План за възстановяване и устойчивостНа карта Механизмът за възстановяване и устойчивост е в основата на NextGenerationEU, откъдето ще бъдат осигурени 800 милиарда евро (по текущи цени) в подкрепа на инвестициите и реформите в целия ЕС. Механизмът за възстановяване и устойчивост ще играе решаваща роля за подпомагане усилията на Европа да излезе по-силна от кризата и за обезпечаване на екологичния и цифровия преход.
План на България за възстановяване и устойчивост
България поиска безвъзмездни средства в размер на общо 6,6 милиарда евро по Механизма за възстановяване и устойчивост.
Планът на България е структуриран около четири стълба:
- Иновативна България
- Зелена България
- Свързана България
- Справедлива България.
Планът включва мерки в области като декарбонизацията на икономиката, образованието и уменията, научните изследвания и иновациите, интелигентната промишленост, енергийната ефективност, устойчивото селско стопанство, цифровата свързаност, социалното приобщаване и здравеопазването.
П... Още
'Икономист' за България в следващите 5 годиниНа карта Бурна политическа сцена до 2025 г. Няма да има предсрочни избори. Идеята за нова Конституция е обречена на провал. Раздробен парламент след гласуването (най-вероятно) през пролетта на 2021 г. Пандемията ще доминира всичко.
Мониторингът на Европеската комисия - а поради това и отлаганто на приемането в Шенген - ще се запази най-малкото до 2022 г. заради притесненията около върховенството на закона и корупцията. Включването в още инститции на ЕС ще зависи от допълнителни реформи, но те ще се бавят заради политическото напрежение.
Бюджетът ще бъде балансиран към 2023 г., включително заради опита да се влезе в еврозоната.
Така изглежда бъдещето на България в следващите 5 години според октомврийската прогноза на "Икономист интелиджънс юнит".
Макроикономическите прогнози
Според анализаторското звено на групата, издаваща британското сп."Икономист" свиването на БВП за 2020 г. ще е 4% с ръст от 3.7% догодина и 3.2-3.0 процента през 2022-2025г. Вероятността е то да е по-го... Още
Бюджет 2021 - рекордно харчене и без антикризисниНа карта Съдейки по всички новини и изказвания от страна на правителството по темата, изглежда, че Бюджет 2021 ще е най-разточителният от много, много време насам. Целият процес по изготвяне на бюджета и дискусиите, които го ображдат, са изключително озадачаващи за всеки човек с базова икономическа грамотност. Защо в момент на криза, затруднена бизнес активност, повишен риск от безработица и свиващи се данъчни приходи се говори почти само и единствено за социални харчове?
Основните фискални мерки - купуване на гласове?
В таблицата долу можете да видите всички големи фискални мерки, които правителството е обявило, че ще включи в Бюджет 2021 досега. Забележете, че всички са в социалната сфера от разходната страна на бюджета, без изключение. Няма нито една мярка по отношение на приходната част, по отношение на данъците. Отгоре на това, всички разходни мерки са експанзивни, тоест насочени към увеличаване, а не намаляване на разходите. Вдигане на заплати, вдигане на пенсии, разширяване... Още
България още вярва в Дядо КоледаНа карта Детето може и да не вярва вече в Дядо Коледа, но мама и тате гарантирано вярват в Чуждестранния инвеститор – митично същество, което вероятно живее на Северния полюс. Чакаме го година, чакаме го десет да дойде с подаръците, но той не идва и не идва. Явно не сме послушни.... Още