Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

До Луната и обратно

При благоприятни условия ракетата Space Launch System ще отлети с "Орион" на 29 август; ако не стане, има още два прозореца в следващите седмици.

За 42 дни, от които по 19 е пътят съответно до Луната и обратно, мисията трябва да приключи първата от пет мисии в програмата "Артемида". За това време, ако всичко върви по план:

Корабът SLS ще постави модула "Орион" в околоземна орбита, а основната му степен ще бъде изхвърлена - пусната в океана. Следва отделяне на "Орион" и плаване по инерция до Луната.

Изграденият от Европейската космическа агенция "Орион" ще обиколи един път и половина лунната орбита, като най-близката точка ще е на 60 мили от лунната повърхност; в най-отдалечената спрямо луната точка ще е корабът, отвел човек "най-надълбоко" в космоса.

На Земята ще пристигнат нови изображения на лунната повърхност и най-висококачествените за Земята, видяна от Луната.

Модулът "Орион" ще потегли обратно към Земята и ще кацне в Тихия океан на 10 октомври - ще го забавят 11 парашута, които трябва да намалят скоростта му от 40 хил. на едва 30 км/ч.

Ще се изпробва топлинният щит, който трябва да пази макенените от температури от 3000 градуса по Целзий при навлизане в земната атмосфера. Проверява се и способността да устои на рязко вариращите температури на Луната - на повърхността те могат да достигнат 120 градуса през деня и да паднат до 170 през нощта.

Нищо в проекта не е случайно: манекените например са нужни за изпробване на ефикасността на специална жилетка срещу космическата радиация.

При успех НАСА ще се придържа към изместената цел американски астронавти да кацнат на Луната през 2025 г. (първа ще е жена, каквато не е стъпвала на земния спътник). Това ще стане едва след още един полет, при който човек ще обиколи окололунната орбита.

Първите три полета на НАСА ще струват всеки по 4.1 млрд. долара, а бюджетът на цялата програма е 93 млрд. При това, за разлика от корабите на "Спейс Екс", самата ракета SLS, макар и най-мощната подобна, излитаща в космоса, е за еднократна употреба; Китай работи по еднократна, а това значително свива разходите за полети. Същевременно иновации като тези на "Спейс Екс" (чийто разходи за изстрелване на полезен товар са шест пъти под тези на Роскосмос и 24 пъти под тези на НАСА).


Други подобни ресурси
Фирми:   Обучение / курсове
Стоки:    Информация, култура


 
  Снимки от сайта или реклама на "Наука и образование"
 
 
  Линкове към До Луната и обратно
 
W103827 До Луната и обратно Източник Dnevnik.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Наука и образование  >>>
  Категория: Космос  >>>
  Група:
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 До Луната и обратно - Само крачка по пътя    
__ 1 __

29/08/22
01:52:06


Другите мисии до Луната действително са по-скромни, но са и само крачка по пътя към разгръщането на космически програми.

Китай засега смята, че е възможно кацането на негов тайконавт през следващото десетилетие на века, ако технологичните изследвания в областта продължават в сегашния ход.

През 2019 г. китайският апарат "Чанъе" бе първият, който кацна на обратната страна на Луната. Пекин, водещият конкурент на Европа и САЩ, изгражда собствена космическа станция ("Тиенгон") и планира няколко лунни изследователски мисии, както и такива за събиране на астероиди.

Китай ще наблюдава особено внимателно изстрелването и етапите на "Артемида" в следващите няколко години: заедно с Русия се надява да изгради "Международна лунна изследователска станция" през следващото десетилетие, и то също на богатия на лед южен полюс, към който гледат и САЩ. Общо 19 други държави са подписалите засега споразуменията "Артемида" (Artemis Accords) за "използването" на Луната и правилата в космоса, но срещу тях ще е водещият конкурент на Запада за надмощие в световната икономика и политика с амбициозна космическа програма. Впрочем САЩ още не са убедили европейски сили като Германия и Испания да станат част от проекта.

Русия не се отказва от идеята за Luna-25 въпреки войната в Украйна - мисия, която не се състоя тази година, но вероятно ще е следващата. Роскосмос се надява Luna-25 първи да достигне полюсите, смятани за възможен източник на вода за бъдещо постоянно присъствие.

Индия също остана извън споразуменията "Артемида", а от години е смятана за обещаваща като космическа сила: през 2009 г. апаратът "Чандраяан 1" откри вода на Луната. Десет години по-късно с модула "Викрам" бе направен неуспешен опит за кацане, който ще се повтори през 2023 г.

Обединените арабски емирства успяха да изпратят първата арабска мисия около друга планета миналата година: "Амал" ("Надежда") орбитира около Марс, а сега с японска помощ луноходът "Рашид" трябва да кацне на Луната като първа изцяло частна мисия дотам, макар в подобни стратегически аватньори на арабската монархия границите между частно и държавно да се размиват.

Японската мисия Slim ще опита да осъществи най-точното в географски план кацане на Луната в историята - без аналог, особено предвид че е първа лунна мисия за Токио. Целта е "прилуняване" с точност до 100 м спрямо зададена точка вместо просто в район с подходящи условия, заедно със спектроскопски изследвания. Отделна амбициозна мисия е тази на космически стартъп ispace - също от Япония - за тест на сложна апаратура и изпращане на изцяло частен луноход.

Корейският апарат Korean Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO) е заявка на интереса на Сеул към Луната и средство за нови научни измервания. Апаратът трябва да орбитира 100 км над повърхността поне една година и да изследва с инструменти като ShadowCam на НАСА, да предостави нов вид карти на Луната, да изследва лунния прах и еволюцията на спътника, магнитното му поле и много други: подготовка за мисия със събиране на проби от Луната до края на десетилетието. Тъкмо този кораб би трябвало да понесе и "Рашид" - съвсем малко по-голям от радиуправляема количка - към спътника на Земята - и отделен, разработен от японската космическа агенция, апарат.

Въпросът за лидерството

Така най-малко седем мисии ще се отправят към Луната в близко време с различни задачи. Няма гаранция, че те ще успеят. Комбинацията от силен правителствен ангажимент и участието на частни компании обаче трябва да подпомогне една от ключовите цели на бъдещата космическа индустрия: стигането до това небесно тяло да е по-лесно и евтино, отколкото е било за хората в последния половин век.

В американски медии обаче зачестиха коментарите, че САЩ може и да се възприемат като лидер в космоса, но вече изостават, предвид амбициите на държави като Китай.

"Космическата надпревара не е приключила - тя едва започва, а ние изоставаме", казва американски конгресмен в коментар, публикуван от The Hill. Ако САЩ проправят пътя към Луната и тази и другите мисии се увенчаят с успех, това ще увеличи интереса не само към "най-ценния недвижим имот", а и към въпроса колко далеч може да стигне човек и не дали, а колко бързо Марс е възможен отговор.

Всичко това ще отнеме десетилетия и изисква огромен технологичен и напредък и пренаписване на правната база на международното космическо сътрудничество. С насроченото за утре изстрелване тази надпревара само започва: победителят (или победителите) ще разполага със сериозни политически и икономически преимущества поне десетилетия. Или повече.

Крайният резултат ще даде отговора на още един въпрос: ще запазят ли САЩ надмощието си в космоса, а и на Земята?
 НАСА изстреля успешно към Луната най-мощната ракета в историята    
__ 2 __

16/11/22
15:57:26

Американската космическа агенция НАСА обяви за успешно изстрелването на най-мощната си и сложна ракета, като трябва да подготви почвата за пилотирана мисия до Луната.

Това бе поредният опит за изстрелване след две неуспешни извеждания на стартовата площадка. На мисията попречиха ураган и технически проблеми.

Огромната ракета SLS извежда в Космоса капсулата "Орион", която ще обиколи Луната, ще се отдалечи малко от нея и ще се върне на Земята.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  380       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   29/08/22

Google