Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Формализмът в доказването е гаранция срещу грешки

Предложенията на прокуратурата за ускоряване на наказателния процес чрез занижаване на изискванията при доказване на престъпленията предизвикаха коментари на юристи, които напомниха, че отдавна периодично се появяват такива идеи от страна на обвинителната институция, но никое законодателно мнозинство не ги е приемало в предложения вид.

В сряда ръководството на прокуратурата изложи идеите си за промени в Наказателно-процесуалния кодекс, според които изискванията на НПК са прекалено завишени, което налагало обемът на обвинителните актове да достига понякога над 1000 страници, както и стандартът на доказване е ненужно висок. Зам. главният прокурор Красимира Филипова посочи, че "формални нарушения при събирането на доказателствата довеждат до изключването на тези доказателства при решаването на делата, без да се държи сметка за важността им".

С уговорката, че трябва да се видят предложенията за промени в конкретните разпоредби на НПК, юристи и университетски преподаватели изразиха скептицизъм, че идеите ще доведат до осъдителни присъди. А занижаването на изискванията при доказването на престъпленията може да опорочи наказателния процес и да доведе до съдебни грешки.

Доц. д-р Христо Христев, преподавател по право на ЕС в Софийския университет "Св. Климент Охридски":

Стандартът за доказване е висок, но трябва да се разглежда в контекста на нашите условия

В сравнение с Холандия, Белгия и други европейски страни, нашият НПК действително е по-формалистичен от техните. Действително според НПК прокуратурата трябва да се убеди несъмнено и безусловно и съответно да убеди съда в несъмнено доказаното по несъмнен начин престъпление.

Същевременно обаче не бива изискванията на НПК да се разглеждат извън контекста на средата, в която действат. Ако състоянието на правната култура на разследващите органи е на високо ниво, тогава стандартът, от който се оплаква прокуратурата, би могъл да е по-нисък. Правната култура в България се е развивала по различен начин от Холандия или Белгия, наследени са норми на процесуално поведение в разследването на престъпленията, които не са допустими в наказателния процес и трябва да се държи сметка за тази специфика, когато се предлагат промени за намаляване на формализма ва българския НПК.

Адвокат Георги Атанасов: За още по-лесно да въведем челния съветски опит

"Навремето имаше понятия "социалистическа законност" и "челен съветски опит" за спазването й. "Челен съветски опит" означаваше, че следователят написва обвинителното заключение, прокурорът го подписва и влиза в съда. Ето ви краткост, ускоряване и улесняване на наказателния процес."

Юрист, пожелал анонимност:

Високите изисквания са гаранция срещу съдебни грешки, а обемът на обвинителните актове не е нужно да се определя законодателно, хилядите страници са проблем на установена нерационална практика на прокуратурата. При сегашните чести нарушения при извършването на процесуално-следствените действия в първата фаза - "претърсвания и изземвания с подставени поемни лица, подхвърляне на доказателства, за да бъдат намерени от разследващите, спазаряване на обвинението със свидетели, които са обвиняеми по други дела и съдбата им де факто и де юре е в ръцете на прокуратурата, подправени протоколи от СРС и прочие", ако бъде занижен стандартът на доказване на престъпленията, ще се стигне до съдебни грешки.

Прокуратурата дава примери с други европейски страни, където доказването е по-лесно, но там за нарушения като нашите си отиваш от системата безвъзвратно, а тук не се и разследват, само ги научаваме в съдебната зала, ако ги признае съдът за нарушения.

Други подобни ресурси
Фирми:   Администрация
Лица:     Филолог, Литература
Стоки:    Информация, култура


 
  Снимки от сайта или реклама на "Общество и политика"
 
 
  Линкове към Формализмът в доказването е гаранция срещу грешки
 
W85823 Формализмът в доказването е гаранция срещу съдебни грешки Източник Dnevnik.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Общество и политика  >>>
  Категория: Обществени проблеми  >>>
  Група: Съдебна система
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  255       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   15/10/20

Google