Басарбовският скален манастир „Св. Димитрий Басарбовски” е разположен в долината на река Русенски Лом, близо до село Басарбово и на 10 км от град Русе.
Скалният манастир води началото си още от Второто българско царство, но за пръв път името му се споменава в османски данъчен регистър от 1431 г. За известно време през XIX в. манастирът останал без обитатели, но през 1937 г. тук се заселва отец Хрисант от Преображенския манастир и дава ново начало на религиозното средище.
Най-известният обитател на манастира е роденият през 1685 г. в село Басарбово св. Димитрий Басарбовски, който прекарал целия си живот в светата обител. След смъртта си монахът бил погребан в селската църква, но по време на Руско-турската война от 1768-1774 г. мощите му са пренесени в Букурещ в църквата "Св. с. Константин и Елена", където се намират и до днес.
Басарбовският манастир е единственият действащ скален манастир в България.
Басарбовският манастир е един от малкото действащи скални манастири в България. Макар в брошури и сайтове да има информация, че е единствен по рода си, сещам се за поне още един, който посетих наскоро - Разбоишкият.
Създаден е през XII век и е свързван със Св. Димитър Басарбовски - светец, чийто житейски път през XVII век преминава сред скалите и пещерите. През XVIII неговите мощи са пренесени в Букурещ и днес се намират в патриаршеската катедрала, а светецът се счита за покровител на румънската столица.
Гледан отдолу, скалният манастир е възхитителен. Изкачвам се до помещенията по стръмни стъпала покрай варовиковите скали, в които личат черупки от отдавнашни морски обитатели. В издълбаните помещения виждам много листчета, сгънати и пъхнати в скалните пукнатини и ниши. Така хората отправят своите молби и желания.
На скалата, сякаш като символ, се е закрепило и ябълково дърво. Малко е, но е отрупано с обилен плод. Оттук се откриват красиви панорамни гледки към долината на реката. Манастирът има и нова част, включително църква и помещения за монасите. Макар да са приветливи и добре изглеждащи, възприемам ги само като допълнение към автентичната скална част.
Пиер Анри - Френски журналист
Задай въпрос, добави коментар >>>
Отвори формата за текст
Брой посещения: 692
Гласували: 0
Оценка: 0.00
Последна редакция: 17/04/22