Ресурсбук България. Данни за избран обект

 

Софийски университет

Софийският университет „Св. Климент Охридски“ (СУ) е най-старото и най-голямото висше учебно заведение в България. Освен това той е вторият най-голям изследователски център в България, след БАН. Според световната класация на университетите към 2013 година той заема 610 място в света и 240 в цяла Европа. Той е създаден на 1 октомври 1888 г. като Висш педагогически курс. Централното крило на сградата на СУ е построено с дарение на братята Евлоги и Христо Георгиеви на стойност около 6 милиона златни лева, чиито скулптури красят фасадата ѝ.

Понастоящем в СУ има 16 факултета и 3 департамента, в които се обучават 22 000 студенти.

На 29 януари 1889 г. е избран първият ректор на висшето училище – Александър Теодоров-Балан измежду първите му седем преподаватели - т. нар. „нови седмочисленици“, сред които Любомир Милетич, Иван Георгов и Никола Михайловски. В 1904 година е преименуван на университет.

Софийският университет не е концентриран на едно място по типа „кампус“. Основните струпвания на сгради са ректоратът на университета (сградите на ректората и Университетската библиотека), ул. „Дж. Баучър“ (основно сградите на Химическия, Физическия и Математическия факултет), района на хотел „Плиска“ (бул. „Цариградско шосе“ 125, бл. 1, 2, 3 и 4 - основно Стопански факултет и специалности на Философския факултет и Факултета по детска и начална педагогика), „Паметника Левски“ (Факултета по журналистика и масова комуникация), бул. „Т. Александров“ (Център за чужди езици), други сгради в София и околностите, както и Балчик, Варна и Китен.

Основната сграда, символ на университета — ректоратът, както и по-късно построената Университетската библиотека са създадени главно благодарение на дарение на братята Евлоги и Христо Георгиеви, управлявано от ефорията „Евл. и Хр. Георгиеви“, разполагала с фонд от 6 милиона златни лева в края на ХІХ век.

През 1906 г. е обявен конкурс за сграда на държавен университет. Той е спечелен от идеен проект на френския архитект Анри Бреансон. Проектът обаче се оказва прекалено амбициозен и строителните планове така и не са завършени преди избухването на Първата световна война през 1914 година. Във войната България се оказва на губещата страна, преживява национална катастрофа и е принудена да изостави грандиозните архитектурни замисли. През 1920 г. ефорията възлага на арх. Йордан Миланов да преработи първоначалните проекти в една сграда.


Други подобни ресурси
Фирми:   Обучение / курсове


 
  Снимки на обекта
 
 
  Линкове към Софийски университет
 
E376 Окупация на Софийския университет Политическо събитие София Виж  ~  
O7784 Висши учебни заведения(ВУЗ) в България Учебно заведение София-град Виж  ~  
 
  Контакти
 
  Фирма - собственик  
  Лице за контакти:  
  Телефон   -
  E-Mail  -
 
  Адресни данни
 
  Област: София-град
  Община: София
  Населено място: София
  Адрес: ул. Васил Левски бул
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Тип на обекта: Учебно заведение
  Качество: ВУЗ
  Статус: Образование
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Изследователският екип на INSAIT беше представен на церемония при Р. Радев    
__ 1 __

18/11/22
15:11:36


Развитието на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към СУ "Св. Кл. Охридски" (INSAIT) е от изключително значение за бъдещето на България и региона. Това заяви президентът Румен Радев, който днес, на тържествено събитие в Гербовата зала на "Дондуков" 2, приветства първите докторанти на INSAIT по случай началото на академичната година за института.

Още при откриването на INSAIT през април тази година е била заявена амбициозна цел този институт да превърне България и региона в едно от водещите научни и иновативни средища в областта на компютърните науки. Само за шест месеца от началото на своята дейност институтът е успял да привлече преподаватели от световна величина, сред които проф. Люк Ван Гуул - един от най-изтъкнатите учени в областта на изкуствения интелект, както и изявени студенти от водещи университети в света.

"INSAIT се превръща в стратегически за нашата страна проект, защото развива България в областта на науката и технологиите на бъдещето, които създават здрава основа за технологични стартъпи и нови индустрии".

INSAIT вече е желан международен партньор от редица високотехнологични компании, университети, научни центрове и много студенти. "Това е изключително важно, защото обръща негативната през последните десетилетия тенденция на "изтичане на умове" извън България и позиционира страната ни като дестинация за инвестиции в областта на науката и научноизследователската дейност".

 Обсерваторията на СУ предлага наблюдения с телескопи    
__ 2 __

30/04/23
15:06:57

Наблюдения с телескопи на Слънцето, на Луната, на Венера и Марс, демонстрации на физични експерименти, изложба на астрономически изображения и лекции предлага за Пролетния световен ден на астрономията Кръжокът по астрономия в Астрономическата обсерватория на СУ "Св.Климент Охридски".
 Проф. д-р Георги Вълчев е новият ректор на СУ    
__ 3 __

23/11/23
16:27:41

Софийският университет "Св. Климент Охридски" вече има нов ректор - това е проф. д-р Георги Вълчев от Философския факултет, който беше избран от Общото събрание на СУ след балотаж с акад. Николай Витанов от Физическия факултет.

От 369 регистрирани за участие в Общото събрание на балотажа за ректор са гласували 355-има. От тях за проф. Вълчев са гласували 198 от делегатите на Общото събрание, а за акад. Витанов - 152-ма, съобщиха от Централната избирателна комисия в Софийския университет.

До балотажа се стигна след като общо четирима влязоха в надпреварата за ректор. При първото гласуване проф. д-р Георги Вълчев получи 125 гласа, проф. д-р Климент Найденов от Геолого-географския факултет - 64 гласа, проф. дпн Милен Замфиров от Факултета по науки за образованието и изкуствата - 79 гласа, а акад. Николай Витанов - 95.

Според Правилника за устройството и дейността на университета на първо гласуване нямаше избран ректор и трябваше да се възпроизведе второ гласуване между двамата кандидати с най-много гласове. Така се стигна до избора на проф. д-р Вълчев.

Досегашният ректор на Софийския университет проф. Анастас Герджиков връчи официалния ключ на СУ на новоизбрания ректор. "Пожелавам му да е здрав, да има мъдрост, железни нерви и да използва този ключ, за да отключва врати, а не да ги заключва", с тези думи се обърна проф. Герджиков към новоизбрания ректор на Софийския университет.

"Благодаря за доверието и подкрепата, защото да представляваш най-старото, най-авторитетното висше училище - университетът на България, действително е чест и отговорност. Мога да Ви уверя, че ще отдам всичките си сили, за да вървим напред и разбира се, да кажа, че редовно ще си взимам хапчета срещу старческа деменция", каза пред делегатите на Общото събрание проф. д-р Георги Вълчев, който е 57-ият ректор на СУ. Тези негови думи бяха посрещнати от тях с ръкопляскания и смях.

Пред журналисти новоизбраният ректор каза, че приоритетите му са много, но ще се започне с най-важното - с работа по проблемите, които са свързани с финансовото състояние на университета, с текущите проблеми.

 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  1180       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   17/02/22