Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

В името на институциите: правосъдие, далеч от хора

Най-упоритият и спешен въпрос в този живот е "Какво правиш за другите".

Мартин Лутър Кинг

Българското правосъдие не е известно с особена загриженост към хората. Съвсем кратък поглед към сектора показва пълна обсесия на институциите със себе си. Фокусът на политическите партии и медиите също основно е насочен към главния прокурор, специализираното правосъдие, Висшия съдебен съвет и останалите институции от сектора. Хората липсват в този разговор и в най-добрия случай присъстват като досадна част от проблемите на правосъдието.

Повече от ясно е от краткия анализ на предизборните програми, че в очите на политическите партии проблемите ще се решават чрез пренареждане на институционалния дизайн. Проблеми в институциите има. Но големият проблем, е че българското правосъдието живее в свой собствен свят, в който сякаш няма място за обикновения човек. Партиите ни предлагат мерки, които може и да променят нещо в организациите, но няма да поставят човека във фокуса на системата. Един вид ни се предлага здравна система, в която важното е колко болници има, колко специалисти работят в тях, но никой не се интересува дали хората имат достъп до болниците и дали излизат здрави от тях.

В предизборния информационен поток не е трудно да се забрави, че институциите на гражданското, наказателното и административното правосъдие изобщо съществуват, за да решават проблемите на хората и техните организации. Трудно е обаче да се види дебат дали жертвите на престъпления получават подкрепата, от която имат нужда. Или дали семействата, които се обръщат към съда за развод получават бързо и и ефективно решение на проблема. Дали решението на съда урежда родителските права и личните отношения по начин, който позволява на децата и бившите съпрузи да живеят нормален живот?

Институциите на правосъдието са потънали изцяло в себе си. Подобно на застаряващи боксьори се бутат из ъглите на тесния си ринг и от време на време се удрят под пояса. Правосъдието е сфера, в която не се говори за потребители или за качествени услуги. Хората, които имат нужда от решаване на проблемите и споровете си, са бройки в съдебната, прокурорската и полицейската статистика.

Какво трябва да се направи, за да се насочи наистина правосъдието към хората? На първо място калибриране на системите за събиране на данни и добавяне на индикатори, които отразяват човешката страна в достъпа до правосъдие. На второ място при дизайна, прилагането и оценката на правни норми, услуги и процеси, хората и техните потребности трябва да имат централно място. На трето място, стимулиране на иновациите. Животът се развива динамично и правните проблеми са неизменна част от всекидневието ни. Достъпът до правосъдие налага нови и иновативни решения, защото традиционните институционални модели могат да отговорят на много малка част от нуждите от правосъдие.




Мартин Граматиков

Д-р по политология, програмен директор в Хагския институт за иновации в правото (HiiL) и ръководител на Българската лаборатория за юридически иновации. Ръководил е големи правни емпирични изследвания на нуждите на хората от правосъдие в над 50 държави в целия свят. Консултант е на Световната банка, ОИСР, Европейската комисия, различни агенции на ООН и др.

Други подобни ресурси
Фирми:   Администрация
Лица:     Филолог, Литература
Стоки:    Информация, култура


 
  Снимки от сайта или реклама на "Общество и политика"
 
 
  Линкове към В името на институциите: правосъдие, далеч от хора
 
W104367 В името на институциите: правосъдие, далеч от хората Източник Dnevnik.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Общество и политика  >>>
  Категория: Обществени проблеми  >>>
  Група: Съдебна система
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  495       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   24/09/22

Google