Ресурсбук България. Данни за избран обект

 

Тол системата в България

Електронно отчитане на пътни такси

България от 2019 г. въвежда електронното отчитане на пътни такси – винетки и тол, като съвременен начин за събиране на такси за ползване на републиканската пътна мрежа. Събраните по този начин финансови средства ще бъдат използвани за поддръжка и развитие на съществуващите и изграждане на нови пътища, както и за пътна безопасност.

Системата за събиране на пътни такси е базирана на съвременни технологии, които позволяват удобни начини за заплащане и осъществяване на контрол, без това да забавя и пречи на свободното движение на пътни превозни средства.

Системата въвежда справедлив и базиран на европейската практика модел на таксуване. Пет други държави в Европа изградиха подобна тол система, това са Германия, Белгия, Словакия, Унгария и Чехия.

Какво представлява българската тол система?

Българската тол система е от съвременен високотехнологичен тип и е една от най-модерните в цяла Европа. Използва GNSS (Глобална навигационна сателитна система) технология и е базирана на принципа "free flow". Това означава, че aко шофьорът е избрал да използва GNSS бордово устройство, отчитането се осъществява автоматично и не е необходимо водачите да спират някъде, за да плащат.

Бордовото устройство TollPass като част от интегрираната система, използва последно поколение GNSS технология за позициониране с високо ниво на точност. Когато оборудваният с GNSS бордово устройство автомобил пътува по платената пътна мрежа, сателит го засича в реално време. Бордовото устройство изпраща данните за позициите към системата на TollPass, където се обработват и се изпращат за оценяване към централната система на АПИ.

Стационарните камери и мобилните контролни единици разпознават регистрационните номера на транспортното средство, засичат преминаването му и след проверка в централната система регистрират коректното или некоректно ползване на платената пътна мрежа.

Данните се изпращат към централната система на АПИ непрекъснато. ИТС осигурява денонощен мониторинг в реално време.

Коректността на подадената информация за свързаните с тол таксуването параметри на превозните средства ще се следи от вградени в пътното платно устройства за динамично измерване на теглото и камери.

За кои пътни превозни средства е приложимо тол таксуването?

Пътни превозни средства за превоз на товари или пътници с обща технически допустима максимална маса над 3.5 тона.

Как се определят тол таксите?

Цената на километър за камионите и автобусите се определя в зависимост от брутното тегло на автомобила, броя на осите, екологичната категория и класа на пътя, по който се движи превозното средство.

Как става отчитането?

Отчитането е предвидено да става по два начина - автоматично или чрез предплатена маршрутна карта.

При транзитно преминаване през страната или случайни пътувания може да се използва маршрутна карта с предварително избран маршрут. Услугата се предплаща както онлайн на TollPass.bg, така и в партньорските обекти.

При чести или регулярни пътувания препоръчителният начин автоматично отчитане с бордово устройство. За улеснение на клиентите е предвидено заплащането на тол таксите чрез автоматични платежни средства, по банков път, с дебитна или кредитна карта онлайн, както и в брой в партньорските обекти на TollPass.

TollPass предоставя възможност за автоматично отчитане отчитане и със сертифицирани GPS устройства чрез сключване на договор с Доставчик на декларирани данни.


 
  Снимки на обекта
 
 
  Линкове към Тол системата в България
 
W100811 Полицията изпрати на прокуратурата данни за престъпление при тол системата Източник Dnevnik.bg
 
  Контакти
 
  Фирма - собственик  
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Община:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Тип на обекта: Транспорт. Инфраструктура
  Качество: ТОЛ
  Статус: Транспорт
 
 



 
 
 
Google
 
 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Полицията изпрати на прокуратурата данни за престъпление при тол системата    
__ 1 __

22/03/22
22:00:04
Главна дирекция "Национална полиция" изпраща в прокуратурата материали от проверка на тол системата, в които според разследващите има данни за престъпление, извършено от предишно ръководство на Агенция "Пътна инфраструктура".

От МВР уточняват, че проверката е започнала през октомври 2021 г. по сигнал за неправомерни действия от служители в Националното тол управление. В хода на проверката е установено, че бивше ръководство на Агенция "Пътна инфраструктура" е сключило договор за проактивен мониторинг, експлоатационна поддръжка на взаимодействието между програмните и апаратните ресурси и надграждане с нови функционалности на електронната система за събиране на таксите за ползване на републиканската пътна мрежа на база изминато разстояние за превозни средства.

Договорът е подписан на 23 декември 2020 г. за срок от 60 месеца и е за 136 098 328.46 лв. с ДДС. За първите 24 месеца от влизането му в сила на консорциума, с който е подписан, е платена цена 2 502 326.52 лв. с ДДС на месец. А месечната цена на услугите от началото на 25-ия месец до изтичане на срока на договора (до 60-ия месец) е в размер на 2 112 291.44 лв. с ДДС - основание за предполагаема от разследващите предпоставка за нанесена щета в особено големи размери на държавния бюджет. Това е престъпление по чл. 220 от Наказателния кодекс.

В рамките на проверката е констатирано и неизпълнение на договора от страна на изпълнителя - той не е обучил специалисти и е допускал подизпълнител да осъществява нерегламентиран съгласно клаузите на договора достъп до данните на системата. Това пък е нарушение по друг текст от Наказателния кодекс - 319а, посочват разследващите.

Материалите ще бъдат изпратени в прокуратурата с мнение за образуване на досъдебно производство.

В интервю в неделя вътрешният министър Бойко Рашков заяви, че МВР ще продължи да изпраща на прокуратурата данни за престъпления, когато негови органи се натъкнат на такива. Коментарът му бе, след като по думите му за пореден път с Борисов, Горанов и Арнаудова обвинението отказа да изпълнява функциите си.

Малко след встъпването в длъжност на това правителство Гроздан Караджов, министър на регионалното развитие, който е принципал на пътната агенция, обяви, че 100 млн. лв. натрупани глоби в тол системата не са събрани.
 Пътните глоби вече могат да се проверяват и плащат в сайта на тол управлението    
__ 2 __

23/12/22
22:17:50

В сайта на Националното тол управление вече могат да се плащат глоби, наложени за ползването на платената пътна мрежа без валидна електронна винетка или платена тол такса, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ).

Чрез бутона "Проверка за нарушения и възможност за плащане" на сайта и след въвеждане на необходимите данни шофьорът може да провери дали има нарушения и ако има такива, може да плати глобите по тях, както и по издадени електронни фишове или съставени актове за установяване на административни нарушения в 14-дневен срок.

 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  215       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   22/03/22