Националният военноисторически музей (НВИМ) е военен, научноизследователски и културно-просветен институт, административно подчинен на Министерството на отбраната. Той има статут на национална институция на България.
С Указ № 39 от 1 август 1914 г. на цар Фердинанд при Щаба на армията се създава Военноисторическа комисия. В състава и влизат: музей, архив и библиотека.
Военният музей е третата общонационална музейна структура след разделянето през 1906 г. на първия български Народен музей на два музея - Археологически и Етнографски. Той обединява създадените след 1879 г. военноисторически къщи-музеи.
Първата експозиция на Главния военен музей е открита едва на 12 май 1937 г. на ул. "Московска" № 15, в сграда, дарена му от Софийското офицерско събрание. През 1949 г. музеят е преименуван в Централен музей на народната армия. През 1950 - 1951 г. музеят е преместен на бул. "Ген. Скобелев" № 23 на значително по-голяма площ. През 1952 г. открива нова експозиция. От 1956 г. в музея започва работа реставрационно ателие.
За своето почти вековно присъствие в културно-историческото пространство в неговите фондове са съхранени и проучени повече от 1 млн. музейни експоната - свидетели на българската и европейската военна история.
Днес музеят разполага със застроена експозиционна площ от 5 хил. кв. м, в която се разгръща тематична и колекционна експозиция с изразена мобилност и гъвкавост. Библиотеката и компютърният център осигурявят достъп до специализирана литература и електронен достъп до колекциите на музея.
Военноисторическият музей предлага дегустация на космическа храна
__ 1 __
11/04/22 09:04:13
С изложба, детски ателиета и дегустация на космическа храна Националният военноисторически музей посреща своите посетители. Събитието се организира по повод Международния ден на авиацията и космонавтиката - 12 април.
"Фотоизложбата, която предполагам ще бъде интересна и за по-големите ни посетители, и за по-малките разказва много любопитни факти за това как българите помагат за овладяването и опознаването на космоса. Най-вълнуващите моменти от живота на българските астронавти Георги Иванов и Александър Александров ще научат от нея. Любопитни факти какво се случва по време на пътуването ни в извънземната орбита", каза за БНР Славея Сурчева от музея.
Атрактивна инсталация на фондация Easyart е сред притегателните неща за всички деца, които искат да се запознаят отблизо с планетите и да се превърнат в истински космонавти, облечени в подходящ костюм за пътешествие из слънчевата система. Учени от Института по криобиология и хранителни технологии пък разказват как се прави космическата храна и как трудът на нашите изследователи отваря възможности за полети до Марс.
Задай въпрос, добави коментар >>>
Отвори формата за текст
Брой посещения: 479
Гласували: 0
Оценка: 0.00
Последна редакция: 11/12/13