Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Сърдечен инфаркт - симптоми и предотвратяване

Инфарктът е предизвикан от блокирания приток на кръв към сърцето. Това, което пречи на притока на кръв е запушване на артериите, което медицински се нарича атеросклероза. Наслагванията в артериите образуват кръвен съсирек, който предотвратява притока на кръв към сърцето.

Половината от инфарктите се случват изведнъж, без предупредителни знаци. Четири сигнала предупреждават за инфаркт месец по-рано! Конкретно, тялото се опитва да ни предупреди с дни по-рано, седмици, а понякога дори и месец или два преди удара.

Четирите предупредителни знаци са:
• Болка в гърдите. Болката може да бъде и във врата, ръцете, гърба, дори и в челюстта.
• Вторият знак е изпотяване и гадене,
• Третия знак са проблеми с дишането,
• Четвъртият е проблеми със стомаха.

Пет промени в навиците на живот биха могли да предотвратят 80% от инфарктите

Промяната в някои навици на живот, може драстично да намали риска от инфаркт. 90% от сърдечните заболявания могат напълно да бъдат предотвратени с промени в навиците на живот и хранене.

• Здравословно хранене
• Физическа активност (ходене/колоездене 40 или повече минути на ден, както и тренировки един час на ден, всеки ден)
• Поддържане обема на талията (под 95 см)
• Умерена консумация на алкохол (10-30 грама на ден)
• Избягване на цигарите.

Каква храна е добра за сърцето?

Трансмазнините(създадени чрез промишлен процес) и рафинираните въглехидрати(захар, глюкозо-фруктозния сироп) са по-вредни от наситените мазнини. В съвременното хранене здравословните наситени мазнини са заменени с вредни трансмазнини (олио от зеленчуци, маргарин), рафинирана захар и преработена фруктоза. Този подход доведе до постоянно нарастване на затлъстяването и броя на сърдечно-съдови заболявания.

Как изглежда диетата, която е идеална за здраво сърце?

Ако искате да намалите риска от сърдечни заболявания, избягвайте захар, преработена фруктоза и зърнени храни. Яжте колкото е възможно по-сурова органична храна, а въглехидратите от зърнените култури заменете с голямо количество зеленчуци и биологично месо.

Това са най-важни източници на здравословни мазнини:

Авокадо, масло, направено от биологично мляко, сурови млечни продукти, кокос и кокосово масло, жълтък от органични яйца, студено пресовани масла от органични ядки, сурови ядки като бадеми, сурови орехи, макадамия и семена, биологично месо.

Трябва ли да ядете повече плодове?

Хората, които редовно ядат плодове, имат 40% по-малък шанс да развият сърдечно заболяване и 32% по-малък шанс да развият други заболявания. Плодовете са богати на антиоксиданти, минерали, витамини и други хранителни вещества, които влияят върху подобряване на здравето и предотвратяване на възпаленията.

Въпреки това, плодовете трябва да се ядат умерено, особено тези, които са по-сладки, защото високото ниво на фруктоза не се отразява добре на сърцето.

Изпълнете следните стъпки, за да защитите сърцето и да предотвратите трайни щети:

• Избягвайте всички видове захари, яжте необработени наситени животинските мазнини,
• избягвайте лекарства за понижаване на нивата на холестерола,
• не седете повече от 3 часа на ден на едно място,
• редовно правете упражнения, приемайте оптимално количество витамин D,
• ходете боси по земята колкото можете по-често, намалете нивото на стрес.

Как да оцелеете при инфаркт ако сте сами!

Повечето хора, когато изпитват инфаркт нямат помощ, а лицето, чието сърце бие неправилно и започва да се чувства зле, има само около 10 секунди преди да загуби съзнание.

Въпреки това тези личности могат да си помогнат сами, като се изкашлят с всичката си сила, енергично, с повторение (много често). В момента, когато усетим удара или мислите, че ще настъпи трябва да вземете много дълбоко дъх и да се изкашляте с всичка сила, кашлянето трябва да бъде дълбоко и продължително, възможно най-силното, колкото можете, като при изхрачване.

Дълбокото дишане и кашлянето трябва да се повтарят на всеки две секунди, без спиране, докато не пристигне помощ, или докато не почувствате, че сърцето започва нормално да бие.

Дълбокото дишане носи кислород в гърдите, а силната кашлица потиска сърцето и поддържа кръвообращението. Потискане на сърцето помага да се възстанови нормалния ритъм на сърдечния мускул.

Лютият червен пипер може да спре сърдечен пристъп за около 60 секунди!

Лютият червен пипер е добре за сърцето и кръвоносната система. Една чаена лъжичка лют пипер може да предотврати настъпващия инфаркт. Способен е да спре моментално сърдечен удар, ако се даде на пациент да изпие чаша топла вода, подлютена с червен пипер. Ако имате притеснения за сърдечен пристъп, никога не напускайте дома си без него!

Лют червен пипер добавен във вода може да се използва за гаргара, за да лекува болки в гърлото. Капсаицинът в лютия пипер стимулира секрети, който помагат за изчистването на слузта от носа и белите дробове, изчистване на синусите и причинява изпотяване

Чаят с лют червен пипер е добър за настинки и грип. Когато всяка част от тялото е болна, притокът на кръв в тази област обикновено е засегната. Лютият червен пипер помага да се отстрани този блокаж и стимулира притока на кръв, така че витамините ще се доставят правилно до всички части на тялото и се отстраняват отпадъците. В допълнение към това е способността да се спре сърдечните атаки.

Лютият червен помага за намаляване на нивата на холестерола в кръвта. Също помага за разтваряне на фибрин, което причинява образуването на кръвни съсиреци и намалява нивата на триглицеридите. Миризмата на лют червен помага при главоболие.

Лютият червен пипер съдържа капсаицин, който има способността да се предотврати язви. Бета-каротинът, съдържащ се в лютият червен пипер, работи като добър антиоксидант, който предотвратява или ремонтира щетите, причинени от свободните радикали,
помагайки предотвратяване на атеросклероза и рак на дебелото черво.

Лютият червен пипер е също е много ефективен за облекчаване на диабетните усложнения, увреждане на нервите и сърдечни заболявания. Той дава временно облекчение на болката от псориазис, херпес зостер, невралгия и зъбобол.

Кажете "не" на инфаркта с червен лук!

Лукът без съмнение е сред най-непретенциозните, но пък задължителни за почти всяка гозба зеленчуци.

Червеният лук е сорт, изключително богат на фитонутриента кверцетин, който се съдържа в голямо количество и в някои плодове - например ябълките. Кверцетинът действа като антиоксидант, но антиоксидантният му ефект е по-силен, когато веществото се приема от естествен източник, какъвто е лукът, а не под формата на хранителна добавка.

Учени обаче твърдят, че зеленчукът в червено-лилав цвят може да помогне за предотвратяване на сърдечни болести. Те са открили, че сортът, често използван в средиземноморската и индийската кухня, помага за премахването на лошия холестерол от организма, който може да причини инфаркт и инсулт.

В същото време червеният лук запазва добрия холестерол, който помага за предпазване от сърдечни заболявания.

В червения лук се съдържат лесноусвоими от организма съединения на сярата.

Попадайки с кръвта в мозъка, тези съединения подмладяват клетките му и стимулират тяхната работа. Това съдейства за възстановяване на човешката памет и повишава възприемчивостта към положителни емоции.

Лечение с тинктура от глог

Плодовете и цветовете на глога, са полезни за направата на чай, който може да се приема като средство за лечение дори и от малки деца.

Активните вещества в глога, а именно проантоцианидинът, помагат за подсилването на сърдечната дейност, както и за разширяването на кръвоносните съдове, което пък от своя страна подпомага кръвооросяването.

Билката няма странични и нежелани ефекти. Може да се комбинира дори и с приема на лекарствени препарати. Препоръчва се и за лечението на световъртеж, а след редица изследвания, доказано действа върху намаляването на диоптъра.

Ако носите голям диоптър или страдате от аритмия на сърдечния мускул, трябва да приложите следната рецепта за тинктура от глог:

Сушен глог се намира в почти всяка билкова аптека, ако не можете да си наберете сами такъв. Вземате стъклено шише, от един литър и пълните три пръста от плодовете на глога. Доливате ракия, докато стигнете до 900 мл. от обема на шишето (важно е да не бъде долято до горе).

Престоява около две седмици на тъмно и след това, започвате да пиете по една глътка на ден, не повече, без да вадите плодчетата от бутилката. След това продължавате с нова тинктура, приготвена по същия начин.

За глога, като билка, е препоръчително да се консумира по-дълъг период, за да може да разкрие напълно лечебните си свойства и да получите желания ефект.

За така приготвената тинктура от глог ще ви възвърне част от доброто ви зрение, като освен това може да се прилага и при болки в сърдечната област и лечението на аритмия. Може да се консумира продължително време без почивка.

Народен лек за прочистване на кръвоносните съдове и здраво сърце

Твърде мазната храна, особено от животински произход, води до повишени нива на холестерол в кръвта. Излишният холестерол може да се отложи върху вътрешните стени на кръвоносни съдове и артериите, като по този начин намалявана пропускливостта на кръвта ...

Така се развиват болести като атеросклерозата - често води до инфаркт на миокарда или инсулт. За да се избегне този злополучен изход, човек трябва да се грижи за своевременното почистване на кръвоносните съдове. Това може да стане само в рамките на един месец.

СЪСТАВКИ:

• 2 ч.л. настърган корен от джинджифил
• 100 гр. стафиди
• 4 ч.л. зелен чай
• 1 литър вода
• 2 супени лъжици мед

ПРИГОТВЯНЕ И ПРИЕМ:

Сварете водата, пуснете вътре стафидите и варете на слаб огън за 10 минути.
Отстранете от огъня, добавете зеления чай и настъргания джинджифил.
Покрийте съда с капак и оставете да покисне така една нощ.

На сутринта прецедете течността и добавете меда.
Пийте по 150-200 мл 30 минути преди хранене.

Други подобни ресурси
Фирми:   Медицина и фармация
Стоки:    Здраве и медицина


 
  Снимки от сайта или реклама на "Здраве и медицина"
 
 
  Линкове към Сърдечен инфаркт - симптоми и предотвратяване
 
W9234 Четири сигнала предупреждават за инфаркт месец по-рано! Здраве Симптоми Виж  ~  
W9235 80% от инфарктите биха могли да се предотвратят Здраве Профилактика Виж  ~  
W9236 Как да оцелеете при инфаркт ако сте сами! Здраве Бърза помощ Виж  ~  
W9237 Кажете 'не' на инфаркта с червен лук! Здраве Профилактика Виж  ~  
W9238 Рецепта за прочистване на сърцето Здраве Народна медицина Виж  ~  
W9239 Какво може да спре инфаркта за 60 секунди Здраве Бърза помощ Виж  ~  
W9240 Напитка за здраво сърце Здраве Рецепта Виж  ~  
W75162 Природни рецепти за здраво сърце Медицина Здраве Виж  ~  
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  Интернет
  Телефон  
  E-Mail  -
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Здраве и медицина  >>>
  Категория: Болести и лечение  >>>
  Група: Сърце и кръвоносни съдове
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 СЪРДЕЧНАТА НЕДОСТАТЪЧНОСТ НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ФАТАЛНА ДИАГНОЗА    
__ 1 __

12/07/23
21:27:14
Сърдечната недостатъчност все още е диагноза, която буди безпокойство в пациентите. За съжаление се наблюдава тенденция към нарастване на случаите на това заболяване заради увеличаване продължитеността на живот и нарастване на рисковите фактори, водещи до развитие на сърдечна недостатъчност. Това заболяване може да засегне лица от всички възрасти.

Умора и задъхване са сред най-честите признаци. В същото време през последните години лечението на сърдечната недостатъчност бележи чувствителен напредък. Колко страшна е диагнозата сърдечна недостатъчност, превенцията и възможното лечение:

➡️КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА СЪРДЕЧНАТА НЕДОСТАТЪЧНОСТ?

Сърдечната недостатъчност е крайната фаза на много от сърдечните заболявания. Представлява невъзможността на сърцето да изтласква достатъчно кръв за задоволяване на метаболитните и кислородните потребности на организма. Пациентите имат често оплаквания от болка в гърдите, тежест, лесна умора, задух, ограничен физически капацитет и белодробен и/или системен венозен застой. Тези симптоми се дължат на неадекватното кръвоснабдяване на различни органи и тъкани по време на усилие и на задръжка на течности, което пак от своя страна се дължи на нарушената способност на сърцето да се пълни и изпразва оптимално. В началото на заболяването симптомите се появяват само при физически усилия, а в крайните етапи се наблюдават и в покой.

➡️КОИ СА РИСКОВИТЕ ФАКТОРИ И ЗАБОЛЯВАНИЯ, КОИТО ВОДЯТ ДО СЪРДЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ?

Най-честите заболявания, които могат да доведат до сърдечна недостатъчност, са исхемична болест на сърцето, артериална хипертония, кардиомиопатии, ритъмна патология, перикардит, както и някои вродени пороци на сърцето. Редица допълнителни подлежащи заболявания, като щитовидна дисфункция, анемия, затлъстяване, метаболитен синдром и други могат да влошат протичането на болестта.

Рисковите фактори които влизат в съображение са много и най-различни. Тук влизат факторите на околната среда, в която живеем. Тъй като нашата държава попада в групата на развиващите се държави, можем да наблюдаваме увеличаване на това заболяване, пропорционално с напредване възрастта на пациентите и все повечето вредни навици, които има населението.

Най-силно застъпени са: тютюнопушенето, употребата на алкохол, нездравословното хранене, висок холестерол, сънна апнея, инфекции, депресия, социална изолация. Затлъстяването е един голям проблем, не само като социален фактор. Хората с наднормено тегло са предразположени към голям брой хронични заболявания.

➡️КАКВИ СА СИМПТОМИТЕ НА СЪРДЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ?

Симптомите и признаците при сърдечна недостатъчност варират в изключително широки граници, като зависят от давността на нарушенията, както и коя част на сърцето са засегнали. Острата сърдечна недостатъчност обикновено протича със силно изразени симптоми, разгърната клинична картина и бързо влошаване на общото състояние, като липсата на спешна медицинска намеса крие риск от дългосрочни усложнения.

При хроничната сърдечна недостатъчност често са налице само някои от характерните за болестта прояви, възможни са и периоди без оплаквания, както и обостряне на състоянието с разгръщане на клиничната картина под въздействието на определени провокатори. Пациентите обикновено съобщават за болка в гърдите, тежест, лесна умора, задух, ограничен физически капацитет и белодробен застой.

Най-важно е да се намери причината довела до сърдечната недостатъчност. Например, ако причината довела до сърдечна недостатъчност е аортна стеноза. Може успешно да се лекува в момета, както оперативно, така и интервенционално. Ако пациента е над 75 години и има придружаващи заболявания, е показан за TAVI.

Ако пациента е под 75 години е показан за аортноклапна хирургия. Като при нас в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“, пациентът има възможност да бъде опериран и лекуван по най-съвремените методи в момента,включващи миниинвазивен подход и безшевни клапи.

➡️КАКВО ЛЕЧЕНИЕ СЕ ПРИЛАГА?

Както казах вече, първото и най-важно нещо е да се намери заболяването, което е довело до сърдечна недостатъчност. В началото се започва медикаментозно лечение.

Ако симптомите персистират и се задълбочават се налага да се извърши ехокардиография и коронарография, която ще обективизира степента на назоляването.

Ако има запушване на една или две коронарна артерия, пациента се насочва за балонна дилатация и последващо стениране. Ако резултата от коронарографията покаже повече засегнати артерии, пациентът е показан за байпас хирургия. Важно е да отбележим че, ако ехокардиографията покаже увреждане на клапите на сърцето, пациентът трябва да се насочи за клапна хирургия. Тъй като, ако сърдечните заболявания не се лекуват адекватно и навременно със сигурност ще доведат до сърдечна недостатъчност.

➡️ИМА ЛИ НЕЩО СПЕЦИФИЧНО ОТНОСНО ХИРУРГИЧНОТО ЛЕЧЕНИЕ НА СЪРДЕЧНА НЕДОСТАТЪЧНОСТ?

Специфичноста е може би в това, че сърцето е центърът на тялото. Ранното диагностициране и навременно лекуване водят до по-качествено лечение, което от своя страна води до по продължителен живот. Сърдечната недостатъчност е много инвалидизиращо заболяване, тъй като изважда хората от социалната среда. Те не са в състояние да работят, защото нямат сила.

Друг аспект на това заболяване е факта, че са изключително висок разход за НЗОК. Профилактиката е много важна. Диагностицирана навреме, лекувна и проследявана сърдечната недостатъчност има по добра перспектива за пациентите. Тогава много бързо пациентът се връща в обществото и ползата от лечението е по-голяма за пациента.

➡️КАКВА ПРЕВЕНЦИЯ ПРЕПОРЪЧВАТЕ?

Препоръчва се, когато пациент е с диагностицирано сърдечносъдово заболяване, да посещава редовно кардиолог, за да не се стига до сърдечна недостатъчност, да лекува наврем своите сърдечни заболявания.

 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  1593       Гласували:  1     Оценка:  6.00                Последна редакция:   18/06/18

Google