото на 17в. е възобновена църквата, а от 1834г. действа отново като манастир.
Понастоящем Искрецкият манастир е недействащ, но е запазена църквата Успение Богородично построена в началото на 17в. (1602г.). Тя представлява еднокорабна, едноапсидна, безкуполна постройка, укрепена с контрафорси и пристроен притвор през 1846г. към първоначалния наос.
Църквата в Искрецкия манастир е лишена от всякаква външна украса, но ...
Курилски манастир Св.Иван Рилски
На мястото на днешния Курилски манастир е имало манастир още през 1-то българско царство, но в началото на османското робство е разрушен. През 1593г. манастира е възстановен със средствата на жителите от околните села – Кумарица, Доброславци и Требич. Тогава е построена и сегашната църква, изписан през 1596г. от известния живописец Пимен Зографски.
В началото на 20в. в Курилският девически манастир е в разцвета си и бил обитаван 45 монахини. По това време тук е действала печатница, в която се е печатала християнска литература.
В днешно време в Курилския манастир няма монаси, но е ...
Лозенски манастир Св.Спас
Лозенският манастир „Свети Спас“ е български манастир, съграден най-вероятно през епохата на Второто българско царство, и е представлявал най-източната обитетел от основания през 13 век грандиозен манастирски комплекс Софийска Мала Света гора. Манастирът е познат с името Долнолозенски манастир Свети Спас, посветен на народното название за деня на Възнесение Господне, т.е. Спасовден, въпреки че светец с такова име няма.
През 17в. Лозенският манастир е възобновен, като за това свидетелстват два писмени паметника – приписки към Германския сборник оставени от Граматик Никола (1671г.) и една ...
Маломаловски манастир
Маломаловският манастир „Свети Николай Чудотворец“ е недействащ манастир в Западна България. От манастира е запазена единствено църквата и част от жилищните сгради и стопанските постройки. Жилищните сгради са с възрожденска архитектура.
Църквата е малка едноапсидна безкуполна сграда, леко вкопана в терена, изградена от ломен камък и покрита с каменни плочи. По архитектурните особености на църквата, тя се датира от 16 - 17 век. В нея са запазени части от стенописи от същия период - 16 - втората половина на 17 век.
Манастирът “Свето Преображение” (наричан още Скравенски манастир) се намира в местността Баткун в Лакавишкия рид на Западния Предбалкан, на 4 км северно от с. Скравена. Основан е по време на Втората българска държава, неколкократно разрушаван и възобновяван. В църквата на манастира са запазени фрагменти от стенописи, останали от стария храм и жилищна сграда.
Неделишки манастир
През 19в. Неделишкият манастир Св. Атанасий е бил най-големия манастир в Драгоманския край, но днес от него е запазена само църквата, а останалите сгради са полуразрушени. В храма са запазени ктиторски надписи, от които разбираме, че манастира е бил изграден (или възобновен) и процъфтяващ в средата и 2-та половина на 19в.
В надписите се споменават имената на Димитър, Станка, Стоян, поп Кръстьо и др. от околните села – Неделище, Алботин, Габер и Ново село. Размерът на църквата, жилищните сгради и училището подсказват важното значение на обителта като културно-просветен център в този ...
Обрадовски манастир
Обрадовският манастир „Св. великомъченик Мина“ е български православен девически манастир.
Намира се на 7,5 км. североизточно от София. Нарича се „Обрадовски“ по името на бившето село Обрадовци, сега квартал Бенковски на София. Северно от манастира преминава Владайска река.
Не е известно колко време е просъществувал и кога е разрушен. Споменът, че някъде по тези места се е намирал манастир, обаче се пази. През 1927 г. селяни случайно се натъкват на останки от древния манастир. С дарения от вярващите през 1942 — 1945 г. манастирът е възстановен в сегашния му вид. През 1956 г. е построен ...
Очушки манастир
Очушки манастир „Свети пророк Илия“ е манастир на Българската православна църква.
Основан е през 19 век и е възобновен през 1923 година. Понастоящем е периодично действащ. Храмовият му празник е на 20 юли.
Манастирът представлява комплекс от еднокорабна и едноапсидна църква и жилищна сграда. Дворът на манастира е благоустроен за пикник сред природата.
Орландовски манастир
Орландовски манастир „Св. Три Светители“ е български православен манастир.Намира се в квартал Орландовци, в град София на адрес улица Одеса N 26.
Божествена намеса има и в историите около манастира в кв. Орландовци Свети Три Светители. По време на турското робство храмът бил разрушен и един паша си направил чифлик на святото място. Семейството му обаче било сполитано от беди всяка година и той решил, че причината е в терена, и напуснал чифлика. По-късно там се заселили бежанци от Кукуш, но те също напуснали мястото, защото по тайнствен начин започнали да измират синовете им.
Според ...
Панчаревски манастир
Панчаревски манастир „Св. Николай Чудотворец“ (известен още като Урвишки манастир) се намира в най-западната част от Ихтиманския дял на Средна гора - Лoзенска планина, на 8 km. югоизточно от центъра на кв. Панчарево. Разположен е на десния бряг на река Искър в Панчаревския ѝ пролом, близо до крепостта Урвич.
Част е от Софийската Мала Света гора и е бил един от най - големите манастири около София. Той е от типа манастири изграждани в близост до крепости, което било характерно за късното средновековие. Заедно с крепостта Урвич, крепостната черква-манастир Св. Илия и Кокалянския ...
Подгумерски манастир
Подгумерският манастир Св. Димитър е основан през 13в. и е бил част от Витошката Мала Света Гора. При турското нашествие в края на 14в. манастира е разрушен, но 1597г. е възобновен, както разбираме от надпис над вратата на манастирската църква. В периода 16 - 18в. Подгумерският манастир е бил едно от книжовните огнища в Софийско и е разполагал с богата библиотека, съдържаща екземпляр от първото издание на Софрониевия Неделник, отпечатано в Рим през 1806г. и книга за всичките празници за дванадесетте месеца на годината (Миней).
Впоследствие Подгумерската обител е разрушавана неколкократно ...
Разбоишки манастир
Разбоишкият манастир „Въведение Богородично“, наричан в миналото и Курджиловски, е български действащ скален манастир. Днес е подчинен на Софийската епархия на Българската православна църква. Храмовият празник на манастира е 21 ноември.
Извън сградата на манастира се намира църквата „Въведение Богородично“, която е изградена в скалата.Манастирът се намира на около 1-2 километра от село Разбоище, в дефилето на река Нишава, на 9 километра югозападно от Годеч и на 79 километра северозападно от София. Разположен е на рида Тупаница.
Някои автори, основавайки се на запазените фрагменти от ...
Сеславски манастир СветиНиколай
Недействащ манастир намиращ се в столичния кв.Сеславци
Възможно е манастирът да е бил основан по време на второто българско царство. В началото на 19 в. е бил разрушен от кърджалии и повторно възстановен през 1832 г.[1] Църквата, чието изграждане се отнася към 15 - 16 век, е еднокорабна и едноабсидна с полуцилиндрично засводяване и притвор[2]. По площ е най-големият християнски храм в района на София от ранния османски период.
Открити са три живописни пласта, като най-добре запазена е стенописта от 1616 г., от времето на игумена йеромонах Даниил. Възможно е автор на този слой от ...
Черепишки манастир
Черепишкият манастир Успение Богородично се намира недалеч от гара Черепиш в уникалното със своето разнообразие на природни забележителности Искърско дефиле. Той е основан по време на Втората българска държава, през управлението на цар Иван Шишман (1371-1393 г.), но е бил разрушен при нахлуването на османлиите. Възстановен е през 1660 г. Наименуването на много от околностите с името на цар Иван Шишман дава основание да се предполага, че тук са станали стълкновения между неговата войска и завоевателите.
Успение Богородично е храм на християнството и българщината, има дълга, драматична и ...
Чепърлински манастир
Не са запазени сведения кога е построен манастира Света Петка (Чепърленски манастир), но информацията за него е, че първят монах е доведен в него да служи на сила. Дядо Андрей е роден на 6 февруари 1880. Той е бил на 38 години, когато през 1918 година на сън му се явява Св. Петка и му казва: На тебе сме сложили ръка и трябва да отиде в местността Църквището и върху основите на стар манастир да съградиш нов.
Той обаче не възприема на сериозно съня и затова Св. Петка му се явява със същата заръка. На трето явяване светеца му казва: Ако не изпълниш тази заръка ще загубиш трима от ...
Чекотински манастир
Чекотинският манастир е разположен в поречието на река Малък Искър, между селата Боженци и Своде, на 15 км от Правец, на 20 км северно от Ботевград и на 70 км североизточно от София. Името на манастира идва от едноименната махала в близост до него.
Чекотинският манастир Св. Архангел Михаил е основан през Втората българска държава. Съществуването на манастира е свързано със съдбата на Урвичката крепост, която се намира на няколко километра от него. В подножието на крепостта е имало също църковен комплекс по това време и двата манастира са поддържали тесни връзки. При падането на Боженишкия ...
Манастирите в България
Манастири в България със снимки и карти на областите с разположението им. Подробна и илюстрирана информация за над 120 манастира в България.
Манастирите са едно от най-големите богатства на България. Разположени са в най-красивите места на страната и са заобиколени от невероятна природа. В миналото наред с богослужебната дейност, стават културно-просветни и книжовни средища. В манастирите започват работа създателите на славянската писменост и книжнина в България.