Ресурсбук България. Данни за избран обект

 

Соколски манастир

Соколския манастир е основан през 1833 г. от Архимандрит Йосиф, известен по-късно в борбата за църковна автономия като униатски архиепископ Йосиф Соколски. Той пристига в родния си край от Троянския манастир придружен от йеромонах Агапий. На каменната тераса пред близката пещера те построили малка дървена църква, а през 1834 година я съборили и на същото място, със средства и помощ на селяните от близките села Етъра и Нова махала, изградили днешния храм.

Манастирът е разположен в местността Соколова пещера по горното течение на река Янтра, сред северните склонове на Стара планина, на 4 километра южно от етнографското селище Етъра и на 12 километра югоизточно от Габрово. До манастира има автобусен транспорт, а от Етъра може да се достигне по маркираните пътеки за по-малко от два часа.

Към манастира е изграден музей, където е изложена експозиция с реликви от борбата за освобождение.

Соколският манастир е обявен за историческа местност.

Други подобни ресурси
Фирми:   Туризъм
Обекти:  Църкви


 
  Снимки на обекта
 
 
  Линкове към Соколски манастир
 
W72067 Историческа забележителност Сайтове Раздел Виж  ~  
W72069 Манастири в Габровска област Обекти Раздел Виж  ~  
O7437 Манастирите в Габровска област Манастир Индекс Виж  ~  
 
  Контакти
 
  Фирма - собственик  
  Лице за контакти:  
  Телефон   -
  E-Mail  -
 
  Адресни данни
 
  Област: Габровска
  Община: Габрово
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Тип на обекта: Манастири
  Качество:
  Статус:
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Соколски манастир    
__ 1 __

24/08/23
16:05:19

Габровски (Соколски) манастир "Успение Богородично", основан през 19 век

Продължавам към Соколския манастир, разположен малко над Етъра в северните склонове на Стара планина. Прекрачвам прага му с едно колебание - дали предпочитам мястото да ми хареса, или пък не. Странната дилема е породена от желанието да пренощувам в манастира и невъзможността това да се случи. Никога не съм спал на такова място, а са ми разказвали, че тук има такава възможност и тя е впечатляваща - заради тишината и смирението, които те обгръщат в светата обител на върха на планината.

Но седмица по-рано, когато опитах да направя резервация, се оказа, че тук нощувки вече не се предлагат. И сега съм обзет от мисълта, че ако мястото ми хареса, това допълнително ще повиши разочарованието ми от невъзможността да пренощувам тук.

Манастирът не просто ми харесва, а ме омайва. Посреща ме с цветни градини, бели чардаци, тишина, спокойствие. И с една чешма и една красиво изрисувана църква.

Основан е през 1834 година, в него е имало училище и книжовен център. Манастирът е бил важен център по време на освободителните борби на българите. Тук е базирана четата на капитан Дядо Никола, намирал е убежище Васил Левски. По време на Априлското въстание той е убежище за четата на Цанко Дюстабанов, преди тя да бъде разбита. Твърди се, че осем от въстаниците са обесени тук и в тяхна памет в средата на манастирския двор майстор Колю Фичето построява оригинална каменна чешма с осем чучура и осем фигури на соколи.

Соколският манастир е бил мъжки от основаването си до средата на ХХ век, когато става девически, след като монахините от разрушения от тогавашната власт манастир в Габрово са преместени тук.



Слизам към църквата, която се намира на едно ниво под двора и е пленителна - изрисувана е и отвън, и отвътре. В скалите зад нея виждам табелка, указваща къде е била първата дървена църква от 1832 г., чиято олтарна абсида е издълбана в камъка. Приседнал на тревата в двора на манастира, се наслаждавам на тишината и красотата му, на ромолящата вода от чучурите, на живописната гледка към гористите възвишения на Предбалкана. Тръгвам към следващата точка от програмата си, изпълнен със смирение, което е погълнало разочарованието от невъзможността да пренощувам тук.

Пиер Анри - френски журналист

 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  608       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   11/07/19