Ресурсбук България. Данни за избрана стока/услуга

 

Хляб

Хлябът е добър източник на серотонин. Пълнозърнестият хляб дава по-малко от хормона на щастието, но енергията, произведена от него, е по-устойчива и ще ви държи по-дълго, отколкото ако хапнете бял хляб.

Други подобни ресурси
Фирми:   Храни и напитки
Лица:     Химия
Сайтове: Храни и напитки


 
  Снимки на стоката / услугата или реклама на Храни и напитки
 
 
  Ценови данни
 
  Мярка:   Килограм
  Количество:   1
  Ориентировъчна цена: 0
 
  Контакти
 
  Фирма - доставчик  Хляб и хлебни изделия
  Лице за контакти:  
  Телефон   -
  E-Mail  -
 
  Класификация
 
  Група на стоката: Храни и напитки  >>>
  Подгрупа: Тестени изделия   >>>
  Тип:
 
Конкретни артикули от стоката Хляб
Код Име на стоката Мярка Кол. Цена Купи >>>
 
  Линкове към Хляб
 
  Вива - осветителни тела
VIVALUX - производител и вносител на лед и енергоспестяващи лампи, LED осветление, халогенни и луминесцентни лампи, осветление за баня, диодни прожектори. Всичко за осветителните тела.
  10 храни, които ни правят щастливи
Промените в диетата променят и химията на мозъка, така че яденето на нещо полезно действително може да ни направи по-щастливи, като контролира хормоните, отразяващи се на настроението ни. Британският вестник „Дейли мейл” препоръчва 10 храни, които да върнат широката усмивка и позивитизима ви: • Спанак – защото е богат на желязо. • Сладки картофи – защото запазват нивата на кръвната захар стабилни. • Бразилски орехи – бори се с лошото настроение и тревожността. • Мазна риба – богати на омега-3 мастни киселини • Авокадо – пълни с фолиева киселина и витамин B6. • ...
 
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Юбилеен фестивал на лимеца - древното жито на траките (снимки)    
__ 1 __

02/08/21
14:21:04

За 15-та година в хасковското село Рабово, община Стамболово, край брега на река Арда се проведе "Фестивал на лимеца" - древното жито на траките".

Фестивалът се превръща в единствения по рода си в България. Така всяка година през последната седмица на месец юли в село Рабово се прави възстановка на ритуала по зажънването и приготвянето на хляба.

"Зажънването на лимеца по нашите земи е от повече от 8 хиляди години. Той е накарал човешкия род да продължи да живее", разказа Станислав Илиев, уредник в отдел "Археология" на хасковския музей.

Легендите за древното жито разказват, че само 100 грама от него са достатъчни на човек да преживее цяла седмица.

"Съвременните диетолози препоръчват лимеца, еднозърнестия лимец да се ползва не повече от 50-60-100 грама дневно, защото той е малко по-силно енергиен от останалите пшеници. Съдържа съвсем минимално количество глутен".

"Когато класът е във восъчна зрялост, лимецът е черен и няма такъв аналог по света. Характерен е с това, че има по-голямо съдържание на цинк и магнезий. Хански лимец - така се среща като наименование в старо време, предназначен е бил за по-богатото общество".

 Хлябът стигна 1,70 лева за килограм    
__ 2 __

04/08/21
23:20:46

Цените на пшеницата и брашното ще продължат да растат. Очакват реколтата да достигне 5,8 млн. тона, обобщава в. "Труд".

Цената на хляба се повишава, като килограм бял хляб вече се продава по 1,70 лева на дребно. За пазарната 2020/21 цената му на едро се е повишила средно с 3,2 на сто спрямо предходната година, а на дребно увеличението е с 3,6 на сто. Това показва анализ на Министерството на земеделието, храните и горите. Така през последните четири месеца цените на едро и на дребно на хляба стигат съответно 1,52 лв./кг и 1,68 лв./кг..

Причината за поскъпването е по-високата цена на пшеницата, а от там и на брашното, посочват авторите на анализа. В периода от юли 2020 г. до март 2021 г. се наблюдава постепенно поскъпване на пшеницата. През следващите три месеца е налице известна корекция надолу, която се дължи на благоприятните прогнози за новата реколта в България и в световен мащаб.

Средната изкупна цена на хлебната пшеница за юни 2021 г. е 393 лв./тон, а тази на фуражната - 380 лв./тон. Макар и под високите нива, достигнати през март 2021 г., изкупните цени на пшеницата остават доста над отчетените година по-рано - съответно с 15,9% и 17,6%.

Според анализа през следващите месеци може да се очаква цените на пшеницата в страната да продължат да са високи. Независимо, че производството се възстановява и се очакват повече количества на пазара, поскъпването ще продължи заради международните котировки. Прогнозите на основните световни анализатори сочат продължаващо нарастване на глобалното "потребление на зърнени култури през 2021/22, което ще попречи по-осезаемо понижение на цените, въпреки очакваното високо световно производство", пише в анализа.

Очакванията на земеделското министерство са реколтата от пшеница тази година у нас да достигне 5,7 - 5,8 млн. тона. Това представлява възстановяване до нивото от последните години, след спада до 4,7 млн. тона през 2020 г.
 Цените на хляба - докога така?    
__ 3 __

02/12/21
22:29:16


Към момента цената на хляба не се променя с дни, а с минути.

Няма как да се направи прогноза с колко още ще поскъпне цената на хляба - НБСХС не са картел и няма една цена на насъщния в България. От бранша обаче имат едно предложение към новите народни представители в 47-ия парламент. Те настояват от депутатите да въведат 9% ДДС ставка на основни храни, сред които и хляба.

Това е единственият антиинфлационен инструмент, който ще задържи за много дълго време цените, ще даде възможност на бизнеса да се развива конкурентноспособно, ще осветли сивата икономика, ще увеличи събираемостта в бюджета, събираемостта на косвените данъци, които са свързани и с пенсионно и здравно осигуряване.

Това е единствената форма в бюджета, с която да се съберат достатъчно средства, за да може с тях държавата да компенсира ниската платежоспособност на уязвимите части на населението, сред които и българските пенсионери.

Прогнозите, които дават световните и национални анализатори, вещаят точно гладна и тежка зима. Към момента реалната инфлация в България наближава 30%, цената на енергията се вдигна с над 300% - в последните денонощия цената на тока мина 700 лева за мегават час. Стана ясно, че големи държавни предприятия като БЕХ, Козлодуй имат свръхпечалби от над 2 млрд. лева. Тези свръхпечалби са натрупани от абсолютно спекулативни механизми за определяне на цената на тока на уж свободната енергийна борса в България.

В момента цената на пшеницата е с 60% по-висока в сравнение със същия месец миналата година. Цената на суровината е променена вече с над 200%, а се променя и цената на труда, защото като нормални икономически субекти се опитваме да компенсираме натрупаната инфлация през работните заплати, колкото и да сме капитализирани.

Като количество зърнената реколта е уникално добра, защото има над 7 200 000 тона прибрана в хамбарите пшеница. 50% от тази пшеница, което прави 3 600 000 тона, е с много добри хлебопекарни качества, останалата пшеница е фуражна. "Тази година беше благодатна за българските земеделски производители и това е добра новина за целия селскостопански оборот на държавата".

Цената на пшеницата не се определя от търсенето и предлагането в България. България потребява около 1 200 000 тона пшеница, всичко останало е експортна стока. Ние участваме на борсата в Черноморския басейн, където участват големи производители като Украйна и Русия, и в този смисъл цената на пшеницата като на всяка борсова стока се определя търсенето и предлагането на международните борси.

Има една ясна тенденция, съобщена в анализа на Световния съвет по продоволствена сигурност към ОНН и той гласи следното: "Всички хранителни суровини имат трайна тенденция на покачване на цените. Така ще бъде в следващите 5 години."

Мариана Кукушева
Председател на Националния съюз на хлебарите и сладкарите (НБСХС)
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  1083       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   20/10/19
 
Google