Закон за електронното управлениеНа карта Административните органи се задължават да предоставят административните услуги по електронен път с намалена такса спрямо таксата за присъствено заявяване и предоставяне, реши парламентът с приемането на второ четене на промени в Закона за електронното управление.
Заложено е минималният процент на намаление на таксата да е 10 на сто. Предвижда се също за предоставяне на административни услуги по електронен път да не се изисква прилагане на документ за платена такса, когато таксата е платена по електронен път.
Промените в Закона за електронното управление са етап от изпълнението на заложената в Националния план за възстановяване и устойчивост "Регистрова реформа за разгръщане потенциала на електронното управление за подобряване на бизнес средата". С тях се регламентират фигурата и функциите на централен администратор на данни. Въведено е задължението административните органи да водят регистрите и базите данни, възложени им със закон, в електронна форма.
С измененията се въвежда... Още
ОАЕ пуснаха най-добрия арабски софтуер с ИИНа карта Обединените арабски емирства направиха още една крачка към лидерството в генеративния изкуствен интелект в Персийския залив. Това стана, след като свързана с управляващото семейство група пусна голям езиков модел (на такъв стъпва и нашумелият чатбот ChatGPT) на име Jais.
Моделът е с отворен код, достъпен за използване от над 400 млн. души, говорещи арабски в света, изграден на базата на данни на арабски и английски език. Това е съвместна работа между G42, компания за изкуствен интелект, ръководена от съветника по националната сигурност на ОАЕ Шейх Тахнун бин Зайед Ал Нахаян, Университета за изкуствен интелект "Мохамед бин Зайед" в Абу Даби (MBZUAI), и Cerebras, компания за изкуствен интелект, базирана в Калифорния.
По-рано тази година Cerebras подписа сделка за 100 милиона долара за предоставяне на девет суперкомпютъра на G42, един от най-големите договори от този вид за бъдещ конкурент на Nvidia.
"Повечето LLMs са фокусирани върху английски език. Арабският е един от най-голе... Още
ChatGPT отприщи оръжейната надпревара в ИИНа карта "Роботи убийци" може да звучи като понятие от научната фантастика, Холивуд, конференции на ООН, предупреждения на хуманитарни работници и правозащитници и съвсем наскоро пуснат сериал на "Нетфликс".
Ако тези роботи все пак се появят, те ще са по-малкият проблем на свят, навлязъл дълбоко в ерата на изкуствения интелект: биха били само върхът на айсберга в трансформираната от нови технологии глобална икономика.
ChatGPT зададе началото на тази ера.
"Оръжейна надпревара в изкуствения интелект" вече не е понятие, с което световните медии обозначават антиутопичното бъдеще. Почти девет месеца след появата на най-известния чатбот компании и правителства - понякога в сътрудничество, понякога в конфликт и винаги с конкуренция между технологичните гиганти - тя е реалност.
Световни - но и регионални - сили вдигат залога с инвестиции, планове за бъдещето, в което контролът над следващото поколение технологии ще носи превъзходство. Всяка от тези страни приема загубата като заплах... Още
Мъск обяви стартъп за изкуствен интелектНа карта Милиардерът Илон Мъск обяви обещавания отдавна стартъп с изкуствен интелект xAI в сряда. Част от екипа му са инженери от големи технологични фирми, с които той може да се надява да изгради собствен аналог - или радикално различна версия - на чатбота ChatGPT.
Мъск, който е главен изпълнителен директор на компаниите "Тесла" и "Спейс Екс" и собственик на "Туитър", ще ръководи засега проекта.
Той ще се посвети на xAI месеци след като заявяваше, че разработването на изкуствен интелект трябва да бъде спряно и че секторът се нуждае от регулиране, предвид потенциала да "унищожи цивилизацията". Дори стана част от писмо, в което влиятелни имена призоваваха за шестмесечна пауза в големите проекти с изкуствен интелект.
Да разбира природата на Вселената
Неизвестните за новия проект са много на този етап: колко финансиране има, какви са специфичните цели, върху какъв изкуствен интелект иска да се съсредоточи и дали изобщо ще е в областта на генеративния изкуствен интелект, подобн... Още
Изкуственият интелект (Artificial Intelligence, AI) е интелектът, демонстриран от компютри, за разлика от естествения интелект, демонстриран от животни и хора.
Изкуственият интелект при поставяне на задача има способност да анализира обкръжаващата го среда и да предприема действия, които увеличават възможността за постигане на определени цели.
Изкуственият интелект е наука за концепциите, методите и средствата за създаване на интелигентни компютърни програми, измерване и изследване на естествения интелект чрез компютърни системи с цел тяхното подобряване.
ИИ приложенията включват усъвършенствани уеб търсачки (например Google), препоръчителни системи (ползвани от Ютюб, Амазон, Нетфликс), разбиращи човешки говор (например Siri, Alexa Internet), самоуправляващи се коли например Тесла (компания)) и т.н.
Теорията на изкуствения интелект се основава на хипотезата, че основно човешко качество като интелигентността, може да бъде описано с достоверна точност, така че да бъде ... Още
Изкуственият интелект ще се състезава за ГрамиНа карта Изкуствен интелект е допустимо да участва в "Грами", но няма да бъде избираем при определянето на наградите.
Миналия месец академията обяви серия от промени в предстоящите награди "Грами", за да се приспособят те по-добре към развиващата се музикална индустрия. Сред нововъведенията, отнасящи се до изкуствения интелект, има формулировки като "произведение, което не съдържа човешко авторство, не може да бъде класирано в нито една категория". Тъй като музикалната индустрия продължава да се приспособява към тази нова технология, наградите "Грами" също ще се приспособят.
"Много е лесно и просто: изкуствен интелект или музика, която съдържа елементи, създадени от изкуствен интелект, е абсолютно допустима за участие и за разглеждане за номинация за "Грами". Точка! Това, което няма да се случи, е, че няма да дадем "Грами" или номинация за "Грами" на тази част от музикалното произведение, която е сътворена чрез изкуствен интелект".
Ако изкуственият интелект или програма за моделиране ... Още
Артур Кордон е експерт в прилагането на изкуствен интелект в индустрията. Член е на международната научна общност в областта на приложните системи. Притежава американски патент и е публикувал повече от 70 статии, три книги и 16 глави в трудове в областта на приложния изкуствен интелект.
ОСНОВНИ ТЕНДЕНЦИИ ЗА БЪДЕЩЕТО НА ИЗКУСТВЕНИЯ ИНТЕЛЕКТ
Фактори за нарастващото влияние на изкуствения интелект в бъдеще
Какви са аргументите на прогнозата за растящо влияние на изкуствения интелект? В основата на това твърдение е превръщането на изкуствения интелект в съществен икономически фактор. Сега изкуственият интелект е разпространен в хиляди компании и тази ефективна бизнес машина ще продължи да работи, защото се е превърнала в двигател на цифровата икономика. Така че, за ужас на стопанските ръководители без визия, двигателят на изкуствения интелект ще работи и ще продължи да работи на пълни обороти в бъдеще.
Приходите от изкуствения интелект също се очаква да нарастват екс... Още
Hewlett Packard пуска облачна услуга за ИИНа карта Hewlett Packard Enterprise (HPE) обяви, че пуска облачна изчислителна услуга, която да осигури достатъчно мощ на системите с изкуствен интелект, използващи големи езикови модели (LLM), подобни на ChatGPT. Услугата в момента се тества от няколко корпоративни клиента, като до края на годината ще бъде достъпна за всички организации в Северна Америка, а от 2024 г. ще бъде налична и в Европа.
С този ход HPE влиза в директна конкуренция с облачни доставчици като Amazon, Microsoft и Google, които се стремят да адаптират своите глобални центрове за данни за ерата на приложенията на генеративния изкуствен интелект, привличащ милиони потребители.
HPE GreenLake за LLM е първото от поредица от индустриални и специфични за изкуствения език приложения, които HPE планира да пусне в бъдеще. Тези приложения ще включват поддръжка за създаването на климатични модели, здравеопазване и науки за живота, финансови услуги, производство и транспорт.
Нахлуването на AI базирани приложения сериозно разм... Още
Гугъл отвори платформата си за изк.интелектНа карта Гугъл" (Google) обяви, че дава открит достъп на платформата си за услуги с генеративен изкуствен интелект.
Vertex AI ще може да се ползва с Google Cloud (облачната услуга на "Гугъл") и така компаниите и организациите ще могат да интегрират способностите ѝ в приложенията си.
Това не е платформа с употреба като на чатбота ChatGPT на превръщащия се в лидер конкурент на "Гугъл" в генеративния изкуствен интелект, финансираната от "Майкрософт" (Microsoft) OpenAI.
Новата платформа помага да се изграждат приложения, базирани на генеративен изкуствен интелект, който се превърна във фокус на усилията на редица компании в света, откакто ChatGPT предизвика световното внимание със задаващата се революция.
Сред функционалностите ѝ е и засичането - и описването на естествен език - на проблеми с въведен код и идеи за поправянето им. Друга функционалност предлага превод за потребители, които не говорят английски.
И "Гугъл" пусна този месец, макар и все още за избрани потреби... Още
Изкуственият интелект - основна грижа за ХоливудНа карта Най-големите холивудски студиа постигнаха предварително споразумение с профсъюза на филмовите и телевизионни режисьори.
Споразумението вероятно ще предотврати спиране на работата на режисьорите, което иначе би увеличило натиска върху медийните компании да се споразумеят с все още стачкуващите холивудски сценаристи.
Гилдията на американските режисьори ще поиска от своите 19 000 членове да одобрят тригодишния договор, който беше обявен късно в събота след триседмични преговори.
Споразумението включва увеличение на възнагражденията и хонорарите, както и предпазни клаузи относно използването на изкуствен интелект. То е сключено между Гилдията на режисьорите и Алианса на филмовите и телевизионните продуценти, който представлява "Нетфликс", "Уолт Дисни" и други големи студиа.
По време на последната стачка през 2007 г. и 2008 г. предварително споразумение на студиата с Гилдията на режисьорите принуди сценаристите да се върнат на масата за преговори. В петък обаче преговарящият от... Още
Европейската комисия иска етикет за изк.интелектНа карта Европейската комисия поиска онлайн платформите, изготвящи съдържание с изкуствен интелект (ИИ), да поставят етикет, че то не е създадено от хора, а от роботи. Това заяви вицепрезидентът на Еврокомисията Вера Йоурова след среща в Брюксел в понеделник с представители на най-големите платформи, сред които "Гугъл", "Майкрософт" и "Мета".
"Искаме етикета сега, незабавно", заяви Йоурова, като даде знак, че комисията разчита да получи информация, че той вече се използва в докладите, които големите платформи й предоставят периодично по силата на етичния кодекс за борба с дезинформацията, който са подписали.
Йоурова каза, че етикетът трябва да отговаря на две условия - да е ясен за редовия потребител и да се появява незабавно при гледането, четенето или слушането на съдържание.
Етикетът трябва да се прилага за всички генерирани от ИИ материали, които могат да се използват за създаване на дезинформация, включително текст, изображения, аудио и видео.
Засега информирането ще е доброво... Още
Тайната зад възхода на изкуствения интелектНа карта Изкуственият интелект е най-обсъжданото в технологичния свят тази година, а триумфът на ChatGPT, отприщил същинска "оръжейна надпревара", приобщи милиони потребители по света към дебата за бъдещето.
Всчко това можеше и да не се случи без хиляди чипове, повечето - на една конкретна компания, която във вторник за кратко се оценяваше на 1 трлн. долара.
Как някога свързваната от широката публика с видеокарти Nvidia застана начело на най-голямата промяна в технологичната индустрия от появата на интернет насам?
Изчисления
Зад генеративния изкуствен интелект, какъвто е ChatGPT и който може да съставя текст, изображения и други на базата на заявки с огромни масиви от информация, стоят и сложни изчисления.
Обработката на данни и изчисленията зад работата на създателя на чатбота, OpenAI, са невъзможни без графичните процесори (GPU) - чиповете, които ползва изкуственият интелект и които иначе са нужни за обработка на графични изображения. Централните процесори са способни д... Още
Мета подари изкуствения си интелект на светаНа карта Технологичният гигант "Мета" е решил да подари разработката си в изкуствения интелект LLaMA безплатно на света, за да може с нея всеки да може да изгради собствен чатбот.
Изненадата от собственика на "Фейсбук" се базира на решение от февруари, изненадало технологичния свят. Безплатният достъп до "перлата в короната" на "Мета", след публикуването на кода на системата и одобряване поотделно на всеки желаещ, дал имейла си на компанията, обаче крие рискове според някои експерти, а и конкуренти.
На практика "Мета" "дава технологията си с изкуствен интелект като софтуер с отворен код, който може да бъде копиран, променен и използван повторно, безплатно, предоставяйки на външни хора всичко, което им трябва, за да създадат чатботове сами".
Критики
Всичко това показва коренно различния подход на "Мета" в битката за бъдещето на технологиите, която се ожесточава в Силициевата долина. Влиянието на компанията, смята изпълнителният ѝ директор Марк Зукърбърг, най-добре може ... Още
Разкриха нов израелски шпионски софтуер, отново сНа карта Нов израелски шпионски софтуер, подобен на програмата "Пегас" ("Pegasus"), е бил използван срещу журналисти и политически фигури в различни държави, съобщи канадската изследователска лаборатория Ситизън лаб.
Ситизън лаб обясни, че след като бъде инсталиран на телефон или компютър, шпионският софтуер "КуаДрийм" може да записва телефонни обаждания, да прави снимки и да търси във файловете на устройството, всичко това без знанието на потребителя. Той също така позволява достъп до данни, съхранявани в облачното хранилище, и има функция за самоунищожаване, за да скрие присъствието си, след като вече не се използва.
Когато се разгоря скандалът "Пегас" се появиха съобщения, че NSO са имали клон в България и било много вероятно поне част от работата по шпионската програма да е свършена от български програмисти.
Според доклад на агенцията за кредитен рейтинг "Мудис", цитиран от вестник "Хаарец", компанията имала офиси в Израел, Кипър и България с общо 750 служители.
Преди година, ... Още
Изкуствен интелект за четене на мисли?На карта Учени от Университета в Осака използваха успешно изкуствен интелект, за да декодират мозъчната дейност на хора, така че да пресъздадат видени от тях изображения.
Работата на екипа на 34-годишния Ю Такаги е само стъпка в процес, който може да е на десетилетия от спорни пробиви като четене на мисли. И този пробив обаче бързо успя да предизвика дебат в научната общност.
Самообучаващият се модел Stable Diffusion, разработен в Германия през 2022 г., е използван от Такаги за да се анализират сканираните изображения на мозъка на участниците в тестовете, видели до 10 хил. изображения в машината за ЯМР. Впоследствие е изграден модел, който да "превежда" мозъчна дейност във формат, в който тя да бъде прочетена. В резултат моделът генерира изображения, които необичайно много приличат на оригиналите.
При това изображенията не са показвани на изкуствения интелект предварително.
Японският изследовател не смята, че пробивът води към четене на мисли, тъй като изкуственият интелект към мом... Още
Изкуствен интелект може да замени журналиститеНа карта Има риск журналистите да бъдат заменени от системи с изкуствен интелект като нашумелия чатбот ChatGPT. Това казва във вътрешна кореспонденция със служителите изпълнителният директор на германската медийна група "Аксел Шпрингер" Матиас Дьопфнер.
По думите му, отправени, докато издателят опитва да превърне компанията в чисто дигитална, но и да увеличи приходите на вестниците "Билд" и Велт", предстоят съкращения на работни места. Автоматизацията прави излишни много от поддържащите журналистиката задачи.
Според Дьопфнер изкуственият интелект има потенциала да направи независимата журналистика по-добра от всякога, а инструменти като ChatGPT обещават "революция" в информацията. Според него те скоро ще бъдат по-добри в събирането на информация от журналистите хомо сапиенс.
"Разбирането на тази промяна е от съществено значение за бъдещата жизнеспособност на едно издателство", продължава, цитиран от "Ройтерс" и "Гардиън". "Само онези, които създават най-доброто оригинално съдържание, ... Още
Изкуствен интелект ще съветва румънския премиерНа карта Румънският премиер представи своя "нов почетен съветник" - асистент с изкуствен интелект, наречен Йон, който Николае Чука определи като пръв по рода си.
Разработен от румънски изследователи, основната задача на Йон ще бъде да сканира социалните мрежи, за да информира правителството "в реално време за предложенията и желанията на румънците".
Той посочи, че най-новият член на неговото обкръжение - огледална структура със звуков интерфейс - е първият подобен в света и описа Йон като "първия правителствен съветник, който използва изкуствен интелект".
"Здрасти, ти ми даде живот и моята роля сега е да те представлявам, като огледало, каза спокойният глас на Йон при стартирането. Какво трябва да знам за Румъния?"
Йон "ще използва технология и изкуствен интелект, за да улавя мнения в обществото", като използва "данни, публично достъпни в социалните мрежи", според правителствен документ, описващ проекта.... Още
Създадени от изкуствен интелект изображенияНа карта Изображения в графичен роман, създадени с помощта на системата с изкуствен интелект Midjourney, не е трябвало да получат защита на авторските права, се казва в писмо от Службата за авторско право на САЩ.
Авторът на Zarya of the Dawn Крис Кащанова има право на авторски права върху части от книгата, написана и аранжирана от Кащанова, но не и за изображенията, произведени от Midjourney, се казва в писмото.
Решението е едно от първите на американски съд или агенция за обхвата на защитата на авторските права за произведения, създадени с изкуствен интелект, и идва на фона на зрелищния възход на генеративния изкуствен интелект като Midjourney, Dall-E и ChatGPT.
Службата за авторски права каза в писмото си, че ще преиздаде регистрацията си за Zarya of the Dawn, за да пропусне изображения, които "не са продукт на човешко авторство" и следователно не могат да бъдат защитени с авторски права. Службата за авторско право не коментира решението.
Кащанова в сряда нарече "страхотна новина... Още
ChatGPT на работа: заплаха за едни, шанс за другиНа карта Бот, който взима изпити за университет от Бръшляновата лига, с умението си да пише минава интервю в "Гугъл" за позиция със заплаха 183 хил. долара, пише имейли и образци, обобщава дълги (и скучни) презентации и вече "помага" за продажби на недвижими имоти, неизбежно буди тревога.
Появата на разработения от OpenAI чатбот ChatGPT предизвика лавина от коментари: от апокалиптични за смъртта на цели индустрии и края на журналистите до омаловажаването на опасността, тъй като този и други езикови модели, ползващи изкуствен интелект, не могат да се справят с елементарни логически задачи, и не могат да се самообучат достатъчно добре.
И двете прогнози може да се окажат грешни.
ChatGPT може и да не доведе до масова безработица, да не изличи цели отрасли и да не започне да пише като за "Пулицър". От коментарите на експерти за международни и американски медии обаче следва, че в някои области той ще се справи достатъчно добре, за да предизвика сериозни промени.
При това ChatGPT е само н... Още
Ботът ChatGPT вече променя светаНа карта Ако пуснатият в края на миналата година чатбот ChatGPT бе човек, вероятно би бил най-експлоатираното същество на планетата: толкова, че рухна за няколко дни едва месец и половина след появата му.
За краткото й съществуване от края на ноември досега платформата на базираната в Сан Франциско организация OpenAI се превърна в най-обсъжданата технологична новост.
ChatGPT смайва някои, разочарова едни (с неточности в отговорите) и тревожи други. Според песимистите той ще направи хората излишни в редица индустрии. Изправени пред него, академичните институции се задъхват. Компаниите виждат възможност.
Прегледът на този кратък досега, но зашеметяващ "живот" на бота показва, че появата му може да промени света само с помощта на най-важния участник в този процес: всички, които го използват.
Какво точно е ChatGPT
ChatGPT не може да стане следващият "Гугъл" въпреки опасенията на корпорациите от Калифорния. Той разчита на информация, с която е захранван до 2021 г. Не търси в ... Още
Изкуствен интелект. МетавселенаНа карта Основна характеристика на бъдещето е свързана с функцията му да ни изненадва. Но за да можем да го приемем подготвени, а в най-добрия случай - да участваме качествено в неговото създаване - на помощ идват експертите футуролози. Чрез тях можем да си въобразим правдоподобни сценарии за бъдещето. Техните предположения идват на базата на научни данни, но са и логико-интуитивни, каквито са тезите на всички добри прогнозисти.
Мариана Тодорова, футуролог от Българската академия на науките:Първият голям тренд е навлизането на изкуствения интелект масово и все по-активно в живота ни.
"Голямата сензация между 2022 и 2023 е отворения изкуствен интелект, който вече е наличен за разговори с хора, включително на български език".
Open AI и GPT-3 - Generative Pre-trained Transformer 3 - авторегресивен езиков модел, който използва задълбочено обучение, за да създаде човешки текст.
Основен въпрос след навлизането му е може ли OpenAI-GPT-3 да замени Уикипедия и Гугъл... Още
Епъл пусна серия аудиокниги, озвучени от ИИНа карта Епъл (Apple) тихомълком е пуснала аудиокниги, разказани от изкуствен интелект.
Стратегията бележи опит за преобразяване на доходоносния и бързо растящ пазар на аудиокниги, но вероятно ще засили и наблюдението върху практиките на "Епъл" в областта на конкуренцията.
Този ход може да е и началото на "смъртта на разказвача" (човек, а не изкуствен интелект), ако се превърне в сериозна промяна в начина, по който компаниите гледат на бъдещето на аудиокнигите и на разходите си за тях.
Пазарът се разраства експоненциално: за година продажбите са скочили с 25% и са донесли 1.5 млрд. долара, а запознати с индустрията допускат, че до 2030 г. глобалният пазар може да възлиза на над 35 млрд.
Разходите рязко намаляват
При търсене на AI narration в приложението Books се вижда каталогът, за книгите в който се обяснява, че са "разказани от дигитален глас, базиран на разказвач човек".
Не всички потърсени от "Епъл" издатели в последните месеци са се съгласили да участват. На авто... Още
Изобретяват ли машини без човешка помощ?На карта Въпросът дали изкуственият интелект може да изобретява е на близо 200 години - от самото начало на изчислителната техника.
Но дали изкуственият интелект "изобретява", или помага на хората да изобретяват?
Абстрактната идея зад това как програмите с изкуствен интелект могат да измислят е сравнително проста. Вие дефинирате пространство от понятия и програмата изследва това пространство. Пространството обикновено е много голямо, може би дори безкрайно. Следователно трябва да се инвестират значителни усилия, за да се определи дали част от пространството, си струва да се проучи допълнително, както и да се потвърди всяко обещание за нова концепция.
Като пример - пространството на понятията може да бъде всички възможни начини за огъване на права антена. Предизвикателството е да се намери кой от безкрайния брой начини има най-добри електромагнитни свойства.... Още
Digitalen Marketing BgНа карта Идеята за нашата агенция за дигитален маркетинг възниква през 2008г. Дигиталната агенция е базирана в Пловдив. Предоставяме широк спектър от дигитални услуги и работим с клиенти от всички индустрии. Изработваме цялостна маркетинг стратегия за вашите бизнес нужди. Специализирани сме в управлението на онлайн маркетинг кампании, свързани с разработването на уеб сайтове, редизайн, оптимизация за търсачки (SEO), Pay-per-click реклами (PPC), реклами в Google и Facebook, видео маркетинг, контент и копирайтинг.... Още
Дигитализацията чрез клауд решенияНа карта Дигитализацията чрез клауд решения e ключът към устойчив бизнес растеж. Това беше основният фокус на събитието FTS Dynamics Day 2022 - Together on the top, което се проведе в края на месец май тази година. Тематичното събитие се организира ежегодно от "ФТС България" - водещ интегратор на бизнес приложения за малки, средни и големи компании в Централна и Източна Европа.
Тазгодишното събитие под надслов Together on the top се проведе в присъствен формат на едно от най-високите места в София - Ozone SkyBar & Lounge в хотел "Милениум". Гости на събитието бяха редица представители на клиенти и партньори на "ФТС България", а за тях в рамките на 3-часовото събитие презентираха 10 от водещите консултанти на интегратора.
Задълбочено познание за Dynamics 365, оптимални клауд решения за всеки бизнес и ефективно управление чрез Data Analytics. Това са основните стълбове на компетенции и услуги, които "ФТС България" предоставя на своите клиенти.
Главните акценти на събитието бяха новостит... Още
Компанията Leanplum обяви ключова сделкаНа карта Компанията от Силициевата долина Leanplum, създадена от българина Момчил Кюркчиев, става част от глобалния лидер в областта на облачните маркетингови решения за ангажираност на клиенти (от англ. - Cloud Retention) CleverTap, беше обявено на официална церемония в София.
Lеаnрlum e бързоразвиваща се технологична компания и лидер в мобилния маркетинг, ocнoвaнa пpeз 2012 г. в Caн Фpaнциcĸo oт Kюpĸчиeв. Преди той е сред 20-те служителя на Google, които отговарят за поддръжката на търсачката, но напуска, за да започне собствения проект за създаване на софтуер за проверка и подобрение на ефективността на мобилни приложения.
С инвестиции в размер на 125 млн. долара и офиси в София, Сан Франциско, Ню Йорк, Денвър, Амстердам и Сингапур, днес Leanplum трансформира мобилната ангажираност на потребители от цял свят и ускорява продуктови иновации в области като големи данни или т.нар. Big Data, автоматизация между различните канали и персонализация., се казва в съобщението.
Подпи... Още
Най-бързорастящият развоен център на SAP в ЕвропаНа карта "SAP Labs България" се утвърди като една от най-бързоразвиващите се софтуерни компании в страната. Как се вписва дейността ви в глобалната мрежа от развойни центрове на SAP по света?
- "SAP Labs България" има 22-годишна история в страната и в момента сме осмият по големина развоен център на SAP в глобален мащаб. За последните повече от 3 години сме най-бързорастящият развоен център в Европа и най-големият развоен център в Югоизточна Европа, като към момента над 1300 колеги са избрали да се развиват професионално в SAP в България.
Горди сме, че през изминалата 2021 г. привлякохме близо 300 нови колеги, при това изцяло дистанционно. Същевременно текучеството на кадри при нас е доста под средното за индустрията ниво. През предходната 2020 г. привлякохме още 150 нови колеги, като "SAP Labs България" показва постоянна тенденция за растеж с 10-15% през последните 10 години. И в момента имаме отворени над 100 нови позиции, така че очакваме и през 2022 г. да добавим към екипите о... Още
AI институт: И ще променим странатаНа карта България застава твърдо зад Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT, заяви премиерът Кирил Петков на откриването в НДК.
Институтът се открива в партньорство с двата най-големи технологични университета на Швейцария – с Федералния технологичен институт в Цюрих (ETH Zurich) и Политехническия университет в Лозана (EPFL).
Сред присъстващите на официалното начало са президентът Румен Радев, европейският комисар за иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел, министърът на образованието и науката акад. Николай Денков, министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, ръководителят на швейцарския отдел по икономически въпроси, образование и изследвания, и бивш президент на Конфедерация Швейцария (2021 г.) Ги Пермелин.
Премиерът Петков каза, че институтът ще се ръководи от световноизвестни учени – българи и чужденци, идващи от най-добрите университети в САЩ и Израел. Целите на INSAIT са България да стане най-доброто място в с... Още
Какво е Блокчейн?На карта Най-елементарното определение за това какво е Блокчейн е верига от блокове с данни.
Блокчейн (англ. Blockchain) е споделена цифрова книга или база данни с финансови транзакции, които се записват на множество компютри на различни места по света. Базата данни постоянно се разраства, когато към нея се добавят нови Блокчейн транзакции или т.нар. „блокове". По този начин се формира непрекъсната верига от блокове, при която записите са публични и проверими.
Тъй като липсва централно местоположение на тази база данни (Блокчейн система), тя е по-малко уязвима на хакерски атаки, след като информацията съществува на милиони различни места по света.
В последните години влиянието на набиращата популярност Блокчейн технология е сравнявано с това на интернет през 90-те години на миналия век.... Още