Лакатнишки скалиНа карта Лакатнишките скали са разположени на левия склон на Искърския пролом в Стара планина. Намират се в община Своге, в землището на село Миланово, между долините на реките Пробойница и Оплетненска. Най-близо до скалите е гара Лакатник.
Бъндеришки езераНа карта Бъндеришки езера се нарича голяма езерна група в Централен Северен Пирин, разположена в Бъндеришкия циркус и даваща началото на река Бъндерица. Имат ледников произход и са разположени върху гранитна основа. Обща площ – 126,7 дка. Температурата на водата през юли е 10 – 12 °C. Тя е слабо минерализирана с натриеви и хлорни йони. Езерата са общо 16, като от тях само пет имат свои имена. Край тях минават пътеките от хижа Вихрен към хижа Демяница, към заслон Тевно езеро и към хижа Синаница.
Каменните гъби, Каменната сватбаНа карта Каменните гъби
Село Бели пласт, близо до него се намира природният феномен, наречен Каменните гъби. Стоят досами пътя и ярко се открояват в есенния пейзаж с белотата си. Представляват хармонични скални откъслеци, чиято форма наподобява тази на гъбите - онези с белезникаво-розовите пънчета и зеленикави шапки. Височината на пънчетата и ширината на гуглите стига до 2.5 м, а самите образувания всъщност са туфи от вулканичен материал.
Тук наистина е действал вулкан, но това е било по времето на палеогена. Преди това пък наоколо е било море. После морето се е отдръпнало и морското дъно е започнало да се издига нагоре. Долният розов пласт в подножието на гъбите е бил по-мек и по-податлив на въздействие на метеорологичните условия. А шапките им съдържат по-здрави минерали, затова и те са по-устойчиви. В момента гъбите са оградени с телена ограда, вход няма и всеки може спокойно да влезе до тях, да ги разгледа и да се снима.
Каменната сватба
Съвсем директен достъп д ...
Северен паркНа карта Северният парк се намира в северната част на София. Площта му е 0,78 кв. км.
На изток граничи със стадион „Локомотив“, на север със складова и промишлена база, както и с търговския комплекс „Илиянци“, а на юг – с жилищните комплекси „Свобода“, „Надежда“ и „Връбница“. Западно от парка е местността „Ливадите“.
През парка минава река Какач. Преминаването през нея става по стар ламаринен мост.
От северната му страна преминава железопътна линия за товарен превоз, а на юг от него е бул. „Ломско шосе“ и жк „Обеля“.
Паркът е проектиран и изграден в края на 60-те и началото на 70-те години на 20 век на мястото на обработваемите земи на село „Връбница“. Къщата на бившия едър земевладелец и основател на село Връбница се намира в началото на парка, до електростанцията (сега дом на неговите потомци архитектите сем. Лозанови, родители на доц. Георги Лозанов, зам.-главен редактор на в. „Култура“ и председател на Съвета за електронни медии.) В началото на горската част на парка се намира ...
Западен парк в СофияНа карта Западен парк, известен преди като „Христо Смирненски“, е вторият по площ парк в София, простиращ се на 2,16 кв. км.
Разположен е между кварталите Западен парк, Люлин, Факултета, Красна поляна, Захарна фабрика и Гевгелийски. Попада в столичните райони „Илинден“ и „Красна поляна“. През парка тече Суходолската река и минава жп линията за Югозападна България и Гърция. На парка е кръстена и намиращата се под булевард „Царица Йоанна“ метростанция. Входът на Западния парк е откъм булевард „Сливница“.
Паркът е неосветен и с остаряла инфраструктура, като главните алеи са в тежко състояние. Благоустроена е частта в район „Илинден“, докато частта в район „Красна поляна“ е лесопаркова, без асфалтирани алеи. В края на парка се намира местността Смърдана.
Черно мореНа карта Черно море е вътрешно море между Югоизточна Европа и Мала Азия. То е едно от най-изолираните от Световния океан. Свързано е със Средиземно море чрез Босфора, Мраморно море и Дарданелите, а с Азовско море – чрез Керченския проток.
Площта на Черно море е 436 402 km², максималната дълбочина е 2245 m, а средната – 1253 m. Черно море вмества около 537 хил. km³ вода.
Поради обилния приток на речни води, морската вода на Черно море е по-слабо солена (17,3‰), отколкото в Средиземно море и в Световния океан, които имат соленост около 36‰. През летните месеци морската вода по крайбрежието се затопля до 24 – 28 °С.
Поради малките му размери, в Черно море се образуват незначителни приливи и отливи (3 – 8 cm). Основното морско течение в западната част на Черно море е в посока, обратна на движението на часовниковата стрелка. По българското крайбрежие то е от север на юг.
Черно море има положителен воден баланс, като 300 km³ вода преминава в Мраморно и Егейско море всяка г ...
Южен парк. СофияНа карта Южният парк е един от големите паркове в София, разположен в южната част на столицата. Площта му е 1,48 кв. км.
Градските пътни артерии, дефиниращи границите на парка, са булевард „Петко Ю. Тодоров“ – на запад, улица „Бяла черква“ – на север, улица „Хенрик Ибсен“ – на юг и югозапад и улица „Козяк“ – на изток. Недалеч, северозападно от парка преминава бул. „България“.
В Южния парк се срещат 65 вида птици, 29 от тях защитени, а 2 са записани в Червената книга на България.
Перловската река пресича парка.
В Южния парк нерядко се изнасят безплатни концерти, провеждат се био-изложения и пазари, спортни и други активности.
Морска градина ВарнаНа карта Морската градина или Приморски парк е голям парк по брега на Черно море във Варна, България.
Тя е сред символите на града. Обявена е за произведение на парковото изкуство. На север Морската градина граничи с парка на държавно-правителствената резиденция Евксиноград. Тези 2 парка имат сравнително еднаква площ от около 820 дка. Разликата между тях е, че Морската градина се посещава от около половин милион души, а паркът на Евксиноград е за ползване само от президентството и правителството и се поддържа много по-добре.
В частта си край кв. „Бриз“ Морската градина е застроена с къщи, а в последно време – и с жилищни сгради, и тази част вече е обособена като квартал на града. В последните години се появяват апетити ...
ЛунаНа карта Луната е единственият естествен спътник на Земята и петият по размери в Слънчевата система. Българските названия месец и месечина, произлизащи от старобългарското Мѣсѧць, днес се използват единствено поетично и в думата полумесец, което е и нейният символ (☾). Средното разстояние между Луната и Земята е 384 403 km. Лунният диаметър е 3476 километра.
Първият космически апарат, кацнал на Луната, е съветският Луна 2 (1959 г.), а първите фотографии на невидимата от Земята страна са направени от Луна 3 през същата година. Първият космически апарат, осъществил успешно меко кацане на лунната повърхност, е Луна 9, а първият, който успешно влиза в орбита около спътника, е Луна 10. През 1969 г., Нийл Армстронг и Едуин Олдрин стават първите хора, стъпили на Луната.
След края на програма Аполо човешкото изследване на спътника е прекратено, въпреки че след това няколко спускаеми и орбитални апарати са пратени до Луната с изследователска цел. Въпреки всичко няколко страни с ...
Мачу Пикчу. ПеруНа карта Мачу Пикчу (Стар връх) е съвременното име на архитектурен комплекс в южната част на днешно Перу, построен от инките през 15 век. Той влиза в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО от 1983 г.
Дворците, храмовете и домовете са на 2 430 m надморска височина в Андите. Наричан е още „Изгубеният град на инките“. Създаден е като свещена планинска резиденция на великия владетел на инките Пачакути век преди неговата империя да падне, тоест приблизително към 1440 г., и е функционирал до 1532 г., когато испанците нахлуват в територията на империята. През 1532 г. всичките му жители тайнствено изчезват. Въпреки че мястото е известно на местните, то остава неизвестно за испанците през колониалния период, както и за останалия свят, докато американският историк Хайръм Бингам III не го популяризира през 1911 г.
Квартал ще замени морската гледкаНа карта Одобрени са 32 нови строежа на мястото на поляните с гледка към устието на Велека край Синеморец.
Още през юни граждани подадоха сигнали за нови строежи и изоставени недостроени сгради в емблематичната местност, която граничи със защитена местност "Устието на река Велека" и попада в границите на Природен парк "Странджа". След това регионалната екоинспекция спря строителството, но само временно - до края на туристическия сезон.
Застрояването в община Царево беше обект на обществено недоволство и през пролетта и при обсъждането на проект за все още липсващия устройствен план на общината. Тогава над 1100 граждани подадоха становища срещу предвижданото в проекта ново застрояване, което включваше и удвояване на сградите в Синеморец.
Новият квартал
След временно спряното през юни строителство край Синеморец, Асоциацията на парковете в България е подала сигнали до община Царево, РДНСК Бургас и РИОСВ Бургас във връзка с поредната незаконна постройка, изникнала в границите ...
Люлин Градина, Люлин 6На карта Как да се обнови междублоково пространство в жк "Люлин 6" обсъждаха млади архитекти от "Спаси София" с живеещите наоколо. Площта пред бл. 623, бл. 615 и бл.624 е доста голяма - около 5 дка, защото мястото някога е било предвидено за средище на шести микрорайон. То така и не се е реализирало.
Връх Мечи чалНа карта Мечи чал е връх в Родопите, разположен на а 1 km от град Чепеларе и на 11 km от Пампорово. Има ски курорт и в подножието на върха има хижа. Тук се намира и една от най-дългите ски-писти в България, съоръжена с влекове и четириседалкова въжена линия, стигаща до върха за 9 минути. Върхът е висок 1872,6 m.
От връх Мечи чал тръгват няколко ски писти с различна трудност и с обща дължина от 20 km. Пистата за алпийски дисциплини е с дължина 3250 m, ширина 50 m и денивелация 720 m. Туристическата ски писта е с дължина 5150 m, ширина 25 m и денивелация 720 m. Пистата за ски-бягане е дълга 3000 m и е на 1860 m надморска височина.
Разстоянието между Пампорово и Чепеларе е 9 km. Пампорово АД вече има от няколко години модерен лифт до с. Стойките, докъдето разстоянието е 7 km. Проектирано е изграждане на нов лифт от там до връх Мечи чал и горна станция, където ще се осъществява една от връзките между двете зони.
Полезащитни горски пояси в ДобруджаНа карта Полезащѝтни по̀яси, горски пояси са изкуствено създадени горски насаждения за борба с ветровата и водната ерозия, със сушата и суховеите.
Изграждането на съвременната полезащитна мрежа обаче се регламентира след важното за модернизирането на Добруджа постановление на Министерския съвет на НРБ № 236 от 8 март 1951 г., с което се взема решение в района на Добруджа да се създадат 9 държавни горски пояса и цялостна мрежа от полезащитни горски пояси.
За защита от ветровата ерозия горските пояси се разполагат напречно на посоката на преобладаващите ветрове, а за защита от водната ерозия на наклонените площи – по посока на хоризонталите на склоновете. Покрай реките и овразите се засаждат пояси за укрепване на бреговете им, а покрай постоянните напоителни канали – за понижаване нивото на подпочвените води. Тези пояси намаляват и вредата от ветровата ерозия.
В равнинните райони, където често се проявяват силни ветрове, главна задача на поясите е да намаляват силата на вят ...
Сребърна (резерват)На карта „Сребърна“ е поддържан биосферен резерват в България, обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Местността е обявена за резерват през 1948 г. с охраняема площ от около 892,05 ha, както и буферна зона от около 540 ha.
Местоположение
Разположен е край село Сребърна, на 16 km западно от Силистра и на 2 km южно от Дунав. Обхваща езерото Сребърна и неговите околности. Намира се на главното миграционно трасе на прелетните птици между Европа и Африка, наречено „Via Pontica“.
История
През 1913 г., след подписване на Букурещкия мирен договор, територията на резервата, заедно с цяла Южна Добруджа, попада в пределите на Румъния. През 1940 г. с подписване на Крайовската спогодба (1940) Добруджа отново преминава в територията на Българската държава.
Езерото Сребърна
Сребърна е сладководно езеро, което е разположено край река Дунав. Дълбочината му варира от 1 до 3 m, а площта му е 2 – 2,5 km2. Често се заблатява.
Флора
В езерото и около него има т ...
Трънското ждрелоНа карта Река Ерма
Извира на 1384 m н.в. в западните склонове на планината Кървав камък, на около 4 km източно от Власинското езеро в Сърбия. През българска територия минава през историко-географската област Знеполе. При град Трън реката завива на север, преминава през живописното Трънско ждрело и отново навлиза в сръбска територия, където образува красивото Погановско ждрело. Влива се отляво в река Нишава на 415 m н.в. на 1 km от село Градище.
Трънското ждрело
Общата дължина на ждрелото е около 2,8 km, а надморската му височина е около 650 m. Започва югоизточно от село Ломница на 677 м н.в. и завършва югозападно от село Богойна на 630 м н.в.
Феноменът е изграден от здрави варовици, образувани преди около 200 млн. години в морски басейн. Извисяващите се над реката канари се наричат Църквището и Жилав камък и са високи над 120 m.
До ждрелото може да се стигне и през тунел, останал от Втората световна война. Той е прокопан от немците, но развоят на военните събит ...
Пловдивските тепетаНа карта Със своите седем тепета Пловдив се родее с Рим и Атина. Според древна легенда хълмовете край Марица са огромни камъни, които титанът Балкан хвърлял по Посейдон. Враждата между двамата била заради красивата Родопа.
При разкопките под тепетата са разкрити и най-старите свидетелства, че древният град е бил създаден далеч преди второто хилядолетие пр. Христа. Латинското име Тримонциум отговаря на Трихълмието, съставено от Небет, Таксим и Джамбаз тепе. С течение на вековете градът се разпрострял и върху Сахат тепе, Бунарджика, Марково тепе и Джендема.
Кара дереНа карта Кара дере е най-южната местност по Варненското черноморие. Намира се между град Бяла и село Горица в близост до северните склонове на Стара планина. Местността е дива, няма инфраструктура и точно затова се харесва от много туристи. Плажът е чист, некаменист, на места граничи с гора, другаде - с храсти. Има добри условия за сърф и палатков туризъм.
Недостатък е пълната липса на дървен материал за бивакуване, който обаче може да се набави от гората по главния път Варна-Бургас, която отстои на 7-10 км от плажа. Местността е достъпна с автомобил, велосипеди и чрез пешеходен преход от град Бяла и село Горица. По време на летния сезон по дължината на няколко километровата плажна линия и навътре в горите, могат да се изброят над двеста палатки. Голямата посещаемост определя и сериозното замърсяване на местността с битови отпадъци.
Кара дере е известно и харесвано място от хора, привърженици на палатковия туризъм, нудизма и екстремните спортове.
През декември 2007 са огласени планов ...