Ресурсбук България. Данни за избран обект

 

Софийските минерални бани

След Освобождението, минералната вода в новоизбраната столица на България София се ползва предимно за миене и пране, но не и за лечение. Дори през 1909 г. около извора още съществува примитивна пералня, наричана Жешкио бунар. В празнични дни там перат зидари, бояджии и рояк чираци. Горещата минерална вода блика в бунар сред празно и незастроено място, като около извора са нахвърляни камъни. До всеки камък се вижда някой мъж, наведен над газена тенекия, в която си пере бельото най-често.

Традицията да се пере на Жешкио бунар не била от вчера. Още в турско, бунарът е бил собственост на тъкаческия еснаф. Водата не се пиела, щото нагарчала. Според регулационния план в началото на ХХ век изворът попада в основите на бъдещ строеж, затова кметът разпорежда да отведат водата към новостроящата се нова баня, а бунарът затрупват с камъни.

В римско време на площад „Бански” се издига храмът на бога-лечител Асклепий. Около него пък са най-важните обществени сгради. Точно 7 м. са широки стълбите към басейна на старата римска баня. По-късните завоеватели правят всичко възможно да заличат и спомена за някогашното величие на древната Сердика.

Когато османлиите завладяват града, наричат площада „Баня Баши”. Тук издигат голямата Баня баши джамия през 1576 г. През време на турското владичество „Баня баши” е най-важният и оживен площад в София. Той се намира до самите пазари (чаршии).

Съдбата на джамията замалко щяла да се реши фатално след освобождението на града, когато руският княз Дондуков-Корсаков през една бурна нощ изпраща техници-пионери, които взривяват доста минарета на тогавашните софийски джамии. Баня баши джамия обаче оцелява и после години наред я поддържат със средства на Софийската община.

В съседство с джамията е банята с пералня, построена през ХVІ век. Турците не хабят използваната вода, а щавят с нея кожи в намиращата се наблизо табакхана, след което по стар римски канал мръсната вода се влива във Владайската река.

Още през ХVІ в. софийската баня е сравнявана с Пантеона в Древния Рим. Според турския пътешественик Евлия Челеби тя побира до 1000 къпещи се. Всички чучури изобразяват жаби, с изключение на този, от който тече водата в басейна, с глава на лъв. Мъжки и младежки компании прекарват по стар мохамедански обичай в банята цели нощи в песни и гуляи на осветление със свещи.

По-подробни описания оставя и пътешественикът Бланки, който през 1834 г. също се окъпва в софийската баня. Той пише, че мъжкото отделение се състои от голям басейн, покрит със свод, продупчен с малки отверстия, които процеждат светлината, за да бъде вътре полумрак. Водата в басейна е 45°С. Християнинът се очипква в отделна кабина. Телякът го избанва със силно ароматен сапун и четка. После му казва, че ще измие помещението, защото е грешно мохамеданин да се къпе в него, ако преди това е ползвано от неверник.

Женското отделение не отстъпва по уредба на мъжкото. В началото на ХVІІІ век там се изкъпва леди Мери Монтагю, която нарича банята „женско кафене”. Тя с интерес гледа как заможните туркини се протягат на мраморни седалища, напомнящи легла, а около тях се суетят робините им. Пътешественичката изпада в захлас от красотата на голите тела и ги препоръчва на модния тогава художник Жервас.

Старата турска баня просъществува с добавки (на вани през 1883 г. например) и други поправки до 1913 г. В нея неведнъж се къпе и Константин Иречек, министър в новоосвободена България. Сегашната баня, която е определена за музей на София, е открита за ползване през май 1913 г. Пет години преди това откриват Малката баня с лице към „Екзарх Йосиф” с тенденцията да измести и облекчи натоварването на старата турска баня. В новата баня редовно се къпе народният поет Иван Вазов. А Яворов, Александър Балабанов, Елин Пелин и други бъдещи класици дори се бръснат в нея.

Лечебността на минералната вода софиянци откриват другаде – в Овча купел. Минералният извор там, наричан любовно „Жешката вода” изригва след земетръса през 1858 г. Водата му така си тече, без да се ползва половин век. Виновна за откритието е неочакваната плодовитост на овцете, които пасат край него.

Местните селяни, собственици на нивичките, ги дават под наем на предприемчиви люде, които струпват примитивни колиби, навеси, бюфет, прокопават и два басейна – за мъже и за жени. Бившите овчари обикалят прииждащите и ги убеждават, че няма болест, която „Жешката вода” да не изцери.

За красния пол уреждат специален басейн, част от гьола, който дотогава бил гюме на ловджиите на диви патици. Той е в съседство с мъжкия, но двата басейна ги отделят с ограда от дървени сандъци. В 50-те квадрата на басейна дамите се напластяват една до друга като хамсии. Водата в него е 30 сантиметра, а под нея калта стига до 15 сантиметра. Бездетните дами влизат вътре с долните си ризи и фусти.

Всъщност минералната вода в Овча купел е хипотермална, сулфатно-хидрокарбонатно-калциева, флуорна, с лек мирис на сероводород. Лекува заболявания на опорно-двигателния апарат, хронична венозна недостатъчност, ортопедични, травматологични, професионални, кожни и заболявания на периферната нервна система.

По-късно софиянци откриват ползата от минералните води в Банкя, Горна баня, Панчарево, Княжево. Температурата на минералната вода в Банкя е 36,5-37°С, а по състав е слабоминерализирана, хипотермална, с много ниска твърдост.

Балнеолечението с минерална вода от Банкя се провежда чрез прилагане на вани, бани, подводен масаж, инхалации, пиене, като действието й върху организма е външно и вътрешно – предимно за сърдечно болни. Водата в Панчарево е гореща между 24 и 48°С.

Повечето от построените минерални бани през миналия век, при това с оригинална архитектура, обаче днес не функционират или са в руини.

Други подобни ресурси
Фирми:   Туризъм
Обекти:  Историческа забележителност
Лица:     Външ.търговия


 
  Снимки на обекта
 
 
  Линкове към Софийските минерални бани
 
  Древен минерален извор в сърцето на София
 
  Контакти
 
  Фирма - собственик  
  Лице за контакти:  
  Телефон   -
  E-Mail  -
 
  Адресни данни
 
  Област: София-град
  Община: София
  Населено място: София
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Тип на обекта: Туристически обекти
  Качество: Музей
  Статус: Туризъм
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Премиран проект: Спа център и дори басейн на покрива на Централна баня    
__ 1 __

29/11/20
01:29:21

Модерен спа център в Централната минерална баня предлагат и трите концепции, разработени за бъдещето на северното и източното крило на сградата. Те не бяха превърнати в музей, както южното и през месец май общинското предприятие "Софияплан" организира открита покана за архитектурен и бизнес план, както и модел за управление на това пространство.

Комисия от 15 души, сред тях главния архитект на София Здравко Здравков, урбанисти, икономисти и общински съветници, избра трите най-добри идеи като най-много точки - 93, получи екипът "Софийски терми". След тях се наредиха Kengo Kuma&Associates Inc и Ямазаки+Иванова Архитектс" - с 82 и "Историческа баня" - със 70 точки.

Открит басейн на покрива на сградата на Централната минерална баня е едно от предложенията на екипа на "Софийски терми". Той ще е кръгъл с диаметър 4 м и друг по-малък - 1.5 м. Те ще са на покрива върху съвсем нова конструкция, която ще се монтира като своеобразен мост между източното и западното крило на сградата.

"Има зона в центъра на сградата, който Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) позволи да се преустройва. Всички екипи разглеждат функциите в това пространство, където ни се разрешава да се правят промени", обясни арх. Мая Шопова от екипа на "Софийски терми" пред "Дневник". Още един нов открит басейн - във вътрешния двор на сградата, предвижда този проект.

Японският архитект Кенго Кума също предвижда спа център в северното и източното крило. Той предлага и бизнес модел с включване на частни фондове и финансова подкрепа от Япония.

Главният архитект на София: Връщане на минералната вода в сградата

"Анализите на екипите е много задълбочен и дава реална посока за трансформацията на Централната баня. Посоката е ясна - връщане на минералната вода в сградата и създаване на термален център", заяви главният архитект на София Здравко Здравков.

И трите концепции акцентират върху отварянето на сградата към околното пространство, както и оформянето на пешеходни маршрути и атрактивни обществени пространство. Ключови акценти в разработките са по-добрата социализация на археологическото наследство и минералната вода в зоната около Централната баня.

Предизвикателство е намирането на модел за мирно съжителство на бъдещия термален център с действащия Регионален исторически музей на София.

Бизнес планове за бъдещо печелившо управление

Публично-частно партньорство за развитието на термалния център предлагат и трите екипа. Според експертите реализацията на бъдещия проект има потенциал да кандидатства за европейско финансиране в новия програмен период 2021-2027 г.

"Представените концепции не са просто интересни идеи или архитектурни проекти. Те са обмислени и създадени от широк кръг специалисти от различни сфери, работили заедно (седем месеца), за да представят цялостни решения за бъдещето на сградата", посочи арх.Любо Георгиев, ръководител на "Софияплан" и на екипа, изработил "Визия за София 2050".

Според арх.Здравков бизнес моделът, който представят и трите екипа може да бъде реализиран, "тъй като анализите им показват, че дебитът на минералната вода е достатъчен за всички спа процедури и допълнителни изисквания на ХХI век".

Дебитът на извора е над 20 л/сек

Основен довод срещу връщането на термалната дейност в Централната баня е намалелият дебит на извора. Твърди се, че той се е свил от 16 л/сек до 12 л/сек след строежа на метрото, което минава на 50 м. Проучванията на екипа на "Софийски терми", показват 20-22 л/сек дебит на централния извор, който е до джамията Баня башъ.

Световни курорти като Баден-Баден и Карлови вари ползват дебит до 12 л/сек. От софийския извор само малка част от минералната вода се оползотворява за свободно наливане в туби от чешмите. Друга част се ползва през зимата за отопление на музея в южната част на сградата. Останалото се излива направо в канализацията! 524 млн.литра топла минерална вода се губят годишно.

Общината откупи и трите проекта

Столичната община купи трите премирани проекта - всеки по 10 хил.лева. На тяхна база ще бъде изготвено задание за бъдещ архитектурен конкурс. В него ще могат да участват и трите екипа с детайлно разработени проекти по своите концепции.

До края на декември "Софияплан" ще събира коментари по представените концепции на info@sofiaplan.bg. След това ще бъде изготвен доклад с план за действие, който ще бъде внесен за разглеждане в Столичния общински съвет в първите месеци на 2021 г.
 Започва дългоочаквания ремонт на баня Овча купел    
__ 2 __

09/03/23
02:39:09

В следващите дни очаквам да започне дългоочакваният ремонт на банята "Овча купел", след като открихме строителната площадка. Това съобщи районният кмет Ангел Стефанов, цитиран от БНТ.

Възложител е Регионалният исторически музей-София, а финансирането е от Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" с около 3 млн. лева и около 4,5 млн. от общинския бюджет.

Архитектурният облик и основната функция на сградата се запазват.
 Банята в Овча купел - един от най-важните обекти на архитектурното наследство    
__ 3 __

11/08/23
21:51:54

Реставрацията на банята в "Овча купел" - един от най-важните обекти за опазване на архитектурното наследство на София.

Ръководителят на ремонта инж. Босев разказа, че през първите месеци са се занимавали само с демонтажни работи, поради тежкото състояние на сградата и с цел да се съхрани максимално първоначалния ѝ вид. До есента ще бъде ремонтиран изцяло покривът, дограмите и други важни елементи от фасадата, за да може да продължи успешно реставрацията във вътрешността.

Минералната баня в кв. "Овча купел" е едно от най-значимите технологични съоръжения в архитектурното творчество на арх. Георги Овчаров, изградени на територията на София. Строежът й започва през 1920 г., продължава с прекъсвания до 1933 г. и струва на държавата 30 милиона тогавашни лева.

Банята функционира до края на 80-те години на XX-ти век, след което е затворена и, поради неподдържане, започва да се руши. През 2017 г. възниква пожар, който нанася сериозни щети в интериора, особено в помещенията с басейните и други общи части. Допълнително, множеството намеси за нуждите на филмовата индустрия, заличават голяма част от следите от автентичните функции на отделните помещения.

През 2019 г., с договор е прехвърлена безвъзмездно от Държавата на Столичната община с цел нейното реновиране. Столична община и Регионален исторически музей - София предприемат незабавно действия за опазването на архитектурно-строителна недвижима културна ценност с категория "местно значение".

В резултат на това, е изготвен и одобрен проект за "Адаптация и реставрация на минерална баня Овча купел като рекреативен център с използване на минерална вода". Той включва обособяване на две зони в сградата - зона "Рекреация", в сутерена и на партерния етаж и зона "Наука", на първия и подпокривния етажи.

В рекреативния център на посетителите ще се предлагат разнообразни процедури с минерална вода. Запазват се функциите на големите басейни, като се добавят две зони с по-гореща вода, ще продължат да функционират курните и душовете.

За възстановяването на обекта е осигурено финансиране в размер на 3 319 912 лв. - безвъзмездна финансова помощ по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" към Изпълнителна агенция "Програма за образование" и 4 460 000 лв. от бюджета на Столична община за 2022 г. и 2023 г.

 Покривът и фасадите на минералната баня в Овча купел са реставрирани    
__ 4 __

17/12/23
15:09:43

Регионалният исторически музей - София продължава изпълнението на дейностите по проекта за адаптацията и реставрацията на сградата на минерална баня "Овча купел" за Рекреативен център с използването на минерална вода.

През 2023-та зданието навършва 90 години. Ремонтните дейности започнаха на 6 март т.г. Цялостната реновация на покрива, фасадите, както и на първия и подпокривния етаж се очаква да бъдат готови до края на месеца.

През първата половина на 2024 г. ще продължи ремонтът на партерния етаж и сутерена.

Реализирането на проекта ще съхрани архитектурно-строителната недвижима културна ценност, която от години тънеше в разруха, и ще гарантира нейното пълноценно използване.

В резултат на реализирането на проекта в сградата ще се обособят две зони:

зона "Рекреация" (Рекреативен център с използване на минералната вода), разположена в сутерена и на партерния етаж, която включва двата басейна с гореща вода и душове, парна баня, студен басейн, ледена стая, финска и арома сауна, помещения за релакс, за солен релакс, за масажи, за терапии за коса и за лице, диагностичен кабинет;

зона "Наука", към Център за върхови постижения "Наследство БГ", в първия и подпокривния етаж.
В зона "Наука" са предвидени две лаборатории - за "Социални иновации, рекреативен хюмън дизайн и нишов туризъм" и за "Аудиовизуално наследство", както и Център за продължаващо образование, зала за демонстрации, конферентна зала, компютърна зала, музикална зала, фотографска стая и други.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  712       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   14/06/19