Варненският археологически музей е историческият и археологически музей в град Варна. Основан е през 1887 г. от братята Карел и Херман Шкорпил.
В музея се съхраняват откритото през 1972 г. край Варна най-старо злато в света(2,3): Варненското енеолитно съкровище датирано към 4200-4600 г. пр. Хр. То се състои от накити и гривни, предимно ковани или отлети. В сплавите златото е с чистота от 13 до 23 карата, с общо тегло около 6 кг. Охранява се по специален режим.
Музеят се помещава в старата сграда на Девическата гимназия(1) във Варна на булевард „Мария Луиза“ №41. Сградата е в неоренесансов стил, на два етажа и с голям вътрешен двор. Музеят разполага с хранилища, библиотека, Учебен детски музей и изложбена площ от 2150 m2.
Варненският археологически музей е създаден от Варненското археологическо дружество по инициатива на Карел и Херман Шкорпил. Първата експозиция е открита на 11 юни 1906 г. в сградата на Девическата гимназия, в която музеят се помещава и днес. Негов пръв директор става Карел Шкорпил, който остава на този пост до смъртта си през 1944 г.