Ресурсбук България. Данни за избран сайт

 

Хан Борис - княз Михаил

Борис е предопределен от съдбата да извърши два исторически акта – покръстване и просвещение на българския народ. Тези събития имат огромно значение за държавата не само в онзи исторически момент, а и до днес.

Българският държавник съзнава, че оставането извън кръга на европейските християнски държави води до изолация и до развитие, което не съответства на културния контекст на времето. Във вътрешнополитически план християнството премахва религиозните, културните и етническите различия между прабългари и славяни и ги обединява в единна, неделима нация. А където има единна нация, там държавата е силна. За самия Борис като хан покръстването има още един аспект – християнството е важен фактор за засилване, централизиране и концентриране на властта в ръцете на владетеля.

През 863 г. в Европа става известно намерението на българския хан заедно с народа си да приеме християнско кръщение. За целта Борис иска от Людовиг Немски (Лудвиг II) да бъдат изпратени немски мисионери, които да покръстят българите и славяните. Папата определя събитието като извънредно важно за Западната църква и благославя съюза на Борис и Людовиг Немски. Но Византия е силно обезпокоена – ако България приеме кръщение от Западната църква, влиянието на папата би стигнало непосредствено до Константинопол, столицата на източноправославната империя. Затова, използвайки тежкия момент, в който се намира България (страната е сполетяна от чести земетресения, годината е неплодородна и настъпва глад), Византия започва поредната война срещу своите съседи. Хан Борис бързо разбира какво е истинското намерение на византийския владетел – България трябва да бъде принудена да приеме християнството от Константинополската патриаршия.

Искал или не, Борис трябва да се съобрази със съотношението на силите и да приеме византийското предложение.През късната есен на 863 г. българските пратеници в Константинопол приемат християнското кръщение и подписват т.нар. дълбок мир, който в продължение на 30 години осигурява безопасността на българската южна граница. След това в Плиска пристигат византийски духовници, които започват покръстването на българите. Без много шум първи приемат кръщението хан Борис, семейството му и неговите близки сътрудници.

Борис взима името на задочния си кръстник, византийския император Михаил ІІІ, изоставя титлата си хан и приема славянската княз. Така той и символично скъсва с българската езическа традиция. Българският владетел остава в историята като княз Борис І и с името Борис-Михаил. По-късно българската църква го провъзгласява за светец.

Други подобни ресурси
Фирми:   Администрация
Лица:     Филолог, Литература
Стоки:    Информация, култура


 
  Снимки от сайта или реклама на "Общество и политика"
 
 
  Линкове към Хан Борис - княз Михаил
 
W85824 Хан Борис - княз Михаил Източник Dnevnik.bg
  Манипулации с линковете
 
  Линк към сайта  <<<Натисни тук >>>
 
  Фирма  >>>>>
  Обект  >>>>>
  Лице за контакти:  
  Телефон  
  E-Mail  
 
  Адресни данни
 
  Област:
  Населено място:
  Адрес:
  Пощ.код/кутия: /
 
  Идентификация
 
  Раздел: Общество и политика  >>>
  Категория: История и предци  >>>
  Група: Средновековна България
 



 
 
 
ДЕТАЙЛИ, НОВИНИ И КОМЕНТАРИ
 Хан Борис - княз Михаил. Паметник в Плиска    
__ 1 __

15/10/20
21:06:25

 
  Задай въпрос, добави коментар >>> Отвори формата за текст    
 
Избери оценка:   2 3 4 5 6    
 
  Брой посещения:  489       Гласували:  0     Оценка:  0.00                Последна редакция:   15/10/20

Google