Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Галерия Васка Емануилова

През 1984 г. на ул. „6-ти септември“ № 9 е открита постоянната изложба „Васка Емануилова“ – филиал на Софийска градска художествена галерия. В нея са включени повечето от работите на известната българска скулпторка, показани през 1976 г. в нейната юбилейна изложба по случай седемдесет годишнината й. Скоро след това, в началото на 1985 г., Васка Емануилова дарява произведенията на Софийска градска художествена галерия. Те включват 93 скулптури, 49 акварела и 35 рисунки, както и 15 живописни работи на художника и неин близък приятел Кирил Петров.

1994

Eкспозицията съществува почти 10 години, когато през 1994 г. след политическите промени в страната пространството на ул. „6-ти септември“ е реституирано, а произведенията са пренесени за съхранение във фонда на Софийска градска художествена галерия. За дълъг период от време работите остават в депото на галерията. През 1998 г. те са показани в рамките на изложбата „Дарение Васка Емануилова“, но едва в през 2004-2005 г. въпросът за тяхното постоянно публично представяне отново се появява.

2005 - 2007

В края на 2005 г. Софийска градска художествена галерия организира изложбата „Васка Емануилова. Животът на формата“, която е посветена на 100 годишнината от раждането на скулпторката. Изложбата свидетелства за решителността на галерията да продължи да търси възможност за постоянното публично показване на творчеството на Васка Емануилова, което е част от културната история на страната. В резултат на тези усилия, през 2006 г. на бул. „Янко Сакъзов“ № 15, до Парк Заимов, се открива Галерия Васка Емануилова, филиал на Софийска градска художествена галерия, която от 2007 г. започва да работи като пространство, съчетаващо функциите на музей и изложбена зала.

2014

Днес Галерия Васка Емануилова е музеен център, който съхранява, показва, изследва и работи с творчеството на едноименната скулпторка като част от българската история и култура. Стремейки се да осъществи диалог между поколенията, галерията е и изложбено пространство за съвременно изкуство и млади автори, което дава поле на различни художествени събития и инициативи.

Други подобни ресурси
Фирми:   Изкуство и култура
Лица:     Инженер
Стоки:    Информация, култура


 
  Снимки от сайта или реклама на "Изкуство и култура"
 
 
  Линкове към Галерия Васка Емануилова
 
W17 Изкуство и култура Фирми Раздел    
W70 Инженер Лица Раздел    
W15 Информация, култура Стоки Раздел    
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  02 944 1175
  E-Mail  -
 
  Адресни данни
 
  Област: София-град
  Населено място: София
  Адрес: ул. Янко Сакъзов 15
  Пощ.код/кутия: 1527 /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Изкуство и култура  >>>
  Категория: Галерии  >>>
  Група:
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Топография на приятелството. Васка Емануилова и Кирил Петров    
__ 1 __

15/12/22
21:12:42


а 15 декември от 18:00 часа в галерия "Васка Емануилова" ще бъде открита изложбата "Топография на приятелството. Васка Емануилова и Кирил Петров".

Експозицията е посветена на 125 години от рождението на големия живописец Кирил Петров.

Изложбата "Топография на приятелството" се отнася до приятелството и интереса на двамата художници към родния пейзаж и неговите характеристики. За Кирил Петров това е крайдунавската равнина, "порива на вятъра, праха, вдигащ се зад някоя кола по виещия се селски друм, напуканата, зажадняла земя, прежурянето на слънцето и може би мириса на треви". А за Васка Емануилова това са скалистите възвишения на югозападния дял на Стара планина, където "пейзажът не се променя и винаги може да се рисува". Експозицията съставя карта на приятелското и творческото общуване между големия живописец и скулпторката, а е и повод да се отбележи 125-годишнината от рождението на Кирил Петров.

Кирил Петров и Васка Емануилова са сред емблематичните представители на модерното българско изкуство, а Кирил Петров е окачествяван като едно от най-странните му изключения. Повлиян от дифузната живопис на своя професор Никола Маринов, той рано достига до характерната си артистична сензитивност, която не спазва законите на перспективата. По-късно Кирил Петров лично понася първия удар на догматичната критика върху цялото поколение, когато втората му самостоятелна изложба (1946 г.) е подложена на унищожителен разбор. Обрича се на изолация, но през годините в родното крайдунавско село продължава да експериментира с изкуството като тип познание за околния свят: освободено от реалистичната алегория изследване на пластически принципи, отлъчено от веществото и насочено към ефимерното поле на светлинната аура, психологизма, емпатията.
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  244       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   15/12/22

Google