Местоположение
Хотел „Калина” се намира в к.к. Боровец, на 70 км. от град София, на 125 км. от град Пловдив и на 10 км. от град Самоков.
Брой легла и стаи
Хотел „Калина” предлага 48 легла, разположени в 20 стаи и 4 апартамента.
Условия и удобства
Всяка стая има телевизор с кабелна телевизия, мини бар. На разположение на гостите са ресторант със 70 места, дневен бар, паркинг, безжичен интернет.
Конферентен туризъм
Хотел „Калина” разполага с модерно оборудвана конферентна зала с 20 места.
Рехабилитационнен център
Хотел "Калина" разполага с рехабилитационен център, който е свързан посредством топла връзка с хотелската част.
Рехабилитационният център включва:
- лекарски кабинет;
- масажен кабинет (класически масаж на цяло тяло, частичен масаж);
- секция кинезитерапия (индивидуална и групова ЛФК), фитнес;
- секция физиотерапия (електро и светлолечение), инхалации;
- сауна;
- парна баня;
- детокс ...
В подножието на най-високия връх на Балканския полуостров - връх Мусала е сгушен заслон "Еверест".
Освен красивата гледка към върха, от заслона се вижда и така нареченото Ледено езеро. Вдъхновяващо, нали? Тази каменна постройка ще ви накара да се почувствате така, сякаш сте на друга планета. До връх Мусала се стига по маркирана пътека за не повече от един час.
Средно Общообразователно Училище "Отец Паисий" е СОУ от V - ХІІ клас с общинско финансиране. Учебни смени: една смяна - само сутрин
Адрес: ул."Булаир" No 2, Самоков
Професионална Техническа Гимназия "Никола Й. Вапцаров" е професионална гимназия с държавно финансиране. Учебни смени: една смяна - само сутрин
Адрес: ул."Ястребец" No 4, Самоков
Профилирана Гимназия "Константин Фотинов" е профилирана гимназия с общинско финансиране. Учебни смени: две смени.
Адрес: ул."Цар Борис III" No 47, Самоков
Професионална Гимназия по Туризъм е професионална гимназия с държавно финансиране. Учебни смени: една смяна - целодневно
Адрес: ул Софийско шосе 18, Самоков
Самоковският девически манастир „Успение Богородично“ е действащ девически манастир на Българската православна църква в град Самоков.
Основан е през 1772 г. като девически метох на Хилендарския манастир от образовани монахини. Основаването на манастира се свързва с името на баба Фота, бабата на Константин Фотинов, но легендите говорят, че е свързано със спасяването на града от Света Богородица.Тя разпростряла своя плащ - покров над града и така го спасила. Икони за църквата на манастира е рисувал Димитър Зограф, а в нартекса може да се види стенопис с Покровителна Богородица, който се приписва от специалисти на Захари Зограф. През XIX век Девическият манастир в Самоков се превръща в огнище на просвещение.
Днес е запазена манастирската църква със стенописи от XIX век. Присъединената към комплекса Хаджистамова къща е превърната в магерница.
В манастира се намират ръкописи, старопечатни книги и донесените през 19 век от Света Гора мощи на Свети Пантелеймон и Свети Сава Сръбски. ...
Историческият музей в Самоков е основан през 1930 година по идея на самоковските художници Наум Хаджимладенов, Васил Захариев, Христо Йончев-Крискарец, Павел Францалийски, Слави Генев и Георги Белстойнев.
Самата сграда е била проектирана от архитект Юрдан Юрданов в края на 1930-те години, първата ѝ копка е направена през 1940 година от Богдан Филов, но е завършена едва след края на Втората световна война. От 1943 г. музеят се помещава в днешната си сграда. През 1958 и 1966 година са завършени съответно експозициите посветени на Възраждането и революционните борби в региона.
Понастоящем музеят разполага с фонд от около 30 000 музейни експоната, разделени в етнографска, археологическа, художествено-иконографска, документална и фотографска колекции.
Етнографската сбирка датира най-рано и е дело на основателите на музея като непрекъснато е обновявана през годините. Чрез текстил, носии, накити и занаяти е показан бита и поминъка на старите самоковци.