Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Осигуровки по граждански договор

Гражданският договор се сключва по силата на Закона за задълженията и договорите. Той регламентира взаимоотношенията на една фирма с дадено лице за извършване на определена работа. Лицата предоставят определен резултат (веществен труд), а не работна сила както е при трудовите договори.

За разлика от трудовите, гражданските договори не подлежат на задължителна регистрация в НАП. Всяко лице, което ще сключва граждански договор е длъжно да уведоми другата страна дали е самоосигуряващо се лице и дали получава възнаграждения на друго основание.

На тази база платецът на дохода е длъжен да удържи и внесе осигурителни вноски, ако сумата по сметката след приспадане на нормативно признатите разходи (25% по ЗДДФЛ) е над минималната работна заплата или лицето е осигурено и на друго основание през същия период.

Лицата, които са осигурени на друго основание през съответния месец, се осигуряват задължително за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт, независимо от размера на полученото възнаграждение.

Основата, върху която се определят дължимите осигуровки при граждански договор е осигурителният доход на лицето. Това е полученото възнаграждение по гражданския договор след намаляването му с разходите за дейността по ЗДДФЛ (25 %).

Осигуровки при граждански договор под МРЗ

Ако лицето работещо по граждански договор няма друго основание за осигуряване осигурителни вноски се дължат само когато възнаграждението надвишава минималната работна заплата (510 лв. за 2018 г.) след намаляването му с разходите за дейността.

Когато лицето работещо по граждански договор има друго основание за осигуряване осигуровки се дължат върху размера възнаграждението по гражданския договор независимо дали надвишава минималната работна заплата след намаляването му с разходите за дейността.

Осигуровки при граждански договор се дължат върху не повече от максималния осигурителен доход, който е определен със ЗБДОО за съответната година (2600 лв. за 2018 г.).

Лицата по граждански договори не подлежат на осигуряване в Професионален пенсионен фонд.

Здравни осигуровки при граждански договор

За лицата по граждански договори, които са задължително осигурени в НЗОК, се внасят и здравни осигуровки. За разлика от социалното осигуряване, здравното осигуряване на пенсионерите по граждански договор не е по тяхно желание, а е задължително.

Осигуровки при граждански договор за самоосигуряващо се лице

Ако лицето е самоосигуряващо се лице платеца на дохода няма задължение да удържа и внася осигурително вноски. Самоосигуряващото се лице внася осигурителни вноски върху тези доходи при извършване на годишното изравняване.

Граждански договор с пенсионер

За пенсионерите сключили граждански договор се удържат само здравни осигуровки, но по желание могат да бъдат осигурявани и за фонд „Пенсии".

Ако полученото възнаграждение за месеца е по-голямо от минималната работна заплата за страната след намаляването му с разходите за дейността, здравноосигурителни вноски се дължат, независимо че лицето се осигурява като пенсионер.

В тези случаи сборът от получаваната пенсия и възнаграждението не трябва да бъде по-голям от максималния месечен осигурителен доход - 2600 лв.

За пенсионерите, работещи без трудово правоотношение, които получат възнаграждение за месеца под минималната работна заплата след намаляването му с разходите за дейността, здравноосигурителни вноски върху доходите от тази дейност не се дължат.

Деклариране на данни пред НАП по повод осигуровки при граждански договор

Възложителят (осигурител/осигуряващ) е длъжен да подава ежемесечно данни за осигурените от него лица с декларация образец 1 и да декларира общите суми на дължимите осигурителни вноски за ДОО, ДЗПО и здравни осигуровки с декларация образец No 6.

Декларация образец No 1 поотделно за всяко осигурено лице се подава в компетентната териториална дирекция на НАП до 25-о число на месеца, следващ месеца на изплащане на възнаграждението по гражданския договор. За лицата по граждански договори декларация образец No 1 се подава с код за вид осигурен „14".

Плащане на осигуровки по граждански договор за ДОО

Осигуровките за лицата по граждански договори се внасят от възложителят (осигурител) по сметка на съответната териториална дирекция на НАП, в срок до 25-о число на месеца, следващ месеца на изплащане на възнаграждението.

Дължимостта на осигуровки при граждански договор е стриктно обвързана с изплащане на възнаграждението, а не само с полагането на труд както е например за работниците и служителите.

Невнасянето на осигурителните вноски за ДОО от възложителя (осигурител) не лишава лицата по граждански договори от осигурителни права.

Други подобни ресурси
Стоки:    Финанси и инвестиции


 
  Снимки от сайта или реклама на "Финанси и счетоводство"
 
 
  Линкове към Осигуровки по граждански договор
 
W9234 Различията между гражданския и трудовия договор Счетовоство Осигуровки Виж  ~ 
W9235 Осигуровки при граждански договор 2018 Счетовоство Осигуровки Виж  ~ 
W9236 Граждански договор - социални и здравни осигуровки - Счетовоство Осигуровки Виж  ~ 
W74947 Програма за заплати ЗаплатиНТ Счетоводство Монограф ЕООД Виж  ~  
W77115 Индекс на сайтовете за финанси и счетоводство Финанси и счетоводство Индекс Виж  ~  
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  -
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Финанси и счетоводство  >>>
  Категория: Счетоводна информация  >>>
  Група: Осигуряване
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  423       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   27/04/18

Google