Ресурсбук България. Данни за избран обект

 

Провадия. Златната сол

Провадийската солница - монетният двор на древността

Естествените солени извори край Провадия са причината преди хилядолетия земеделци от Тракия да се преселят тук. В онова време готварската сол е била жизнено необходима суровина и е изпълнявала ролята на първите пари. Тези упорити и работливи първи жители създават и най-стария солодобивен център в Европа.

Използваната от тях технология е на същия принцип като тази днес - чрез изпаряване на солената вода. Просто тогава това се е правило в керамични съдове. Първоначално изпаряването е ставало вътре в жилищата на хората в специални пещи. И понеже и тогава пазарът е определял търсенето, скоро се наложила и нуждата от по-сериозно производство на сол. Това определило и необходимостта от известна индустриализация. Днес на терена на солницата са проучени 12 изпарителни съоръжения. Те са вкопани в земята и се състоят от коридори, в които са били окачвани керамичните съдове със солена вода. Под тях се палил огън, който е правел процеса на изпаряване по-бърз и ефикасен. Древните иноватори са създали и технология, която да контролира достъпа на кислород в пещите и така се поддържала температурата, необходима за процеса.

Според проучванията на специалистите при едно зареждане на една пещ се получавали около 29 килограма пречистена твърда сол. Имайте предвид, че един производствен цикъл е обхващал едно денонощие, което значи, че само от една пещ тук са се добивали 10 300 килограма сол на година! Затова и съвсем логично наследниците на бедните преселници от Тракия след няколко десетилетия стават едни от най-богатите хора на Стария континент.

Археологическите разкопки тук са активни и в тях участва цял научен екип, които всеки нов сезон разкрива ценни находки от керамични съдове, обособени технологични центрове и свидетелства за впечатляващото инженерно мислене на древните хора. И така отново осъзнаваме, че малко са нещата, които започват от нас, съвременните хора. И производството на сол определено не е едно от тях.

Малко нужни подробности

Провадийската солница все още не е обособена като туристически център. Входът за посещения е на около 500 метра след този за съвременните солници и върви покрай внушителна с дължината си ограда. Води до импровизиран, но напълно достъпен паркинг. Там ще видите и кафява метална порта, от която тръгва циментова пътека към хълма със солницата. Дори от входа са видими силуетите на скелетата, където започва нова серия археологически работи.

Самата Провадия е приятно, малко градче, разположено по протежението на река, носеща неговото име - Провадийската река. Това място има 25 века история, в която са замесени траки, славяни, прабългари, византийци, турци и гърци. Ако имате възможност, съветвам ви да видите още т.нар. "Табиите" - трийсет скални гробници от времето на траките, както и средновековната крепост "Овеч".

Други подобни ресурси
Фирми:   Туризъм
Обекти:  Туристически обекти
Лица:     Външ.търговия


 
  Снимки на обекта
 
 
  Линкове към Провадия. Златната сол
 
W91183 Златната сол на Провадия Източник Dnevnik.bg
 
  Контакти
 
  Фирма - собственик  
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Община:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Тип на обекта: Историческа забележителност
  Качество: История
  Статус: Туризъм
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Откриха фигура на жрица при разкопките Провадия-Солницата    
__ 1 __

29/07/21
20:35:50

Женска керамична фигура - вероятно жрица на богинята Майка, беше намерена при продължаващите разкопки на Провадия-Солницата.

Археолозите съобщиха за находката в страницата си в социалните мрежи, като съобщиха и подробности. Фигурката е намерена в къснохалколитния пласт - от периода 4600 - 4350 г. пр.Хр. Оцеляла е горната част от на антропоморфна фигура с разперени встрани ръце.

"Главата е схематично представена с почти овална форма. Носът е релефен, очите и устата са маркирани чрез врязани линии, а непосредствено под устата са разположени три ямички. Главата е слабо изнесена назад, а погледът е насочен нагоре.

Гърдите са оформени с малки конични пъпки. Без съмнение фигурата е имала изправено тяло. Изображението би могло да се свърже с изпълняването на обред с обръщение към силата на прераждането и възраждането, която обикновено се определя като богинята Майка.

В този смисъл представената керамична фигура може да се тълкува като изображение на жрица", пишат специалистите.

Теренните археологически проучвания на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата вече е в разгара си. Археолозите приемат и посетители.

Тази година това ще е възможно до края на септември. Влизането става след предварително записване в делничните дни, а в събота - само с предварителна заявка. При дъжд посещенията се отменят. Влизането в комплекса е безплатно.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  383       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   12/08/21