Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

За небето и хората - ние сме звезден прах

Всички звезди, които виждаме с невъоръжено око, са само от галактиката Млечния път. В нея се намира Слънчевата система, част от която е планетата Земя. До най-близката звезда след Слънцето, наречена Проксима Кентавър - която е само на четири светлинни години - и с най-високите постижения на технологията човек не може да стигне. И с най-мощния космически апарат това ще отнеме хиляди години.

Слънцето пък, с което започва образуването на Слънчевата система, е на около 4.5 млрд. години и е в средата на живота си, или на около 40 години, ако се сравнява с човешки живот. За следващите няколко милиарда години на Слънцето нищо лошо няма да се случи.

Това са само част от научнопопулярните факти, с които Ганчо Ганчев - астроном и астрофизик, но актуално работещ в ИТ сферата - може да улесни равносметките за годината: ако като цяло за 2021 г. може да се заключи, че не бе лека, с поглед към небето човек може да си даде сметка, че проблемите ни на Земята (макар и да са част от личния свят на всеки) са незначителни, а с това вероятно и по-решими.

Ганчо Ганчев е завършил физика във Франция и астрофизика в Софийския университет. Негово хоби е астрофотографията.



За звездите и хората

Както хората, така и звездите се раждат, живеят определено време и умират. Звездите се раждат в т. нар. газо-прахови молекулярни облаци, като, за да се роди звезда, има помощ и от избухнала друга и "става нещо като рециклиране". Причината е, че с избухването създадените елементи от т.нар. свърхнова звезда пътуват през междузвездното пространство и обогатяват всичко около тях.

"Този шок като температура, налягане и ударна вълна задвижва процеси за образуване на по-плътно ядро в центъра, около което се събира звездното вещество. То се сгорещява и става т.нар. протозвезда, или бебе звезда".

Той обаче се занимава с изследването на масивни звезди като ярките сини променливи. Тези звезди са в пъти по големи и по-тежки от Слънцето. Фазата на ярка, синя и променлива звезда предшества смъртта на някои звезди. "Има крайни стадии, когато звездите започват да изгарят остатъците от елементите в недрата си - след като свършат водород и хелий, тоест когато изхабяват бензина, образно казано, влизат в различни етапи: наблюдава се или т.нар. пулсиране, техният радиус се смалява и увеличава много бързо, разбирайте за няколко месеца или няколко години, температурата също се увеличава и смалява в големи граници. Звездата вече се намира във все по-нестабилна фаза и не може да пази своето т.нар. равновесие", обяснява астрономът.



Още нещо свързва звездите и хората: "В нашата кръв има желязо - затова е и в червен цвят, защото хемоглобинът, който се пренася в кръвта и служи за транспортиране на кислород, е богат на желязо и е червен на цвят - което е създадено в недрата на масивните звезди, с които аз се занимавам: тези много тежки и плътни ядра са с огромна температура, която е милиарди градуса. Тя е достатъчна да съедини атомите, така че да създадат желязно-никелово ядро и при избухването атомите от вече създадено желязо се разпръсват. Така попадат навсякъде в междузвездното пространство, за да продължат цикъла".

В този смисъл всеки човек е звезден прах, каза Ганчо Ганчев, перифразирайки канадския астрофизик Хюбърт Рийвс: "Ние сме звезден прах - буквално, защото сме като прашинки, в сравнение с огромните звезди, но и защото всичкият материал е дошъл от други звезди, които след своя край са дали от своята материя, за да създадат Слънцето, Слънчевата система и нас."

За звездите и търпението

За снимането на звездите трябва търпение: "Ако снимката е на Слънцето, отнема под една секунда, но ако е на някоя далечна мъглявина или галактика, може и да трябват десетки часове. Това са стотици или дори хиляди кадри, които минават през специализирани програми - те ги събират, наслагват една върху друга, правят се корекции и калибрации, за да се получи краен и красив резултат".

Обяснява, че снимките се и обработват, или с други думи: каквото виждаме на снимките, не е непременно това, което астрономите виждат през окуляра на телескопа или което излиза първоначално на компютъра от камерите. "Това често не представляват истинските цветове, дори и ако се намираме до дадения обект. Няма да го видим по същия начин, може дори да не видим цветове", разяснява астрофотографът.

Нашите очи не виждат в тъмното толкова хубаво цветове. Ако погледнем през телескопа някой далечен обект, ще ги видим сив, сиво-бял.

За зрелищните и успешните снимки



Снимка на пълното слънчево затъмнение, направена през 2017 г. в Съединените щати и планирана няколко години: с приятели са гледали карти, маршрути, за да са подготвени как да променят пътя си, ако на първоначално избрана цел времето се развали и пречи на наблюденията.

"Линията на пълното затъмнение е няколко десетки километра широка и мина през диагонала на целите Съединени американски щати. Спряхме с колата на точно определени координати, подготвихме няколко фотоапарата, всичко беше синхронизирано до секундата", разказва Ганчев.



Макар и да е пропътувал хиляди километри до мястото на снимката, определя дестинацията като достъпна. "Обикновено тези затъмнения се случват или в Антарктида, или в Чили, Сибир. Това са наистина далечни места, докъдето ще излезе много скъпо да си занесе човек техниката, да го снима за няколко минути и да се върне".

Други подобни ресурси
Фирми:   Обучение / курсове
Стоки:    Информация, култура


 
  Снимки от сайта или реклама на "Наука и образование"
 
 
  Линкове към За небето и хората - ние сме звезден прах
 
W98940 Ние сме звезден прах : за небето и хората Източник Dnevnik.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Наука и образование  >>>
  Категория: Космос  >>>
  Група:
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  484       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   24/12/21

Google