Язовир ОгостаНа карта „Огоста“ е язовир в Северозападна България, четвъртият по площ и втори по обем изкуствен водоем в страната. Събира водите на реките Огоста, Бързия и Златица, и се намира на 600 метра югозападно от крайните квартали на Монтана, на 60 метра над нивото на града. Водосборният басейн е с площ 948 км2, а самият язовир заема площ от 23,6 км2. Средногодишната водна маса е 384 млн. м3, а общият обем – 506 млн. м3.
Строителството на язовира трае 20 години и завършва през 1986 година. Открит е тържествено на 23 септември 1987 г. Под водите му остават две села, чиито жители са изселени в Монтана и Берковица – село Живовци, където са родени писателят и художник Иван Давидков и поетът, писател и журналист Анастас Стоянов и Калиманица, родното село на писателя Йордан Радичков.
Язовир Пчелина (Лобош)На карта Пчелина е язовир в Западна България, построен през 70-те години. Преди това на негово място е имало село Пчелинци, откъдето произлиза и името му. По време на социализма е направен за утайник на река Струма, защото Перник много я е замърсявал и от Гърция са подавали оплаквания, че на тяхна територия се влива мръсната вода на река Струма. В резултат на процеса на утаяване на дъното на язовира са натрупани големи количества утайки. Дълбочината на язовира е над 18 метра.
На него има почивни станции на БАН, както и изграден развлекателен комплекс с басейни и дискотека. Обиколката на язовира по брега е 34 километра, а площта му е 5,38 км². На брега на язовира се намира средновековната църква „Свети Йоан Летни“.
Най-често улавяната риба е уклей. От време на време излиза и костур. През останалите сезони се хващат още каракуда, бяла риба, шаран, както и други видове риба. Много красива е гледката при преливника. В този участък излиза и пъстърва.
Със ЗАПОВЕД от дне ...
Язовири в РодопитеНа карта Възможности за риболов в планината Родопи има достатъчно, макар добре да знаем, че големите ни държавни язовири са порядъчно обезрибени и чудеса не бива да се очакват. Но си струва човек да се откъсне от всекидневието и да се потопи с въдица в ръка в райската красота на Родопите.
Някои популярни маршрути.
В западната част интересна дестинация за рибари и курортисти представлява оста между язовирите „Батак”, „Голям Беглик”, „Широка поляна” и „Доспат”.
На река Въча са построени язовирите „Цанков камък”, „Въча” (бившият „Антонивановци”) и „Кричим”.
В Източните Родопи вниманието се насочва към язовирите по река Арда – „Кърджали”, „Студен кладенец” и „Ивайловград”.
Язовир Стойковци / ЛогодажНа карта Язовир Стойковци се намира на 1км от село Логодаж. Той е най-големият водоем в Благоевградския регион. На него има добри условия за любителски риболов, воден туризъм и отдих.
Във водите на язовир Стойковци може да се хванат толстолоб, шаран, бял амур, сом и други.
Язовир Стефаново, РадомирНа карта Язовир Стефаново предлага повече от 20 места за риболов и е един предизвикателен и удобен язовир за риболов близо до столицата, Радомир и Перник.
Той е дом на огромна популация от лин и щука, а шараните и амърите също не са никак малко на брой, а за размерите им се носят легенди.
Добрата тактика за риболов на шарановите риби е монтаж на метод хранилка или с високо вдигната стръв – поп ъп или зиг риг, а също и риболов на повърхността.
Предпочитаната стръв от шараните е царевица, но все по чести стават и ударите на стръв протеиново топче. За щуките риболовът на жива риба е с предимство пред този на изкуствена примамка. А ако търсите лин, то избирайте нощният риболов и делнични дни.
Рекордите на водоема са: Шаран – 18.5 кг., Щука – 12.3 кг., Амур – 18.1 кг., Костур – 2 кг., Лин – 3 кг, Каракуда – 3.2 кг.
Арена БургасНа карта Многофункционална спортна зала Арена Бургас
Залата се изгражда върху терена на бившето военно поделение в к-с „Изгрев“ и ще включва три функционални блока: А, В и С.
- Блок А се състои от същинска зала, посетителски и обслужващи площи.
- Блок B се състои от двуетажен открит паркинг - в него е разположена една от тренировъчните зали, а покривът на блок В изпълнява ролята на главно площадно пространство пред входа на залата в блок А.
- Блок C се състои от триетажен открит паркинг.
Зала Арена Бургас ще има капацитет от над 6 000 места и ще разполага с медиен център с три зали.
В нея ще могат да се провеждат международни спортни прояви по всички лекоатлетически дисциплини, а също и по баскетбол, волейбол, хандбал, тенис на корт, борба, джудо, бокс, вдигане на тежести, художествена и спортна гимнастика.
Залата ще може да бъде домакин и на международни концерти, изложби и конгреси.
Студен кладенецНа карта Язовир Студен кладенец е третият по обем резервоар в България след язовир Искър и язовир Кърджали. Разположен е на река Арда и е създаден зад язовир Студен кладенец, на 30 км югоизточно от град Кърджали.
Има още два язовира на Арда - язовир Кърджали на запад и язовир Ивайловград на изток.
Kъпалня Мария ЛуизаНа карта Лятната къпалня „Мария Луиза“, която се намира в Борисовата градина в София, отваря врати за посетители през далечната 1939 г. В момента тя не се използва, но е поета инициатива за ремонт и възстановяване на дейността на къпалнята.
Тя е разположена на 40 000 кв.м. от площта на Борисовата градина. Имало е съблекални за дамите и за господата. Те се свързвали посредством входа и кафето, намиращо се на първия етаж. Просторните тераси отвеждали към басейните. В помещенията със съблекалните имало душове и корита за измиване на краката. Около 4-те басейна имало 30 душа.
Басейните били два за възрастни и два за деца. От големите басейни единият бил подходящ за плуване и скачане. Капацитетът им бил 5000 души дневно. Пълнели се с вода от водопроводната мрежа, която се затопляла до температура от 25 градуса. Имало инсталация за пречистване на водата и предотвратяване на появата на водорали. Имало места за слънчеви и въздушни бани, места за гимнастика и други спортове.
Цената за изгра ...
Национален спортен комплекс „Диана“На карта Национален спортен комплекс „Диана“ е най-посещаваният и обичан спортен комплекс в страната. Предназначен е за провеждане на тренировъчни лагер-сборове на национални и клубни отбори от различни видове спорт.
С многобройните си зали, комплексни съоръжения и хотелска част, НСК „Диана“ е с отлични транспортни комуникации и връзки. Тук са разположени най-многобройните за страната зали, открити плувни басейни и площадки, фитнес центрове, игрища за плажен волейбол и др.
Национален спортен комплекс „Диана“ се намира в столична община Изгрев и е близост до престижните спортни обекти: Национален стадион „Васил Левски“, Многофункционална зала „София“, тенис кортове и др.
В близост до Национален спортен комплекс „Диана“ са Националния възстановителен център и Болница Спортна медицина и травматология и лаборатория за допинг контрол.
Столичани наричат този спортен комплекс „Малкият олимпиец“ поради многообразието на спортовете и услугите, които предлага.
Kомплексът е изграден в пери ...
Язовир ТракиецНа карта Разположен е на Харманлийска река в Източните Родопи, над село Тракиец в Област Хасково. В експлоатация от 1967 г. Неговата площ е 8,2 km², а обемът му е 114 млн. m³. На язовира е изградена земнонасипна стена. Напоява 138 хил. дка обработваеми земи в Хасковското и Узунджовското поле. Използва се за промишлено водоснабдяване.
Езерото в ж.к. ДружбаНа карта Езерото в ж.к. "Дружба" е най-голямото езеро в жилищните райони на София
Намира се в район „Дружба 1". Местността около езерото е благоустроена в парк. Езерото се е офрмило след 1970 г. от подпочвени води при изкопни работи за извличане на строителни материали за разширяване на жилищния комплекс. След появата му езерото е с голи, отвесни брегове, останали от изкопната яма. Постепенно, с течение на годините, теренът се благоустроява, бреговете улягат и около него е създаден парк, наричан „Езерото". Красив пешеходен мост го разделя на 2 части.
Днес паркът с езерото предоставят едно прекрасно място за отдих и развлечения. От едната страна на моста се намира Културен дом „Искър", а от другата се въздига храмът "Св. преподобни Наум Охридски". Своеобразно продължение на парка е градинката към районния пазар, през улицата срещу културния дом. Около езерото има заведения за хранене, фитнес зала, площадка със спортни уреди и детски площадки. От западната страна на езерото е изграде ...
Витошко лалеНа карта Витошко лале:
0882 111 481 от 09:00 до 21:30 часа.
Дългоочакваното отваряне на писта "Лалето" във Витоша е насрочено за 24 декември.
Три дни по-късно по пистата ще може да се кара и нощем, уверяват от "Витоша Ски".
Парк ВъзражданеНа карта Новата зона за отдих "Възраждане" се намира в квартал "Зона Б5", на столичния булевард "Опълченска", под МВР болница. Стартът на строежа официално беше даден през септември 2015 г.
Парк "Възраждане" се разпростира на площ от 52 дка, като 24 от тях са на комплекса "Спортна София", който работи от август 2015г. Над 100 пейки, алеи, покрити с разноцветна мозайка, 3 чешми, амфитеатър, циркова площадка и фонтан са част от съоръженията в парка. Освен това в него е обособена и детска площадка с различни съоръжения за игра, разделена в две части - за деца до 3 години и за по-големи, между 3 и 12 години.
Цонево. ЯзовирНа карта Язовир „Цонево“ („Георги Трайков“) е язовир в България, изграден на река Луда Камчия, в Източна Стара планина, област Варна. Намира се югозападно от село Цонево.
След построяването на язовира през 1974 г. той носи името "Цонево". През следващата година - 1975 г. язовирът е наречен на българския политик Георги Трайков.
Към 2021 година официалното име на язовира е все още "Георги Трайков", тъй като няма указ на Президента за неговото преименуване след демократичните промени от 1989 г. В Държавен вестник № 106 от 15.12.2020 г. язовирът е споменат като "Георги Трайков (Цонево)".
Над язовира минават пътна и железопътна естакада.
Проектната площ на язовира е 17,3 km², а обемът му - 330 млн. m³. В експлоатация е от 1974 г.
Изградена е земнонасипна стена. Многогодишен изравнител е на язовир „Камчия“ и река Луда Камчия. Използва се за промишлено водоснабдяване и напояване.
Банкя. БанятаНа карта Сградата, която е построена преди почти 110 години, в продължение на десетилетия беше буквално оставена да се съсипва.
Построена е по проект на проф. Карл Хохедер - официален строител (в сегашно време тази титла се равнява на главен архитект) на гр. Мюнхен, с множество сгради в стил Ар Нуво и един от архитектите, оформил класическия изглед на града. Банята е една от трите негови сгради, построени извън Германия (другите две са в Болцано, Италия и Трансилвания, Румъния). Тя е построена за три години от 1907 до 1910г., като за изграждането на банята са били вложени близо 1 милиона златни лева и е първата лечебна сграда у нас, съобразена с модерните за времето си технически съоръжения. Тогава банята държи челна позиция на целия Балкански полуостров с впечатляваща архитектура и модерно вътрешно устройство.
В миналото банята е използвана от почти всички български общественици, както и от царете.
През 2007 г. банята в Банкя е била в изключително тежко, аварийно състояние. Осем мили ...
Студен кладенецНа карта „Студен кладенец“ е язовир, разположен по средното течение на река Арда, на югоизток от град Кърджали, на границата между общините Кърджали и Крумовград.
Със своите 27.8 km² площ той е 3-тият по големина язовир в България след „Мандра“ и „Искър“.
Подготовката за изграждане на язовира започва през 1954 г., а на следващата година започва и самият строеж, съпътстван от множество затруднения, породени от приижданията на реката. В експлоатация хидровъзелът е пуснат през 1958 г.
Водосборната му област е 3707.5 km2 със среден годишен отток 1600 млн. m³. Бетонната язовирна стена е висока 67.5 m в най-високата си част, а дължината ѝ е 338 m. В основата си стената е широка 61 m, а в короната – 8 m. Водохранилището е с обем 387.772 млн. m³ при кота НВРВН и се простира общо на 29 km нагоре по течението.
Главното предназначение на хидровъзела е регулирането на големия и силно вариращ сезонен отток на р. Арда, както и напояване и производство на електроенергия чрез ...
Софийският колодрумНа карта Колодрумът е едно от най-старите спортни съоръжения в Борисовата градина. Настилката е бетонна, специална е и боята за маркировката.
Как в една от най-скъпите зони за строителство в София - около бул."България", терен от 70 дка е оставен да буренясва? Бившият стадион "Мотописта" е в руини, козирката на централната трибуна е надвиснала над непроходими храсти. В периферията на терена са паркирани десетки автомобили на живеещите в околните сгради.
Огромното пусто пространство е оцеляло от застрояване, защото в Общия устройствен план на София е определен като зона "за спорт и рекреации". Притежателят му, частната фирма "Международна туристическа компания" ЕООД, купи 61 дка през 2003 г. за 1.09 млн.лева, но все още не е предприела нищо. Сегашният едноличен собственик на фирмата твърди, че бил фиктивен, а други взимали решенията.
...
Язовир ОвчарицаНа карта Язовир Овчарица се намира на 50 км югоизточно от град Стара Загора. Освен ТЕЦ Марица Изток 2 близо до него са разположени и селата Радецки, Бял Кладенец, Скалица, Маца и Овчи кладенец. Стената му е от земнонасипен тип с височина 22 м и дължина по короната 1480 м. Площта му е 4304,45 ха.
Язовирът се намира непосредствено до ТЕЦ Марица Изток 2 и служи за охлаждане турбините на ТЕЦ-а. Поради това водата му не замръзва през зимата, когато поддържа средна температура от около 18 градуса. Язовир Овчарица е важно местообитание за застрашени от изчезване видове птици, както и предпочитано място за спортен риболов.
Гребната база в ПловдивНа карта Спортното съоръжение е едно от най-съвременните, красиви и удобни за гребците на планетата. Намира се в западната част на Пловдив и се простира на огромна площ между парк "Отдих и култура" и естественото корито на река Марица.
Гребният канал е дълъг 2200 метра, широк 120 метра и дълбок 3 метра. Ежегодно той посреща европейски или световни първенства по всички видове гребни спортове.
Язовир ПоройНа карта Язовир Порой се намира на 13 км от Слънчев бряг. Той заема площ от 4450 декара. Има добри условия за стопански, любителски и спортен риболов, разходка с лодка и излет. Рибите, които могат да бъдат уловени са шаран, червеноперка, каракуда, толстолоб, таранка, белевица и други.
Язовир Порой е достъпен от всички страни и бреговете му предлагат чудесни места за пикник или къмпингуване.
Язовир СтуденаНа карта Язовир Студена разположен е в западния край на Витоша. Изграден е през периода 1953 – 1955 г. върху част от землището на село Попово и Крапец, които са заличени през 1953 г. Пуснат в експлоатация през 1955 г. Разположен е на река Струма до едноименното село Студена.
Основен източник за водоснабдяване на град Перник и региона. Поради това не е позволен за риболов и се охранява.
Язовир ОгняновоНа карта Язовир „Огняново“ е язовир изграден по поречието на река Лесновска. Той е един от тридесетте най-значими язовира в България. Построен е за нуждите на Кремиковци и за напоителни нужди.
Наречен е по името на село Огняново, намиращо се в непосредствена близост.
Мястото е подходящо за отдих и риболов, в района на язовира могат да се изграждат и палаткови лагери. Може да се лови уклей, костур, каракуда, шаран, речен кефал, бял амур и др.
Преди построяването на яз. Огняново е имало път свързващ с. Огняново и с. Голема Раковица. Той е на дъното на язовира и може да се види началото му преди водата.
Язовирите в БългарияНа карта В края на 60-те на ХХ век България е на трето място в света след САЩ и Япония по броя на изградените язовирни стени.
Всички изградени тогава язовирни стени функционират и до днес въпреки нулевата поддръжка на същите.
Оценката, че водата в България е малко, води до стратегическото решение в периода 1950 - 1985 година в страната да бъдат построени 216 големи и над 2000 малки язовира. Тяхната вода се ползва за поливане, водоснабдяване и производство на електроенергия.ни стени функционират и до днес въпреки нулевата поддръжка на същите.
95, или 44% от всички големи язовири у нас, са построени през 60-те години на миналия век.В предходните 2 десетилетия са изградени 23, от 1970 г. до 1989 г. – 87.След 1990 г. са довършени 11 големи язовира, сочи още статистиката. На 4 от всички стената е висока над 100 м.
В България има около 3000 язовира, които в различна степен регулират притока и които трябва да се инспектират всяка година. Това означава, че на ден ще трябва да се проверяват ...
Язовир ЖребчевоНа карта „Жребчево“ е язовир на река Тунджа, България. Наименованието му идва от останалото на дъното му село Жребчево (старо име Атлари).
Намира се в красива подпланинска местност. Площта му се простира от градовете Николаево и Гурково, и село Паничерево (Област Стара Загора), през Община Твърдица до селата Баня и Асеновец в Община Нова Загора (Област Сливен).
Наименуван е на потопеното в него през 1965 година село Жребчево. Построяването му започва 1964 г. и приключва 1969 г., когато е и въведен в експлоатация. В чашата на язовира са също и бившите села Запалня и Долно Паничерево.
Разположен на 25 км² площ, „Жребчево“ е четвъртият по големина язовир в България, след „Искър“, „Мандра“ и „Студен кладенец“.
В североизточния му край се намира потопената при заливането му църква Св. „Иван Рилски“, която е единствената останка от село Запалня.
Язовирът има много ръкави с удобни за риболов места. Тъй като водата от язовира се използва за напояване, през лятото той се източва зн ...
Язовир КопринкаНа карта „Копринка“ (от 14 март 1950 г. до 27 ноември 1992 г. наричан „Георги Димитров“) е язовир на река Тунджа. Разположен е по поречието на река Тунджа, в Долината на розите, на 7 km от град Казанлък. Дълъг е около 3 km и има множество ръкави и заливи.
Основното предназначение на хидровъзела е комплексното използване (напояване, промишлено водоснабдяване и електропроизводство) на водите на р. Тунджа, която събира водите си от южните склонове на Централна Стара планина и северните склонове на Средна гора.
Площта на водосборната област е 861,4 km², средногодишният валеж – 741 mm, a средногодишната валежна маса – 638х106 m³.
Язовирната стена е каменнозидана и земнонасипна дига. Височина от основата – 44,00 m и 7,00 m. Дължина по короната – 488,00 + 392,20 m.
ВЕЦ „Копринка“ е подязовирна водноелектрическа централа под чашата на яз. Копринка. Средногодишното производство на електричество се равнява на 12,7 MWh.
ВЕЦ „Стара Загора“ е деривационна водноелектрическа централ ...
Язовир КамчияНа карта Язовир „Ка̀мчия“ е изграден през 1973 г. по поречието на р. Луда Камчия в източната част на Стара планина (извън Община Поморие).
Завирената площ е 9,601 кв. км. Водният обем на язовира е 233,55 млн. куб.м и се формира от реките: р. Луда Камчия, р. Котленска, р. Глогова, р. Нейковска, р. Ичеренска, р. Медвенска и р. Садовска и е с водосборна площ 1612 кв. км. Язовир „Камчия“ дава питейна вода на град Бургас и град Варна. Характеризира се с ниско съдържание на нитрати, повишени количества желязо и манган.
Рибите, които се срещат в язовира са бабушка, каракуда, костур, морунаш, попче, сом, уклей, шаран.
Община Поморие се водоснабдява с питейна вода от язовир „Камчия“ и други местни водоизточници.
Язовир ТичаНа карта Тѝча е язовир в Североизточна България.
Той е седмият по големина в страната след язовирите „Мандра“, „Искър“, „Студен кладенец“, „Жребчево“, „Огоста“ и „Батак“.
Намира се в Шуменска област, най-близкият град е Велики Преслав, който е на по-малко от 10 km от преливната стена на язовира. Близки градове са също Върбица – на 18 km, и Шумен – на 40 km.
История и строителство
По долината на река Камчия е регистрирана най-голямата в Североизточна България гъстота на тракийски могилни некрополи от периода V – III в. пр.н.е. Немалък брой такива се откриват край бреговете на съвременния язовир Тича. От най-дълбока древност в този регион съществуват селища, което се дължи на богатите почви, обилната влага, както и на редица други преимущества, дарявани от водите на пълноводната Камчия.
Старото име на язовира е „Виница“. При създаването му под нивото на водите му остават селата и землищата на Виница и Староселка. Жителите им са изселени.
Данни
Общият обем ...