Ресурсбук България. Данни за избран обект

 

Луна

Луната е единственият естествен спътник на Земята и петият по размери в Слънчевата система. Българските названия месец и месечина, произлизащи от старобългарското Мѣсѧць, днес се използват единствено поетично и в думата полумесец, което е и нейният символ (☾). Средното разстояние между Луната и Земята е 384 403 km. Лунният диаметър е 3476 километра.

Първият космически апарат, кацнал на Луната, е съветският Луна 2 (1959 г.), а първите фотографии на невидимата от Земята страна са направени от Луна 3 през същата година. Първият космически апарат, осъществил успешно меко кацане на лунната повърхност, е Луна 9, а първият, който успешно влиза в орбита около спътника, е Луна 10. През 1969 г., Нийл Армстронг и Едуин Олдрин стават първите хора, стъпили на Луната.

След края на програма Аполо човешкото изследване на спътника е прекратено, въпреки че след това няколко спускаеми и орбитални апарати са пратени до Луната с изследователска цел. Въпреки всичко няколко страни са заявили, че имат планове за изпращане на хора до Луната към 2020 г.

За Луната е характерно синхронно въртене, поради което само едната ѝ страна е видима от Земята – времето, за което Луната се завърта около Земята, е равно на времето, за което извършва ротация около оста си. Другата страна на Луната (обратната страна) остава винаги скрита от земния наблюдател, освен малки части в близост до хоризонта.

Други подобни ресурси
Фирми:   Туризъм
Обекти:  Туристически обекти
Лица:     Външ.търговия


 
  Снимки на обекта
 
 
  Линкове към Луна
 
W19 Туризъм Фирми Раздел    
W44 Туристически обекти Обекти Раздел    
W85 Външ.търговия Лица Раздел    
 
  Контакти
 
  Фирма - собственик  
  Лице за контакти:  
  Телефон   -
  E-Mail  -
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Община:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Тип на обекта: Природна забележителност
  Качество: Природен феномен
  Статус:
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 На осветената част на Луната има вода, потвърди НАСА    
__ 1 __

27/10/20
16:24:21

За пръв път вода е открита на огряваната от Слънцето част на Луната и това дава сигнали, че водата може да е разпределена по цялата ѝ повърхност, а не само по студени места, които не са изложени на слънчева светлина.

Това съобщи американската космическа агенция НАСА. Според съобщение на сайта ѝ откритието е направено от обсерваторията за инфрачервена астрономия SOFIA (Stratospheric Observetory for Infrared Astronomy) - най-голямата летяща обсерватория в света.

Според Би Би Си "недвусмисленото откриване на молекулярна вода" ще даде тласък на надеждата на НАСА, че може да осигури лунна база - целта е такава база да бъде поддържана от ресурсите, достъпни там.

Педи няколко дни НАСА обяви, че ще анонсира "вълнуващо ново откритие за Луната", без да даде подробности.

Първо потвърждение

Водни молекули в кратера Клавий, един от големите видими от Земята, разположен в южното полукълбо на Луната. Досегашни наблюдения върху повърхността ѝ бяха засичали форми на водород, но не можеха да различават вода и близкия ѝ роднина хидроксил (молекула, съединение на водороден и кислороден атом).

Наличието на течности и предположението, че става дума за вода - на което се базират и част от плановете на зараждащата се космическа индустрия индустрия за изследване на ресурсите на Луната - не бе тайна, но не бе известно дали откриваните при наблюдение молекули са водни, или става дума за други съединения, формирани от водород и кислород, нито пропорцията им.

Ако се съди по кратера Клавий, концентрацията на вода в кубичен метър почва е между 100 и 400 към 1 млн. Вода може да има на площ от поне 40 хил. кв. км повърхност и според Хана Сарджънт, астроном от Отворения университет в Милтън Кийнс, това дава "още възможности за потенциални източници на вода на Луната", а и въпросът "къде да се изгради база на Луната е много свързан с това къде е водата".

В списание Nature Astronomy в две отделни статии се говори и за водни молекули, и за съществуването на малки повърхности на земния спътник, където може да има постоянен запас от вода.

Помощ по пътя към връщането на Луната

НАСА би искала да се върне на Луната до 2024 г. с пилотирана мисия. Обсерваторията е транспортирана в модифициран за целта "Боинг 747" високо в атмосферата и така телескопът на SOFIA с диаметър 3 метра може да осигури достатъчно ясен поглед към вселената. Американската космическа агенция се надяваше, че това ще включва и достатъчно подробна представа за видимата страна на Луната в помощ на програмата ѝ, оспорвана от редица държави.

Изследванията стават с помощта на инфрачервена светлина и учените могат да установят какво вещество точно отразява тази светлина. Отделните вещества се показват с различни цветове и така безпогрешно са регистрирани водни молекули.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  198       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   27/10/20