Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Десетки се хванаха на Леденото хоро в Калофер

Въпреки призива на кмета Румен Стоянов десетки калоферци, а и гости от страната, влязоха във водите на река Тунджа и сформираха т.нар. Ледено хоро на Богоявление.

Заради епидемичната обстановка до последно не беше ясно дали ритуалът ще се състои, като преди няколко дни Румен Стоянов дори заяви, че хоро няма да има, след това посочи обаче, че е готов да плати глобата, ако все пак съгражданите му решат да влязат във водите. Припомняме, че местните власти в Габрово бяха глобени с 3000 лв. заради организирането на новогодишен концерт.

Вчера той призова поне гости от страната да не идват в града, за да не увеличават и без това рисковото за заразяване множество.

Тази сутрин обаче калоферци отново се събраха край Тунджа и около 50-тина души участваха в ритуала. Полиция зорко следеше да нямам струпване на хора. На хорото нито един участниците не беше с маска и очаквано в реката никой не спазваше дистанция.

Бе спазен и ритуалът с хвърлянето на кръста от представител на църквата, самият кръст бе спасен и предаден на най-малкия участник в хорото, който влиза във водата на раменете на някой от участниците.

След хвърлянето и спасяването на кръста към хорото се присъединяват и музикантите с гайдите, тъпаните и се пеят песни.

В Калофер както и в много други градове на страната ритуалите днес са променени - отменени са на повечето места литийните шествия, а освещаването на бойните знамена ще се извършва при спазване на мерките и в по-малък състав.

Ритуалът на Леденото хоро датира от около 50-тина години и съвпада с опитите на социалистическата "Балкантурист" да обособи специфични туристически атракции, с които да привлича посетители. В тази линия е и създаването на руската салата.

Йордановден

Православната църква почита днес Богоявление - Йордановден, който е третият по значимост християнски празник през годината. Той е един от дванайсетте Господски и Богородични празници, известен с имената Кръщение Господне, Богоявление или Йордановден.

По традиция на този ден се извършва Богоявленски водосвет и освещаване на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Главата на Българската православна църква патриарх Неофит ще отслужи водосвет в катедралата "Св. Александър Невски" в София в 10 ч., а в 11 ч. ще бъдат осветени бойните знамена.

В ритуала в столицата, който започва в 11 ч., ще участва президентът и върховен главнокомандващ въоръжените сили Румен Радев. Държавният глава ще приеме почетния строй на представителните части на Българската армия и ще положи венец пред Паметника на Незнайния воин. Ритуали ще има и в други градове.

Йордан и Йорданка са сред най-разпространените имена в България, сочат данните на Националния статистически институт. Според информация от 2019 г. близо 50 хил. мъже и над 35 хил. жени в страната носят тези имена.

Според библейския разказ на този ден Исус Христос е кръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето се отваря и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: "Този е моят възлюбен син, в когото е моето благоволение". Оттук идва и названието на празника - Богоявление.

Празникът Богоявление има най-древен произход сред празниците на Православната църква. Макар сведенията за него от писмените паметници да са твърде оскъдни, достатъчно ясно свидетелства за него църковният писател Климент Александрийски. Той говори за празнуването на месианството или за божествеността на Исус Христос при кръщението му в река Йордан, отбелязвано от християните на 6 януари. Църквата в Египет е дала и древното име на празника - "Празник на светлината" /на славянски "Просвещение"/. То се е запазило у нас и до днес наред с наименованието "Богоявление".

"Богоявление" произлиза от думата "явяване" /от гръцки "епифания"/, която била заменена с по-уточняващата - "теофания" - "Богоявление". Днес празникът е наричан още Кръщение Господне и Йордановден, а в различни места на страната - Кръстовден, Водици, Водокръщи.

Според народното поверие през нощта срещу Богоявление в глуха доба небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае. Вярва се още, че тогава водата спира, пречиства се, след което придобива голяма сила. Затова денят е известен като Водици и Водокръщи.

За здраве всички участват в освещаването на водата, когато след празничната черковна служба, свещеникът хвърля в нея Светия кръст. Въпреки обичайния за този сезон студ млади мъже скачат във водата и изваждат кръста от нея. Който го извади, бива честит и здрав през цялата година. Болни се къпят във водата, където е хвърлен кръстът. Ако хвърленият във водата кръст замръзне, това предвещава здраве и плодородие през годината. Ако времето е студено и сухо, приема се като знак за плодородна и добра година. Накрая - с китка босилек, свещеникът поръсва хората за здраве.

Йордановден се смята за последен от периода на т. нар. мръсни дни. Срещу празника е третата, последна кадена вечеря. Към постните ястия на нея се прибавят орехите, суровото жито и недогорялата свещ от предишните кадени вечери. Обредната трапеза включва прясна пита, колачета, сарми с кисело зеле, пълнени чушки, зеле, фасул, орехи, вино.

Ритуал по време на пандемия

Ще бъде извършен и традиционният Велик Богоявленски водосвет с ритуалното изваждане на кръста от водите на езерото в столичния ж.к. "Дружба" при стриктно спазване на противоепидемичните мерки, съобщават от район "Искър".

Кметът на района Ивайло Цеков и районната администрация създават необходимата организация по цялостното протичане на събитието. Проведени са срещи и съгласуване с РЗИ, дирекция "Сигурност" към Столичната община, "Пожарна и аварийна безопасност" към МВР, 8 РУ, дирекция "Здравеопазване" към Столичната община, с водолази от БЧК, както и с представители на Българската православна църква.

Създаден е регламент за записване на всички желаещи да участват в надпреварата за изваждане на кръста. Заради усложнената епидемична обстановка тази година ще бъдат допуснати за участие два пъти по-малко кандидати - до 25 човека. Записването ще започне от 10.00 ч. пред сградата на районната администрация на бул. "Кръстю Пастухов" 18. Кандидатите трябва да имат навършени 18 години, да носят документ за самоличност, както на място да попълнят декларация за актуален здравен статус.

Великият Богоявленски водосвет ще бъде отслужен при стриктно спазване на всички ограничения за недопускане на струпване на хора на едно място, както и въведените в страната противоепидемични мерки.

Освещаването на бойните знамена в София ще протече под засилени мерки за сигурност. До паметника на Незнайния войн в столицата ще може да се стига през два пункта, а служителите на НСО ще извършват проверки на хората за опасни предмети.

Други подобни ресурси
Лица:     Инженер
Стоки:    Информация, култура


 
  Снимки от сайта или реклама на "Религия"
 
 
  Линкове към Десетки се хванаха на Леденото хоро в Калофер
 
W88224 Десетки все пак се хванаха на Леденото хоро в Калофер Източник News.bg
W88228 Богоявление е Източник News.bg
W88249 На Богоявление християните честват кръщението на Исус Източник Dnevnik.bg
W88256 Честваме Богоявление - Йордановден Източник Dir.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Религия  >>>
  Категория: Религиозни празници  >>>
  Група:
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Стотици на мъжкото хоро в Калофер, кръстът отиде в ръцете на 2-годишния Теодор    
__ 1 __

06/01/23
15:52:00
Стотици се включиха и тази година в традиционното мъжко хоро във водите на река Тунджа в Калофер. Богоявленският кръст бе хвърлен в реката от отец Димитрий след тържествена света литургия, отслужена в църквата "Свети Архангел Михаил".

По традиция дървеното разпятие бе предадено на най-малкия участник в хорото - Теодор, на 1 г. и 9 м..

Калоферци влязоха в реката, облечени с народни носии. Те традиционно пеят при ритуала народната песен "Залюбила е Василка". Начело на танца е гайдарският състав при Народно читалище "Христо Ботев". Българският трибагреник и Самарското знаме се вееха в ръцете на участниците в обичая.



За ритуала на Йордановден в Калофер бяха дошли хора от цялата страна, като една част от тях също влязоха във водите на Тунджа. По правило гостите на града трябва да изчакат местните участници да извадят кръста и да излязат от реката.

Едно от отличителните неща за мъжкото хоро в Калофер е неговата подготовка, която започна от предния ден със силно червено вино и домашни мезета. По традиция кметът и главните участници в мъжкото хоро подгряваха в кметската механа цяла нощ, свириха гайди и тъпани и пяха песни.

В последните години стотици мъже идват в града, за да се докоснат до традицията. Кметът призова хората, дошли да наблюдават мъжкото хоро, да останат до обяд и да присъстват на отбелязването на годишнината от рождението на Христо Ботев.

 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  530       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   06/01/21

Google