Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Никола Дойкин: При среща с мечка никога не бягайте

При среща с мечка най-важно е да запазим самообладание и да не бягаме. Мечката е хищник, въпреки че диетата й включва растителна храна, и едно бягане или движение би я провокирало да преследва бягащия обект. Бъдете с лице към нея, но не я гледайте право в очите, и бавно, бавно отстъпете назад. Ако пък е на място, където тя не може да премине по - нататък, осигурете й място, където тя спокойно да се оттегли и да се почувства сигурна. Това каза в интервю за БГНЕС експертът по фауна в Природен парк "Витоша" Никола Дойкин, а повод за срещата ни стана инцидентът край парка за танцуващи мечки в Белица, където жена беше ранена от мечка.

"Най-важното е да направим така, че да не се срещаме с мечка или други диви животни, които биха могли да бъдат опасни за нас, като преди това трябва да известим за нашето присъствие в гората. За целта е нужно да вдигаме малко шум - един нормален разговор е напълно достатъчен, за да бъдете чути от дивите животни и те да се оттеглят", съветва експертът. И добавя, че Витоша е едно от местообитанията, където се срещат мечките. Заради пренаселеността на северната й част, кафявата мечка се среща най-често в южните части на планината.

Дойкин обяснява, че зрението на мечките е слабо развито заради местообитанието им, но за сметка на това те имат силно развито обоняние и слух. "Човекът не се възприема от мечката като храна, а само за източник, около който може да бъде набавена храна", подчертава експертът и призова къмпингуващите на места, където има диви животни да не хвърлят отпадъци и хранителни такива около лагера, защото това може да привлече всякакви диви животни, не само мечки.

Никола Дойкин коментира и инцидента, при който жена беше ранена от мечка край парка за танцуващи мечки в Белица. По думите му в тази ситуация няма правилно или грешно поведение и добавя, че една възрастна женска мечка може да достигне между 130 и 150 кг. По отношение на искането на кмета мечката да бъде отстреляна той каза, че в момента тече разписаната по закон процедура и ще се прецени дали да бъде удовлетворено искането на кмета или да се остави мечката да се оттегли. От думите на Дойкин става ясно, че в годините назад е било издавано разрешение за отстрел на мечки, но не може да предположи как ще се действа в този случай.

Независимо от решението обаче данните на Изпълнителната агенция по околна среда и води показва, че популацията на мечките у нас е намаляваща. "Генофондът на мечките е доста добър, така че ако положим достатъчно грижи може да запазим стабилна популация и занапред да им се радваме", заяви той.

Припомняме, мечка нападна жена край парка, която излязла за гъби. Временно Парка за танцуващи мечки в Белица бе затворен. Същевременно кметът на града Сергей Ревански поиска мечката да бъде разстреляна.

Други подобни ресурси
Фирми:   Селско,Горско,Еко
Лица:     Финанси
Стоки:    Селско, Горско
Сайтове: Туризъм, Курорти


 
  Снимки от сайта или реклама на "Селско, Горско, Еко"
 
 
  Линкове към Никола Дойкин: При среща с мечка никога не бягайте
 
W93991 Никола Дойкин: При среща с мечка никога не бягайте Източник News.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Селско, Горско, Еко  >>>
  Категория: Опазване на околната среда  >>>
  Група:
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Набезите на мечки в Смолянско зачестяват    
__ 1 __

22/05/22
20:28:27


"Набезите на мечки в Смолянско зачестяват", заяви областният управител на Смолян Емил Хумчев. Той вече е алармирал с писма министерствата на земеделието и на околната среда за увеличената популация на мечки, която притеснява хората, съобщиха от Областна администрация.

"През последните три години броят на нападенията върху имущество и животни се увеличава. През 2019 с сме имали около 108 такива случаи, през 2020 г. - около 80, а през 2021 г. вече стават 188. От края на месец февруари започнахме да получаваме редица сигнали в цялата област за появата на кафява мечка, която нанася щети най-вече върху имуществото и стопанствата на хората", каза Хумчев.

Според него на първо място е нужен мониторинг, за да се установи колко се е увеличила популацията на мечките. Също така е необходимо да се дадат повече права на регионалните служби, за да може да се реагира по-бързо. Нужна е промяна и в нормативната уредба, за да могат да се вземат адекватни мерки.

Към момента няма нападнати хора от мечки, но местната власт е изключително притеснена след появата на мечка в Чепеларе. Местните хора заплашват с протести, ако не се предприемат спешни мерки.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  448       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   05/07/21

Google