Ресурсбук България. Данни за избран обект

 

7-те Рилски езера и х.Скакавица

Хижа Скакавица е първата хижа в България. Разположена е в Скакавишката долина в подножието на източния склон на връх Кабул на 1876 метра надморска височина. Построена е през 1921-1922 година от членове на туристическото дружество на град Дупница. Хижата е на три етажа, водоснабдена и електрифицирана от агрегат и ВЕЦ. Максималният брой туристи които може да приюти са 89. Разполага с туристическа кухня, столова и барче. Отоплението е с печки. До хижа Скакавица може да се стигне от летовище Паничище за около 2 часа.

“Седемте езера” е циркус от седем езера, намиращ се в северозападната част на Рила. Езерата са разположени стъпаловидно в голям циркус по северния склон на връх Дамга, ограден от връх Сухия чал, Отовишки връх и Харамията. Името на всяко от Седемте рилски езера има връзка със специфични външни особености на даденото езеро.

Най-високо е разположено езерото Сълзата. Нарича се така заради прозрачността на водите си. Следващо по височина е Окото, което е с почти идеална овална форма. Окото е най-дълбокото циркусно езеро в България - дълбоко е 37,5м. Бъбрека е езерото с най-стръмните брегове от цялата група. Четвъртото езеро е Близнака. Това е най-голямото по площ езеро от Седемте рилски езера. Езерото Трилистника е с неправилна форма и невисоки брегове. Най-плиткото езеро е Рибното езеро. Най-ниското от езерата е Долното езеро. В него се събира водата, която изтича от останалите. Долното езеро дава началото на река Джерман.

От хижа Скакавица може да се стигне до Седемте рилски езера за около 1,30 часа. До хижа Рилски езера може да се стигне от хижа Пионерска за 1,30 часа.

Други подобни ресурси
Фирми:   Туризъм
Обекти:  Историческа забележителност
Лица:     Външ.търговия


 
  Снимки на обекта
 
 
  Линкове към 7-те Рилски езера и х.Скакавица
 
O3358 100 - те туристически обекти Туристически обект София Виж  ~  
O3609 100-те тур.обекта. Кюстендил Туристически обект Индекс Виж  ~  
 
  Контакти
 
  Фирма - собственик  
  Лице за контакти:  
  Телефон   359 48 862 050
  E-Mail  -
 
  Адресни данни
 
  Област: Кюстендилска
  Община: Рила
  Населено място: Паничище
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Тип на обекта: Туристически обекти
  Качество: Природен феномен
  Статус: 100-те тур.обекти
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Опашка на лифта - 22.08.2020    
__ 1 __

22/08/20
15:56:31
Опашка от хиляди хора се изви на пътя за лифта от Паничище към Рилските езера. Паркингите на Паничище и всички подстъпи до лифта са напълно блокирани от автомобили.

Капацитетът на лифта е 700 души на час, двупосочният билет е на стойност 18 лева, като за инвалиди цената е 12 лева.

Навалицата от туристи в почивните и летни дни отново повдига въпроса за извършването на Оценка на въздействието на околната среда в Рила. Еколози считат, че дори пашата на коне в планината трябва да бъде забранена, защото влияе на екосистемата там.

Тъй като държавата спря джиповете по пътя към езерата, нелегалният трафик от тях се насочи към лифтовете, които търпят огромно натоварване, особено в почивните дни.

От години се обсъждат начини за ограничение на пътникопотока при езерата, за да се запази природата. Сред предложенията беше въвеждането на потребителска такса за посещение. Тя обаче би ограничила само по-бедните българи, но не би намалила посещенията в природния парк.

Обсъждаше се и въвеждане на дневни лимити на посетителите в парка, за да бъде дадена възможност на природата поетапно да се възстанови.

 Джипове пак возят туристи към 7-те рилски езера    
__ 2 __

23/08/20
17:38:34
Въпреки забраната на екоминистъра Емил Димитров, на Седемте рилски езера отново превозват туристи с джипове.

Тази сутрин потокът от желаещи да посетят езерата бе огромен. Опашката пред касата на лифта от "Пионерска" до хижа "Седемте рилски езера" се извиваше чак до паркинга. Младежи, стоящи отстрани, предлагаха на чакащите да се качат с джип срещу 15 лева. На пътя, водещ към езерата, бе поставена бариера, охранявана от полицейски автомобил.

Със заповед на министъра на околната среда и водите от 13 август беше забранено нерегламентираното превозване на туристи до езерата с джипове. Контрол върху това дали автомобилите продължават да се движат или не, осъществяват служителите на парк "Рила", както и от РИОСВ-София.

"От днес офроуд "Седемте рилски езера" се затваря, както и автомивка "Седемте рилски езера" се затваря. Хората от този лифт нагоре ходят пеша. Те идват да се любуват на природата, ние трябва да пазим природата за идните поколения. До тук може да дойдат с лифт. За извънредни случай, линейки, неща, които са ясни, може да се ползва този сервизен път, защото това е сервизен за лифта. За всички други цели, има си лифт, пътека. От тук нататък също е пътека. Да заповядат и да се любуват на нашата природа", коментира тогава решението си министър Димитров.

Оказа се, че от услугите на джиповете се възползват предимно туристи, които искат да си спестят дългото чакане, за да се качат на лифта. Освен, че застрашават екоравновесието в района, автомобилите пречат и на хората, които са решили да стигнат пеша до Седемте рилски езера.

Джиповете обаче поемаха по обиколни пътища и отново изминаваха разстоянието до границата с Национален парк "Рила", която е малко преди хижата. Там пазят служители от "Паркова охрана". От дирекцията на парка казаха, че е издадено разрешително само за един високопроходим автомобил.

Представители на Бялото братство днес събираха багажа си и се изтегляха от района на старата хижа "Рилски езера", до Рибното езеро.

Те извозваха с коне и събраните от тях отпадъци. Конете с товара слизаха до лифта, където ги чакаше джипът с издаденото разрешително.

 Ще се превърнат ли 7-те рилски езера в блато    
__ 3 __

24/08/20
13:21:00
Седемте рилски езера се превърнаха в една от най-модерните дестинации през последните години. Повече от 200 000 души се качват там всяка година.

В помощ на посетителите се включи и лифтът, който предоставя още по-лесен достъп на стотиците желаещи да се докоснат до красотата на езерата. През уикенда се налага хората да чакат поне час, за да се качат на него.

Експерти предупреждават, че чрез масовия туризъм може да изконсумираме красотата на Рилските езера само за едно поколение, а заблатяването се увеличава с всяка изминала година.

"Има изключително интензивно заблатяване и затлачване на езерата в резултат на ерозията. Най-просто казано това са всичките наши обувки. Ние унищожаваме тревната настилка, а след това дъждовете отнасят почвата до твърда скала. Всичката тази маса, тя е тонове почва, всъщност отива в езерата", обясни екологът Александър Дунчев.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  528       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   22/08/20