Държавно ловно стопанство КАРАКУЗ е разположено в Дунавската равнина, в хълмистия район на Южна Добруджа и северните склонове на намиращите се в близост ниски планини. Разстоянието от столицата София е 450км, а от Летище Варна е само 130км.
Ловната територия е 19 388ха. По-голямата част от нея е равнинно-хълмиста, стигаща до северните склонове на планината. Горите в района са смесени и обширни, като са разделени от обработваеми земи. Основните растителни видове, които представляват естествената растителност тук са дъб и липа. Най-важните за района видове дивеч са благороден елен, сръндак и глиган от едрия дивеч.
Представителите на дребния дивеч са заек, бекас, дива гъска, патица, фазан, гълъб и пъдпъдък. В района има и много видове хищници – лисица, чакал, дива котка, вълк. Трофеите от благороден елен, сръндак и дива котка, отсреляни в района на „КАРАКУЗ“ са си спечелии световна слава. Световният рекорд за трофей от благороден елен е 273.6 СІС точки е бил регистриран тук през ...
„Сребърна“ е поддържан биосферен резерват в България, обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Местността е обявена за резерват през 1948 г. с охраняема площ от около 892,05 ha, както и буферна зона от около 540 ha.
Местоположение
Разположен е край село Сребърна, на 16 km западно от Силистра и на 2 km южно от Дунав. Обхваща езерото Сребърна и неговите околности. Намира се на главното миграционно трасе на прелетните птици между Европа и Африка, наречено „Via Pontica“.
История
През 1913 г., след подписване на Букурещкия мирен договор, територията на резервата, заедно с цяла Южна Добруджа, попада в пределите на Румъния. През 1940 г. с подписване на Крайовската спогодба (1940) Добруджа отново преминава в територията на Българската държава.
Езерото Сребърна
Сребърна е сладководно езеро, което е разположено край река Дунав. Дълбочината му варира от 1 до 3 m, а площта му е 2 – 2,5 km2. Често се заблатява.
Флора
В езерото и около него има т ...
Индекс на Бензиностанции в Силистренска област.
След натискане на иконата с картата на България символите на бензиностанциите се появяват върху картата на Силистренска област. Символите са активни и след клик върху тях се появява профила на избраната бензиностанция.
Професионално Училище по Селско Стопанство е професионално училище професионално училище с държавно финансиране. Учебни смени: една смяна - само сутрин
Адрес: "Г.С.Раковски" No 2, Ситово
Професионално Училище по Механизация на Селското Стопанство "Никола Йонков Вапцаров" е професионално училище професионално училище с държавно финансиране. Учебни смени: една смяна - само сутрин
Адрес: ул "Добруджа" 80, Средище, Община Кайнарджа
Средно Общообразователно Училище "Христо Ботев" е СОУ (І - ХІІ клас) с общинско финансиране. Учебни смени: една смяна - само сутрин
Адрес: ул."Дунав" No 2, Паисиево, Община Дулов
Средно Общообразователно Училище "Васил Левски" е СОУ (І - ХІІ клас) с общинско финансиране. Учебни смени: една смяна - само сутрин
Адрес: ул."Кирил и Методий" No 11, Дулово
Средно Общообразователно Училище "Васил Левски" е СОУ (І - ХІІ клас) с общинско финансиране. Учебни смени: една смяна
Адрес: гр.Главиница, ул."Оборище" No 57, Главиница
Професионална Гимназия по Производствени Технологии "Евлогий Георгиев" е професионална гимназия с държавно финансиране. Учебни смени: една смяна - целодневно
Адрес: ул."7-ми септември" No 57, Силистра
Професионална Гимназия по Лека Промишленост "Пенчо Славейков" е професионална гимназия с държавно финансиране. Учебни смени: една смяна
Адрес: ул."Седми септември" 59,Силистра
Професионална Земеделска Гимназия "Добруджа" е професионална гимназия с държавно финансиране. Учебни смени: една смяна - само сутрин
Адрес: ул."Тутракан", Силистра
Професионална Гимназия по Стопанско Управление, Администрация и Услуги "Атанас Буров" е професионална гимназия с държавно финансиране. Учебни смени: една смяна - само сутрин.
Адрес: ул."Македония" 121, Силистра
Средно Общообразователно Училище "Никола Йонков Вапцаров" е СОУ (І - ХІІ клас) с общинско финансиране. Учебни смени: една смяна - само сутрин
Адрес: ул."Дръстър" 38, Силистра
Средно Общообразователно Училище "Юрий Алексеевич Гагарин" е СОУ (І - ХІІ клас) с общинско финансиране. Учебни смени: една смяна - целодневно
Адрес: ул."Петър Мутафчиев" No 20, Силистра
Средно Общообразователно Училище Христо Ботев е СОУ (І - ХІІ клас) с общинско финансиране. Учебни смени: една смяна - само сутрин
Адрес: "Гео Милев" 2, Тутракан
Средно Общообразователно Училище "Йордан Йовков" е СОУ (І - ХІІ клас) с общинско финансиране. Учебни смени: една смяна.
Адрес: ул.Й.Йовков "No 1, Окорш, Община Дулово
Професионална Гимназия по Строителство "Пеньо Пенев" е професионална гимназия с държавно финансиране. Учебни смени: една смяна - целодневно.
Адрес: бул."Македония" 140, Силистра
Професионална Гимназия по Механотехника "Владимир Комаров" е професионална гимназия с държавно финансиране. Учебни смени: една смяна - целодневно.
Адрес: ул."Петър Бояджиев" No 29, Силистра
Езикова Гимназия "Пейо Яворов" е профилирана гимназия с общинско финансиране. Учебни смени: една смяна - само сутрин.
Адрес: ул."Бойка войвода" No 20, Силистра
Природоматематическа Гимназия "Св.Климент Охридски" е профилирана гимназия с общинско финансиране. Учебни смени: една смяна.
Адрес: ул."Москва" No 43, Силистра
Според преданието в района на с. Сяново е имало три манастира, един от които е бил Сяновският манастир "Св. Марина". Съдбата на манастирите е неясна, но се предполага, че са опожарени от турците при падането под робство, тъй като често в областта се намират каменни плочи, човешки кости и хоросанови отломъци.
През 1911г. водата от аязмото в Сяновския манастир блика отново, извора е каптиран и започват да прииждат християни поклонници. През 1943г. за енорийски свещеник на с. Сяново Димитър Мирчев Петков решил да възстанови манастира, след като водата от аязмото излекувала ревматизма му.
Сяновския манастир "Св. Марина" е действащ, но без монаси. Интересното в него е лечебното му аязмо, което е единственото действащо в Добруджа. Всяка година на храмовия празник (17 юли), в манастира се стичат множество богомолци от цялата страна, са да се докоснат до лековитата вода на извора.
Каменският манастир "Възнесение Господне"се намира в село Каменци, на 40 км южно от гр. Силистра и на 50 км западно от гр. Добрич.
В годините на Османско робство, на мястото на днешния Каменски девически манастир е имало голям мъжки манастир, който е бил опустошен и изгорен. Сегашният манастир възниква около построената през 1906г. църква, която може да се види и днес.
Църквата впечатлява с размерите си и добре запазените стенописи и икони. Преди половин век в нея са ставали до 15 венчавки на седмица, а в двора й е погребан първия свещеник - отец Трифон. Каменският манастир е разположен в живописна местност, в която се смята, че въздуха и водата имат лечебни свойства.
Айдемирският манастир "Покров Богородичен"е построен през 1996г. , а стените на църквата са изографисани през октомври 2001г. само след 2 месеца усилен труд на 4-ма студенти, на които изографисването е възложено като дипломна работа. Предстои и скорошно изписване на тавана от румънски майстори.
Освен изображенията на добре познати светци, в църквата на Айдемирския манастир могат да се видят и портрети на 12 дуросторски светци (от т.нар. Дуросторум, днешна Силистра) от общо 23-мата местни канонизирани светци, както и мощите на един от тях, Св. Тезий. Това прави “Покров богородичен” уникална църква в цяла България.
Другата особеност на църквата е колекцията от т.нар. стъкленици от различни краища на света, които представляват различни по големина стъклени шишета с красиво изработени разпятия в тях. Смята се, че изкусната изработка на множеството детайли в стъклениците се постига с помощта на конци и разбира се, много търпение.
Музеят на дунавския риболов е създаден през 1974г. и е тясно свързан с поминъка на града и с рибарската махала, която е архитектурен резерват. Някога в града е имало много лодкарски работилници, рибари и лодки, а във всяка къща е имало кандило с иконата на Св. Никола.
Възрожденският стил на къщите се дължи на факта, че махалата се е обособила през този период, а липсата на двор е характерна черта на къщите на рибарите.
В музея на риболова са изложени много приспособления, съоръжения други специфични предмети от бита на местните рибари и строители на лодки. В сградата има 7 зали, в които в хронологичен ред са подредени различните експонати (куки мрежи, харпуни, въдици, тежести, ножове и т.н.). Изложени са снимки и документи, както и експозиция специално посветена на лодкостроенето.
Мемориалният комплекс "Военна гробница - 1916 г." е сред Стоте национални туристически обекта. Когато след Междусъюзническата война Румъния напада България и Южна Добруджа е включена в пределите на Кралство Румъния, България не отстъпва и отвоюва своите територии през 1916 г. в Тутраканската битка. В сражението умират 8000 войници, от които 1764 български. В мемориала са положени костите на български, румънски и други войници, изградена е и църква.
„Срѐбърна“ е поддържан биосферен резерват разположен край село Сребърна, на 16 километра западно от Силистра и на 2 километра южно от Дунав. Той обхваща езерото Сребърна и неговите околности. Намира се на главното миграционно трасе на прелетните птици между Европа и Африка, наречено "Via Pontica". Местността е обявена за резерват през 1948 г. и има охраняема площ от около 600 хектара, както и буферна зона от около 540 хектара.
През 1975 г. Сребърна е включена в Рамсарската конвенция за опазване на влажните зони с международно значение. През 1977 е обявен за биосферен резерват от списъка на ЮНЕСКО. През 1983 г. влиза в списъка на паметниците на световното културно наследство и природните забележителности на ЮНЕСКО.
Резерватът поддържа 22 редки, уязвими или застрашени вида животни и растения съгласно Европейския червен списък на глобално застрашените животни и растения и 149 вида съгласно Червената книга на България. Езерото е един от най-ценните и известни и в чужбина защи ...