Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Светци, които Църквата почита

Според Съборното определение на Седми вселенски събор (787 г.), светците са истинските служители на Христос. Приживе светите хора притежават благодатните дарове лечителство и прозорливост, както и даровете на Светия Дух - любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милосърдие, вяра, кротост, въздържание; а също полагат непрестанни усилия дарованията им да останат скрити. Белезите, които говорят за святост са сияние на лицето, предаване на освещание чрез допир. Мироточивостта и нетлеността на светите мощи не могат да бъдат обяснени по никакъв друг начин освен чрез светостта. Светите мощи правят безброй чудеса, особено над ония, които пристъпват с вяра към тях.

След Света Богородица - "по-чтимата от херувимите и несравнено по-славна от серафимите" - и светите ангели, светата Църква почита богослужебно следните категории светии: пророци, апостоли, светители, мъченици, преподобни и праведни.

Като отделни подгрупи в тези категории светии са св. праотци, равноапостоли, свещеномъченици, великомъченици, преподобномъченици, изповедници, безсребърници, благоверни, блажени, страстотерпци, стълпници, чудотворци, юродиви.

Пророци

Пророците са светци, които с помощта на Светия Дух са предизвестявали Божията воля и бъдещето идване на Спасителя.

Гръцката дума "профетес" и еврейската "наби" означават едно и също - "вестител, оратор". Затова вярваме, че те са били глашатаи на Божията воля - слуги и уста Божии, а не предсказатели на бъдещето.

Свещеното Писание нарича пророци както Авраам, който вярвал в Бога, но не е изричал пророчества, така и Мойсей, който възвестил на народа целия закон, устройството на скинията и порядъка на богослужението, които Бог му открил.

Някои от пророците са писатели на библейските пророчески книги:

четиримата пророци Исая, Иеремия, Иезекиил, Даниил, наричани условно "големи пророци" поради относително по-големия обем на книгите им.

Други бележити пророци, които Църквата почита са пр. Илия, Елисей и Иоан Предтеча (Йоан Кръстител), Варух.

Апостоли

Думата апостол значи пратеник, посланик. Свещеното Писание използва в обширен смисъл думата апостол за различните Божии посланици. Сам Господ, като пратеник на Бог Отец, е наречен Пратеник Божий и Ангел на Завета.

Апостоли са наречени избраните от Самия Господ най-близки Негови ученици, призвани да бъдат с Него, да възвещават заедно с Него Евангелието и да изгонят бесовете, като Негови свидетели да говорят от Негово име. Той ги изпратил да проповядват новото спасително учение - първоначално по време на Галилейското Му служене, а също и след Възкресението. На апостолите е била дадена власт да учат хората, да прощават грехове, да ръководят общините. След като върху тях се излива Светия Дух, апостолите са изпратени по всички страни на света като свидетели на Христос.

Иисус е избирал апостоли на два пъти.

Първо е избрал дванадесет апостола, според броя на дванадесетте патриарси, родоначалници на старозаветната Църква: Андрей Първозвани, Симон Петър, Йоан Богослов и брат му Иаков Заведеев, Филип, Вартоломей, Тома, Матей, Яков Алфеев, Левий Тадей, Симон Кананита-Зилот, Иуда Яковов (или Тадей), Иуда Искариотски. След предателството и гибелта на Иуда Искариотски, апостолите избрали Матей скоро след Възнесението на Иисус.

Всички апостоли, освен Иоан Богослов, приели мъченическа смърт за Христа, проповядвайки Евангелието в различните страни на света.

За да признае изключителните заслуги на св. Павел за разпространение на християнството в Римската империя, Църквата го нарича апостол, въпреки че по време на земния живот на Иисус Христос не е принадлежал към числото на учениците Му.

Св. ап. Петър и Павел наричаме първовърховни първопрестолници и вселенски учители, претърпели много страдания и гонения и в своите послания завещали на християните основните правила на християнската вяра и живот.

Четиримата апостоли Матей, Марко, Лука и Иоан Богослов, написали Евангелията, наричаме евангелисти.

Равноапостоли

Равноапостолни са светиите, които особено са се прославили при благовестуванието на Евангелието и в обръщането на народите в християнската вяра. Те са сътрудници или ученици на апостолите, които с апостолска ревност са разпространявали или са способствували за утвърждаването на християнската вяра сред езичниците. Такива са

св. равноапостолен Игнатий Богоносец,
св. равноапостолна Мария Магдалина,
свети равноапостолни цар Константин и майка му св. Елена ,
св. равноапостолен цар Борис Покръстител,
светите равноапостолни братя Кирил и Методий , просветители на славяните,
св. равноапостолен княз Владимир и неговата баба Олга, покръстили руската земя,
св. равноапостолна Нина,, просветителка на Грузия,
св. Григорий Просветител, апостол на Армения,
св. Николай, архиепископ Японски и други.

Светители

Светители са свещенослужители, посветени на Бога от млада възраст, епископи и архиереи, богослови, които защитавали Православието от еретически лъжеучения и свети пастири на Христовото стадо. Такива са св.св. Василий Велики, Григорий Богослов (Назиански), Иоан Златоуст, Николай Мирликийски, Евтимий Търновски, Климент Охридски и други. Светителите, претърпели мъчения заради Христа се наричат свещеномъченици.

Свещеномъченици

Свещеномъченици са свещениците или архиереите, приели мъчения и смърт за изповядване на вярата в Христa; мъченици, принадлежащи към свещения чин (свещенически или епископски), почитани от Църквата като светци. Такива са например св.св. свещеномъченици Дионисий Ареопагит, Игнатий Богоносец, Поликарп Смирненски, Иполит Римски, Терапонт Сардикийски, Киприян Картагенски, Григорий, просветител на Армения, Атанасий Цариградски, Власий, Терапонт Сердикийски (Софийски), Петър Мъгленски, Дамаскин Габровски, Петър Български, Порфирий и мн. други.

Трима от свещеномъчениците - Василий Велики, Григорий Богослов (Назиански) и Иоан Златоуст наричаме вселенски учители, т.е. учители на цялата християнска църква.

Мъченици

Мъченици са тези светии, които смело и безстрашно са изповядвали и засвидетелствали пред света със слово и дело, със страдания и мъки, а често и със смърт християнската вяра и са прославяли Бога. Мъчениците са най-старата категория светци. Причислените към сонма на светиите мъченици е особено многочислен и по видове различен. Сред мъчениците, които Църквата прославя са св.св. Гордий, Полиевкт, Трифон, Исидор, Никифор, Сионий Български, Димитрий Сливенски, Иоан Български, Георги Софийски Нови, Кирана Солунска, Валентина и много други.

Великомъченици

Великомъченици - християни мъченици, претърпяли особено тежки (велики) страдания и продължителни мъчения и проявили при това изключителна твърдост във вярата. Такива са св.св. великомъченици Георги, Теодор Стратилат, Теодор Тирон, Неделя, Марина, Варвара, Христина, Екатерина, Анастасия, Евфимия Всехвална и др.

Безсребреници

Безсребреници - светии, особено прославили се със своята безкористност, с отказа си от богатства заради вярата си. Като необходим елемент на светостта, представата за безкористността има своето основание в евангелския разказ за юношата, който желаел да последва Христа, но се смутил, когато Христос му казал: "продай всичко, що имаш, и раздай на сиромаси, и ще имаш съкровище на небето; па дойди и върви след Мене, като вземеш кръста". Тъй като "съкровище на небесата" означава спасение, т.е. святост, безкористността и безсребърничеството могат да бъдат разглеждани като подвиг, говорещ за святост. Сред лечителите-чудотворци, раздали имуществото си и служили на ближните си, лекувайки безвъзмездно болестите им - както телесните, така и душевните, са св.св. Козма и Дамян, Кир и Иоан, св. Ермолай, св. Панталеймон и други.

Преподобни

Като "преподобни" светата Църква величае подвижниците на Новия Завет, които за обуздаване на своите греховни наклоности и за духовно усъвършенстване доброволно се посвещават на най-строго изпълнение на заповедта: тези, които са Христови да разпнат плътта със страстите и похотите, да не царува грехът в смъртното тяло. Някои от тези праведници се подвизавали в света (например Алексий човек Божий). Други се отделяли от света в манастири, пустини (например св. Иван Рилски), не встъпвали в брак, чрез пост и молитва събирали духовни сили и привличали около себе си ученици, които да бъдат за пример със своя свят живот и да влияят косвено благотворно на света, от който са се отделили. Такива са св.св. Антоний, Сава, Паисий Хилендарски, Наум Охридски и много други.

Праведни

Праведни наричаме обикновено старозаветните светии, които са постъпвали по правдата на Закона. Водили праведен, угоден Богу живот, но за разлика от преподобните живеели в света, били хора семейни. Такива са например Авраам, Лот, Иоаким и Анна, Захарий и Елисавета и други.

Свети праотци

Праотци наричаме старозаветните предци на Иисус Христос по човечество, които почитаме като изпълнители на Божията воля в свещената история до новозаветната епоха, поради тяхното праобразно участие в историята на спасението, в движението на човечеството към Небесното царство. Към праотците отнасяме преди всичко старозаветните патриарси. Съгласно Библията, такива образи на благочестието и хранители на завета още преди Потопа (преди на Израил да бъде даруван закона), са дълголетниците Адам, Сиф, Енос, Каинан, Малелеил, Иаред, Енох, Мафусал, Ламех и Ной.

В епохата след даруването на закона на Мойсей сред патриарсите били Авраам, Исаак, Иаков и Йосиф, с когото и завършва патриархалният период на библейската история.

Като праотци Църквата почита и праведните Богоотци Иоаким и Анна - родителите на св. Богородица, и праведният Й годеник - Йосиф Обручник.

Почитането на старозаветните праотци е засвидетелствано в Християнската църква около втората половина на IV в., но то произхожда от практиката на юдеохристиянските общини от първите векове, най-вече на Йерусалимската църква. Особено празнуване на св. праотци Църквата е постановила в Неделя на св. отци преди Рождество Христово. (По някои свидетелства, в този ден се празнувала паметта само на Авраам, Исаак и Иаков).

Благоверни

Благоверни - цар, княз или княгиня, допринесъл особено много за укрепването на Православието, и поради това причислен към лика на светците, като св. благоверерни цар Петър Български, св.св. благоверни князе Александър Невски и Лазар Сръбски и др.

Юродиви

Юродив (безумен) - светец, приел подвига по Божие призвание "юродство заради Христа", та като стане "от долен род" на тоя свят, презрян, "измет на света", да намери милост в очите на Господа.

Юродивите съзнателно приемали вид на безумни и се подлагали доброволно на всевъзможни лишения, унижения и страдания. Те пророчествали, вършели чудеса, смело изобличавали неправедните управници и обръщали грешници в пътя на покаянието, като при това вършели такива подвизи на любов към ближните, каквито са недостижими за повечето хора.


Други подобни ресурси
Лица:     Инженер
Стоки:    Информация, култура


 
  Снимки от сайта или реклама на "Религия"
 
 
  Линкове към Светци, които Църквата почита
 
W88107 На 1 януари празнуваме Васильовден Светци 1 януари
W88326 Ивановден е Светци 7 януари
W88482 Почитаме паметта на Света мъченица Татяна Светци 12 януари
W88587 Антоний Велики донесъл тържество на християнството Светци 18 януари
W88616 Почитаме св. Атанасий Светци 18 януари
W88934 Василий Велики, Григорий Богослов и Йоан Златоуст Светци 30 януари
W107403 Зимен Симеоновден - един от най-лошите дни Светци 3 февруари
W100600 Св. великомъченик Теодор Тирон. Тодоровден Светци ~12 март
W91588 Гергьовден е: един от най-тачените празници Светци 6 май
W101847 Светите братя Кирил и Методий Светци 11 май
W92187 Св. св. Константин и Елена Светци 21 май
W82965 Християните почитат светите апостоли Петър и Павел Светци 29 юни
W83191 Църквата почита св. Неделя Светци 7 юли
W83586 Църквата почита днес свети пророк Илия Светци 20 юли
W83735 Почитаме успението на св. Анна Светци 25 юли
W93756 Петровден е - светите апостоли Петър и Павел Светци 29 юни
W83778 Ден в памет на светите Седмочисленици - 27 юли Светци 27 юли
W84203 18 август - успението на Св. Йоан Рилски Светци 18 август
W95444 Почитаме успението на св. Иван Рилски Светци 18 август
W84481 Църквата почита свети Йоан Кръстител Светци 29 август
W95757 Отбелязваме Симеоновден Светци 1 септември
W84880 Кръстовден - Въздвижение на Светия Кръст Светци 14 септември
W84970 Почитаме мъчениците Вяра, Надежда, Любов и София Светци 17 септември
W96459 Църквата почита успението на свети Йоан Богослов Светци 26 септември
W104700 Църквата почита днес света Петка Светци 14 октомври
W85950 Почитаме Свети Иван Рилски Светци 19 октомври
W86151 26 октомври: Ден на почит към Свети Димитрий Светци 26 октомври
W86330 Православната църква почита светите безсребреници Светци 1 ноември
W86558 Християните почитат св. Архангел Михаил Светци 8 ноември
W86643 Почитаме паметта на Свети Мина Светци 11 ноември
W86718 Православната църква почита паметта на Св. Апостол Светци 14 ноември
W86990 Християните почитат света великомъченица Екатерина Светци 24 ноември
W87012 Честваме паметта на св. Климент Охридски Светци 25 ноември
W87136 Свети Андрей прогонва дългите нощи Светци 30 ноември
W87257 С деня на великомъченица Варвара започват зимните Светци 4 декември
W87299 Църквата почита свети Сава Освещени Светци 5 декември
W87330 Християните честват св. Николай Чудотворец Светци 6 декември
W87438 Християните почитат св. Анна Светци 9 декември
W87528 Свети Спиридон гони болестта от дома ви Светци 12 декември
W87752 Игнажден е на 19 декември 2020 Светци 19 декември
W87859 Църквaтa пoчитa Св. Aнacтacия на 22 декември Светци 22 декември
W106370 Честваме паметта на Наум Охридски Светци 23 декември
W87968 Почитаме първия мъченик - Св. Стефан Светци 27 декември
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  -
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Религия  >>>
  Категория: Светци  >>>
  Група:
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Църквата почита паметта на св. Кирил    
__ 1 __

15/02/24
23:03:22

Православната църква отбелязва днес(14.02) успението на св. Кирил Славянобългарски - учен, богослов, просветител, създател на първата славянска азбука и една от най-ярките фигури на Средновековна Европа.

Роден в Солун през 827 г. с името Константин, той проявява впечатляващ талант в заниманията с науки и завършва престижната Магнаурска школа в Константинопол, където малко по-късно става преподавател и с уважение е наричан философ. Първата му публична изява - диспут с отстранения папа Йоан VII Граматик, в която със знания и красноречие оборва аргументите на иконоборците, му печели доверието на византийския император и той го изпраща на дипломатическа мисия в подкрепа на християнската религия на Арабския полуостров. Според историческите извори следват мисии при хазарите и аланите, където вече е придружаван от брат си св. Методий.

Двамата братя създават първата графична езикова система, отразяваща особеностите на славянския говор, която става известна като глаголица, и започват превод на богослужебни книги.
По време на Великоморавската и Панонската си мисия двамата са натоварени да разпространяват християнството на славянски. Това ги сблъсква с привържениците на т.нар. триезична догма, които защитават тезата, че Божието слово може да се предава единствено на латински, гръцки или еврейски. В известния Венециански диспут Константин блестящо защитава правото на славяните да служат на своя език.

Последната мисия на двамата братя е в Рим през 867 г., като повод е пренасянето на мощите на св. Климент I (един от първите римски папи), открити от св. Константин по време на Хазарската мисия в Херсон (днешен Крим). Посрещнати са лично от папа Адриан II, а по време на продължилата 14 месеца мисия

главата на Римокатолическата църква официално признава славянския език за равнопоставен при служение на гръцкия и латинския и освещава литургичните книги, написани на глаголица.

Изтощен от тежките пътувания, св. Константин е повален на легло от тежка болест и умира в Рим на 14 февруари 869 г. на 42-годишна възраст. Малко преди смъртта приема монашеска схима и името Кирил. По искане на брат му е погребан в базиликата "Сан Клементе", чийто патрон е св. Климент I.

Братята са канонизирани от православната и католическата църква за светци и равноапостоли, а през 1980 г. папа Йоан-Павел II ги обявява за покровители на Европа. Православните християни ги почитат сред Светите Седмочисленици.

 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  1112       Гласували:  1     Оценка:  6.00                Последна редакция:   12/11/21

Google