Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Църквата почита днес Св. св. Константин и Елена

На 21 май Българската православна църква почита паметта на светите равноапостоли Константин и Елена.

Император Константин премества столицата на Римската империя от Рим във Византия и в негова чест градът е кръстен Константинопол. Той царува в Рим (от 306 до 337 г.) и Византия (от 324 до 337 г.)

Царуването му ще се запомни с това, че през 313 г., макар и некръстен, той обявява свободата на християнската вяра. Документът, който е бил един от първите му укази, проповядва пълна веротърпимост - на езичниците оставил правото да извършват своите обреди, а на християните - свободно да почитат своя Бог. През 325 г. император Константин свиква и Първия вселенски събор против ереста на Арий.

Император Константин благоговеел пред знамението на Кръста Господен. Той изпитвал желание да го открие, но считал себе си за недостоен, тъй като като воин е пролял много кръв. Константин помолил своята майка - Елена, живяла благочестиво, да отиде в Светите земи и да открие кръста, на който е разпнат Христос. Облечена в скромни дрехи и сливайки се с тълпата, Елена поела своя път на изток в своето поклонение пред Бога и успяла в мисията си.

Кръстът бил положен в сребърен ковчег и оставен за съхранение в новопостроен храм. На Велики петък той е изнасян за поклонение. Напускайки Йерусалим, Елена взела частица от Кръста в дар за своя син.

Заради делата си в защита на християнската вяра императорът и неговата майка са канонизирани за светци.

Празникът има важно място в българския обреден календар. Това е денят на игрите върху огън - нестинарството, запазени и досега в някои райони на Странджа, но почти само като атракция. Празникът започва няколко дни преди деня на Светите равноапостоли Константин и Елена - със събиране на средства за общ курбан, а също с почистване и поправяне на изворите и кладенците на селата. На мегданите предварително се е подготвяла голяма клада от няколко товара дърва. Вечерта те се запалват, а всички се събират около кладата и слушат ритъма на ритуалния тъпан, по-късно - и хороводните мелодии, предназначени за обреда.

Когато огънят стихне, останалата жарава - живите още въглени, се разстилат в кръг. Около тях се извиват хората, а начело се носят иконите на Светите равноапостоли Константин и Елена. В жаравата влизат боси нестинарите, които най-често са жени. Вярва се, че иконата, която държат, ги запазва от огъня. След нестинарските игри всички се събират на общата трапеза с приготвения курбан.

Други подобни ресурси
Лица:     Инженер
Стоки:    Информация, култура


 
  Снимки от сайта или реклама на "Религия"
 
 
  Линкове към Църквата почита днес Св. св. Константин и Елена
 
W92166 Църквата почита днес Св. св. Константин и Елена Източник Dnevnik.bg
W92172 Църквата почита равноапостолите Константин и Елена Източник News.bg
W97774 Светци, които Църквата почита Светци Индекс
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Религия  >>>
  Категория: Светци  >>>
  Група:
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  568       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   21/05/21

Google