Парковете в СофияНа карта Как ли би изглеждал един голям град без паркове и градини, без скрити в зеленина местенца, където да отдъхнеш от шума и трафика? Сигурно ужасно. Но София не е такъв урбанизиран ад. Столицата на България може да се похвали с огромни паркове, като най-големият започва в самия център на града и се простира на километри далеч.
- Северен парк
+ Парк "Заимов"
- Парк "Гео Милев"
- Борисова градина
- Южен парк
+ Зоопарк
+ Парк "Света троица"
+ Природен парк "Витоша"
- Западен парк
+ Парк "Овча купел"
Водопад Момин скокНа карта Водопад Момин скок - едно малко бижу. Сгушен е между скали и дървета, а усещането е като за тайно, дори свещено място. Водите се спускат от 10 метра височина и образуват малък красив вир, обграден от високи скали и обитаван от малки рибки.
За името на водопада има различни легенди. Според една от тях тук млади момичета слагали край на живота си заради несподелена любов. Според друга девойки се жертвали, за да запазят вярата и честта си по времето на турското владичество.
Хотнишки водопадНа карта Разположен до едноименното село в близост до Велико Търново, Хотнишният водопад е един от най-високите и красиви в тази част на България водопади. Той образува красиво малко езеро с тюркоазени води, в които плуват малки рибки.
Река Бохот се спуска от скалата, за да оформи водопада и красивия вир под него.
Хотнишката екопътека е от лявата страна на водопада, започва кратко стръмно изкачване. Някои стъпала са в почва, укрепена с дървени подпори, други се са изсечени в скалите. На места се минава по дървени стълби, чийто наклон, измерен на око, е поне 70 градуса. Пътеката се провира и през тесен скален тунел.
Интересът към мястото е очевиден и е провокирал изграждането на заведения и детски кът в подножието на водопада.
Парк ВъзражданеНа карта Парк "Възраждане", създаден от Столичната община преди няколко години, след съдебни дела за земята, върху която е разположен. Благодарение на съдебната защита запазихме над 100 дка и създадохме този изцяло нов парк.
Днес това е предпочитано място за почивка и развлечение за столичани със спортните площадки и съоръжения, детските площадки, аквапарка, който само за юли има 12 хиляди посетители. До края на октомври трябва да е завършена и охладителната зона, през есента да се засади растителността, за да може догодина хората да усетят хладината от оросителната система и новите растения.
Орлова чука - пещераНа карта Орлова чука е една от най-красивите и втора по дължина пещера в България - около 14 км общо за всички галерии, като по този показател отстъпва само на Духлата във Витоша. Името ѝ се свързва със скалния венец над нейния вход, който е бил обитаван от орли. Представлява сложен лабиринт от тунели, галерии, пропасти и зали с различни размери и красиви пещерни образувания.
Посещавам я в ден, когато температурата на сянка е 34 градуса. Сещам се за легендата, която бях чел за откриването на пещерата - овчар забелязал, че в горещите дни овцете са струпват на едно място. Оказало се пукнатина, която излъчвала прохлада и водела към пещера.
И в тази пещера, както в много други, се влиза само с екскурзовод и на кръгъл час. Спускайки се по стръмните каменни стъпала към входа, с нетърпение очаквам да се гмурна в ледения въздух от нейните недра, но оставам леко изненадан. Да, прохладно е, но температурата във вътрешността ѝ е относително висока - 14 градуса целогодишно.
Пещерата е ...
Русенски лом. Природен паркНа карта Природен парк "Русенски Лом". Планина под равнината
Природен парк "Русенски Лом" е защитена територия и обхваща поречието на едноименната река и нейните притоци. Намира се в района на Община Иваново, на около 30 км на юг от град Русе. Тук за първи път виждам каньон в равнина. На пръв поглед релефът е типично равнинен и гледайки отдалеч, не допускам какви гледки ме очакват. Когато доближавам, спирам изненадан - след леки възвишения, земята сякаш пропада. Виещата се река е изваяла каньон с множество меандри, с високи отвесни откоси и скални венци, с пещери и скални ниши. Наричат каньона "планина под равнината".
Теренът е оформен преди 120 милиона години през геоложкия период Долна Креда, когато на дъното на Сарматско море са се утаили варовици. Скалите съдържат много останки от някогашното море - амонити, миди, охлюви.
Тук, в района, наричан още Поломието, е царството на варовика и пещерите. Карстовият терен е предпоставка и за богато биоразнообразие - средиземноморските ...
Седемте рилски езераНа карта Седемте рилски езера е група езера с ледников произход, разположена в планината Рила. Това е най-посещаваната от туристи езерна група в България и е един от стоте национални туристически обекта.
Езерата се намират в Дамгския дял на Северозападна Рила и са разположени стъпаловидно между 2095 и 2535 m н.в. Заемат вдлъбнатини по склона на планината, като отделните езера са свързани помежду си чрез малки поточета. При преминаването на водата по тези поточета са образувани малки водоскоци и водопади.
Първите три езера – Сълзата, Окото и Бъбрека – се оттичат всяко поотделно в Близнака, от който водата преминава последователно през Трилистника, Рибното и Долното езеро. През последните две езера минава един вече по-мощен поток, който, изтичайки от най-долното езеро, дава началото на река Джерман (ляв приток на Струма).
Името на всяко от седемте рилски езера отразява някоя особеност на съответното езеро. Езерото, което е разположено на най-голяма надморска височина, носи името Сълзат ...
Крушунските водопадиНа карта Крушу̀на е малко село в община Летница, област Ловеч. Счита се, че името му идва от названието на вид хищна птица - коршун.
Селото е разположено на Деветашкото плато - карстов район в Предбалкана с едни от най-големите пещери и пещерни комплекси в България. Тази характеристика дава и името на местността, в която са Крушунските водопади - Маарата, турската дума за пещера.
Местността е природна забележителност с формата на подкова на ръба на Деветашкото плато. Река Пройновска (наричана още Маарата) извира от пещери в горната част на скалите и се спуска надолу през гора, образувайки бигорови водни каскади. Районът осигурява освежителната прохлада през жарките летни дни, а в северната му част е открита минерална вода.
Крушунските водопади - водната феерия от водопади, каскади, водни прагове, тераси, миниатюрни басейни, бигорови скали. И цветове, вълшебни цветове - синьо, зелено, тюркоазено, изумрудено. Пролетта е най-добрия сезон за посещение тук. Тогава водопадите са пълнов ...
Деветашката пещераНа карта Деветашката пещера е една от най-впечатляващите в България - като размер, функционалност, биоразнообразие, красота, история.
Обявена е за паметник на културата и защитен природен обект с национално и международно значение.
Общата дължина на пещерата е 2442 м, общата площ - 20 400 кв.м, височината - 60 м. Има големи отвори на тавана, които осигуряват естествена светлина и свеж въздух.
В пещерата са открити следи от човешко присъствие още от старокаменната епоха - около 70 000 години преди новата ера. През следващите епохи чак до Средновековието тя постоянно е била населена. Причините за това са подходящите условия за живот - голям размер, осветление на голяма дълбочина, подходяща за отбрана, наличие на извори и река, плодородна местност с пасища и дивеч.
Най-голямо е било селището в пещерата през каменно-медната епоха (V хил. преди новата ера). От този период е датиран детски гроб с две керамични чаши. Находките от различни епохи от камък, кремък, кост, дърво, глина, метал ...
Парк ХиподрумаНа карта Парк "Хиподрума" се намира в жк."Хиподрума" на град София. Парка е просторен с големи слънчеви поляни и сенчести оазиси. В парка се намира и Културен дом "Красно село". През 2009 г в парка е изградено фотоволтаично парково осветление и е осигурен безплатен WiFi интернет.
Новата гора на София в с. НегованНа карта Инициативата "Новата гора на София - 2" в с. Негован започна през пролетта на 2022 г. Кампанията има за цел да трансформира в горска територия общо 137 дка общински непригодни земеделски земи, намиращи се в землището на с. Негован, район "Нови Искър".
През този залесителен сезон планираме да засадим общо 20 хил. широколистни фиданки на площ от 30 декара. Посадъчният материал и уредите за засаждане се осигуряват от Столичната община, а за извършване на самите залесителни дейности се разчита изцяло на доброволци. Дейността се изпълнява, като част от мерките за подобряване на качеството на атмосферния въздух, припомнят от общината.
Десети пехотен родопски полкНа карта В Деня на Тракия множество гости и жители на града отдадоха почит на славния Десети пехотен родопски полк, взел участие Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световни войни.
Благодаря Ви, че ми повярвахте тази мечта да се сбъдне". Това заяви при откриването на новия парк "10-и Пехотен родопски полк" кметът Станислав Дечев.
Символичното официално отриване в Деня на Тракия събра много гости и жители на града, които отдадоха почит на славния Десети пехотен родопски полк, взел участие Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световни войни. Пред паметника бяха поднесени венци и цветя, а отец Никола отслужи водосвет за здраве.
Национален парк Амбосели. КенияНа карта Национален парк Амбосели - магическата земя на Кения се намира в северозападната посока на планината Килиманджаро на границата на Кения и Танзания. Този парк се простира на площ от 392 квадратни километра, която е доминирана от акациеви гори, скалист трънлив храст, блата блата и плейстоценско езеро.
Националният парк Амбосели е дом на голяма концентрация на диви животни, оценени на 80 различни вида, включително африкански слонове, африкански биволи, импали, лъв, зебра игну. Паркът Амбосели също е дом на редица птици, оценени на 400 вида, които включват африканска блатна кокошка, обикновена червеноопашка, керкенез на Дикинсън, евразийско дебело коляно, голямо фламинго, дропла на Хартлауб, белошипо фламинго, дългопръст лапинг, дългопръст нокът Pangani, Rufous бърборене, Rufous-bellied чапла, чучулига с шипове, стоманено-синя whydah, златист тъкач Taveta, носорог на фон дер Декен, жълтоврат шпов и много други.
Национален парк Амбосели се състои от страхотна природа е създадена от ...
Богородична стъпкаНа карта "Богородична стъпка" е скално образование - голям вдлъбнат камък под формата на човешка стъпка. Намира се в близост до Старозагоски минерални бани, в област със същото име (Богородична стъпка). Смята се, че районът е виско-енергиен и излъчващ био-енергия, за която местните хора вярват, че помага за излекуването на много заболявания.
През 2003 година е построен и малък параклис "Рождество на Пресвета Богородица" а близо до нея има беседка, пейки и маси.
Проходна (Очите на бога). ПещераНа карта Проходна е една от най-известните пещери в България, намираща се в непосредствена близост до село Карлуково (на 0,5 км), емблема на Карлуковския карстов район. Геоложкият феномен се намира на 250 метра надморска височина. Пещерата е леснодостъпна и проходима през всички сезони от годината. Точно над нея минава пътят, свързващ Карлуково с гара Карлуково.
Това е най-дългият пещерен тунел в България, с дължина от 365 метра и с височина на сводовете си от 56 метра. Вследствие на денудационните процеси и ерозията, причинена от просмукващите се води, в тавана се е образувал феноменът „О̀кната“ („Комините“), погрешно наричани „Очите на Бога“, два огромни, почти еднакви по големина отвора с формата на очи. Погледнати както от долу, така и от височина те изключително много наподобяват очи, които сякаш се взират в посетителите. Внушителният ефект от навлизащата през тях светлина се наблюдава във вътрешността на пещерата, естествено осветена от причудливите огромни образувания, тъй като ...
Дунав. РекаНа карта Дунав е втората по дължина река в Европа след Волга. Тя е единствената голяма река в Европа, която тече в посока от запад на изток и се влива в Черно море.
Освен това Дунав е реката, която протича през най-много държави в света – 10 на брой (Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, Сърбия, България, Румъния, Молдова и Украйна.), а водосборният ѝ басейн се простира освен на териториите на горните 10 държави и на териториите на още 9 държави (Швейцария, Италия, Чехия, Полша, Словения, Босна и Херцеговина, Черна гора, Албания и Косово). Дължина 2852 km. Площ на водосборния басейн 817 000 km².
Гео Милев. ПаркНа карта Гео Милев е парк в София, намиращ се в квартал Гео Милев, район Слатина. Кръстен е на българския поет и публицист Гео Милев. Класифициран е като районен парк (градина).
На север граничи с улиците „Калиманци“ и „Иван Щерев“, на изток – с улица „Слатинска“, на юг – с улиците „Гео Милев“ и „Манастирска“ и на запад – с улица „Кочани“. Улица „Атанас Узунов“ пресича парка в посока север-юг. В парка има детски площадки, открит фитнес и кафенета
В близост до или в самия парк се намират следните обекти:
Спортни обекти и свободно време
Защитена зона КамчияНа карта Нова защитена зона "Камчия" за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна е обявена днес със заповед на екоминистъра в оставка Борислав Сандов.
Камчия и новата защита
В режимите на защитена зона "Камчия" в заповедта на екоминистъра в оставка Борислав Сандов са възстановени ограниченията за строежи, които мистериозно бяха отпаднали при проекта на Димитров-Ревизоро и предизвикаха протести.
В района на устието на река Камчия под защитата на "Натура 2000" ще са близо 129 200 декара, от които 7500 декара са морски пространства. Територията на зоната е в землищата на селата Близнаци, Дъбравино, Круша, Китка, Равна гора и Садово, община Аврен, селата Венелин, Горен чифлик и Гроздьово, гр. Долни чифлик, селата Ново Оряхово, Нова Шипка, Пчелник, Старо Оряхово и Шкорпиловци, община Долни чифлик, област Варна.
Зоната обхваща и опазва постоянно покрити от морска вода пясъчни и тинести плитчини, тинесто-песъчливи крайбрежни площи, които не са покрити или са ...
Овчарченски водопадНа карта Овчарченският водопад „Горица“ е водопад на река Горица, България.
Намира се в северното подножие на Рила, в близост до село Овчарци и до град Сапарева Баня. Това е най-ниско разположеният водопад в Рила – на 900 метра надморска височина. Намира се по течението на река Горица, събираща води от склоновете на върховете Крива Соспа, Каменна мандра и Кабул.
Водопадът е висок 39 m и в долната си част образува тераса. До него се достига по екопътека, започваща от горния край на село Овчарци и достигаща до местността Соколов изглед на 1200 метра надморска височина. Освен големия водопад, нагоре по течението на реката могат да се видят и още шест по-малки водопада с височина 5 – 15 метра.
Водопадът е част от вододайната зона на района и е пълноводен целогодишно, без метеорологичната обстановка да влияе на водния поток.
Централен Балкан. Национален паркНа карта Централен Балкан е един от трите национални парка в Република България. Той е разположен в Средна Стара планина. Надморската височина варира между 500 и 2376 м като най-ниската точка е разположена близо до гр. Карлово, а най-високата е връх Ботев – най-високият връх в Стара планина.
На територията на Националния парк са обявени 9 резервата, които покриват обща площ от над 20 000 хектара. Тези резервати са „Боатин“, „Царичина“, „Козя стена“, „Стенето“, „Северен Джендем“, „Пеещи скали“, „Соколна“, „Джендема“ и „Стара река“.
Плаж КоралНа карта Плаж “Корал”при къмпинг Корал - едно дивно място с винаги бистра вода. Широка плажна ивица с дължина 800 метра, хубави дюни и изключителна природа! До плажа има гора, където може да се скриете от слънцето.
За момента още не е застроен, има няколко заведения, в които можеш да хапнеш прясна риба или да се разхладиш със студена напитка. Също така може да поиграете разнообразни семейни игри. Плажът е охраняем и има всички плажни спортове и забавления.
Плаж „Корал” се простира на север до къмпинг Юг. Достъпен е с кола и може да се паркира под дърветата преди плажа.
Стария бряст (Сливен)На карта Старият бряст е вековно дърво от род полски бряст (Ulmus minor), което расте в центъра на Сливен и е един от символите на града. Дървото е на около 1000 години и е обявено за защитен обект, който се охранява от държавата.
Обиколката на ствола при корена му е е над 5,65 м, а височината – 10 м. Възрастта му е възможно да достига 1100 години.
През 2014 година Стария бряст бе обявен за Дърво на Европа. След констатации от експерти, че в дървото има гнилостни процеси, бяха взети редица мерки за удължаване на живота му. Установено бе, че брястът е бил заразен с т.н. "холандска болест" - смъртоносна инфекция, като острата форма е летална за този дървесен вид.
В края на миналата година община Сливен обяви анкета за съдбата на дървото и конкурс за проекти за оформление на пространството край Стария бряст. Основната задача е да се запази символното за Сливен значение на бряста.
Старият бряст е исторически знак на Сливен, намерил място в герба на града, за поколения наред той бе мяст ...
Градски парк Свети ВрачНа карта Паркът "Св. Врач" е паметник на градинско-парковото изкуство, обявен през 1991 г. Той е един от най-големите по площ паркове в България след Борисовата градина в София и варненската Морска градина. В него има няколко частни имота, в които през 2016 г. бе направен опит за строителство. То бе блокирано със заповед на общината, която впоследствие бе защитена и в множество съдебни дела.
Независимо от статута на парка като паметник обаче опитите в него да се строи продължават вече повече от 30 години. Още от началото на 90-те в териториите, които граничат непосредствено с парка, са били одобрявани частични подробни устройствени планове за отделни частни имоти, като в тях е било предвидено строителството на жилищни сгради, хотели и съпътстваща инфраструктура.
Парк СлавияНа карта Парк "Славия" е разположен между стадион "Славия", автогарата в кв. "Овча купел" и бул. Цар Борис III в София. В парка има изградени няколко алеи. Самото му местоположение го прави предпочитано място за спортуване и разходки.
Живата водаНа карта Живата вода е сифонен (пулсиращ) карстов извор в Боснешкия карстов район, в югозападната част на Природен парк Витоша. Намира се на 1070 м н.в.. Разположен е в Алеята на Боснешкия карст, северно от с. Боснек.
Изворът е сифонен и се подхранва от пукнатинни води. Във вътрешността на скалите, зад извора, се намира пещерно разширение, което е свързано чрез сифонно каналче с извора. Водата изтича от извора, след като се напълни пещерното резервоарче до горното коляно на сифона. През извора изтича повече вода, отколкото е постоянният приток. Това се дължи на образувалия се вакуум. Поради тази причина изворът пресъхва до ново покачване на водата в пещерното резервоарче до горното коляно на сифона.
Башовишки печНа карта Природна забележителност Башовишки печ е спелеоложки обект с естествен подземен карстов извор, водни галерии, палеонтоложки находки, местообитаниe на прилепи и ендемична безгръбначна фауна. Пещерата е една от най-дългите в България и е с характерните за водните пещери образувания. В нея са открити фосилни останки от пещерни животни.
Освен естественото подземно образувание защитената територия включва и наземна част с площ от над 3 декара, в която се намира входът на пещерата.
Борисовата градинаНа карта Борисовата градина е най-големият парк в София. Площта му е 3,02 кв. км.
При нейното създаване градината е разположена в покрайнини на столицата, които с разрастването на града влизат в неговия разширен център, а самата градина е разширена до Ловния парк. Благоустроена е предимно частта край центъра на столицата, а след бул. „Яворов“ става лесопарк.
Най-напред паркът е наречен Разсадник, впоследствие е наричан Пипиниер. До 1885 г. паркът е популярен и като Цариградска градина. След раждането на престолонаследника Борис Търновски е преименувана на Княз-Борисова градина.
По времето на тоталитарния режим (1944 – 1989 г.) името е сменено на Парк на свободата. След демократизирането на страната паркът отново е наименуван на Борис III.
История
До Освобождението на терена е разположен турски военен полигон. През 1879 г. с общинско разпореждане значителна част от него е отредена за турско гробище. На 22 март 1882 с единодушно решение на Общинския съвет по предложение на ...
Три вековни дървета в Горна ОряховицаНа карта В Горна Оряховица има защитени три вековни дървета. Трите ясена се намират на ул. "Свети Княз Борис Първи", възрастта им е над 120 години, а обиколките на стволовете са около четири метра.
Болата. ПлажНа карта Болата е местност, разположена на едноименния залив и е част от резерват Калиакра. Намира се в северната част на Българското Черноморие край село Българево и в близост до бивша военна станция.
Местността е влажна зона с голямо значение за няколко редки растителни и животински вида. Пясъчният плаж е с естествен произход и е уникален за скалните брегове в района на Калиакра.
Малка река образува тясна клисура и се влива в блатото „Болата“ (езеро Болата) с площ 23 ха, обрасло с обширен масив от тръстика. Варовиковите скали в местността имат червен цвят поради железните окиси в глината, която запълва пукнатините им.
Заливът е и част от защитена зона „Комплекс Калиакра“ по НАТУРА 2000.
Стобските пирамидиНа карта Стобските пирамиди са едни от най-популярните сред туристите скални пирамиди в България.
Намират се над село Стоб, в западния дял на Рила планина. Средната височина на пирамидите е между 7 и 10 метра, някои отделни пирамиди достигат до височина 12 метра. Стобските пирамиди са с разнообразна форма, но повечето са конусовидни и завършват с каменна шапка, наподобявайки гъби.
На северния склон на рида, на който са разположени пирамидите, те са по-добре изразени и открояващи се, тъй като са значително по-малко. Най-много са пирамидите на южния склон на рида. Тук пирамидите са по-големи и по-сгъстени. Цветът на скалите варира между жълто и кафяво.
През 1964 г. Стобските пирамиди са обявени за природна забележителност.