Регионален исторически музей РусеНа карта Регионалният исторически музей в Русе осъществява своята културна дейност на територията на областите Русе, Разград и Силистра.
Музеят е открит на 1 януари 1904 г. като музейна сбирка към мъжката гимназия “Княз Борис I”. Сбирката прераства в градски музей през 1937 г. Музеят става държавен през 1949 г. През 1952 г. е обявен за окръжен музей, а от юли 2000 г. е регионален. Фондът на музея съдържа 130 000 бр. културни ценности. Развива своята дейност по отношение на опазването и експонирането на движимите културни ценности, материалното и нематериално културно наследство, проучването на историята и природата на Североизточна България.
Сега Регионален исторически музей – Русе представя седем експозиции, от които три на открито – Римска крепост Сексагинта Приста, Ивановски скални църкви и Средновековен град Червен.
Национален Антропологичен МузейНа карта Структура
Националният антропологичен музей се простира на площ повече от 700 кв.м. Разполага с фоайе, зала за обучение, основна зала, множество малки зали, няколко лабортории и аудитория.
История
Антропологичните изследвания в България, започнали в последните десетилетия на миналия век, включват населението на страната ни и костен материал – първоначално от манастирски и църковни костници, а след това получен и от археологически разкопки.
Резултатите от антропологичните изследвания на българското население и на хората, населяващи днешните български земи в миналото, показват техните антропологични типове и дават информация за здравето и болестите им. Тези резултати, известни на ограничен кръг специалисти, не са широко достояние за нашата общественост. Създаването на Национален антропологичен музей към БАН цели да способства разпространението на антропологичните знания.
Многогодишните усилия на чл.кор.проф. Йордан Йорданов се увенчават с успех ...
Нумизматичен музей РусеНа карта За нумизматичната колекцията на бизнесмените Атанас и Пламен Бобокови, които се стопанисват от Фондация "Братя Бобокови", в момента се реконструира сградата на бившата Музикална гимназия в Русе, която сама по себе си е паметник на културта. Бобокови излагат колекцията си от монети в други музеи както в България, така и в чужбина заради продължителната реставрация на бившата Музикална гимназия.
Частна колекция на Васил БожковНа карта Колекцията на Васил Божков се стопанисва от Фондация "Тракия" на ул. "Московска" 43 в София. През 2017г. покупката на Телефонната палата от фирма, свързана с Божков беше обявена като план за превръщането й в музей, в който бизнесменът да изложи колекциите си.
Прокуратурата вече поиска да одържави колекцията на Божков
През октомври прокуратурата обяви, че е приключила с изземането на културно-историческите ценности от музея на Васил Божков."От намерените и иззети общо 6778 артефакта регистрирани по реда на Закона за културното наследство са едва 212 предмета, тоест "прокуратурата счита, че останалите 6566 броя намерени предмети са незаконно притежавани от обвиняемия Васил Божков.
Съхраняването и опазването на културно-историческите ценности е възложено на Министерството на културата, Национал ...
Частни музеи в БългарияНа карта Частните музеи в България са 4:
1. Колекцията на Васил Божков, който е председател на Управителния съвет на Фондация "Тракия" - тя стопанисва частната колекция на ул. "Московска" 43 в София. През 2017г. покупката на Телефонната палата от фирма, свързана с Божков беше обявена като план за превръщането й в музей, в който бизнесменът да изложи колекциите си.
2. За нумизматичната колекцията на бизнесмените Атанас и Пламен Бобокови, които се стопанисват от Фондация "Братя Бобокови", в момента се реконструира сградата на бившата Музикална гимназия в Русе, която сама по себе си е паметник на културта. Бобокови излагат колекцията си от монети в други музеи както в България, така и в чужбина заради продължителната реставрация на бившата Музикална гимназия.
3. Частен музей на Димитър Иванов, който е и председател на фондация "Арете - Фол". Фондацията е основана през 1996 г., а до момента колекциите на фондацията са излагани в различни музеи - к ...
Старата водна кула в Поморие става музейНа карта Старата водна кула в Поморие ще се превърне в музей на рибарството. Водната кула е била част от водоснабдителната система на град Поморие. Тя представлява резервоар за вода, който е бил ситуиран на най-високото място в края на града, но в момента е в силно амортизираното състояние и невъзможност да функционира.
Проектът за реконструкцията на разрушено и опасно съоръжение предвижда обособяване на мултифункционална зала с експозиция на различни елементи свързани с историята на града и рибарството, представяни на интерактивни мултимедийни екрани, технически зони, панорамна площадка, паркоустройство и благоустройство на дворното пространство с изграждане на арт ателиета.
Основната цел на проекта е да се пригоди съществуващото съоръжение в съвременно такова, което да съчетава функциите на експозиционни площи и други разнообразни културни дейности, свързани културното и морското наследство на града. С цел постигане на съответните функционални зони и с помощта на съвременните архитекту ...
Къща музей Гео МилевНа карта На 13 септември 2014 г. по случай 50 годишния юбилей на Раднево Къща-музей „Гео Милев” отново отвори врати.
Родната къща на поета бе ремонтирана със собствени средства на Община Раднево. Стойността на ремонтните работи възлизат на 90 000лв. Извърши се ремонт и реконструкция на покрива, саниране, смяна на дограма, ремонт на ограда.
Идейният проект на експозицията е дело на екип с ръководител Георги Янев- дългогодишен главен уредник в Къща-музей „Гео Милев” в гр.Стара Загора, Цветан Четъшки- фотограф –художник и галерист, Иван Димитров-директор на Художествена галерия Раднево и Петя Вълева-гл.експерт „Култура и връзки с обществеността” в Община Раднево. „Да се подготви експозиция за двама толкова имотни в духовно отношение ярки люде е наистина много трудно... Идеята ми беше да има разказ за бащата и сина, да се откроява философията и на двамата, да покажем малка част от невероятното творчество на Гео…” – казва Георги Янев в словото си.
В ранния съботен следобед радневци бяха и ...
Археологически музей СозополНа карта Археологическият музей в Созопол се занимава с археология и историята на над 2500-годишния град, който е първата известна гръцка колония Аполония. Той е включен под номер 8 в инициативата Стоте национални туристически обекта. Сбирката му се развива в две насоки — археология (5 хилядолетие пр. Хр. - 18 век) и християнско изкуство 17 — 19 век.
През 1961 година Светият синод предоставя сградата на храма Св. Св. Кирил и Методий за създаване на археологически музей, в който да се съхраняват непрекъснато откриваните артефакти от миналото на Созополския край. Днес музеят се намира в сградата на читалището в старата част на града на ул. "Хан Крум" 2.
КопривщицаНа карта гр. Копривщица е разположен в планината Същинска Средна гора. През 1952 г. е обявен за единствения град музей в страната, а от 1971 г. е архитектурен и исторически резерват, разполагащ с 388 архитектурни, исторически, художествени и етнографски паметници. През 1978 г. е признат за национален архитектурен резерват с международно значение и за селище на международен туризъм.
Копривщица е създадена в края на Второто българско царство (края на XIV в.).
Архитектурата на Копривщица е свързана с цялостното историческо развитие на българската възрожденска архитектура, запазена и до днес. В първите етапи на своето изграждане тя е близка по характер на архитектурата в селища като Жеравна, Трявна, Самоков, Етрополе, Тетевен и др.
През 1956 г. в Копривщица се създава Дирекция на музеите с цел запазване, съхраняване и популяризиране на културно-историческото наследство на града. Сред музеите и местните забележителности са Ослековата къща, Лютовата къща, музей „Тодор Каблешков”, музей „Димчо ...
МелникНа карта Мелник - град музей, най-малкото градче в България...
Мелник се намира в планински район в югозападните поли на Пирин планина. Разположен е в живописна местност на 22 километра югоизточно от град Сандански. На 7 километра от него се намира Роженският манастир. За любителите на природата има пряка пътека, която минава през природния феномен Мелнишки пирамиди.