Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Постпандемичен взрив на тежки катаракти

Катарактата е прогресивно помътняване на лещата на окото, свързана с постепенно замъгляване на зрението. В най-общия случай заболяването стартира след 40 годишна възраст, но обикновено симптоматичните пациенти са над 60 годишни. Рискови фактори за развитие на катаракта са тютюнопушенето, замърсения въздух, алкохолната злоупотреба и фамилната обремененост. Катарактата обаче може да се ускори при пациенти с диабет, употреба на различни медикаменти, като кортикостероиди и антипсихотици, радиационно лъчелечение и прекомерно излагане на слънце без защита.

Въпреки, че катарактата не боли, тя има своите симптоми, които трябва да се разграничат от симптомите при уморени очи. Това са: замъглено зрение; фоточувствителност към ярка светлина; зрителен ореол около различни отблясъчни светлини; внезапно късогледство, двойно виждане, недостиг на светлина от източници, които преди време са били достатъчни; затруднено нощно виждане или т.нар. "кокоша слепота"; промени в цветовото възприятие.

Катарактата е прогресивно заболяване, затова е важно навременното взимане на мерки. Има различни терапевтични подходи в зависимост от прогресията и спецификата на увредената леща. Обикновено това са факоемулсификационна хирургия, в която се използва ултразвук или лазер за разбиване на увредената леща или екстракапсуларна, при която се прави по-голям разрез, за да бъде възможно изваждането на цялата леща и тя да бъде подменена. Втората процедура е по-тежка, причинява по-силен постоперативен дискомфорт и се прави, обикновено когато лещата вече е доста задебелена.

Ето и кои са едни от най-разпространените митове и погрешни схващания за катарактата:

1. Операцията на катаракта е опасна.

Хирургичната намеса на катаракта е деликатна операция. Въпреки това тя е една от най-безопасните операции, които се правят до днес. 95% е успеваемостта й. При 5% от случаите може да се получи възпаление, кръвоизлив или отлепване на ретината, но тези случаи обикновено са съпроводени и с други заболявания на очите или усложнения, в следствие на други хирургични процедури.

2. Катарактата може да бъде лекувана с капки за очи.

На този етап на развитие на медицината единствено хирургичната намеса може да премахне катарактата.

3. Витамин С, витамин А и аспирин могат да предпазят от възникване на катаракта.

Въпреки множеството публикувани литературни данни за връзка между споменатите витамини и катарактата, все още няма достоверно проучване, което категорично да заключи ползата им. Приемането на високи дози витамин С и витамин А за дълъг период от време крие риск от предозиране. Това се изразява в умора, липса на апетит, замъглено зрение, косопад, кожни проблеми и мускулни болки.

Няма и категорични данни за ползата от прием на аспирин за катаракта. Потенциалният риск от стомашно кървене при прием на високи дози аскорбинова киселина е несъизмерим с неуточнените й ползи спрямо заболяванията на ретината. А и фактът, че повечето хора в напреднала възраст приемат медикамента като превенция на сърдечносъдови инциденти и продължават да развиват прогресия на катарактата говори само по себе си за неефективността на подобна стратегия.

Други подобни ресурси
Фирми:   Медицина и фармация
Стоки:    Здраве и медицина


 
  Снимки от сайта или реклама на "Здраве и медицина"
 
 
  Линкове към Постпандемичен взрив на тежки катаракти
 
W104862 Постпандемичен взрив на тежки катаракти Източник Dir.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Здраве и медицина  >>>
  Категория: Болести и лечение  >>>
  Група: Болести на очите
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  286       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   28/10/22

Google