Историята е наука, когато е безпристрастнаНа карта Доц. д-р Владимир Златарски е историк в Института за исторически изследвания на БАН. Той проучва българската история от края на XIX до средата на XX в. в нейния европейски и балкански контекст. Експерт по българо-германските отношения. Автор е на монографиите "Райхът и царството. Германското присъствие в България 1933-1940 г." (2014 и 2020) и "Неискрените. България, Румъния и Централните сили 1913-1914 г. (2018).Доц. Златарски, прочетох тези дни едно метафорично сравнение, приписвано на цар Борис Трети: че когато се задава неудържим порой, се прави вада, за да не залее целия бостан. Могат ли днес, 80 години по-късно, българските историци да кажат, че тази метафора адекватно отразява смисъла на присъединяването на България в Тристранния пакт?
- Цар Борис III е обичал народните мъдрости и често си е служил с тях. "Неудържимият порой" в случая е 12-та германска армия, която се събира на румънска територия по река Дунав, за да премине през България на път за Гърция. Р... Още
Аспарух - държавникътНа карта Хан Аспарух е велик български владетел, основател на Дунавска България през 680-681 година.
След разпадането на Стара Велика България под ударите на хазарите Аспарух повежда оногундурите, основна част от прабългарите, през реките Днепър и Днестър и започва набези срещу Византия, което предизвиква похода на император Константин ІV Погонат срещу Аспарух през 680 г.
Войната завършва с поражение на ромеите. Хан Аспарух превзема Източна Мизия. Императорът е принуден да поиска мир и подписва договор, с който се задължава да плаща годишен данък. Този договор се счита за официалното признаване на новата българска държава.
Хан Аспарух регулира отношенията си със славянските племена в състава на държавата, като ги задължава да охраняват границите на юг и на запад; предприема поход срещу хазарите и разширява България до р. Тимок и Карпатите.Чрез своите военни и дипломатически акции българският владетел влиза в съюз с Куберова България в земите на днешна Македония, постоянно застрашавана... Още
Хан Борис - княз МихаилНа карта Борис е предопределен от съдбата да извърши два исторически акта – покръстване и просвещение на българския народ. Тези събития имат огромно значение за държавата не само в онзи исторически момент, а и до днес.
Българският държавник съзнава, че оставането извън кръга на европейските християнски държави води до изолация и до развитие, което не съответства на културния контекст на времето. Във вътрешнополитически план християнството премахва религиозните, културните и етническите различия между прабългари и славяни и ги обединява в единна, неделима нация. А където има единна нация, там държавата е силна. За самия Борис като хан покръстването има още един аспект – християнството е важен фактор за засилване, централизиране и концентриране на властта в ръцете на владетеля.
През 863 г. в Европа става известно намерението на българския хан заедно с народа си да приеме християнско кръщение. За целта Борис иска от Людовиг Немски (Лудвиг II) да бъдат изпратени немски мисионери, които да по... Още
9 юни 1923 г. - противоконституционен и неизбеженНа карта На 9 юни 1923 г., телефоните и телеграфите разнасят новината, че в България е свалено правителството на земеделците начело с Александър Стамболийски и управлението е поето от ширококоалиционен кабинет, начело с професор Александър Цанков. Извършената промяна е сред събитията от новата българска история, които предизвикват и продължават да предизвикват разнопосочни и често яростно категорични и непримирими интерпретации не само сред съвременниците, но и сред изследователите на онази епоха.
Военните са убедени, че "намесата на армията за запазването на спокойствието и правовия ред е неизбежно и наложително необходимо".
Кимон Георгиев в издадената от него специална брошура "9 юний" и в други публикации оценява случилото се като провал на един тираничен режим следствие от родените след Освобождението партийна разпокъсаност, лични амбиции на политическите водачи, изкористяване на властта и пълното партизанско заслепение.
Александър Малинов смята, че новата деветоюнска власт се е... Още
История славяноболгарскаяНа карта В прастари времена, преди да се появят буквите, всичкото познание за света се е пазило само в паметта на хората и се е предавало единствено на глас, от човек на човека. По-сетне те изобретили писмената и започнали да улавят и запечатват словото първом върху камъни, после върху кожи и папируси, а най-сетне – върху книга. И малко по малко превърнали книгата в съкровище, където събирали най-ценното от себе си.
Но като имали книгите, хората не престанали да си разказват истории един на друг. Те започнали да си говорят и за това, дето било писано в книгите, и дори се събирали да си четат книги на глас.
Така и тази историйца е преписвана и четена пред мнозина на свещ, в манастирски килии и по къщи. И 250 години е опазена, та не се е погубила. Така и ние решихме, подир всичките знайни и назнайни преписи на тая книжица, да наредим и нашия – с глас и писано слово. И да го предоставим, любезни читателю и слушателю, пред твоя съд и за твоя полза. Ако ти хареса, кажи и на други! Ако ли не... Още
Елитът на Русия с български корениНа карта Ахмед Рахимов е академик по психология и педагогика, който за цели две десетилетия събира огромно количество информация за наследниците на малко известните нам волжки българи! За нашата Дунавска България ние знаем много, но за родствениците ни, тръгнали с брата на Аспарух – хан Котраг, се говори малко! Днес те са част от Руската федерация! Изводите, до които достига академикът, са поразителни и малцина подозират за тяхното същество!
Започваме с малко предистория. Няма и век след като дунавските българи приемат християнството, роднините им край Волга и Кама признават за своя религия исляма – това се случва през 918-922 г. и вярата е взета от арабите. За съжаление за нашите събратя знаем твърде малко, тъй като този народ е бил безписмен – основните ни източници за информация са арабските пътешественици.
През 1235 г. унгарският мисионер Юлиан пише, че Волжка България е знаменита с богатите си градове и е голяма и силна държава.
Както и нашата страна обаче, Волжката й „сестра“ с... Още
Лондонският мирен договорНа карта XX век започва изключително тежко за българската държава. Едва десетилетие след началото на века, на Балканския полуостров се разиграва кръвопролитната Балканска война (1912-1913 г.), която приключва официално на 17 май (30 май нов стил) 1913 година с подписването на Лондонския мирен договор между държавите от Балканския съюз (България, Сърбия, Гърция и Черна гора) и Османската империя.
Според множество историци, клаузите на този договор са насочени главно “към идеята България никога да не става най-силната и най-проспериращата държава на Балканския полуостров”. Договорът е резултат от продължителни преговори между воюващите страни и активната намеса на големите европейски държави, които успяват да ограничат военните придобивки на съюзниците за сметка на Османската империя и новата албанска държава. Какви са условията и предпоставките за подписването на този договор?... Още
Траките, които не познавамеНа карта Когато се заговори за траки повечето от нас правят асоциации само с най-древните обитатели на България. В действителност една голяма част от потомците на Арес са обитавали значителни пространства от Азия и са изиграли важна роля в оформянето на много общества на този континент.
Тракийски племена са били съседи на арменци, бактрийци и индийци. Траки са поили конете си дори в Аму Даря. Това за съжаление не е известно на широката публика. Недобросъвестни учени правят всичко възможно да бъде скрита връзката между европейските и азиатските траки, макар Страбон на няколко пъти да споменава, че става дума за хора от един и същ произход. ... Още
Предсмъртна среща на Цар Борис III със СталинНа карта Още след поражението на германските войски при Сталинград цар Борис ІІІ вече окончателно е бил наясно, че Германия ще загуби войната, и че заедно с нея гибелният край ще помете и германските съюзници, като за победителите няма да има никакво значение дали след войната България ще съществува или няма да съществува като държава.
Така, в контекста на този извод, въпреки очевидната безизходност от ситуацията, българския цар все пак се е опитвал да търси и да намери някакъв поне минимално печеливш ход за спасение, и днес съществуват редица основания да се счита, че такъв е бил намерен.... Още
Не сме на нивото на създаденотоНа карта Боря се, защото смятам, че ако ние не постъпваме високо професионално към тези паметници, това е не само доказателство, че ние не сме адекватни, че ние не сме на нивото на паметниците, които са създавани в нашите земи, но не сме на това ниво, на което да им дадем нов живот на нивото, на което те някога са били създадени”.
Категорична е един от най-авторитетните ни археолози проф. д-р Диана Гергова за случващото се с уникалните археологически обекти по нашите земи.... Още
Най- ценната находка в целия святНа карта Най-сензационната находка в света е скрита в банков сейф във Варна. Вместо да се проучи и да привлича туристи, този феноменален артефакт стои потулен и забравен. Страхът от признаването му произтича от това, че този факт ще преобърне досегашните научни тези за произхода на световните цивилизации.
Открива я Петко Димитров на 15 юли 1985 г. на около 93 метра дълбочина и на 65 километра навътре в морето от Варна. Диаметър 40 см. Височина 10 см, отдолу е със седло. Става въпрос за много фина изработка. Много симетрична. Предполага се, че не е от глина, а от пясъчник.... Още
Българите победили Чингиз хан - 1223 г.На карта БЪЛГАРИТЕ СА ЕДИНСТВЕНИТЕ ПОБЕЖДАВАЛИ ЧИНГИС ХАН И МОНГОЛСКАТА ИМПЕРИЯ
Есента на 1223, българите се изправили срещу монголите, устроили на няколко места засади, и когато монголците влезли в засадите, българите ги обкръжили от всички страни, и почти всички изтребили в битка , станала известна като “Овчата битка”. ... Още
Писмо до българския войникНа карта Пиша ти това писмо, за да ти кажа някои неща, които на мен не е имало кой да ми каже. Не приемай написаното като съвети, защото на този свят най-ненужно е да се дават съвети. На умния не му трябват, а глупакът не ги приема.... Още
История на Велика БългарияНа карта Здравейте, Българи!
Изградих този сайт, в който се огласява работата на интердисциплинарна комисия, създадена за ревизиране и реабилитиране на българската история. Разчитам на безкористното съдействие и помощ на всички родолюбиви историци, археолози, откриватели и достойни българи за безкористна подкрепа. Нека с общи сили, познания и достоен труд да върнем истината и разобличим лъжата вплетена в българската история, която засенчва достолепието, доказаните достойнства и величествените постижения на великата българска цивилизация.... Още
Срещи с Буров - ИзвадкиНа карта - Кое според Вас е най-ценното качество на един народ? Това, което Вие уважавате най-много.
- Аз мисля, че най-ценното качество на един народ е любовта му към отечеството. Не скромността. Не честността. Не и трудолюбието. Защото се доказа, че най-трудолюбивите народи най-често стават плячка на негодниците, като асирийците и немците. Последната война го доказа.
Какво е трудолюбието?
Глад, страх от утрешния ден, жажда за пари - това са пружините, това са моторите, които тласкат шайбата на трудолюбието. Не е вътрешната потребност. Казват, че българският народ бил трудолюбив. Народ, който има по календар 169 черковни и официални празници, не е трудолюбив. Черквата в България, колкото и добро да е направила, разврати този хубав наш народ, направи го хайлазин... Тя го накара да празнува мишин ден, бабин ден, Зарезан, Свети Силвестър - и все не се работи. Все се пие и се почива. Тя впиянчи тоз хубав наш народ, тя го направи дембелин,хайлазин.
- Защо, българската литература не пре... Още
Гените ни на кръстопът - 24chasa.bgНа карта Категорично се опровергава теорията за тюркския произход на българите. Ние сме европейци, а не азиатци. В генетично отношение заемаме междинна позиция между славяните и средиземноморците. Близки сме до поляците, украинците и хърватите, но и до жителите на Северна Италия и до гърците. Най-типичните славяни са руснаците, но ние не сме плътно дотях. Славяни сме, но особен вид.
Прабългарите са индоевропейци, а не алтайци. Носим и техни гени, и гени на траките.... Още
Щяхме да сме 30-40 милиона, ако не бешеНа карта При нормално развитие на етноса ни в границите на исконните български територии, днес щяхме да сме около 30-40 милиона и щяхме да разговаряме с другите народи по друг начин.... Още
Предсмъртното писмо на Васил ЛевскиНа карта Байовци,
Ето, че паднах в ръцете на враговете и ще напусна пътя на борбата преди да сме видели края на нашите въжделения. Но с моята кончина не свършва пътят, който трябва да извървите, така щото да не изгубят смисъл усилията ни. Моята смърт не ще да спре бъдещето ни освобождение, нито трябва да скове сърцата и душите ви. Знайте, че борбата за освобождението ни ще погълне в жертвения си олтар много от вас, но още повече ще погълне борбата след освобождението ни.
Аз не веднъж съм ви казвал: ”Тоз който ни освободи той ще да ни и пороби”. Внимавайте, в народната работа няма шега, освобождението ни трябва да бъде плод на нашите задружни усилия. Вие, които ви грабят, безчестят и лъжат днешните ни управници, не мислете, че работата ни свършва с едното освобождение. Не тя с това започва. Нашето драгоценно отечество, ще се нуждае от достойни хора, които да го водят по пътя на благоденствието, така щото да бъдем равни на другите европейски народи.
... Още
Оброчната Плочица от с. ГрадешницаНа карта Писмото използувано върху плочицата, намерена в нашата земя – Древна Тракия и това използувано върху подобни плочици и в пирамидните текстове на Древен Египет е едно и също писмо.
Намерената Тракийска Плочица от Градешница предхожда по давност подобни намерени в Египет с около две хилядолетия. От това следва, че скриптът на писмото им е възникнал първо в Тракия и е пренесен и разпространен по-късно в Египет. Не е напълно изключена и възможността скриптът да е възникнал първоначално другаде и елитите на Тракия и Египет да са го приели зависимо или независимо едни от други – от този трети източник, но данни за такава трета възможност до сега не са установени.
Скриптът в Тракия вероятно е останал с ограничено ползуване, само като таен свещен език за посветения елит, защото не са намерени досега данни за масова всестранна употреба и стилизация от рода на тези, които настъпват по-късно в Древен Египет.
... Още
Древната история на българитеНа карта Старите историци от векове назад - и наши и чужди - считат балканските народи за стари, древни местни жители. Версията, че днешните балкански народи са различни от античното население на Балканите е сравнително нова - от 18-19 в. Тя се появява сред западните историци.
Собствената си история ли учим?
Политиката на Великите сили от 18-19 в. - да изкарат балканските народи пришълци на Балканите, за да предявяват претенции върху земите ни - намира силно отражение в тяхната историография. Създават се множество щампи и предрасъдъци в подкрепа на тази версия. Чрез пресата те добиват популярност, а чрез балканските интелектуалци - възпитаници на тези страни и учили там - навлизат и у нас. Те и до днес се поддържат като догми от нашите историци и продължават да объркват историята ни.... Още
Цари Мали ГрадНа карта Реставрираната крепост Цари Мали град (с. Белчин) е отворена за туристи. Именно там дъщерята на император Теодосий - Елия Гала Плацидия, открила райското кътче земя. Там и римляните вдигнали крепостта.
Реставрирани забележителности:
- Средновековната църква от XVI в. "Света Петка"
- Късноантична крепост от IV-VI в., в която има седем различни експозиции.
- Атракционният парк, който с един 100-метров въжен висящ мост свързва крепостта с парка. В него са изградени 13 съоръжения за децата - люлки, пързалки, катерушки. Също така са поставени дървени скулптури на антична тематика. До този кът може да се стигне през две екопътеки, както и през въжения мост.
От пролетта управата на комплекса замисля да прави там възстановки, концерти, лятно кино с исторически филми.
... Още
Гръцката цивилизация е измисленаНа карта Цялата древногръцка история е фалш! Това разкриха група от водещи историци, като публично признаха, че са измислили цялата гръцка цивилизация.
Световната история, която учим днес, е изцяло фалшифицирана през 16-18 век от италианските "учени" облечени в бели и черни роби - "хуманистите" на човечеството през 14 и 15 век.
Всъщност много преди това историци от различни народности прокрадваха идеята за изфалшифицираната история на древна Гърция, като предоставяха различни доказателства в полза на тезата си.... Още
Пресъхнала България пада под турскоНа карта Tурските пълчища са последният удар на бича Божи, който плющи над България през цялата втора половина XIV век. Изтерзана и съсипана, разложена като държавност и общество, тя безславно рухва за цели 500 г.
Българите са единственият покорен от турците народ, който не дава генерално сражение на завоевателя си и пада в плен почти без да е оказал съпротива.
Нови изследвания обаче доказват, че някои подценявани досега фактори са имали доста голямо, даже решаващо значение за краха на българската държава. Най-главните от тях са епидемията от чума и свирепата суша в Северна България. Те водят до демографски срив, много по-драстичен от днешния. Страната е обезлюдена извън поречията на реките, които не пресъхват.... Още
История славяно-българска. Отец ПаисийНа карта От този линк можете да четете "История славяно-българска" на ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ.
Също така можете да си я свалите от акаунта ни в (http://issuu.com/).
Текстът е предаден на съвременен книжовен език по зографски ръкопис, обнародван от проф. Йордан Иванов: София, 1914.
http://issuu.com/vmbulgaria/docs/istoria_slavyanobalgarska... Още
Дойранската епопея 1915-1918На карта През 1915 г. България се включва в Първата световна война. Деветстотинхилядната българска армия атакува Сърбия, съюзник на Антантата. След епични сражения до края на ноември войските ни, разбили 550 000-а сръбска армия и изпратените им в помощ две френски и една английска дивизия, достигат сръбско-гръцката граница.
По политически съображения (съюзниците ни Германия и Австроунгария се надяват да привлекат Гърция на своя страна) армията ни получава заповед да се окопае на границата. Започва позиционната война, която ще продължи до края и ще завърши на 25 септември 1918 г.
На снимка 3 - Генерал Владимир Вазов – Героят от Дойран.... Още
Съкровищата на тракитеНа карта Траките - древни жители на нашите земи са оставили много следи от своята култура. Съвременната историография нарича "траки" племената, населяващи част от Югоизточна Европа от епохата на неолита до средните векове. Броят им достига около 90 племенни групи - одриси, мизи, гети, трибали, витини ... Занимавали са се със земеделие и занаятчийство, развивали оживена търговия. ... Още