Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Тайната зад възхода на изкуствения интелект

Изкуственият интелект е най-обсъжданото в технологичния свят тази година, а триумфът на ChatGPT, отприщил същинска "оръжейна надпревара", приобщи милиони потребители по света към дебата за бъдещето.

Всчко това можеше и да не се случи без хиляди чипове, повечето - на една конкретна компания, която във вторник за кратко се оценяваше на 1 трлн. долара.

Как някога свързваната от широката публика с видеокарти Nvidia застана начело на най-голямата промяна в технологичната индустрия от появата на интернет насам?

Изчисления

Зад генеративния изкуствен интелект, какъвто е ChatGPT и който може да съставя текст, изображения и други на базата на заявки с огромни масиви от информация, стоят и сложни изчисления.

Обработката на данни и изчисленията зад работата на създателя на чатбота, OpenAI, са невъзможни без графичните процесори (GPU) - чиповете, които ползва изкуственият интелект и които иначе са нужни за обработка на графични изображения. Централните процесори са способни да извършват повече задачи, но с по-малка ефикасност.

Името ѝ идва случайно: първоначално всички файлове се кръщават NV или next version ("следваща версия"). Разглеждат всички думи, които съдържат тази комбинация: попадат на Invidia - "завист" на латински. Името ѝ пасва на пазар, на който тя предлага 80% от всички графични процесори.

Тези графични процесори са известни от десетилетия на всички любители на компютърните игри. В хода на пандемията обаче гейминг индустрията не просто бе във възход: тя избухна заедно с облачната и с копаенето на криптовалути. Всичко това изискваше огромна изчислителна мощ, по-мощни графични процесори. Криптовалутите се превърнаха в следващото голямо приложение на графичните процесори, предвид нуждата на подобни сложни за централните процесори изчисления.

През 2022 г. се прояви и H100 - един от най-мощните чипове, които някога е създавала, "ускорител" или чип, подходящ за центрове за данни и друга подобна дигитална инфраструктура. Един струва 40 хил. долара. Поставяше се под въпрос и избраният момент за пускането му на пазара: с тежка година, в която бизнесът затяга коланите, и с главоломна инфлация.

Възход и съмнение

Особено трудно бе времето до втората половина на миналата година предвид рухването на криптобалона.

Съмненията бяха разбити на пух и прах от ChatGPT - чатбот, открехнал вратата към всички бъдещи приложения на изкуствения интелект. Трескавата надпревара на компаниите да надминат постиженията на задминалата ги, получила милиарди от "Майкрософт" OpenAI. Дженсън Хуанг, изпълнителен директор на Nvidia, твърди, че Н100 е "първият света компютърен чип, предназначен за генеративен изкуствен интелект". Той разчита на специална архитектура, търсенето за която продължава да расте.

Производството в мащаби, удовлетворяващи това търсене, започва едва седмица преди дебюта на ChatGPT - а според ръководството може да продължи благодарение на партньорство с TSMC, тайванския гигант в производство на микрочипове. За Н100 някои клиенти чакат с месеци. Купилият хиляди такива чипове за стартъпа си с изкуствен интелект (X.ai) Илон Мъск каза на събитие на "Уолстрийт джърнъл" тази седмица, че в момента набавянето на графични процесори е "по-трудно, отколкото да си набавиш наркотици". По думите му за изграждане на система с генеративен изкуствен интелект минималната сума за начало е достигнала 250 млн. долара.

Този успех би бил невъзможен без софтуерните постижения на Nvidia: нейна програма например създава през 2006 г. възможност графични процесори да функционират като ускорители за други - неграфични - задачи. В Канада изследователи откриват, че тези графични процесори са много подходящи за създаване на невронни мрежи. В резултат софтуерните инженери на Nvidia се увеличават, докато не надвишават хардуерните.

Не без конкуренция, но лидер (засега)

В резултат Nvidia бързо надскочи най-смелите очаквания за продажби: за второто тримесечие се очаква да достигнат 11 млрд. долара, 50% над очакванията на "Уолстрийт".

Във вторник Nvidia за кратко надмина прага от един трлн. долара заедно с "Епъл", "Гугъл" и "Алфабет", макар цената на акциите ѝ да отстъпи до края на деня до 990 млрд. долара. Това е първият производител на чипове, надминал този праг. Акциите вече бяха поскъпнали рязко - с 25% - миналата седмица, след като прогнозата на компанията бе за рязко увеличаващо се търсене. Именно този скок постави Nvidia в светлината на прожекторите.

Дотогава от началото на годината компанията бе увеличила пазарната си стойност с 586 млрд. долара - петата най-ценна компания след "Епъл", "Майкрософт", "Алфабет" и "Амазон". Пазарната ѝ оценка е осем пъти над тази на някогашния американски лидер в чиповете, "Интел". Задачата пред компанията остава тежка, ако иска да запази такава пазарна оценка: да поддържа висок растеж на приходите; да се справи с търсенето; да реши всички произтичащи от този възход етични въпроси.

NVIDIA не е без конкуренция: AMD (Advanced Micro Devices) и технологични гиганти като "Амазон", "Гугъл" и "Мета", които също правят чипове. Възможно е да я настигнат за следващото поколение чипове; дотогава тя ще е лидер. Ако не остане такъв, няма обаче да е първата сгромолясала се технологична компания, на която са възлагани огромни очаквания.

Други подобни ресурси
Стоки:    Компютри. Софтуер
Сайтове: Компютри.Електроника


 
  Снимки от сайта или реклама на "Информационни технологии"
 
 
  Линкове към Тайната зад възхода на изкуствения интелект
 
W109688 Тайната зад възхода на изкуствения интелект: компания за (почти) $1 трлн. Източник Dnevnik.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  Интернет
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Информационни технологии  >>>
  Категория: Изкуствен интелект  >>>
  Група:
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Технологии и демокрация през 2023    
__ 1 __

13/12/23
17:10:21

Отиващата си 2023 г. би могла да остане в историята като годината на изкуствения интелект (ИИ). Както и на технопаниката за бъдещето, в което се съревноваваме именно с ИИ. Все повече демокрации все по-трудно се борят за умовете и сърцата на гражданите, ставащи все по-уязвими за езика на популизма, демагогията и пропагандата, които изкуственият интелект може да издигне до нови висоти.

За броени месеци се създаде впечатление, че ИИ се превърна в новия глобално значим фактор непосредствено след пандемията от COVID и сред все повече конфликти, преминаващи във войни. Усещането, че редът и сигурността в света излизат от контрол подсили това внушение. Но доколко основателно е то?

ChatGPT, макар да не е единственият модел на т.нар. генеративен изкуствен интелект, подпомагащ извършването на интелектуален труд от всякакво естество, се превърна в нарицателно за тази технология (това е и най-търсената дума в Гугъл от българските потребители по технологични теми). И не само.

Повечето хора свързват с името на продукта на компанията OpenAI както понятието чатбот, така и изкуствения интелект и приложенията му изобщо. Думите на годината на речниците на Колинс и на Кеймбридж също са свързани с ИИ и с репутацията му да може да подменя - забавно или не съвсем - реалността по убедителен начин.

Все още няма отговор какво е нивото на опасност. Чатботовете наистина могат да помогнат на злонамерените участници да създават достоверно звучаща информация, която не се основава на факти, в масов мащаб, бързо и на ниска цена.

Изследователи, съсредоточени върху темата, показаха наскоро, че чатботовете могат да съставят новинарски статии, есета и скриптове, които разпространяват теории на конспирацията, като "изглаждат човешки грешки като лош синтаксис и грешни преводи и се отдалечават все повече от лесно откриваемите изпълнения от типа copy/paste".

Сега един-единствен манипулатор с достъп до ефективен чатбот може да генерира значителен обем от публикации, които "звучат" като да са написани от хора, и да наводни платформите с тях с потенциал да навреди на репутацията на невинни и на цели компании. И ако изфабрикуваните сценарии не са достатъчно голям проблем сам по себе си, модели с изкуствен интелект като MidJourney или Dall-E, Heygen и прочее дават възможност за създаване на фалшиви образи на, да речем, главен изпълнителен директор, лидер на партия, кандидат за публична позиция и т.н., който прави или казва нещо нередно. Т.нар. deep fake провокации с политици и висши официални лица се появиха вече и в България.

Не на последно място, злонамерените участници могат да обучат/тренират модели изкуствен интелект от собствена библиотека с изфабрикувана или изопачена информация, която те след това ще мултиплицират във всевъзможни варианти и ще я разпространяват.

 Какво да очакваме през 2024    
__ 2 __

13/12/23
17:12:40

1. Изкуственият интелект ще бъде регулиран на ниво разработване, позволена употреба

По-строгите разпоредби, които се задават, могат да насърчат доверието в системите с изкуствен интелект, като гарантират етично използване, поверителност и отчетност. Но дори в Европейския съюз, където макар и трудно се стигна до общ подход и предстои приемането на първия законодателен акт за ИИ, правилата ще влязат в сила най-рано през 2026 г. Бизнесът започва да се адаптира и се влияе от (и да влияе на) законодателни промени преди да започне прилагането им.

От друга страна свръхрегулирането може да задуши иновациите и да създаде прекомерни тежести за бизнеса и особено за новите играчи. А тези разпоредби няма да важат за всички. И там, където няма ограничения, ще се създадат условия за конкурентно предимство.

2. Нови играчи и продукти

Нововъзникващите стартиращи компании могат да разработят и въведат иновативни приложения с изкуствен интелект, и по този начин да разнообразят пазара и стимулират конкуренцията. В същото време бързото навлизане на пазара може да доведе до проблеми с недоказана надеждност и качество, рискувайки доверието на потребителите.

3. Нови области на употреба

Навлизането и усъвършенстването на изкуствения интелект в здравеопазването, образованието и устойчивите технологии може да доведе до революционни пробиви тези сектори. Етичните опасения и потенциалните пристрастия обаче остават и трябва да бъдат наблюдавани и изследвани внимателно в чувствителни области.

4. Нормализиране на ИИ

Широкото въвеждане може да доведе до повишена ефективност, рентабилност и подобрено изживяване на потребителите. Обаче зависимостта от ИИ може да породи опасения по повод скоростта и посоката на трансформация на индустриите най-вече с оглед на професиите и работните места и етичните последици, свързани с това.

5. Пробив в науката

Става дума за пробиви в области като откриване на лекарства, климатично моделиране или суперкомпютърни изчисления, базирани на квантови системи. И тук - както и навсякъде другаде - остава въпросът за етичните съображения и отговорното внедряване, които ще бъдат решаващи за предотвратяване на непредвидени последствия при приложения с високи залози.

 Какво да очакваме през 2024    
__ 3 __

13/12/23
17:14:50
1. Изкуственият интелект ще бъде регулиран на ниво разработване, позволена употреба

По-строгите разпоредби, които се задават, могат да насърчат доверието в системите с изкуствен интелект, като гарантират етично използване, поверителност и отчетност. Но дори в Европейския съюз, където макар и трудно се стигна до общ подход и предстои приемането на първия законодателен акт за ИИ, правилата ще влязат в сила най-рано през 2026 г. Бизнесът започва да се адаптира и се влияе от (и да влияе на) законодателни промени преди да започне прилагането им.

От друга страна свръхрегулирането може да задуши иновациите и да създаде прекомерни тежести за бизнеса и особено за новите играчи. А тези разпоредби няма да важат за всички. И там, където няма ограничения, ще се създадат условия за конкурентно предимство.

2. Нови играчи и продукти

Нововъзникващите стартиращи компании могат да разработят и въведат иновативни приложения с изкуствен интелект, и по този начин да разнообразят пазара и стимулират конкуренцията. В същото време бързото навлизане на пазара може да доведе до проблеми с недоказана надеждност и качество, рискувайки доверието на потребителите.

3. Нови области на употреба

Навлизането и усъвършенстването на изкуствения интелект в здравеопазването, образованието и устойчивите технологии може да доведе до революционни пробиви тези сектори. Етичните опасения и потенциалните пристрастия обаче остават и трябва да бъдат наблюдавани и изследвани внимателно в чувствителни области.

4. Нормализиране на ИИ

Широкото въвеждане може да доведе до повишена ефективност, рентабилност и подобрено изживяване на потребителите. Обаче зависимостта от ИИ може да породи опасения по повод скоростта и посоката на трансформация на индустриите най-вече с оглед на професиите и работните места и етичните последици, свързани с това.

5. Пробив в науката

Става дума за пробиви в области като откриване на лекарства, климатично моделиране или суперкомпютърни изчисления, базирани на квантови системи. И тук - както и навсякъде другаде - остава въпросът за етичните съображения и отговорното внедряване, които ще бъдат решаващи за предотвратяване на непредвидени последствия при приложения с високи залози.

 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  187       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   01/06/23

Google