Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Заговезни

Заговезни са църковни празници, празнувани в деня преди началото на период на пости.

Има няколко такива дни в годината:

Месни заговезни и Сирни заговезни — преди започване и в началото на Великите пости;
Петрови заговезни — преди започване на Петровите пости;
Богородични заговезни — преди започване на Богородичните пости;
Коледни заговезни — преди започване на Коледните пости.

Други подобни ресурси
Лица:     Инженер
Стоки:    Информация, култура


 
  Снимки от сайта или реклама на "Религия"
 
 
  Линкове към Заговезни
 
W97802 Заговезни Източник Dnevnik.bg
W97814 Започват коледните пости Източник Dnevnik.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Религия  >>>
  Категория: Религиозни празници  >>>
  Група:
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Започват коледните пости    
__ 1 __

15/11/21
15:38:41


От днес(15 ноември) започват 40-дневните коледни пости, които ще завършат на Бъдни вечер (24 декември). Рождественският пост е втори по продължителност след Великия пост и се нарича още Малка Четиридесетница.

От днес до празника Въведение Богородично (21 ноември) са забранени венчавките.

Преди Коледа вярващите постят, за да се подготвят да посрещнат материализираното Божие слово - Божия Син Исус Христос. За практикуващите християни това е време на смирение, молитви за пречистване от греховете, покаяние, въздържане от страсти и пороци, прошка.

Телесният пост, който се изразява във въздържание от храна, изисква да не се ядат месо и месни продукти, както и други храни от животински произход - мляко, сирене, яйца. Ограничението е най-строго в първата седмица (15 - 21 ноември) и в периода 20 до 24 декември вкл, когато е позволена само растителна храна с олио. На празниците Въведение Богородично (21 ноември) и Никулден (6 декември), е разрешена консумацията на риба и вино.

Изключение се прави за деца, бременни жени, болни и възрастните хора, на които са разрешени мляко и млечни продукти.

Човек, който се готви за изповед и св. Причастие, е необходимо предварително да уточни с изповедника си начина и степента на постене. Който е болен или има хронични заболявания, непременно трябва да се посъветва с изповедника си, като му съобщи и мнението на лекаря. Според духовници не е толкова важно да се спазва стриктно физическият пост, а човек с делата си да покаже, че искрено се е разкаял за волните и неволните грехове, и да потърси опрощение.

40-дневният Рождественски пост често е наричан още Четиридесетница на апостол Филип, тъй като се празнува веднага след Деня на апостол Филип - 14 ноември. Установен е сравнително късно - в чест на Раждането на Спасителя, за да се очистят християните чрез покаяние, молитва и пост и с чисто сърце, душа и тяло благоговейно да посрещнат явилия се в света Син Божий.
 Сирни Заговезни: ден за прошка    
__ 2 __

06/03/22
15:44:39


Православните християни празнуват днес Сирни Заговезни - празника на всеобщото опрощение, наричан още Прощална неделя. Той се чества винаги седем седмици преди Великден и след него започва най-продължителният пост през годината - до Великден.

На този ден Църквата призовава вярващите да пречистят душите си, да изпълнят с мир и любов сърцата си, за да посрещнат възкръсналия Христос. По време на богослужението се четат думите на Спасителя:

Ако простите на човеците съгрешенията им, и вам ще прости Небесният ви Отец; ако ли не простите на човеците съгрешенията им, и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви. (Евангелие на Матей, гл. 6: 14 - 15)
Традицията изисква всеки да поиска прошка от хората около себе си - близки и познати, за огорченията и обидите, които волно или неволно им е причинил, както и сам да потърси в себе си сили да прости на тези, които са го наранили.

През деня по-младите обикалят по-възрастните си роднини и приятели, целуват им ръка и искат прошка за стореното през изминалата година. Според обичая молещият се обръща с думите "Прощавай" , а отговорът гласи: "Просто да ти е, Господ да прощава".

Народната обредност на празника е подчинена на подготовката за големия пост и носи идеята за "последно облажаване". Вечерта на празника при родителите се събират семействата на техните синове, дъщери, внуци, за да заговяват от млечни храни. Приготвят се баница със сирене, риба, варени яйца, варено жито, бяла халва с ядки.

На трапезата се извършва и обичаят хамкане: на червен конец се привързва и се спуска от тавана парче бяла халва или варено яйце. Най-възрастният мъж завърта конеца в кръг и всеки се стреми да хване яйцето (халвата) с уста. Който успее, ще бъде жив и здрав през цялата година.

Характерен за празника е обичаят Оратници, свързан със запалването на празнични огньове. Традицията повелява високите пламъци да бъдат прескачани, което според народните поверия носи здраве. След това около огъня се играят хора.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  431       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   15/11/21

Google